Cinsiyet Eşitliği Belası Büyüyor

01 Ekim 2018Cinsiyet3 Yorum »

cinsiyet eşitliği

Kurucu başkanı kadın, kurucu üyelerinin tamamı erkeklerden oluşan YANINDAYIZ Derneği, evrensel insan hakları anlayışıyla Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için zihniyet ve davranış değişikliği yaratma hedefiyle kuruldu.

Türkiye’de ilk, dünyadaki sayılı sivil toplum kuruluşlarından biri olan dernek, Türkiye’de tam eşitlik sağlanması amacıyla erkeklerle, erkekleri hedef alan çalışmalar yaparak toplumsal cinsiyet eşitliğindeki dönüşümü hızlandırmayı hedefliyor.

Başkanlığını Nur Ger’in yaptığı YANINDAYIZ Derneği’nin kurucu üyeleri Agah Uğur, Ahmet Dördüncü, Ahmet Ümit, Arda Batu, Ata Selçuk, Bekir Ağırdır, Bernard Arkas, Burhan Karaçam, Bülent Gürcan, Cevdet Mercan, Cüneyt Yavuz, Can Ger, Alper Hasanoğlu, Bahadır Kaleağası, Bülent Atuk, Erkan Tozluyurt, Güven Sak, Ferhat Boratav, Gökhan Öğüt, Gönenç Gürkaynak, Görgün Taner, Hakan Güldağ, Laki Vingas, Mehmet Nane, Mert Fırat, Murat Yeşildere, Murat Yetkin, Necati Özkan, Okan Yılmazer, Bülent Bayraktar, Sami Kariyo, Selçuk Pehlivanoğlu, Sinan Altun, Soli Özel, Şükrü Ünlütürk, Tamer Saka, Tolga Egemen, Uğur Gürses, Yekta Kopan ve Yetik Kadri Mert.

Dernek bünyesinde Canan Güllü, Emel Armutçu, Fatma Çiğdem Aydın, Leyla Navaro, Meral Tamer, Müjgan Suver, Nazan Moroğlu, Sanem Oktar, Şule Yüksel, Tijen Mergen ve Ümit Boyner’den oluşan bir danışma kurulu bulunuyor

YANINDAYIZ Derneği Başkanı Nur Ger, derneğin tanıtımı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında, Türkiye’de kadınların yıllarca kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde yalnız bırakılmaktan haklı olarak şikayet ettiğini dile getirerek, “Bu durum, artık değişiyor. Artık cinsiyet eşitliği için ayağa kalkan, sesini yükselten, ‘Yanındayız’ diyen erkekler var.” dedi.

YANINDAYIZ Derneği’nin “toplumsal cinsiyet eşitliği savunusu” yapmak üzere yola çıkan ve çoğunluğu erkeklerden oluşan ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu bildiren Ger, “Hedef kitlesi erkekler. Temel amacı, özellikle erkeklerde zihniyet ve davranış değişimini yaratmak. Ailede, ekonomide ve toplumda karar vericilerin, yasa koruyucuların ağırlıklı erkekler olmasından dolayı değişimin erkeklerden başlaması şart diye düşünüyoruz. Evrensel insan hakları anlayışı çerçevesinde Türkiye’de toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önce zihniyet sonra davranış değişikliğine ulaşmayı istiyoruz.” diye konuştu.

Ger, “toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığın artırılması”, “kadına karşı şiddetle mücadele”, “karar alma süreçlerine kadınların katılımının artırılması”, “iş hayatında daha çok kadının yer alması”, “eğitimde cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanması” ve “ev emeğinde ortaklık” alanlarında çalışacaklarını söyledi.

Kadınların yaklaşık 150 yıldan bu yana eşitlik için mücadele ettiğini hatırlatan Ger, erkeklerin sivil toplum kuruluşu olarak bu konuya ilgi göstermeye, destek vermeye tüm dünyada 20 yıl önce başladığını, Brezilya, ABD, Avusturalya, İspanya ve İsveç’te bu konuda örnek girişimler kurulduğunu anlattı.

Nur Ger, 2016 McKinsey Raporu’na göre, Türkiye’de kadın iş gücü katılım oranının yüzde 28’lerden yüzde 63’e çıkarılması halinde GSMH’nin ortalama yüzde 20 artacağını aktararak, “Dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği hedefinde ileri gitmiş ülkelerin ekonomileri en gelişmiş ekonomiler arasında. Bu ülkeler aynı zamanda demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün de olduğu ülkeler. Biz de tam bunu istiyoruz, bunun için yola çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hayatı boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği savunusunu ilke edindiğini, bu konuda dernek ve inisiyatiflerin kurucuları arasında bulunduğunu ifade eden Ger, şunları söyledi:

“Yıllardır eksikliğini hissettiğim şey, tam da böylesi bir inisiyatifi bu topraklarda harekete geçirebilmektir. Mücadelemize erkeği dahil etmezsek, toplumsal cinsiyet eşitliğinin mümkün olmadığını fark ettiğim için bu girişimi başlattım, kurucu liderliğini yaptım. YANINDAYIZ Derneği üyeleri olarak amacımız, istisnasız bütün kadın ve erkeklerin eşit hak ve fırsatlara sahip olduğu bir ülkede ve toplumda yan yana yaşamak, bunun için mücadele etmek, savunu yapmak, Mustafa Kemal Atatürk’ün hayalini kurduğu ve vasiyet ettiği çağdaş medeniyetler seviyesine bu yolla erişebilmek.”

“Eksik olan şey yapma iradesi”

Kurucu üyelerden Ferhat Boratav da kadına yönelik şiddetin sonlandırılması konusunda yapılması gerekenlere değinirken, “Kolluk kuvvetlerinin ‘Aile işidir. Bize laf düşmez.’ deme noktasından aktif olarak önlem alır noktaya gelmesi lazım. Mahkemelerin iyi halden dolayı insanları arka kapıdan salıvermiyor noktasına gelmesi lazım. İyi çalışan aile içi şiddet danışma hatlarının olması lazım. Aile bireylerinin, yakın komşuların, dostların, bu işin kendilerinin de sorumluluğunu anlaması lazım. Bence her şeyden önce yapılması gereken, karşı karşıya olduğumuz bu çirkin olgunun gerçek adını koymak. Bu iş kadın cinayeti, kadına karşı şiddet, aile içi şiddet değil. Bu işin failleri erkekler ve bu erkek şiddeti. Bu ismi koyabilirsek, o zaman olgunun tedavisi de o kadar kolay olur.” diye konuştu.

Necati Özkan ise kadınların eşit temsili için devletin fiili olarak cinsiyet eşitliğini mümkün kılabilecek tedbirleri alması, bazı yasal düzenlemeleri çıkarması gerektiğini dile getirerek, siyasi partilerin demokratik ve katılımcı birer parti olarak tüzük ve programlarından başlayıp yapmaları gerekenler olduğunu belirtti.

Kadın erkek eşitliğinin erkeklerin lehine olduğuna işaret eden Özkan, “Yapılması gereken hemen her şeyi hepimiz biliyoruz. Eksik olan şey yapma iradesi.” dedi.

Not: Başlık cocukaile sitemize ait.

Haberin kaynağı: haberler.com

Okunma Sayısı : 3.652

Yorum yapın

“Cinsiyet Eşitliği Belası Büyüyor” için 3 Yorum

 1. Aadem dedi ki:

  Eğer ben müslüman ve Türk olarak israil veya Ermenistan vatandaşı olsaydım bende o ülkenin aile yapısını bozup devletlerini yıkmak için tüm ermeni ve israil kadınları her ne olursa olsun kocanızin önünde baska bir erkekle sevişseniz bile kocanız size birsey diyemez, çünkü sizi korumak için ölümüne sizin yanınızdayiz derdim.sonra bir iki dernek kurar erkek şiddetine hayır, kadınların yaşama hakkı elinden alınamaz derdim ve bu ugurda ölümüne çalışırdim.sonra her kadın cinayetini medyada gündem yaptırır güya kadınları savunurdum.sonrada elime boncuklari alır her sene ölen kadınları sayar sonrada içimden kis kis Gülerdim.ve birde bakmışimki israilde yada ermenistanda kadınlar mezara erkekler hapise çocuklarsa ailesizlige ve uyuşturucu batakligina girmiş. Erkek için şeref ve namus duygusu bittiginden ve aile kalmadığından kocasının yanında kadına tecavüz edilse bile erkek kılını bile kipirdatmayacaktir. Böylece israil veya ermeni milletinin toplumsal dayanışması kalmayacak ve herkes kendi hayatını yaşayacaktır. Böylece israil ve Ermenistan bir kurşun dahi atılmadan işgal edilecektir.erkeklerden oluşan İsrail ve ermeni askeri vatanıni savunmayacaktir.namusunu savunmayan bir erkek, namus ve şeref duygusu bitirilmiş bir erkek niye savunsun vatanıni.vatan namustur demek işe yaramayacaktir.ermenistan veya israil işgale ugradiginda en fazla eşini ve çocuklarını alıp parasınıda alarak komşu devletlere sığınacak ve o devletlerde zillet içinde yasayacaklar ve ülkesinde ölen hic kimse umurunda olmayacaktır.

  Yani demem o ki namus yıkılarsa aile yıkılır ailede yıkılarsa vatan yıkılır. Kurtuluş Savaşı namuslu kadın serefli erkek ve güçlü aileyle kazanıldi.

 2. Orhan dedi ki:

  Türkiye’de kısa süreli ranta konsantre olmuş politik düzey, insanın yeniden biçimlendirildiği bu yeni sürece teşne olmaktan, yataklık yapmaktan başka bir şey yapmıyor.
  Türkiye’nin dikkati, saçma sapan gündemlere mahkûm ediliyor. Türkiye’yi bekleyen böyle gerçekçi tehlike üzerinde malesef düşünülmüyor….
  Slogan ve hamasetle yürüyen Türkiye, güçlü iradeyi gösteremezse, sözü edilen 2023,2053 hedeflerine biraz zor ulaşır!

 3. Vuslat dedi ki:

  Bunlar resmen ve alenen cinsiyetler arası savaş başlatmışlar. Allah CC korusun inşallah cc

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Mutlu bir evliliğin reçetesi gayet basittir: Birbirinize karşı oldukça nazik davranın.” ( Marie France)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku