Çok Şey Fark Eder

11 Ağustos 2017Hüseyin Küçük14 Yorum »
unnamedÇok uzun zaman oldu yazmayalı ve gerçekten özlemişim. Filistin’e gittikten sonra çok şey fark etti. Engelliler için ne yapabiliriz diye düşünürken kendimi okullarda, kurum ve kuruluşlar da engellilerin maneviyatsızlığı ile ilgili seminerler verirken buldum.
Ve buradan sesleniyorum hangi şehir olursa olsun engellilerle ilgili eğitim ve çocukların ön yargısını kırmak için seminer veririm. Çağırmanız yeterli. Okul, kurs, kurum, banka vb. Aklınıza hangi yer gelirse gelsin ben hazırım ve ücret almadan sadece artık bir şeylerin değişmesi gerektiği için Allah rızası için gelip seminer vereceğim.

Kısa film çektik engellilerle ilgili ve bunları sizlerle paylaşıyorum. Yazım kısa oldu ama videolarımızı seyredin ondan sonra yorumlarınıza göre yazımın devamını getiririm İnşallah.

İlk video

https://www.youtube.com/watch?v=V3VwIoXKtgI

Okunma Sayısı : 4.435

Yorum yapın

“Çok Şey Fark Eder” için 14 Yorum

 1. Rayiha dedi ki:

  Şunu da söylemek istiyorum. Sık sık bu durumla karşılaşıyorum ve aklıma geliyor. Engelli deyince sadece ortopedik engelliler akla geliyor ve ortapedik engeli olmayan kişilerin engelli olduğuna zor inanılıyor. Halbuki görme ya da işitme gibi engeli olan kişilerin engelli olduğu görünüşten anlaşılmıyor ama engelliler. Ben de %5 gördüğüm için engelli durumundayım. Çok şükür kendi işlerimi çoğunlukla kendim halledebiliyorum, işime gelip gidebiliyorum. Ama engelli konumundayım. Bazen kartımı görmeden inanmıyorlar engelli olduğuma. Fatih Bey engelli resimleriyle alakalı bir yorum yazmış. O resimlerdeki engelli, tekerlekli sandalyede olmayıp başka türden engeli olan biri olsa bu açıdan daha iyi olur zannediyorum.
  Allah hepinize kolaylık versin. Hayırlı günler.

  • Sadece Fatih dedi ki:

   Rayiha Hanım.

   Size katılıyorum. Yazmamış olsam da bu ayrımın farkında olmaya çalışıyorum, sizinleyiz. Bahsettiğiniz durumun benzerini aslında terör mağduru gazilerimiz de yaşıyor. Gazi deyince insanların akıllarına hep yaşlı kişiler geliyor, halbuki hayatının baharında, biz rahat uyuyalım diye uzuvlarını kaybeden bir sürü genç kardeşimiz var.

   Dikkat çektiğiniz ortopedik engeller dışındaki durumlar için de çeşitli semboller hazırlanmış, kategorilere ayırmışlar, gayet de başarılı. Umarım ülkemizde de bunun örneklerini görürüz belki yaygınlaşır. Ortopedik engelliler için de gerçekten ben de logonun değişmesini istiyorum ama aklıma bir şey gelmiyor, bu konularda yeteneksizim. Bu sebeple rica ettim bu işlerden anlayanlardan.

   Allah cümlemize kolaylık versin. Size de hayırlı günler.

 2. Sadece Fatih dedi ki:

  Engellilerle ilgili bugün şöyle bir şey farkettim. Asansör, lavabo gibi yerlerdeki engelli sembolü aslında hiç hoş bir çizim değil. İnternet üzerinde de alternatif kullanımı var mı diye hızlıca araştırdım ama hep şu meşhur tekerlekli sandalyeli logo var. Engellerin çoğu zihnimizde ve aslında günlük hayatta bilinçaltımıza bu tip sembollerle farkında olmadan işleniyor.

  Grafik tasarımdan anlayan bazı kardeşlerimiz varsa engelli kardeşlerimiz için alternatif çalışma yürütebilir. Hatta belki de dünyada çığır açabilirler. Mesela benim aklıma gelen tekerlekli sandalyede oturan değil onun arkasına yaslanmış kişi şeklinde bir sembol. Bir eliyle de sandalyeyi gösteriyor. Bu yorumu okuyanlar arasında bu işlerden anlayanlar varsa onlardan ricam bu işe kafa yorsunlar. Hiç olmazsa zihinlerdeki engelleri kaldırırız.

  • .../nisa dedi ki:

   Sadece Fatih bey,

   İlk önce zihinlerdeki kavramı düzeltirsek zamanla dilimizde düşüncemizde değişir. Çoğunlukla e……, ö….., s…. gibi tanımları kullanmamak faydalı olabilir bunun yerine özel durum ifadesi daha insani toplumun ötesine itmekten daha uzak. Sosyal medya yada internette kötü işler kadar iyi işler de yayılıyor. Güzel bir çalışma örneği zamanla etrafımıza bir mahalleye bir ilçeye bir şehire yayılabilir.

   Mesela aşina olduğumuz emojiler özel durumlar için uyarlanabilir mesela fiziksel özel durum için tekerlekli sandalye üstüne kalp yada gülen yüz,

   Özel durumun olduğu türe göre göz,kulak ön plana alınıp yine pozitif simgelerle bu durum belirtilebilir.

   2.Abdulhamit Han’ın uyguladığı gibi hayatı kolaylaştırıcı çözümler üretilebilir.
   İşitme özel durum için işaret dilinin kullanıldığı sistem, görme özel durumu için sesli sistem, fiziksel özel durum için koltuk değneklerinin ve tekerlekli sandalyenin rahat kullanılabileceği ulaşım imkanı önemli. Bir kişi bütün geceyi üst geçitte geçirmiş metrodan indikten sonra asansör çalışmadığı için merdivenlerden de inemediği için. Yine minibüslerin çoğu tekerlekli sandalye kullanımına uygun değil bazı otobüslerde koltuk değnekleriyle kullanıma uygun değil.

   Farkındalıkla beraber Allah rızası için insanları göz hapsine tutmayalım.

   • Sadece Fatih dedi ki:

    Nisa Hanım.

    “Farkındalıkla beraber Allah rızası için insanları göz hapsine tutmayalım”

    Bu cümleyi özellikle alıntıladım. Çok güzel bir karikatür vardı, bir temizlik görevlisi sokağı süpürürken insanlar ellerindeki çöpleri onun küreğine atıyorlardı, o kişi de toplumun vicdanı olmaktan bıktım diyordu.

    Yazdığınız gibi kaş yapayım derken göz çıkarmak durumu olabiliyor. Özel durumu olan kişiler bizim vicdanlarımızı tatmin edeceğimiz kişiler değildir. Biz onlara ne kadar normal davranırsak onlar da aynı oranda normalleşir.

   • Feyza dedi ki:

    Nisa hnm, Fatih beyin alintiladigi cumleniz icin bir iki sey de ben yazmak istiyorum.
    Ozel durumu olan kardeslerimizin aileleri ile konustugumuz zaman en rahatsiz olduklari iki seyin ortak olarak sunlar oldugunh gordum.
    Birincisi insanlarin acimasi ikincisi sizin degindiginiz gibi goz hapsinde tutmalari.
    Su durum da sinirimi bozuyor. Insanlar rahatsiz, hasta ya da gordugunuzde icinizu sizlatacak durumdaki insan resimlerini paylasip birbirlerine “begen”melerini tavsiye ediyorlar. Bu hasta hakkina saygisizlik degil de nedir? O insanin rizasi var mi internet ortaminda resminin paylasilmasina ya da bir insanin rahatsizlik yasiyor olmasi diger insanlara taninan mahremiyete saygi hakkini elinden almamiza yeter mi?
    Kan ihtiyaci ya da bir nakil beklenmesi ayri bir durum, bu sekilde faydali olabilir. Ama insanlarin tanimadiklari bir kisinin izni olmadan resmine bakmalari ve bu sayede vicdan yatistirmalari hem saygisizlik hem de insafsizliktir.

    • U-mutlu dedi ki:

     Evet kesinlikle haklisiniz ben cevremde boyle uzun sure bakanlari gorunce uyariyorum,hos bi davranis degil.
     Kardesimden de biliyorum gerci. Kizkardesimin sol elinde iki parmagi var disarda biri uzun sure bakunca aglayarak eve kosuyordu.O uzulunce bizde cok uzuluyorduk ne kadar teselli etmeye calussakta durumuna degil de insanlarin bakislarindan rahatsiz oldugunu soyluyordu hep uzun kol giymek istiyordu ,megersem elini gizliyormus.
     Simdi 18 yasinda artik eskisi gibi uzulmedigini goruyorum cok sukur..

    • .../nisa dedi ki:

     Feyza hanım ve Fatih Bey,

     Yazdıklarınızda haklısınız. Hasta yada insan mahremiyeti var. Feyza hanım başka bir durumda söz arasında e…. İfadesi kullanıldığında konuyu değiştirmeye çalışan yaşadığı durumdan dolayı annesini babasını kendisini suçlayan kardeşlerimizde var. Kolay bir imtihan değil ailenin yada kişinin bu durumu kabullenebilmesi ancak çevre bilinçli olduğu zaman kişide manevi eğitim olduğu zaman bu durumun üstesinden gelinebilir.

     Böyle bir tanıdığım oldu çocuklar arasındaki bir sözden dolayı günlerce ağladı zamanla durumu kabullendi eğitime yoğunlaştı insanların bakışlarını dikkate almamaya başladı. Emin olun toplum olarak bu konuda biraz kabayız. Özellikle büyükşehirlerde bu kabalık daha fazla. Bizim yanlış bir sözümüzden hareketimizden günlerce ağlayan içine atan kardeşlerimiz var.

 3. Necla dedi ki:

  Benim gözlerim de az görüyor 20% görüyor video yu izleyince duygulandım ben hiç engelime takılmadım kendime uğraşlar buluyoru sema Maraşlı hanımın kitaplarını yazılarını sürekli okuyorum çevremdeki indeki insanları evime toplayıp okuduklarımı anlatıyorum aaile iletişimi hakkında sohbetler yapıyorum insanların sıkıntılarını dinliyorum onları rahatlatacak teselli olaacak konuşmalar yapıyorum buda beni ve dinleyen sıkıntılı insanları rahatlatıyor keşke birileri benimde elimden tutsa çevremdeki insanlara Allah rızası için daha çok faydalı olabilirdim
  Ayrıca sayfamı beğenip takip ederseniz sevinirim
  https://m.facebook.com/Huzurlu-Yuvam-160481554524936/?ref=bookmarks

 4. Rayiha dedi ki:

  Çok güzel. Ben de az görüyorum. Hep birşeyler yapmak istiyorum ama küçük bir yerde yaşadığım için bu tür şeyleri pek takip edemiyorum. Takip etsem de bu şekilde uzaktan uzağa, faaliyette bulunamadan. Ama elimizde bulunan imkanı değerlendirmekle sorumluyuz tabimi.
  Hepimiz imkanımız ölçüsünde faydalı şeyler yaparız inşajjah. Allah sizin de yar ve yardımcınız olsun.

 5. Sadece Fatih dedi ki:

  Elinize, emeğinize sağlık. Videolarınızı izledim. Bir iki arkadaşa ileteceğim inşAllah belki oradan yayılma imkanı olur.

  Bu çalışmanız vasıtasıyla şu soruyu tekrar sordum kendime. Asıl engelliler her azası tastamam olduğu halde sahip oldukları nimetin şükrünü tam yapamayan bizler mi yoksa Allah’ın bir kısım nimetlerinden vermediği ve ahirette bu sabıra karşılık mükafatlandırılacak olan özel durumu olan insanlar mı? Görünürde engeli olmayan bizler acaba kalplerimizi tam kapasite hiç bir engele takılmadan kullanabiliyor muyuz?

  Allah sabrınızı arttırsın. Ahirette ise bu dünyada orası için umduğunuz nimetlere sizleri kavuştursun.

  Selametle kalın.

 6. gulpembe dedi ki:

  calismalariniz ilham verici, cok guzel!
  projelerin devami gelir insallah…

 7. .../nisa dedi ki:

  Bugünlerde o kadar çok tevafukla karşılaşıyorum ki konuştuğumuz bir konu iki gün sonra bu sitede paylaşımda oluyor bazen şaşırıyorum biri bizimi gözetliyor 🙂

  Özel durumu bulunan kardeşlerimizi eskiye nazaran toplumun içinde daha çok görüyorum ki bu beni çok mutlu ediyor. Toplu taşıma araçlarında hemen hergün karşılaştığım işitme ve görme özel durumu olan kardeşlerimiz var.

  Üsküdar’da işitme durumu için özel eğitim veren kuran kursu var varlığını duyunca çok mutlu oldum giden tanıdığım var.

  Görme durumu için kabartma kuran-ı kerimler var bazı camilerde eğitim veren hocalar var.

  Toplumda ve devlette bu konuda gelişmeler var. Yine özel durumu bulunan kardeşlerimiz için ücretsiz umre gündemde.

  Dün akşam tvde izlediğim bir gazi kardeşimiz tek ayağıyla ayakta namazını eda ediyordu bu güzel görüntüler bence çok şeyi değiştirir çok şeyin farkına vardırır.

  Bu konuda trt diyanet tv ile irtibat kurulabilir. Engelsiz hayat ve Cennet Çocukları çalışması çok anlamlıydı. Hem ailelerle hem kardeşlerimizle daha çok hemhal olunabilir. Belediye ve hastanelerde seminerde faydalı olabilir. Daha önce böyle bir proje duymuştum.

  Mim Kemal Öke’yi daha önce duydunuz mu bilmiyorum onunla da irtibata geçebilirsiniz.

  Allah güzel niyetinizi çabanızı kabul eylesin inşaAllah güzel işlere imza atarsınız.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku