Eşimizi Değiştirelim mi?

23 Kasım 2015Evlilik10 Yorum »

kalemmh3Bir hanım olarak yazıyorum ama, erkekler de kendileri için bir şeyler bulabilir bu yazıda.

Konuya hanımlar açısından bakarak yaklaşacağım elbette. Evleneli belki yıllar oldu, belki bir kaç ay. Ne kadar olursa olsun eşlerimizde ufak tefek değişiklikler olmadı mı? Olumlu manada soruyorum bu soruyu.
Eşini değiştirmek çoğu evli kadının hayali. Ama bunun için çabaladıklarını düşünmüyorum. Erkekler evlenene kadar annelerinin elinde hamur gibidir, evlendikten sonra ise eşlerinin.
Kadınlar genelde eşlerinin yaklaşımından şikayetçiler. Konuşmadıklarından, dinlemediklerinden, yaşadıklarını paylaşmadıklarından, kısacası muhatap alınmadıklarından.
Muhataplıkta en önemli şey hitaptır. Eşimize sürekli güzel hitaplarda bulunursak eninde sonunda sözlerimiz karşılığını bulacaktır. Ona her zaman güzel sözlerle seslenelim.
‘Onun size nasıl seslenmesini istiyorsanız öyle seslenin eşinize.’
“Ben ona âşık değilim ki nasıl aşkım diye sesleneyim, yapmacık olur,” diyenler tam da aşkım demesi gerekenler. Eşine ‘aşkım’ dersen aşkın olur, ‘canım’ dersen canın olur zamanla.
Her zaman tatlı dil ve güleryüzden vazgeçmesin kadınlar. Eşlerini gülen bir yüzle karşılamak çok zor gelmez herhalde kadınlara.
‘Evde veya işte yoruldum’ bahanesiyle esirgemesinler güleryüzlerinden eşlerini. Gülümsemek her iki tarafa da iyi gelecek ve güzel bir akşama iyi bir geçiş yapmış olacaklardır.
Sonrasında sohbet eşliğinde yemek ve yemek sırasında sadece güzel şeylerden bahsetmek günün yorgunluğunu unutturacaktır.
Yemek sırasında can sıkıcı şeylerden bahsederseniz veya kimi isteklerinizi sıralamaya başlarsanız muhtemelen eşiniz soluğu dışarıda alacaktır. Tam tersi sizin elinizde.
Yemek sonrası bir müddet eşinizle muhatap olmayın, gün içinde olanları düşünüyordur muhtemelen, bırakın kendi haline, dinlensin. Konuşsanız da duymayacaktır.
En az yarım saat geçtikten sonra kendine gelip sizinle veya evlatlarınızla muhabbete başlayacaktır. İşte o sırada istemek istediklerinizi, varsa problemlerinizi, derdinizi anlatabilirsiniz.
Kadınlar bir istekleri olduğunda çok fazla ısrarcı oluyorlar. Aynı şeyi tekrar tekrar söylüyorlar, ama sonuç değişmiyor. Tanıdığım bir abla çok güzel hallediyordu isteklerini.
Eşine istemediği bir durumu ifade edermiş ama üzerinde durmazmış. Sonra dua edermiş. Ve eşi kendi kendine  vazgeçermiş. Derdi ki “Israr etseydim inadına yapacaktı.”
Bence çok güzel bir yol bulmuştu. Herkesin eşi farklıdır elbette. Eşlerimizin kalbine giden yolu bulmak bizim ellerimizde. Onları tatlı dilimizle “mükemmel” erkek haline getirebiliriz.
Kavga ederken de tatlı dil işe yarar mı derseniz, yarayabilir ama en güzeli susmak. Bir konuda tartışırken tartışma büyümeye başladıysa hemen susun.
Çünkü o sinirle yanlış şeyler söyleyebilirsiniz. Siz susunca eşiniz de biraz daha söylenip susacaktır. Ve büyük bir kavganın önüne geçmiş olacaksınız.
Erkekler de bu tarz durumlarda evden çıkar. Kadınlar da arkasından delirir. Hiç üzülmeyin, sizi kırmamak için yapıyor bunu. O sizi seviyor. Sevmese  yanınızda ne işi var?
Annemin tavsiyesiyle bitireyim yazımı; “Erkekler sadece güler yüz ister”.
     Zeynep Kahraman
Okunma Sayısı : 4.444

Yorum yapın

“Eşimizi Değiştirelim mi?” için 10 Yorum

 1. Pınar dedi ki:

  Zeynep Hanım yazı çok güzel; başlık hoşuma gitmedi.

 2. Sare dedi ki:

  Susmanın artık işe yarayacağıni düşünmüyorum insan hakaret isitiyor sussa da asagilaniyor unutmuş gibi yapıyorsun hiç bişey olmamış gibi davranıyorsun yuttum sanıyorsun ama olmuyor öylesine saldiriliyor ki kişiliğine bi süre sonra bom patliyorsunuz izzetli bi insan duyarlı bi insan yapamaz bunu yaptım sanıyorsun ama bi de bakmışsınız hiç de bişey yapamamissiniz dugumlenmis kalmış bogaziniza

 3. cicek dedi ki:

  Cok guzel paylasim kaleminize kuvvet. Sen esine cariye ol ki esinde sana köle olsun. Sevgi emek ister , yuva kurmak kolay degil cok buyuk bir imtihan. Boyle kinularda yazilarinizin devamini bekleriz:)

 4. Zeynep dedi ki:

  Hepinize çok teşekkür ederim, yuvalarınız musmutlu olsun

 5. ismet badem dedi ki:

  Kadına ennnnnn çok yakışan tatlı dil ve güler yüz ben evli bir erkek olarak bunu bilir bunu söylerim. Eskiler cins-i latif derlermiş kadınlar için, Latif ne kadar da hoş bir tabir, ceberutlukla bozulan kadının ne güzelliği ne cazibesi para etmez erkeğin gözünde…

 6. aysegul topbas dedi ki:

  Kavga ederken sadece susmak noktasinda aslinda kavgayi o boyuta getirmeden esimizi suclamak beklentilerimizi siralamak yerine ” sen” kullanmak yerine ” ben” boyle hissediyorum dedigimiz zaman esimiz suclandigindan oturu savunma psikolojisine girmeyip razi edebilme cabasina girmektedir 🙂 birde herzaman canim diyen bir ciftte tartismada bile agizdan canim cikar o dahi olayi kucultuverir… kalemine guzel yuregine saglik canm

 7. Züleyha dedi ki:

  Yazı çok güZel olmuş.hanımlar eşlerinin nasıl olmasını istiyosanız,onlara o şekilde davranın ki onlarda size o şekilde davransın. Üzüm üzüme baka baka kararır derler. Ben bunu yapıyorum ve sonuçunu alıyorum.
  Mevlam daimi huzur ve mutluluk nasip etsin

 8. Meryem dedi ki:

  Çok güzel bir yazı . Tebessüm etmek sadakadır . Bence mutlu evlilik ,mutlu bir yuva ellerimizde ve o kadar da zor değil . Şahsen asik süratli ,sürekli “küçük emrah “modunda insanları hiç sevmem . Ne olursa olsun halimize sukretmeleyiz. Biz insanlar sahip olduklarımiza sevinmek yerine sahip olamadiklarimiza üzülüyoruz . morali bozuk ,ve cok karamsar arkadasim vardı . Bir gün bize gelmişti . Yine morali bozuk ve kız geçmişle yaşayan bir insandı . Dayanamadım . Bir kağıt alıp yanına gittim bir terazi çizdim. Hayatında olan ve olmayanlar . Bir baktım ki kız memur işi var ,annesi babası sağ ,sağlıklı da onu seven arkadaşları sa var . Olumlu o kadar çok sey vardı ki yazdım yazdım sonra terazi nin olumsuz kefesine geldik . Sordum kız olumlu şeyleri görünce olumsuz ne var diye düşündü ve utandi. Dedim “ya bir bak sevinmen gereken tonlarca sebep varken neden olmayan küçük şeylere takıyorsun ” . Yani bizler sahip olduğumuz elmas parçalarına Sevinmeyip sahip olmadığımız cam parçalarına üzülüyoruz . Vesselam 🙂

 9. Tuğrul dedi ki:

  Allah razı olsun.. Bu güzel yazının asıl güzel noktası bir hanımın eşine aşık veya değil, Allah’ın ona takdir ettiği eşiyle iyi geçinme gayretini ifade etmesi.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku