Genç Evlilik Mağduriyetleri

11 Aralık 2018Duyun Sesimi30 Yorum »

Sevim Eraydın, yakın zamanlarda tanıdığım en mücadeleci kadınlardan biri. Genç evlilikle ilgili mağduriyetleri yazdığım için ulaşmıştı bana, bu vesile ile tanışmıştık.

Hem kendi gelinine hem de kocaları hapiste olan genç kadınlara sahip çıkmış, onlara destek olmak için elinden gelen gayreti gösteriyordu.

Onun da oğlu 16 yaşın altında evlilik yaptığı için yıllar sonra gelen bir ceza ile  hapisteydi. Pek çok kayınvalide gelinine “oğlum senin yüzünden hapiste” diye sırt çevirirken o gelinini kucaklamış birlikte aşacağız deyip sahip çıkmıştı.

Oğluna yıllar sonra ceza geldiğinde hayatında yepyeni bir süreç başlamış oldu. Oğlu evinin direğiydi. Evin geçimini oğlu sağlıyordu. Felç geçirmiş konuşamayan yürüyemeyen hasta kocası, oğlu, gelini, torunu ve kızları ile hep birlikte oturuyorlardı. Oğlunun hapse girmesi ile bütün düzenleri altüst oldu. Altı kişilik bir ev halkı ile kirada oturuyorlar. Evin geliri oğlunun cezaevine girmesi ile birden bire kesiliyor.

Kocası Necdet Beyi oğlunun tutuklandığı gün karakoldaki görüntüleriyle tanıdım. Tekerlekli sandalyede yürüyemeyen, konuşamayan bir adam. Oğluna sarılmak istiyor fakat oğlu çocuğuna sarılmış o da torununa kıyamayıp biraz uzakta durmaya razı oluyor. Oğlunun evladı ile geçireceği zamandan almak istemiyor. Oğluna destek olmak istiyor fakat bir şey yapamıyor. Çaresizliğin fotoğrafı çekilseydi bu sahne olurdu herhalde.

Oğlunun hapse girmesiyle Necdet Bey hastalıkları iyice ilerliyor. Maddi sıkıntılar, bakımsızlık derken dayanılmaz ağrılarla boğuşuyor. Sürekli gözyaşı döküyor, sürekli ağlıyor.

Ev sahibi kira için sıkıştırıyor fakat yeterli gelir yok, kiralar birikiyor. Bu arada Sevim hanımın gelini, erken evlilik mağduru olan diğer hanımlarla kocalarını kurtarmak için gittikleri TBMM meclis koridorunda her kapının yüzlerine kapanmasının üzüntüsü ile bayılıp yüz üstü düşüyor. Orada çenesi kırılıyor, çiğneme yetisini kaybediyor  ve o günden beri kaç kez ameliyat oluyor.

Sevim Hanım kocasına bakmak zorunda olduğu için çalışmaya gidemiyor. Kocası yemeğini yiyemiyor, ihtiyaçlarını kendi başına gideremiyor. Eve gelir getirme ihtimali bir tek yeni iş bulabilmiş sağlık lisesi mezunu kızı. O da henüz ilk aylığını alacak fakat birikmiş kiralar borçlar bu kadar açığa ne kadar merhem olabilir.

İşin en zor tarafı BAĞKUR borçlarını ödeyemedikleri için hastaneden ücretsiz faydalanamıyorlar. Kocasının malulen emekli olması için başvuruda bulunuyor fakat 3 ay geçtikten sonra ret cevabı geliyor ve adamın çalışabilir durumda olduğu söyleniyor. SGK dan 100 de 78 engelli raporu olan, desteksiz yürüyemeyen, konuşamayan, yemeğini yiyemeyen, adama devlet “çalışabilir” diye emekli etmiyor. Bari devlet bu felçli adama bir iş verse de nasıl çalışabilir olduğunu hep birlikte görsek.

Necdet Beye bu arada bir de kanser teşhisi konuyor. Kemoterapi masrafları derken ailenin iyice boynu bükülüyor. Hastalık zor, yokluk varsa daha da zor.

Benim kısaca geçtiğim bu tedavi sürecinde Sevim Hanım’ın ve eşinin yaşadıkları tam dram. Hani devlet bütün vatandaşlarına sağlık hizmeti sunuyordu? BAĞKUR borcu olana sunmuyorsa ne anlamı var? BAĞKUR borcu ödeyecek durumu olmayanlar ölsün mü? Ne büyük bir ayıp. Sağlık Bakanlığı’nın vatandaşlarından haberi var mı acaba?

Necdet Beyin acilen tedavi olması gerekiyor. Sağlık masrafı çıkarıyor devlet hastanesi, acilen yapılması gereken tetkikler var. Fakat elde avuçta bir şey yok.

Bu yazıyı yazmamın birkaç sebebi var. Öncelikle eşini tedavi ettirmek için çırpınan Sevim Hanıma yardımcı olmak. Kendi bütçesine göre  yardımcı olmak isteyenlerle aile  arasında irtibatı sağlamak için.

İkincisi ise devlet yetkililerinin, milletvekillerinin okuyup vatandaşını ne kadar mağdur ettiğini görmesi.

Üçüncü “kadın hakları, kadın hakları” diye höykürenlerin, şık salonlarda lüks toplantılar tertip eden kadın derneklerinin, gerçekten mağduriyet yaşayan kadınları görmezden gelmeleri. Kadın derneklerinin Avrupa fonlarından, devletin kesesinden aldıkları yüz binlerce lirayı aileyi yıkmak, kadınları kışkırtmak için kullanıyor olmaları fakat mağdur kadınlara destek olmamaları.

Feministler, Necdet Bey erkek diye hadi ona merhamet duymuyorlar diyelim o evde biri kız çocuğu olmak üzere beş mağdur hanım var ve mağduriyetin sebebi de bu 18 yaş altı evliliğe karşı çıkan kadın dernekleri. Binlerce aile babası, feminist kadınların gönlü olsun diye hapiste; çocukları, eşleri ve aileleri de perişan. Aman feminist kadınlarımız üzülmesin yeter! Diğer kadınlar ölsün önemli değil! Elbet Allah bunların hepsinin hesabını soracak.

Kendi başının çaresine bakan insanları kanunlarla mağdur edip bütün hayatlarını altüst edenler maalesef ki ne büyük vebal yüklendiklerini idrak edemiyorlar.

Bütün bu sıkıntıların içinde Sevim Hanım, erken evlilikten hapiste olan gençleri kurtarmak, ailelerine kavuşturmak için gayret eden diğer hanımlarla birlikte gazetecileri, televizyoncuları arıyor, mağduriyetleri anlatmak için basın toplantısı organize ediyor, milletvekillerini arıyor. Büyük gayret gösteriyor bunca sıkıntısının içinde.

Bu yazıdan sonra,

Not 1:  2019 sonlarında  Sevim Hanımın oğlu hapisten çıktı cezasının kalanını dışarıda çekecek. Fakat yine çalışıp aileye katkısı olamıyor çünkü cezaevinde günlük kalma ücreti olan 27 liralık devlete birikmiş borcu ödemesi gerekiyor.

Sevim hanımın kendi oğlu çıkmış olsa da o genç evlenen hanımlara annelik etmeye ve hapis cezası kalkana kadar mücadeleye devam diyor.

Not 2:Nisan 2020 de Sevim Hanımın eşi vefat etti. Geride çok fazla borçları kaldı. Aile kendini toparlamaya çalışıyor. İş arıyorlar.

Borçlarını biraz kapatabilmeleri için destek olmak isteyen olursa borçluya yardım çok sevaptır.

Sevim hanımın hesap bilgileri
 
Sevim Eraydın   TR 69 000 67 01 000 0000 949 11 028  Yapı kredi bankası
 

Not 3: Bu yazı kanun mağduru olduğu için Sevim Hanım ve ailesine özel bir yardım talebi. Sevim Hanım çok şeyle mücadele ettiği için ona ve ailesine bir destek olsun istedim. Okurlarımdan rica ediyorum, kendi maddi yardıma ihtiyacı olanlar bana ulaşmaya çalışmasınlar, ara ara böyle mesajlar da geliyor. Bulundukları yerde kaymakamlıklara, belediyelere, vakıf ve derneklere başvursunlar.

Benim işim bu değil fakat burada özel bir durum olduğu için; hem ciddi bir hastalık hem hapis hem maddi sıkıntı hem  kanunun değişmesi için mücadele… Bu yüzden okurlarıma duyurmak istedim.

Erken evlilik mağduru bir ailenin durumunu herkes görsün ve  yetkililer de nelere sebep olduklarını görsünler.

Not 2: Bu video Sevim Hanımın oğlunun erken evlendi diye tutuklandığı, karısından, çocuğundan anne-babasından koparıldığı, karakolda ayrılık anı çekilen video. Yazıda bahsettiğim Necdet Bey de tekerlekli sandalyede görülen kişi. Ömrünün son demleri genç evlendi diye hapse giren oğluna hasret gitti.

Okunma Sayısı : 20.798

Yorum yapın

“Genç Evlilik Mağduriyetleri” için 30 Yorum

 1. Osman dedi ki:

  “Feministler, Necdet Bey erkek diye hadi ona merhamet duymuyorlar diyelim o evde biri kız çocuğu olmak üzere beş mağdur hanım var”,aslında bu cümleniz çok ibretlik Seman hanım,durumun vehametini gösteriyor

 2. Muhammet dedi ki:

  Bunlar da biz dost hayatı yaşıyor ve zina ediyoruz deselerdi içeri atılmazlardı. Kız arkadaşımdır deseydi adam. Hükümet din söylemini kullanıp dine aykırı olan her uygulamada bulunuyor. Kendi keyifleri yerinde nasıl olsa. Adalet kavram olarak kullanılarak içi boşaltılıyor.

 3. ... dedi ki:

  bir paket sigara parası versek biz zarar etmeyiz ama o aile feraha erer, üzerimizdeki vebale , belki nice belaya mani olur

 4. Ayse dedi ki:

  Bu nasil bir adalet anlayışı..zinayı serbest bırak..namusuyla evlenip nikah kıyanları hapse at..bu sistem resmen aile yuvasını yıkmak îcin calışıyor..birde muhafazakarlarmış doğru ,,kârından bayağı istifade ettiler..bu haksızlıklara ses cıkarmayan din adamları ,alimler neyle.meşgul acaba..resmen evlenmeyin zina yapın diyor hukuk sistemi..

  • Aadem dedi ki:

   Ayşe hanım TV lere bakınca anlarsınız neyle meşgul olduklarını.camilerin hutbe yerleri aynı gazino gibi işıklandırıliyor cuma namazı vaktinde.camilerin içi sıralar tabureler konuyor sanki kahvehane.daha çok şeyler varda hangi birini yazayım.

   • Sezgin dedi ki:

    Ahmet bey siz hangi camiden bahsediyorsunuz benim gittiğim camilerde öyle ışıklandırma yokta ikincisi bu duruma isyan eden birçok hoca var İhsan Şenocak gibi birçok hoca var.camileri kiliseye benzetemezsiniz kaldiki diyanet bu konuda kac sefer uyarıda bulundu once biz kendimize düzen vermeliyiz camilerde oturma adabıni bilmeyen birçok insan var insan .

 5. Sevim dedi ki:

  Duyarlı bütün kardeşlerimden Allah razı olsun Haklarını helal etsinden bu günleri belki hiç bir insan yaşamak istemez gerçekten çok acı ve sıkıntılı günler ama bunada çok şükür Rabbimden gelene şükür ediyorum üzüntüm bana ve aileme yardımcı olan insanların çocuklarının rızkını bizlerle paylaşmaya çalışmaları ben hepsinden helallik istiyorum haklarını helal etsinler Allah önce kardeşim sema maraşlı dan onun nezdinde ailemle ekmegini paylaşanlardan Allah binlerce razı olsun ? Rabbim inş benide veren ellerden olmayı nasip eder Ramazan ayı herkese saglık sıhat bereket getirsin inş Allah hepinizden razı olsun hayırlı ramazanlar

  • bayan dedi ki:

   sevım hanım Allah yardımcınız olsun.
   durumunuzda degısme var mı yanı esınıze engellı maası fılan oldu mu yoksa yazıdakınden degısme yok mu

   • Sevim dedi ki:

    Aleykümselam kardeşim Allah razı olsun ilginize alakanıza ben ilk önce sorularınıza cvp vereyim maaş falan bağlanmadı aksine her geçen gün bakura borçlandırıyorlar malülen emekliliğe başvurduk yüzde 96 engeli olmasına ragmen devamlı red geliyo iyleşme ihtimali var deyip işin kötüsü eşim hem felçli hemde kanser hastası bakur borcu biriktiği zaman tedavileri duruyo ilaçlarını almakta güçleniyorum Allah sizin gibi insanlardan razı olsun çocuklarının rızkından kesip ayakta durmam için destek oluyorlar bizlerde belki bu günleri aşacaz Allah izin verirse Oğlum cezaevine girdi erken yaşta evlilik yaptığı için gelinim epilepsi hastası oldu eşimde hem felç hem kanser olduğu içinde Sema maraşlı kardeşim Allah ondan binlerce kez razı olsun elinden geleni yaptı hepinizden Allah razı olsun helal edin hakkınızı

    • bayan dedi ki:

     Sevim Hanım,
     yaşadıgınız ilde size yakın ptt şubesını yazsanız buraya olur mu.oradan sıze yardım gondersek. kımlıktekı tam adınız soyadınızıda yazsanız.. baskalarıda gorur hem.
     herkes rıza ıle verıyor .hak hellallıgı gıbı durumolmaz yanı kaygılanmayın uzulmeyın.
     eger bu durum sakıncalıysa mailden benim mailimi size verseler

     • Sevim dedi ki:

      Saolun ben tekrar teşekkür ediyorum yüreklerinize sağlık ptt hesap no yok ama ben en yakın ptt yi yazayım size Sevim Eraydın. Eyüp yeşilpınar şubesi istanbul
      Banka iban:
      TR‭690006701000000094911028 Sevim Eraydın Yapı Kredi bankası
      Yazacak söyliyecek çok kelime var duygularımı anlatmak için ama sözün yetersiz kaldığı yerdeyim Allah razı olsun.

     • bayan dedi ki:

      en geç 2 hafta içinde yatırırım, yatırdıgımda buradan size haber verırım inşaallah.
      ptt için hesap numarası gerekmıyor benımde hesabım yok.isme yatırılıyor siz kımlıgınızle cekıyorsunuz.Allah yardımcınız olsun

     • bayan dedi ki:

      Sevim Hanım,
      İstanbul yeşilpınar ptt şubesine sizin adınıza yatırdım, alabılrsınız.
      Allah yardımcınız olsun. en kısa surede oglunuza kavusmanız nasıp olsun.

 6. bir bayan dedi ki:

  selamunaleykum
  ailenın yardım ıhtıyacı halen devam edıyor mu maaş vs baglandı mı
  eger ıhtıyacı var ıse hangı sehırdeyse ptt den az cok demeden para yatırsak ..
  adı bve hangı ilin hangı ptt şubesı oldugunu soylerse ..inşaallah yardım edelım

 7. Abdullah hasan dedi ki:

  Taşa düşse taşı oyar bu feryat,
  Şafağı al kana boyar bu feryat,
  Çaresiz canına kıyar bu feryat,
  Arş’ı tutan hıçkırıklar, hınç bizim,
  Rahat rahat yatıyorsak suç bizim!
  ****
  İğne-iplik çöl yetimi çocuklar,
  Her babayı çaresizlik bıçaklar,
  Anne şefkatiyle ecel kucaklar!
  Acı gerçek: Milyonlarca aç bizim,
  Rahat rahat yatıyorsak suç bizim!
  (Erdoğan AKIN- Suç bizim)
  Muhterem müslüman kardeşlerim; SUÇ BİZİM, SUÇ BİZİM, SUÇ BİZİM. NE OLUR ANLAYALIM, ARİF OLALIM ANLAYALIM, SUÇ BİZİM.
  Sosyoloji, psikoloji,felsefe deyip ilgilenmedik memleket meseleerini hep birilerine havale ettik. sual etmeyip Sorgulamayıp FERASET denilen Mevlamın büyük nimetini heba ettik. Rahmetlik Vali YAZICIOĞLU’ nun teşhisi gibi. Esbabına tevessül etmeden HAVALE yi meziyet, ibadet, tevekkül, olgunluk zannettik. Suçumuzu bilip affımız ve uyanmamız için Mevlama dua edelim hepimiz için.

 8. havva dedi ki:

  Çok üzücü… Ben şunu merak ediyorum. Aile ve Sosyal Pol. Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlar Müdürlüğünün sitesinde net asgari ücretin 1/3 ünden az geliri bulunan; engelli, bakıma muhtaç olanlara ve çocuklara eğitim yardımı adı altında maddi yardım yapılıyor yazıyor. Bu kuruma müracat edildimi?

 9. Nurgün Sakin dedi ki:

  Yani insan ne diyeceğini bilemiyor. Sema hanım yazısında çok güzel ifade etmiş zaten söylenecekleri. Ne biçim bir adalet sistemidir ki 18 yaş altı evlenen birini yıllar sonra suçlu bulup hapsettiriyor. Neden kişilerin rızası göz önünde bulundurulmuyor. Bu şekilde hapse atılan insanları yargılayan hakimlere, onları savunmaktan aciz olan avukatlara kadar hepsi vebal altında. ALLAH’a şükür ki hesapların eksiksiz görüleceği bir ahiret inancımız var. Yoksa bu dünya düzeninde Kur’an hükmü ile hükmedimeyen sistemlerden medet umacak değiliz.
  RABBİM bu ve bunun gibi mağdur olan ailelerin YÂR ve yardımcısı olsun. ???

 10. Yardimci dedi ki:

  Sema hanim,

  Sene sonuna kadar bagkur borcu olanlara devlet hastabelerinde tedavi ucretsiz. Bu resmi gazetede yayinlandi.
  Sene sonu gectikten sonra yani 2019 yilinda yine eski usul devam edecek yani bagkura son iki aydan fazla borcu olan devlet hastanelerininden hizmet alamayacak.

  Lutfen Sevim hanima bu bilgiyi ulastirin. Bu bilgi internette de mevcut!
  Bu ayi kacirmasinlar..!

  • Sevim Eraydın dedi ki:

   Ben size çok teşekkür ediyorum yakın ilginizden dolayı Allah razı olsun size şöyle bi açıklamada bulunayım ben son 4 ayı icra takibine almışlar altıncı aydan onuncu aya kadar icra takibine aldıkları için şu an saglıktan yararlanamıyoruz malesef icra takibi oldugu için 6 cı aydan 10 cu aya kadar olan prim borçlar için bu takip ben sema maraşlı hanıma icra takip evraklarını gönderdim malesef bizler icra takibi oldugu için yararlanamıyoruz saglıktan eşim beyin kanamasına baglı felç geçirdi bir kaç gün öncede kanser oldugunu ögrendim keşke sizin dediginiz olsada bu tür hastalar borcu olsada saglıktan yararlansa tekrar teşekkür ediyorum Allah razı olsun ilginizden dolayı

   • havva dedi ki:

    Sevim Hanım durumunuz çok zor, Allah yardımcınız olsun. Aile ve Sosyal Yardımlar Müdürlüğüne müracat ettinizmi.

    • Sevim dedi ki:

     Gerekli her yere müracat ettim ama malesef hep olumsuz cevaplar aldım malülen emeklilik için kuruma başvurdum üç ay sonra gelen cvp ret oldu şimdi tekrar başvurdum sonucu sabırla bekliyorum

 11. İSMAİL AYDEMİR dedi ki:

  Sema hanım bu yardımı tek kişi mi yapması gerekiyo? El birliğiyle yardım yapabilmenin bi yolu var mı? Okuyucularınızın kendinden yada çevresinden
  imece usulüyle sağlayabileceği destek için nasıl bi yol bulabiliriz???

  • Abdullah hasan dedi ki:

   Teşekkür ederim ismail bey. Karınca kaderin ce yardım yapıbileceğimiz bir sistem kurabilsek keşke. Yani küçük küçük yardımların da yapılabileceği bir sistem.

 12. Abdullah Bir dedi ki:

  Burası sözün bittiği yer. 🙁
  Bu ATEŞ sadece düştüğü yeri değil bizi de yakar.
  İçimizde ki beyinsizler yüzünden bizleri de helak etme Allah’ım…

 13. Orhan dedi ki:

  Mimsiz medeniyetin ve Avrupa’ nın lastikli kanunlarını başımıza bela edenleri neden kimse görmez? Bir avuç amazon kılıklı, şeytanın kumandası hükmünde feministlere neden mudahale edilmiyor? Şu videoyu izleyip de hala kendilerini MUKTEDİR zannedenlere bu ayıp yeter.
  Bu zamanda zındıka dalaleti, İslamiyete karşı muhasebesini bu fitne gruhuyla yapıyor demek!
  Nikah yolunu kapamağa, fuhuşhane yolunu genişlettirmeğe çalışarak; çokların kalb ve ruhlarını KEBAİR ile yaralamak…..

 14. Aslan akbey dedi ki:

  Allah bunları yapanlarin dünyada da ahirette de iki yakalarını bir araya getirmesin.. ne yazık ki sema hanım benim uygun ekonomik durumum yok olsa kesinlikle yardım eder böyle bir hayri kaçırmazdım.

  • Abdullah hasan dedi ki:

   Aslan bey ; zenginler uyanık davranmalı aslında, böyle bir yaraya çare olmak ne büyük nimet zenginlere. Zaten bir yarayı merhem olmayacak para ne işe yarar ki. Mevlamın izniyle zengin olsam 2-3 kişi tutar sırf internet haberleriyle böyle ihtiyaç sahiplerini bulsunlar diye ücret öderdim, bulana da artı pirim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"İçinizden kendileri ile huzura kavuşacağınız eşler yaratıp aranızda sevgi ve esirgeme var etmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz ki bunlarda düşünen kavim için ayetler vardır.(Rum Suresi 21.ayet)"

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku