Çocuğunuz Var mı? Köpeğimiz Var!!!

13 Ağustos 2018Aile Tehlikede26 Yorum »

köpekÜlkenin nereye gittiğini görmek isteyenlere…

Çocuğunuz var mı? Köpeğimiz var!!!

Evet bu soruya bu cevabı ilk aldığımda şaşırmıştım. Son aldığımda ise yıkılmıştım. Bu ülke nereye gidiyor. Nasıl bir uçuruma sürükleniyor. Niye kimse varkında değil.

Ben İngilizcemi geliştirmek ana dili İngilizce olan insanlarla konuşabileceğim bir paket program almıştım. İngiltere, Şili, Kanada, ABD, Güney Afrika vs. birçok ülkeden insanlarla konuşurken tabi doğal olarak nerelisin, ne iş yapıyorsun, sorularından sonra evli misin, çocuğun var mı sorularını soruyor insan.

“Evli misiniz?” sorusuna “evliyim” cevabından çok daha fazla “partnerimle yaşıyorum, evlenmeyi düşünmüyorum” cevabı veriliyordu.

“Çocuğunuz var mı?” sorusuna ilk “köpeğimiz var!” cevabını aldığımda şaşırmıştım. Tamam köpeği olabilir ama onu direk çocuğu yerine koymak çok ilginç gelmişti.

Tabi batı toplumu normaldir dedim ve dilim döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım. Anlattıklarıma hak verenler oluyordu tabi.

Bu arada da düşünüyorum. Nasıl bir yangın bütün batıyı sarmış. Ahlak yok; hayvanlar gibi sadece yemek, içmek, gezmek ve eşleşmek… İnsanlık adına, vicdan adına, duygu adına bir şey kalmamış bir hale bürünmüş. Gözüme hayvanat bahçesi gibi görünmeye başladı.

İnsan evladı ile çocuk ile köpeği nasıl bir tutabilirdi. Nasıl bir anlayıştı ki bu. Bulabildiğim tek cevap Allah’ın hukukundan uzak olmak; kendini, bu dünyaya nereden ve neden geldiğini, nereye gideceğini idrak edememekten; fıtratını bilmemekten kaynaklanıyordu.

Birgün liseden beri en iyi arkadaşlarımdan birinin düğününe başka bir arkadaşım da gelmişti. Evleneli 4, 5 yıl olmuştu. “Çocuğunuz oldu mu?” diye sorduğum da “köpeğimiz var” dedi. İşte o an yıkıldım. İçimden “EYVAH!” dedim “Vatanım da yanmaya başlamış, Alevler buraya da sıçramış.”

Söyleyecek bir söz bulamadım. Yavaşça kafamı salladım. Konuşma başka konularla devam etti. Evet biliyorum. Bu ateş çok eskiden sıçradı. Ahlaksızlık, fuhşiyat, günaha çağıran diziler, vs… birçok şey. Ama bu başkaydı. Çocukla köpeği bir kefeye koymak bambaşkaydı.

Bu düşünce hızla yayılırsa artık tamiri olmayacak bir yara açacak. İnsanlar hayvanlaşırsa (insan ile hayvanı bir kefeye koyanlar için insan hayvan farkı olmaz) hangi insani kanunla kendine getirebilirsin ki? Hangi insani İslami fıtri kanunu anlatıp onu ikna edebilirsin?

Taciz, taciz diye yırtınıp duran sahtekar yapılar, neden fuhşiyatı yayan dizilerle, aileyi yıkan tv programlarıyla, çocuklarımıza tacizciden 100 kat fazla zarar veren tv şovlarıyla mücadele edip onları kapattırmıyor ki? İşte bu onların ne kadar samimiyetsiz, sahtekar olduğunu ve gerçek amaçlarının yapmak, korumak değil; yıkmak, bozmak, karıştırmak, yok etmek olduğunun en büyük göstergesidir.

 

Okunma Sayısı : 10.185

Yorum yapın

“Çocuğunuz Var mı? Köpeğimiz Var!!!” için 26 Yorum

 1. Bugra dedi ki:

  Bir ailenin 4-5 çocuk yapıp, hiç biriyle ilgilenmemesinden daha doğrudur. Şuan bir çocuğun yıllık maliyeti hakkında bir fikriniz var mı? Devletin verdiği aylık 200 liraya ne yazık ki çok kurtaramıyorsunuz. Çocuğa bakıyım derken siz insan gibi yaşıyamıyorsunuz.

  • Yahya dedi ki:

   Bugra,

   hiç bir fikrim yok, bi hesap yapsan da öğrensek?

   ama ben sana hesap yapayım:
   öncelikle rızıklar Allah katında dağıtılır, yani sen ben çalıştım başardım ve kazandım zannedersin. halbuki sana o rızkı kazancı veren Allah cc. dir.

   Rızık garantisini Allah cc. vermiştir. Yani hiç endişe etmene ve edilmesine gerek yoktur. Ama imanın garantisini vermemiştir. Yani imanını kaybetmek an meselesidir – Rabbim muhafaza etsin.

   Rızık sadece para veya maddi kazanç değildir. ilim, zeka, sağlık, vs. (not: ki bu hususta farklı görüşler vardır.)

   Ayrıca Allah cc. ER-REZZÂK’tır. Dilediğine dilediği gibi rızık verir, artırır veya azlatır.
   …………..

 2. Misafir dedi ki:

  AHİR ZAMANDA;

  ” Köpek beslemek, evlat yetiştirmekten daha cazip olacak.”

  [Hâkim]

 3. gulpembe dedi ki:

  Kopeklerine bir evlat gibi muamele ediyorlar. Bebek bezi gibi kopek bezleri bile uretiliyor artik, kopek arabalari var, ise giderken kopek kreslerine birakiyorlar yahut belli saatlerde eve gelip kopegi disari cikarmasi icin kopek dadisi tutuyorlar.kopeklerini bir araya getirip onlara oyun gunu yapiyorlar. bunun uzerine buyuk bir endustri var.Kopeklerine iltifat almayi cok seviyorlar, onunla gurur duymak istiyorlar.. Sadece cocuksuz aileler yada yalnizlar degil, cocuklu ailelerde kopek bakiyor. Birden fazla kopek bakmak da yaygin, kulturun bir parcasi olmus artik,normal birsey bu.tabi diger yandan cocuk yerine hayvan bakmaya tesvik eden akimlar var. hayvan bakmanin hem zaman hem para olarak cocuk sahibi olmaktan daha avantajli oldugunu,icerden gelen ebeveyn olma isteginin de bu sekilde tatmin edilebilecegini iddia ediyorlar. Cocuk yerine kopek tercih edilmesine buranin dindarlari karsi cikiyor ve cok elestiriyor. Hatta kilise sadece cok cocuk sahibi olmayi degil,evlat edinmeyi de ileri derecede tesvik ediyor. Insanlar yaygin ve kolay sekilde evlat ediniyorlar, bazilari ozellikle hasta ve bakima muhtac cocuklari evlatlik aliyor, kendini buna adamis oluyor.

  Diger yandan,bazilari hayvan sevgisini abartip ifrat yapiyorsa bazi kendini musluman bilenler de tefrit yapiyor. Boyle cografyalarda hic gunahi yokken kopek cinsinin cok asagilandigi, hatta oldurmelerinin sevap olduguna dair inanislar yer yer hakim oluyor. Halbuki Rasulullah sav Mekkeye girecekken, yolda yavrularini emziren bir kopege rahatsizlik vermemek icin ordu yorgun ve yol uzamis olacagi halde guzergahini degistirmeyi tercih ediyor, gunahkar bir kadinin susuz kopege iyilik yapmasi hurmetine cennete layik bulundugunu haber veriyor. Mesela Maliki’lere gore kopek tamamen temizdir,hicbirseyi necis gorulmez.Sadece kullandigi kap 7 yahut bir goruse gore 3 kere yikanmadan kullanilmaz, hakeza hanefiler kopegin sadece belli basli seylerini necis gorur,kopegin kendisini pis gormezler.evde ihtiyac yokken kopek beslemek haram degidir.sadece cirkin(hafif mekruh) olabilecegi ifade ediliyor. Bunun sebeb-i hikmetlerinden biri de konusuyor oldugumuz konuyla ilgili muhtemelen. Yani insanlar asirilik yaparak enerjilerini buna degil, daha faydali islere harcayabilsinler diye. Yoksa ashabi kehfin kopegi az mertebe mi cikmis, cogumuzu geride birakmis. Genel anlamda hayvan sevgisi cok onemli bir husustur. Ozellikle cocuklarda merhamet duygusunun oturmasi icin elzemdir. Cocukken zevk ugruna sapanla kus avlayan ile kopekle uyuyarak buyumus yetiskin bir olabilir mi? Hayvan deyip gecilemez. hz. Peygamber sav,Ayse anamizin arsizlik yapan devenin yularina sert davranmasina bile icerlemis, “Allah her iste yumusakligi sever”buyurmus.Mesela Yunanlar topraklarimizi isgal ettigi siralarda ,Yunan krali bir maymun tarafindan isirilir ve ölur. Bediuzzaman bu haberi alinca “Rabbinin ordusunu ancak kendisi bilir”ayetini okur,yani bir maymun dahi yeri geldimi Allahin bir neferi olur.
  “Karincayi bile incitmem deme, ‘bile’den incinir karinca.”

  • Yahya dedi ki:

   Kedi besleyin efendim…
   hem bir çok faydası vardır hem de hikmeti vardır.
   Peygember efendimiz (sav) tarafından da tavsiye edilmiş ve övülmüştür.

   köpek evde beslenmez hem hayvanın fıtratına aykırıdır, hem de evi necis hale getirir. ayrıca köpeğin salyasında ve dışkısında insana zararlı muhtelif bakteriler olduğu tıbben ispatlanmıştır. bu yüzden bir çok çirkin hastalık insanlara bulaşmaktadır. eviniz eğer bahçeli ise tabii köpek beslemekte hiç bir mahsur yoktur.

   • gulpembe dedi ki:

    Yahya Bey,
    kopek beslemeyi biz de tercih etmiyoruz ama evi necis yaptigini dusunmuyorum. bahsettiginiz bakteri riski kedilerde de var, asilarini duzenli olan ve cig beslenmeyen hayvanlarin sagliga zarari yok diye biliyorum. kopekler uzun yillar once insanlar tarafindan evcillestirilmeye baslanmis zaten, simdiki kopeklerin atalariyla cok bagi kalmamis:)

    bizim kedilerimiz vardi,sokaga salmazsak daha kolay bakilcaklarini soylediler bize. fakat fitratlarini korumalari amaciyla biz disari da saliyorduk. sonra kisirlastirma mevsimi geldi,biz buna hakkimiz olmadigini dusunduk ve yine fitratlarini koruma adina kisirlastirmadik, bebekleri oldugunda caresine bakacaktik, fakat erkek kedi mevsimi gelince diger erkekleri uzaklastirmak,bu mintika benim demek amaciyla etrafi etiketlemeye basladi, yani butun eve idrar yapmak icin diretiyordu…acemiligimizden kaynakli bu ve benzer maceralardan sonra kedilerimize veda etmek durumunda kaldik.

    bir sure tavuk ve civciv bakmistik,o cok keyifliydi. cocuklar icin kuzu da cok iyi fikir ama bahcemizin buyuklugu buna musait degil.eski maceralari zaman zaman ozluyor olsak da simdilik muhabbet kuslarimiz ve baligimizla halimizden memnunuz:)

    • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

     “kopek beslemeyi biz de tercih etmiyoruz ama evi necis yaptigini dusunmuyorum.”

     Neye dayanarak necis yapmıyormuş? bal gibi de necis yapıyor. Bırakın evi ben şahsen yolda köpek görsem yolumu değiştiriyorum Allah affetsin ama köpekleri hiç sevmiyorum. Peygamberimiz de köpek beslememiştir evde diğer sahabelerden de bu konuda bir şey bilmiyoruz. Yani köpek beslemek ev içerisinde dinimizin tavsiye ettiği bir şey değildir. Siz yurt dışında yaşadığınızda oranın kültürü sizi etkilemiş olmalı!

     Ayrıca bu avrupada köpek besleyen bazı kadınlar hakkında hiç iyi şeyler de duyulmuyor. Yani artık hayvanlarında p…o sektöründe kullanıldığını hesaba katarsanız. Ne demek istediğimiz anlarsınız.

     Sözün özü köpeğin salyası necistir! Köpekte insan için zararlı bir çok mikrop vardır! Köpek ev içinde beslenilmez!

     Sadece evinizi korumak için ya da avcılık yapıyorsanız yahut çobanlık yapıyorsunuz kurtların saldırısından korunmak için beslenilir. Beslendiğinde de yine bahçede özel kafesinde beslenilir ev içinde değil.

     bilmem anlatabildim mi “muhalefet hanım” pardon “gülpembe hanım” :))

     vesselam…

     • gulpembe dedi ki:

      Ahirzamanda musluman olmak kardes,

      kopekle ilgili sahsi bir gorus bildirmedim. Kopegi necis gormeyenler Hanefi ve Malikilerdir. salyasini necis gormeyen kisi ise bizzat Imam Malik ve ogrencileridir .imam Malik ,Avrupali degildir,Medinelidir. Kopekle beraber yasamak kulturu son yillarda cikmis bir bati icadi degil, yine malikiligin yaygin oldugu afrika ulkelerinde siradan ve eski bir olaydir. Demekki yetistiginiz kultur size neye nereden bakacaginiz konusunda fikir verir. Kulturlerin birbirne ustunlukleri yoktur. Cunku Cenabi Allah “biz tanisip kaynasasaniz diye sizi millet ve kavimlere bolduk” buyuruyor. Demekki her “kulturun gerceklerini” yargilamadan once anlamak gerekir. Yasadigim ulkede kopeklerin sokak hayvani olmasi yasaktir. Barinaklarda tutulurlar ve insanlar da bakmak icin tesvik edililir.

      Birseyi bizim sevmememiz baska birseydir, dinde yasak olmasi ise daha baska birseydir. Siz muhtemelen kirpi ve kertenkele yemekten de hoslanmazsiniz fakat Safi ve Malikiler icin bunlari yemek de bir sorun yoktur. Cunku igrenmezler.

      Avrupali kadinlarla ilgili yazdiginiza gelince, anadoluda da pekcok sapkin insan hayvanlari istismar etmektedir. Bunun cozumu anadolu insanini hayvan bakmaktan menetmek degildir.

      “Meslegim haktir ve daha guzeldir demeye hakkin var, ama hak yalniz benim meslegimdir demeye hakkin yok”fehvasinca bir mezhebe sahib olmaya hakkiniz vardir fakat mezhebcilik yapmak yani “tek hakikatcilik” ile insanlari dislamaya hakkiniz yoktur. Burada en buyuk haksizligi kendinize yapmis olursunuz, hayat cok renkli ve guzeldir bunun hikmeti Allahin evreni “cogulculuk”esasina gore yaratmasidir. Her canli kendine has tavir ve guzellikler sergiler; “Oku!”(Alak 1)

      vealeykumesselam…

     • Adamın biri dedi ki:

      Hanımefendi kendi görüşünü kabul ettirmek için konuyu nerelere çekmiş, bir hayvanın necis olması onun manevi olarak kötü bir varlık olduğu anlamına gelmez, sonuçta hepimizi Allah yarattı. Necaset fıkhi ve zahire bakan bir konudur, ayrıca yazıda zaten köpekler değersiz varlıklar olarak gösterilmemiş, köpeğin necis olduğunu zaten hanımefendi kendisi de kabul etmiş, sadece sizin dediğiniz gibi oralarda yaygın olduğu için normal olduğunu düşünüyor, halbuki bu hanımefendi konu bizim toplumumuz ve Müslümanlar olunca çok rahat eleştiri yapabilen birisi, ama çok sevgili ABD vatandaşları birşeyi yapıyorsa bir bildikleri vardır muhakkak! Sonuçta adamlar bizden daha medeni! velhasıl hanımefendi yine şu yazıyı nereden eleştireyim diye düşünüp bunları yazdı herhalde

     • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

      “salyasini necis gormeyen kisi ise bizzat Imam Malik ve ogrencileridir .imam Malik ,Avrupali degildir,Medinelidir.”

      Ben şafi mezhebine mensubum bizde necistir hanımefendi. Ayrıca İmam malikin verdiği fetva kesinlikle köpekleri evde besleyenlere teşvik manasını taşımaz. Yüksek ihtimalle avcılık, çobanlık vb. nedenlerden ötürü beslenen köpekler hakkında söylenmiş bir fetvadır.

      islam tarihi boyunca asrı saadet dahil köpeklerin ev içinde çocuk muamalesi yapılarak beslenmesini teşvik eden tek bir hüküm gösteremezsiniz. Köpeğin beslenme yerleri bellidir. Bugünün avrupalıları çocuk doğurmayıp köpek besliyorlar. Siz bunu eleştireceğinize kalkmışsınız maliki mezhebinde salya necis değil deyip ortamı yumuşatıyorsunuz böyle bir şey olabilir mi yaa! bu fetva olsa bile bu söylenmez çünkü ev içinde köpek beslemek isteyenleri kamçılamış olursunuz. Ayrıca maliki mezhebinin verdiği fetva döneminde tıp bu denli gelişmemişti köpekteki zararlı mikroplar bilinmiyordu şimdi tıp bunu söylüyor dolayısıyla bugün artık esas alınması gereken diğer üç mezhebin salyanın necis olduğuna dair görüşleridir.

      “Kulturlerin birbirne ustunlukleri yoktur.”

      Ne demek üstünlükleri yoktur. İslam kültürü bütün kültürlerden üstündür. Ve islam kültürü ev içinde köpek beslemeyi teşvik etmemiştir.

      “Yasadigim ulkede kopeklerin sokak hayvani olmasi yasaktir. Barinaklarda tutulurlar ve insanlar da bakmak icin tesvik edililir.”

      Bu ifadeleriniz ile benim dediğime geldiniz işte. Bende size kaldığınız avrupa ülkesinin kültürünün sizi etkilediğini söylemiştim zaten. Yaşadığınız ülke evde beslemeye teşvik ettiğinden etkilenmişsiniz.

      “Avrupali kadinlarla ilgili yazdiginiza gelince, anadoluda da pekcok sapkin insan hayvanlari istismar etmektedir. Bunun cozumu anadolu insanini hayvan bakmaktan menetmek degildir.”

      Benim ne dediğimiz anlamadınız haralde ben anadolu insanın münferit sapkın bir kaç istismarından bahsetmiyorum. Bizzat köpeklerle karı-koca ilişkisi yaşayan kadınların olduğu devasa bir p…o sektöründen bahsediyorum!

      Ve ben bekar yada dul kadınların köpek beslemesine hiç masumane bakmıyorum. Ayrıca bu p…o sektörünün yalnız kadınları evde köpek beslemeye teşvik ettiğini düşünüyorum. Bu sadece avrupaya has bir durum da değil ne yazıkki mersinde kalmış bir arkadaş anlatmıştı orda da köpek besleyen bazı yalnız kadınların yaptıklarını!

      Köpeğiyle ayna yatakta yatan köpeğin dudaklarını öpen bir kadın tipinden ne beklenir zaten. (çok iğrenç bir durum)

      Allah sonumuzu hayr etsin inşallah…

      vesselam…

     • gulpembe dedi ki:

      1. yasadigim ulke hayvan edinmeyi neden tesvik ediyor?
      -Cunku daha once bahsettigim gibi hayvanlarin sokakta serbest olmalarini devlet yasakliyor. barinaklarda hayvanlar ozgur olamiyorlar, insanlardan izole edilip yalnizlastiriliyorlar bu hayvanin dogasina aykiridir.
      -Ayrica belli zamanda barinakta tutulmus hayvan otenazi ile uyutuluyor yani olduruluyor. Hayvan edinen kisi boylece 1 hayvanin hayatinin kurtulmasina vesile oldugunu dusunuyor.
      -diger yandan barinaklarda bir istihdam var, veterinerinden iscisine kadar calisanlarin maasi vergilerle odeniyor. Hayvan edinen kisi boylece devletin ustundeki yuku paylasmis oluyor.

      2.daha once bahsettigim gibi, asilarini duzenli olan ve cig beslenmeyen hayvanin sagliga zarari yoktur. Kopekle buyuyen bebeklerin bagisiklik sisteminin daha kuvvetli oldugu ispatlanmistir. Ayrica strese bagli hastaliklardan spor yapmaya yardimci olmasina kadar getirdigi faydalar var.

      3. kopek edinmeyi tesvik etmedim,kendim imtina ettigim birseyi tavsiye etmem samimiyetsizlik olur. Ben durumun nasil oldugunu anlatmaya calistim, cunku birsey icerden baska disardan baska gozukur.bebek yerine hayvan tercih edilmesini tabiki tasvip etmiyoruz,bu akimlarin burada da elestirildigini ayrica belirttim. Gozlemlerimi zararli yada faydasiz buluyorsaniz lutfen okumayiniz, sizi yormak istemem.

      4.dul veya bekar hayvansever kadinlari tek sepette toplayip suziana dusmus, gunaha girmissiniz. Insallah tevbe edersiniz.

      Adamin biri kardesim,

      bediuzzaman der ki; “medeniyette cok guzellikler var…o guzellikler Hristiyanlik yada avrupa icadi yada asrin sanati degildir. Butun insanligin malidir.” ve yine der ki”medeniyeti istemek, insaniyeti istemektir…fakat ahmaklar dini rusvet verip, dunyayi kazandilar.medeniyetin seyyiatina talip oldular..”

      elestiri mevzuunda ise, mehmet akifin, cemil mericin , necip fazilin eserlerinde muslumanlara karsi cok sert elestiriler gorursunuz. Butun bunlarin artniyetli elestiriler olduklarini dusunmek imkansizdir. Daha once yaptiginiz gibi beni kinayabilir, yargilayabilirsiniz. Bunun bana zarari olmayacagi gibi size de faydasi olmayacaktir. Omur kisadir ve degerlidir.

      Selamlar.

     • Adamın biri dedi ki:

      Gülpembe hanım

      Öncelikle şunu söyleyeyim, sizi şahsi olarak tanımam etmem, tanımadığım bir insana garezim de olamaz, bu yorumları tamamen yazılarınizdan yola çıkarak yapıyorum, fikirlerinize karşı fikirle cevap vermeye çalışıyorum, şahsınizi hedef almıyorum, bu kadar alınıyorsaniz yorum yapmayın biz de cevap vermemiş oluruz, ayrıca bu yorumları herkes okuyor sadece siz değil, ortamı boş bulup sitedeki yazıları çarpıtmaniza müsade edemem, kusura bakmayın, amacımiz sizi yerden yere vurmak değil, dilim döndüğünce gördüğüm yanlışları göstermek, siz eleştirince doğru, biz yapınca düşmanlık, olur mu böyle

      Mehmet Akif, Necip Fazıl..Onların sizin gibi ecnebi güzellemesi yaptığını görmedim ben. Siz basbaya çifte standart yapıyorsunuz. Müslümana gelince çok da güzel yeriyorsunuz hem de olumsuz şekilde, eleştirileriniz kesinlikle yapıcı değil, hep ” bizden bir halt olmaz” tarzında, ama bir yandan da kendinizi bu eleştirilerden muaf tutup, herkes benim gibi açık görüşlü olsa keşke tarzında yazıyorsunuz. Elin ecnebisinin köpek beslemesini eleştiren yazıya tahammül edemeyip işi kültürel farklılık diye göstermeye çalışıp sonra bir de ben bunu teşvik etmiyorum diyorsunuz, ustune mezheplerden mevzuya girip, ülkemizde çoğunluğun Hanefi, Şafii olduğunu bildiğiniz halde maliki mezhebini örnek veriyorsunuz. Bu resmen konuyu saptırmadir ve bilinçli yaptığınız da çok açıktır, mevzuyu bu kadar uzatmanız da bunu gösteriyor

      Sizin yazılarınızdan şunu anlıyorum, insan bilgi sahibi olmadan önce gerçekten doğruyu bulma noktasında samimi olmalı, yoksa bu şekilde Kur’ani bile kendi cerbezeli anlayışlariyla tevil eden bir isid militanından farkımız kalmaz. Bediüzzaman hazretlerini okumak bile kar etmiyor demek.

      Son olarak bunlar benim düşüncelerim, hala katılmıyor olabilirsiniz, bu sizin imtihanıniz, kendimi otorite olarak da görmüyorum, siz de aynen benim yaptığım gibi varsa yanlışım gösterin, gocunacak halimiz yok, ama lütfen çarpıtma yapmayın.

     • gulpembe dedi ki:

      Adamin biri kardesim,

      bana degil, yazdiklarima rahatsizlik duydugunuzun farkindayim. Fakat ben helale haram ,harama helal demedikten sonra fikirlerimin neden carpitma olarak algilandigini cozemiyorum. “ortami bos bulup sitedeki yazilari carpitma”demissiniz. Benim yorumumun ilk paragrafi yaziyi desteklemektedir. Ikinci paragrafi ise, ayni asiriligin hayvanlara karsi da yapildigi uzerine yazdim. Belki konunun disina ciktim ama yazari ve yaziyi hedef almadim. Carpitma neresindedir? Yazilarin altinda “lutfen konuya sadik kalin”notu olsa idi, bu site hicbir yorum alamazdi. Cunku hepimiz kendi fikir dunyamizdan birsey ekliyor cikartiyoruz yazarken. Neden yorum yazmami engellemek istiyorsunuz?

      Toplumda, kopek olan evde namaz kilinmaz, kopek besleyenler ingiliz, vatan haini gibi dogru olmayan yargilar var. bunlarin dinde asli olmadigini fakat yetisilen kulturden kaynakli ezberler olabilecegini gosterdim. Toplumumuz safi ve hanefi agirliklidir,dogru. Fakat bahsi gecen imam malik, safii hazretlerinin hocasidir. Kendisi kopekle ilgili hadisleri muteber bulmamis,reddetmistir. Ben imam safi gibi bir talebe yetistirmedigim icin imam maliki elestirme hakkini kendimde gormemekteyim. Kendisi ehlili sunnettir. Ehli sunnetin alani cok genistir ve din kolayliktir.

      Tabiki ben de yanlis yazabilirim. Ustad “bazen fasid ifsat ettiginin bilmez, belki ben de sozlerimle ifsad ediyorum. O halde sozumu mihneke vurun”der. Ben sozumu mihenke vurarak yazarken, siz beni carpitma yapmakla itham ediyor ve ne kasdettiginizi acikca yazmiyorsunuz,fikirlerinizi mihenke vuramayan sizsiniz.dogrular kelle sayisinca degildir. O yuzden hakli haksiz cikmayi onemsemeyin..ben ilme asik bir insanim, cahilligime yapilacak hicbir elestiri beni kiramaz aksine kamcilar daha cok okurum, bilmek isterim. Lutfen fikirlerimi elestirmekten cekinmeyin. Allah razi olsun sizden.

     • Adamın biri dedi ki:

      Gülpembe hanım

      “…Sadece cocuksuz aileler yada yalnizlar degil, cocuklu ailelerde kopek bakiyor. Birden fazla kopek bakmak da yaygin, kulturun bir parcasi olmus artik,normal birsey bu”

      Bu sizin yazarı desteklediğiniizi söylediğiniz ilk paragraftan. Yazıda köpeklerin çocuk yerine konulması eleştirilirken siz burada “çocuklu aileler de bakıyor, herkes yapıyor, normal, kültürün parçası, kültür farklılığı,vb.” diyerek köpek bakanları savunmuşsunuz, ve köpek bakmanın güzelliklerinden bahsetmişsiniz, yani konuyu bu mecraya çeken sizsiniz, ve ısrarla yapılan eleştirileri mezhep imamımiz olmadığı hâlde İmam Mâlik örneği üzerinden saptırıyorsunuz, bu kendinizi savunmak için yaptınız gereksiz bir çaba ( İmam Mâlik mezhep imamı olabilir ama madem Mâliki değiliz ülkemiz için onu örnek vermek doğru olmaz, örneğin bir Hanefi durduk yere, eli kanarken abdest alamaz. Bu İmam Şafii nin ilmini reddetmek değildir, bakın bunlar da bir çarpıtmadir)

      Evde köpek bakmak batının bir kültürü olabilir, bu tek başına onların kültürü olduğu için doğru olduğunu kanıtlamaz, doğru da olsa mesela belki kendi içinde güzellikleri olabilir aşırıya kaçmadan, ama taş yerinde ağırdır, orada güzel olur burada olmayabilir, bizim kültürümüzde hayvanlar değerlidir köpek de dahil, ama köpek eve sokulmaz ( diyelim bu konudaki bizim algılarimiz yanlış, evde köpek beslemek bize ne gibi bir fayda verebilir yada beslemesek ne kaybederiz ki konu bu kadar uzuyor) necis olarak görünür, bu fıkhi bir konudur, sana göre bana göre diye konuşulacak mesele değildir, ayrıyeten adet olarak da örfümuzde evde köpek beslenmez. yazıda da artık ülkemizde de bu kültürün yaygınlaşmasından bahsedilip rahatsızlık duyulurken siz ise bunun normal olabileceğini söyleyerek adeta o kadar da endişe edecek birşey yok abartmadiktan sonra demeye getiriyorsunuz, halbuki işin varacağı nokta bu, çünkü bizim ülkemizde evinde köpek besleyen birini buna götüren saik kesinlikle hayvan sevgisi falan değil dir. Bunu evinde köpek besleyen kişilerin yaşamlarina bakarak da anlayabilirsiniz, birazcık dini hassasiyeti olan bir insan zaten ister istemez evine köpek alamaz.

      Sizin bunları kastedip etmediğinizi bilemem, ben gorduklerimi yaziyorum. Bunu benim art niyetim olarak görmek de sizin bileceğiniz iş, birşey diyemem, ama eğer yorumlarımdan bir fayda elde etmek isterseniz neden böyle anlaşılıyorum acaba diye düşünebilirsiniz,

      “Toplumda, kopek olan evde namaz kilinmaz, kopek besleyenler ingiliz, vatan haini gibi dogru olmayan yargilar var. bunlarin dinde asli olmadigini fakat yetisilen kulturden kaynakli ezberler olabilecegini gosterdim”

      Bence bu kadar iddialı cümleler kurmayın, çünkü hiçbir şeyi gösterdiğiniz ya da ispat ettiğiniz yok, belki siz öyle sanıyor olabilirsiniz, ve maalesef siz bunu hep yapıyorsunuz, aslında esas mevzu da bu, herhangi bir konuda ne yapıp edip toplumumuzu eleştirecek birşeyler bulmaya çalışmanız, ve ” ezberler, vb.” İfadelerle benim gibi insanları sığ görüşlü, yeniliklere açık olmayan, dogmatik inançları olan insanlar olarak gösterme çabaniz, aynı zamanda da batı kültürünün buna benzer noktalardaki üstünlüğünü gösterme çabaniz, kendinizi de sanki bu kültürün bir parçası imiş gibi gösterip, açık görüşlü olmanızdan dem vurmaniz…

      Son söz: Yorumlarimi dikkate almamaniz bana zarar vermez, ama size fayda sağlayabilir, saygılar…

     • gulpembe dedi ki:

      adamin biri kardesim,
      Demek istediginizi anladim, soyle izah ediyim;hickimseyi sig goruslu oldugu ,yeniliklilere kapali oldugu yada elestirilemez dogma’lari var diye ayiplamadim. Ayiplamam. Cunku her yenilige acik insanin dahi dogma”si vardir, o da “yenilige acik”olmak:)yani hepimiz bir yerde ve birilerine gore yobaziz, dogmatik dusuncelere sahibiz. Bundan kacis yok. Benim rahatsizligim ise insanlarin kendi yasam felsefelerini, kultur ve politik yaklasimlarini baskalarina giydirmek icin “dini”kullanmalarinadir.
      Ornegin kopek beslemeyi ben sevmem, sen sevmezsin fakat kopek besleyenlerin dinle imanla ne isi olur diyemessin, diyemem…gibi.

      Nisa 94 de buyuruluyor ki “ben muminim diyene degilsin demeyin”… ,ayet hangi kosulda iniyor biliyor musun. Az once firsatlari olsa muminleri savasta katledecek esirler,savas sonrasi muminlerin kendi aralarinda yaptiklari ganimet taksimini gorunce hemen oraya gelip, biz de mumin olduk ,iman ettik(bize de ganimet verin) diyorlar. Sahabeler dogal olarak cekinceli ve isteksiz davranir onlari samimi bulmadikalrini soylerler ve hemen bu ayet nazil olur. Onlarin imanlarindan suphe duymak size dusmez mealinde bu ayet ibret almak isteyenler icin bir edep ve uyari verir.

      Bir gun bir adam peygamberimize cok kaba davranir, incitir. Ashabdan biri rasulullaha “izin ver oldureyim onu” der, peygamber sav “hayir o namaz kilan biridir”diye karsilik verir.bunun uzerine o sahabe”nice namaz kilanlar var ki, kalbi baska dili baska”deyince..rasulullah “ben insanlarin kalbini yarmak ,karnini desmek icin gonderilmedim”buyurur. -Seni tenzih ediyorum- bazi cahil insanlar ilmen noksanliklarini karsisindakinin iman ve dinine saldirarak kapatmaya calisirlar. Bunlar insanlarin en kotusu Allahtan da en uzak kimseleridir. Cunku yaptiklari shirktir. “din gununun(ahiret/son hukmu vermenin) sahibi O’dur(fatiha/3)”ayetini konustuklariyla yalanlamaktadirlar. Baskalarinin imanina bir tefeci gibi saldiran bu kimselerin agizlarinin laf yapmasi cahilliklerini ortemez.

      Diger yandan, ben uzun yillardir gavurcuklarimin memleketindeyim, cocuklarimiz burali evimiz ekmegimiz hep burada ,buraliyiz artik. (adimi da “cenifir” yapip medeniyet yolculugumu kemale erdirmek uzereyim,”gulpembe” ne yahu koylu ismi gibi:)-saka-
      nasil ki “kisi zati icin degil, sifatlari icin sevilir. Muslumanda kafir, kafirde musluman sifati olabilir”fehvasinca, onlarda sevdiklerim musluman sifatlari, bizde sevmediklerim kafir sifatlarimizdir. Belki asiriya kaciyorum, dilim uslubum guzel degil ama niyetim elbetteki sizin cikariminiz gibi”bizden adam olmaz”mesaji verdirmek degildir. oyle analsiliyorsa kusuruma bakilmasin.Bilakis bizden cok iyi adam olur eger “Allahin istedigi gibi iman”edebilirsek. Burada dogup buyumus ve turkiyeye din egitimi icin, bir musluman ulkede yasayacam sevinci ve heyecaniyla gitmis, ancak buyuk hayal kirikliklari ve kotu tecrubelerle donmus ,simdi ise kimi dinden tamamen kopmus ,kimi dinden kopmamis ama turkiye lafi duymak istemeyen tandiigim pekcok genc insan var. bunlar uzulecek seyler degil mi kardesim? Herseye ragmen surcu lisan ettiysek affola..
      size de saygilar,
      arafeniz ve bayraminiz mubarek olsun:)

     • Adamın biri dedi ki:

      Gülpembe hanım

      Öncelikle hepimizin bayramımız mübarek olsun.

      Burada fikir münazarasi yapıyor isek beklenen ilk şey aleyhimize bile olsa objektif olmak, haklı çıkmaya çalışmak için çarpıtma yapmamaktir.

      Siz maalesef hala söylemediğim şeyleri söylemişim gibi gösterip ya da söylediğime yanlış mana verip konuyu farklı bir mecraya çekmeye çalışıyorsunuz

      Köpek besleyen kişilerin dinle imanla işi olmaz demedim, ama bir müslüman ( Mâliki olmadığımız için o fetvalar bizim için geçersizdir) necaset riski yüksek olan köpeği evinde besliyorsa temizlik konusunda yeteri kadar dini kurallara dikkat etmiyor demektir, bu insani dinsiz yapmaz ama bunun yanlış olduğunu söylemek de yanlış değildir, hatta yanlışını göstermek niyeti olunca sevap olur, siz söylemediğim birşeyi örnek vermişsiniz, bu açık bir çarpıtmadir.

      ” bazi cahil insanlar ilmen noksanliklarini karsisindakinin iman ve dinine saldirarak kapatmaya calisirlar. Bunlar insanlarin en kotusu Allahtan da en uzak kimseleridir. Cunku yaptiklari shirktir.”

      Bu yaptığınız suizandir. Verdiğiniz örnekle de çelişkilidir. Köpek besleyen kişiye Avrupalı ya ecnebiye Hüsnüzan yapıp din kardeşinizi şirkle itham etmek çok tehlikelidir, hatta siz geçen birine suizan yaptınız Tevbe edin demiştiniz. Ayninisini ben de size diyorum, madem diliyle müslüman im diyene dokunulmayacak siz ne hakla bu insanlari şirkle itham ediyorsunuz? Siz ecnebi katkısız şirk içinde olduğu halde onun iyi sıfatlarına bakıyorsunuz ama kendine Müslüman diyen bazı insanlara gelince bu hüsnu zannı göremiyoruz. Hristiyan kâfirlerin güzel sıfatları var da bunların hiç yok mu?

      ” Belki asiriya kaciyorum, dilim uslubum guzel degil ama niyetim elbetteki sizin cikariminiz gibi”bizden adam olmaz”mesaji verdirmek degildir. ”

      Sizin de yorumunuzda dediğiniz gibi insan dışardan görülene bakar, kalbi ise Allah bilir, sizin niyetinizi ben bilemem yazdıklarıniza bakıyorum, belki sizi şahsen tanıyor olsaydım niyeti bu değildir diye düşünebilirdim ama belki de bazıları sizin sadece tek bir yormunuzu okuyacak, yorumunuzdan farklı bir anlam çıkarsa bunun sorumlusu öncelikle yanlış anlayan değil siz olursunuz

      Açık yazıyorum ben burada ecnebilerle ilgili olumsuz bir ifade yazdığınızi hatırlamıyorum, ama müslüman larla ilgili çok yerici eleştirileriniz var, amacınız sadece sıfatlarla ilgili ise insanın kazanabileceği en büyük sıfat imanlı olmasıdır, siz imansız insanları güzel sıfatları için desteklerken imanlı insanları bazı yanlışları yüzünden bu derece eleştirmeniz ciddi anlamda çifte standart olarak algılanıyor, ben suizan yapmıyorum gördüğüm den çıkardığım sonuç bu, eğer bunları kastettmiyorsaniz ciddi anlamda ifade etme, üslup sorunu var diye görüyorum.

     • Adamın biri dedi ki:

      Gülpembe hanım ve siteyi takip eden arkadaşlar, yorumum biraz uzun oldu kusura bakmayın

  • Süleyman dedi ki:

   Uzun sürelerdir sitede yorum yazan ve takip eden biri olduğum sitedeki Kişiler tarafından biliniyor sanırım. Ancak son dönemde sitedeki sert yorumların giderek arttığını görüyorum bu yorumun altına yazılan yorumlardaki gibi.

   Gülpembe hanım bu sitede yıllardır. Pek çok yazıda yorum yapıyor. Fikirleri, düşüncesi ve algısı farklı olabiliyor çoğu konu da ancak düşüncelerini belli gerçeklere dayandırarak anlatmaya gayret ediyor. Fakat onun yorumlarına gelen cevaplar ne yazık ki düşüncelerden çok şahsına dair olmakta. Ben şahsen bu tutumu doğru bulmuyorum. Bir insanın düşüncesini beğenmememiz ya da yanlış olması o kişiye sert çıkışmayı gerektirmez.

   Burası önline bir ortam olabilir ancak gerçek hayatta tartışmaları nasıl yürütüyor isek burda da o saygı çerçevesinde olmamız gerekli diye düşünüyorum. Benim de geçmişte bu durumla alakalı hatalarım olmuş olabilir ancak doğru, nazik ve fikri eleştiren kişiyi eleştirmeyen yorumlar yapılması daha uygun olur.

   • Adamın biri dedi ki:

    Gülpembe hanım a verilen cevapların sert olması şahsınin hedef alındığını göstermez. Gülpembe hanım olayları gerçeklere dayandırmiyor, sadece olaya kendi istediği yerden baktırıp onun düşüncelerini de sadece bir yorum farkı olarak görmemizi istiyor, şahsım adıma onu hedef aldığım falan yok, ona yazdığım yorumda da belirttim, kendisi eleştiriyor- tabiki en doğal hakkıdır, ama çarpıtma yapmadan- biz de onun yazdıklarını eleştiriyoruz, bundan daha normal şey var mı?

   • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

    “4.dul veya bekar hayvansever kadinlari tek sepette toplayip suziana dusmus, gunaha girmissiniz. Insallah tevbe edersiniz.”

    Benim kastım tabii ki tüm bu durumdaki kadınlar değildir. Ancak ben sadece bu konuda şüpheci yaklaşıyorum o kadar…

    Adamın biri ve feyza kardeşlerimiz bu konu hakkında güzel şeyler yazmışlar zaten benim için bu konu bitmiştir. Artık bu konu hakkında yazmayı düşünmüyorum herkesin kendi tercihi…

    Ayrıca biz burada fikirleri eleştiriyoruz gülpembe hanım sizin şahsınızı hedeflemiyoruz. Siz belki şahıs olarak çok iyi biri olabilirsiniz iyi bir eş iyi bir annede olabilirsiniz. Ama biz burada kendimize muhalif gördüğümüz fikirleri eleştiriyoruz ki onlardan biri de sizsiniz. Çünkü daha evvelde sizinle bir kaç konuda daha muhalif düşmüştük biraz da o yüzden size muhalefet hanım demiştim:))

    her neyse düşündüm de yinede kalbinizi kırmış olabilirim lütfen hakkınızı helal ediniz…

    vesselam…

    • gulpembe dedi ki:

     Ahirzamanda musluman olmak kardes,
     o sozle saka yaptiginizi anlamistim ve ben de guldum, hosuma gitti.
     hakkim herdaim helaldir. tesekkur ederim.

   • gulpembe dedi ki:

    Suleyman Bey,
    cok tesekkur ederim. sizinle ayni fikrideyim. olabildigince polemiklerden kacinilmali ve fikirler uzerine yogunlasilmali. Allah razi olsun.

   • Aadem dedi ki:

    Syn.suleyman bey.
    Bir dini yikacaksaniz o dine mensup insanlarini yine o dinin peygamberine, sünnetine, kitabina inanmamasi icin şüpheler olusturacaksiniz, insanlarin içine kurt düşüreceksinizki o dini yikasiniz.Islam dinini yikmak isteyenler, islama ve bu millete olan düşmanliklarini kalplerinde gizleyerek ve müslümanların yaninda sureti haktan görünerek ayrıca acikca islama ve Hz.Muhammede cephe alamadiklarindan kendi kafalarina göre yorumlar getirerek islamï yikmaya calismaktadirlar.Cunku islama ve bu millete düşman olanlar acikca düşmanlik yaptiklari takdirde başarılı olamayacaklarini ve milletimizin tepkisini biliyorlar.Milletimiz islama acikca saldiranlari pisman etmiştir. Bunun örneklerini yakin tarihimizde görürsünüz.

    Biz hic kimsenin dinine karismayiz ama bizim dinimize saldiranlarada ve bunuda islami bilgi adi altinda saldiranlara karsida uyanik olmamız gerekir.gorunurde musluman gerçekte ise musluman düşmanı oldugunu eylem ve sözleriyle gösterenlere karşı islamdan kaynaklanan hoşgörümuzu kullanamayiz.Aksi halde Allaha karşı gelmiş oluruz.Boyle islama karşı yöneltilen aslı astari olmayan, insanlari islam dini hakkinda şüpheye düşürmek isteyenlerin soz ve davranışlarini ya elimizle ya dilimizle düzeltmeliyiz.

    Islamda tesettürun nasil oldugu bellidir.Ama müslüman kiliginda ve müslüman gibi görünenler oyle bir Müslüman kadin yarattiki (!) Tirnaklar gunlerce ojeli (acaba nasil abdest alip gunde beş vakit namaz kiliyorlar ve nasıl gusul abdesti aliyorlar), daracık kot pantolon giyip (affiniza siginirim ama soylemek zorundayim , kadinin poposunun tum kıvrımlari tum erkeklerin gözüne sergiliyorlar, dudaklar ruj gözler alabildigine boyalı.yaninizdan gecerken oyle bir kokuyorki dişiliginin kokusunu hissettirmedigi erkek kalmiyor. Ha bütün bunları domuz eti yiyen, müslüman olmayan Hristiyan avrupanin kadınları bile yapmiyor.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     Munafiklarin yuzlerinde ki Müslüman maskelerinin arkasinda ki gerçek yüzlerini gören ve gösteren basiretini, zekanı ve ilmini tebrik ediyor; kurban bayramının senin gibi kardeşlerimizin sayısını artırmasını Allah’a tan niyaz ediyorum Adem kardesim

  • Feyza dedi ki:

   Gulpembe hnm
   Evde kopek beslememek ile kopege eziyet etmek ayni sey degildir. Sokaktaki kopege su ve yemek veren bir Musluman ayni kopegi evinin icine sokmak zorunda degildir hayvansever sayilmasi icin.
   Hanefi mezhebine gore kopegin salyasi ve diskisi necistir. Evinde kopek besleyen bir insan ise kopegin salyasinin ve necasetinin saga sola, elbisesine hatta kendi bilgisi disinda belki de namaz kildigi hakita, seccadeye bulasmadigina dair garanti veremez. Risk icerir. Hem Efendimiz asv kediyi degil de ozellikle kopegi evde beslemeyi men ettigine gore, meleklerin o eve girmeyecegini beyan buyurduguna gore bize pek soz dusmez iddialasmak icin.
   Daha gecen gun haberlerde cikti sok oldum. Kopegin agzindan akan salya, sahibinin vucudunda enfeksiyona yol acti ve kac azasi kesilmek zorunda kaldi. Yani men ediliyorsa vardir bir hikmeti. Bahceli evde kulubede besleyin, kedi alin,kus alin balik alin hatta bizim kucukken piranamiz vardi her gun et atiyorduk akvaryumun icine. Kaplumbaga alin ornegin. Alternatif cok..
   Bir evin icinde yasarken kopegin salyasinin hicbir yere bulasmadigini dusunmeyi benim aklim almiyor. Necasetini de yaptiktan sonra taharet almiyor ki bu hayvanlar. Illa ki saga sola bulasma ihtimali var. Hicbirsey olmasa,bu kopekler gunde bes vakit yikanan cinsten de olsa Efendimiz asv in kopek beslenen eve meleklerin girmeyecegine dair ihtari, bize zaten kilavuz olarak yeterlidir.
   Hayvan sevgisini asilamak istiyorsaniz sokaktaki hayvanlara yemek koyun, su koyun cocuklarinizla beraber. Bahceniz varsa tavuk besleyin, yumurtasini da alin.
   Cocuklara genel anlamda merhametli olmak asilanirsa bu merhamet her alani zaten kusatir
   Benim teyzemin oglu ile ayni yastaydik. Onlar evlerinde oldum olasi kopek beslerdi. Piknige gittigimizde o, karincalari yakalayip bogumlarindan ikiye bolerdi. Ben ise karinca yuvalarini bulup yuvanin yakinina erzak depolamakla ugrasirdim.
   Basit bir misal.

 4. Ahmet Emin Pazar dedi ki:

  Köpek bakanlarin zihniyeti belli. Bırakin onlar kedi köpek baksın. Boylece içimizdeki ingilizler azalır zamanla. Vatanımiz bize kalır.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku