Erkek gibi kız ol; Kız gibi erkek olma!

11 Şubat 2015Çocuk Eğitimi4 Yorum »

MektupHer kız çocuğu, ruhundaki letafet ve zerafet ile geliyor dünyaya. Anne-babasının süsü gibi, her hali ile cilvelerini saçıyor etrafa. Ruhundaki incelikler ile bir yetişkin hanımefendi olduğunda, eşinin yanında duyarlı bir hayat arkadaşı, çocuklarının başında şefkatli bir emanetçi olarak bulunması için gereken donanımı kazanmış oluyor.

Lakin yaşaması ayrı, uzaktan izlemesi ayrı bir keyif olan bu süreç, nedense korkutuyor anne-babaları. Sanki kız çocuğunun ruhundan görünüşüne, duruşuna, giyinmesine kadar yansıyan letafet ve zerafet halleri, kaygı uyandırıyor.

Örneğin her kız çocuğu biraz kendini fark etmeye başladığı hayatının ilk yıllarında, giyim kuşamında uyumlu olmaya, her adımını attığında fırıl fırıl eden etekler giyinmeye, aynanın karşısında saçına başına özen göstermeye, annesinin süslü püslü terliklerini giymeye meylediyor.

Gelin görün ki, bir kız çocuğu ruhunun yansıması olan bu haller, yetişkinlerde uyanan kaygı ile darbeler almaya başlıyor. Aman kız çocuğunu koruyacağız diye, aman bir tarafı dışarıdan görünmesin diye, etek giymek için can atan çocuk pantolon giymeye zorlanıyor. Pantolon ile bir erkek gibi rahat rahat her türlü oturup kalkabileceği düşüncesi ile çocuğun iyiliği için bir tercih yapılıyor belki. Ama bir erkek gibi değil, ancak bir kız çocuğu gibi giyinerek zerafet içinde oturup kalkmayı öğrenecek olan minik hanımefendinin tam da bunu öğreneceği ortam alt üst edilmiş oluyor.

Ergenlik döneminde kızının artık bir kız gibi giyinmesinde hassasiyet göstermeye başlayan aileler, kıyafetlerinde, oturuşunda, yürüyüşünde erkekleşmiş kızlarının eteği reddetmesi ile karşı karşıya kalıyor. Çocukluk yıllarında fıtrîliğin kolaylığı içinde edinilecek alışkanlık, ergenlik döneminde zorla kazanılabiliyor.

Başka bir noktada ise, kız çocuklarının da tıpkı bir erkek gibi her işini kendi başına halleden, hayatı kendi başına kotaran bireyler olması için sarf edilen çaba ile karşılaşıyoruz. Kızımız kimseye muhtaç olmasın, kendi ayakları üzerinde dursun diye gayret edilirken gene o hassas ruh, hassas mizacı ile ters düşerek hayatı her hali ile göğüsleyecek bir gücü kendinde bulmak için erkekleşmeye başlıyor.

Belki bir kız çocuğunun tam da fıtratından git gide uzaklaşmakta olduğu bu sırada etraftan yükselen alkışlar, fıtrat ekseninden bambaşka bir beklentiyi dile getiriyor: “Erkek gibi kız Maşallah!”

Erkek gibi kızımız, kendi mesleğini ediniyor, hırsla basamakları zorluyor, ekonomik özgürlüğü eline alıyor. Kimseye muhtaç olmamanın tadını çıkartıyor. Ta ki bir erkek ile hayatını birleştirip, iki kişi bir hayatı yaşamaya başlayana kadar… Sivrilen tarafları etrafına zarar vermeye başlıyor. Kimi zaman eşinden daha iyi kazandığı para, kimi zaman eşinden daha iyi becerdiği işler, kimi zaman otoriteyi elinde tutma çabaları, bir erkeğin ruhuna balyoz darbeleri gibi iniyor. Ve artık ortada ne hassasiyet ve letafeti ile kol kanat gerilecek bir hanımefendi, ne de bir hanımefendiye sahip çıkacak,  maddi ve manevi tehlikelerden onu koruyup kollayacak bir beyefendi kalmış oluyor.

Genç bir hanımefendiye şefkatini doyasıya yaşayacağı anneliğin keyfini yaşatacak olançocuk dünyaya geldiğinde ise, bu keyfi yaşamak şöyle dursun, yapmayı düşündüğü şeylerden annesini alıkoyan, alışageldiği düzeni alt üst eden bir engel ile karşılaştığını sanıyor genç kız.

Halbuki hassasiyetini yitirmemiş, ruhunda şefkat melekelerinin filizlenmesine izin verilmiş bir kız çocuğu da, hayatta dimdik durabilir ayakta; arkasında eşi, kucağında yavruları ile.

İnce fikirliliğin, hassasiyetin bir zayıflık göstergesi olarak kabul edilmesinden olsa gerek, hassas bir ruhu olan erkek çocuklarının “kız gibi erkek” olmasından korkulurken, latif ruhlu kız çocuklarının “erkek gibi kız” olması ile gurur duyulur oldu.

Bu yanılgı ile ortaya çıkan trajedide ise, anneliğini yapamayan anneler, eşine eş olmayı beceremeyen hanımefendiler; erkekliği elden bırakmayan kızlar rol alıyor.

Rümeysa Telli

Okunma Sayısı : 4.160

Yorum yapın

“Erkek gibi kız ol; Kız gibi erkek olma!” için 4 Yorum

 1. Ademoğlu dedi ki:

  Kadınların neden Erkek gibi olmaları isteniyor? Erkeklerin özelliği farklı, Kadını özel kılan farklı. Neden Kadın gibi Kadın ol, denmiyor? Erkek gibi kadın ol diyerek, kadın değerini düşüruyor ve kendini olduğu gibi kabul etmesi engelleniyor. Ben eşimin erkek gibi kadın olmasını istemem. Kadın gibi kadın olmasını isterim. Toplumumuzda git gide öyle kızlar var ki, kendine gelinlik bile yakıştıramıyor artik. Erkek gibi giyinip, erkek gibi konuşup, erkeklerin hobi ve sporlarına takılınca, hatta birde fanatik olunca, tamamen kadın olmaktan kopuyorlar.

 2. ibrahim dedi ki:

  ALLAH razı olsun

  gerçekten çok güzel bir yazı olmuş bu

 3. E.Y. dedi ki:

  Çok acı amma velakin çok doğru yazılmış bir yazı…

 4. Abdullah Bir dedi ki:

  Bir çoğunuzun bildiği en sakin insanları dahi çileden çıkartan durumları ifade etmek için kullanılan bir kaç deyim var…

  “BAM TELİNE BASMAK”
  “BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA”
  “SÖZÜN BİTTİĞİ YER”

  Ben şu an tam da böyle bir hal üzereyim. Kendilerini Müslüman olarak tanımlayan FEMİNAZİ lerden birilerinin sözüm ona hemcinslerinin toplu taşıma araçlarında yaşanan tacizlerden korunması adına baska birileri tarafından çözüm önerisi olarak sunulan PEMBE OTOBÜS ( söförüde kadın olan ve sadece kadınların hızmetine sunulacak olan) fikri yerine “PEMBE ERKEKLER” sloganı ile ERKEKLERİN PEMBELEŞTİRİLMESİNİN daha doğru olacağını söylemenin normal görülmesi gerektiğini iddia ediyor.

  Varsayalım ki aklı evvel FemiNAZİ nin birirsi böyle bir saçmalığı fikir adı altında dillendirme cesaretini gösterdi, onun bu akıllara zarar saçmalığına destek olanların sayısını görünce geriye söylenecek tek bir sey kalıyor…

  FEMİNAZLER BUNU BİLE SÖYLEYECEK CESARETİ KENDİLERİNDE BULUYORLARSA DURUM SANILDIĞINDAN DAHA KÖTÜ DEMEKTİR.

  Allah’ım içimizde ki beyinsizler yüzünden bizi de mi helak edeceksin?
  Sen aklıma mukayyet ol YA RAB’bim…

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir insan niçin yaratılmışsa ona o kolaylaştırılır. “ ( Hz. Muhammed s. a. v )

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku