Mutfağımızdaki Eczane

Tarih boyunca baharat ve şifalı bitkiler besinlere tat ve koku vermek için kullanılmış. Bu besinler yiyeceklere kendilerine has koku ve/veya zenginleştirici tatlar verir. Bitkilerden ayrılan fitokimyasallar, kardiyovasküler rahatsızlıklar, diyabet, obezite ve kanser gibi çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların büyük kısmının keşfi açısından harika birer kaynak olmuştur. Baharat ve şifalı bitkiler sağlığımızı korumanın doğal araçlarıdır.

Tarçın: Tarçın hakkındaki en yeni bilgi, kan şekerini düşürmesiyle ilgilidir. Şu günlerde gittikçe artan obezite ve diyabet salgınını düşündüğümüzde bu oldukça önemli. Aslında çok sayıda bitki ve fitokimyasal kan şekerini düşürebiliyor, ancak çoğu bu işi vücuda bazı zararlar vererek yapıyor. Tarçın ise öyle değil. Yapılan çalışmalar sonucunda tarçında bulunan yeni bir fitokimyasal olan chalconepolmerler'in hücrelerdeki glukoz (şeker) olumlu yönde çalıştırdığını ve kan şekerini dengede tuttuğunu göstermekte. Anı zamanda bu fitokimyasallar çok güçlü antioksidantlar.

Tarçın ağrıya, kas ve eklem sertleşmesine iyi gelebilir

Tarçında, antimikrobiyal özelliğe sahip bileşkeler olduğundan dolayı kandidayla (mayanın sistemde aşırı derecede büyümesi ki bu durum çok fazla sorun yaratabilir) savaşmayı sağlayan, bakteri ve mantar(kandida dahil) gelişiminin önlenmesine büyük oranda yardımcı olan ögenol ve geraniyol adlı iki fitokimyasal mevcut. Tarçın ağrı, kas ve eklem sertleşmesi ve menstrual dönem (adet dönemi) rahatsızlıklarının hafiflemesine yardımcı olabilecek iltihabı önleyen bileşkeler de içerir. Hazmı kolaylaştırır ve sindirim sistemindeki gaz problemlerini giderir.

Biliyor muydunuz ?

Tarçın tozu işlenme sırasında içindeki çoğu temel yağı kaybeder, dolayısıyla kullanımı pek faydalı değildir. Dolayısıyla tarçını bütün, toz haline getirilmemiş bir şekilde almak daha sağlıklıdır.

Kan şekerini dengeleyen içeçek

Tarçının kan şekerini düşürmesi ve tip 2 diyabette karşılaşılabilecek sorunların hafifletilmesi amacıyla kullanabileceğiniz son derece sağlıklı ve basit hazırlanan bir tarif:

3 yuvarlak yemek kaşığı dolusu dövülmüş tarçını yarım ile birçay kaşığı kabartma tozu (eğer sodyum sizin açınızdan sorun oluşturuyorsa daha az) ile 950 cc 'lik bir kavanoza koyup, içini kaynar suyla doldurduktan sonra oda sıcaklığında kendi halinde soğuyana kadar bekletin. Sıvıyı süzerek başka bir kaba alıp kalan tortuyu atabilirsiniz. Ardından kavanozun ağzını kapatın ve buzdolabına kaldırın. Her gün bu sıvadan dört kez bir bardak için .

Bir ile üç hafta sonra, günde bir ya da iki bardağa düşebilirsiniz.Tip 1 diyabet hastaları da bu karışımdan faydalanabilir ancak kullanmaya günde bir ya da iki bardakla başlamalı ve her hafta başında bir bardak artırarak uygulamaya devam etmelidirler, bunu yaparken de kan şekerini yakın takip altında tutarak kullandıkları ilaç ya da insülin dozları ve kan şekeriyle ilgili doktorlarıyla bağlantıda olmalıdırlar.

Karanfil

Karanfilin tedavi edici özellikleri uçucu yağında yatar ki, oldukça uzun bir süredir diş ağrısı ilacı olarak kullanılmaktadır. Karanfil aslında Baharat Adaları (Endonezya) menşeli bir ağaç türünün kurutulmuş, henüz açmamış çiçek tomurcuğudur. Karanfil küçük bir çiviyi andırır ki aslında ismi de buradan gelmektedir, "clavus" Latin dilinde "çivi" demektir. Karanfil metabolizmayı hızlandıran baharatlar arasındadır.

Sıcacık iki tarif!

İçine dört karanfil konan kırmızı lezzetli bir elmanın kaynatılmasıyla kendinize enfes bir enerji verecek bir kış tatlısı hazırlayabilirsiniz.

Aynı zamanda karanfili sütle hafif kaynattığınızda kış ayları için içinizi ısıtacak muhteşem bir içecek hazırlayabilirsiniz. İçine bir adet kabuk tarçın da atmaya ne dersiniz ?

Karanfil bakteri ve virüsleri öldürür

Çeşitli çalışmalarla karanfilin antiseptik (mikrop karşıtı) ve anestetik (ağrı hissini azlatan) olarak kullanılmasını onaylamıştır. Seattle Washington Üniversitesi Eczacılık Fakültesi doçentlerinden Gary Emler tarafından, "Karanfil besinleri taze tutar çünkü içindeki temel aktif bileşke ogenol'dür ki bu madde uzun bir süredir bakteri ve virüsleri öldürmesiyle bilinir" açıklaması yapılmıştır.

Yakın tarihte gerçekleştirilen bir araştırmada ise suda çözünen karanfilin deri kanseri üzerindeki koruyucu etkisi araştırılmış ve karanfil solüsyonunun antikanserojen (kanser oluşumunu engelleyen) etkisinin olduğu keşfedilmiştir.

Zencefil

Zencefil özellikle tükürüğü artırarak hazmı kolaylaştırabilir. Zencefil özü mide bulantısı için çok ideal bir çözümdür, ki kesinlikle işe yarar.Yapılan araştımalardan birine göre zencefil deniz tutmasına karşı mide bulantısı için kullanılan bazı ilaçlardan çok daha fazla işe yaramaktadır. Gingerol zencefildeki keskin ve lezzetli tadı veren maddedir ve fitokimyasal veri tabanını da bir antiemetik (bulantı giderici) olarak listelenmiştir. Bunun anlamı mide bulantısı ve kusmayı önleme özelliğine sahip olmasıdır.

Zencefil sabah görülen rahatsızlıklarda faydalı

Zencefil hakkında insanlar üzerinde yapılan araştırmalar bu besinin antitümör etkisinin bulunduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu da göstermiştir ki bu, etkin bir antimikrobiyal (mikrop karşıtı) ve antiviral (virüs karşıtı) maddedir. Yapılan incelemeler gastrointestinal (sindirim) sistem, kardiyovasküler sistem, ağrı ve ateş üzerindeki olumlu etkisini de göz önüne sermiştir. Limonlu, güzel, sıcak bir zencefil çayının her türlü duygu değişimine karşı da muhteşem bir ev yapımı ilaç olmasına hiç şaşmamak gerekir.

Zencefile ne zaman hayır ?

Zencefilin yan etkileri çok azdır ancak yine de kullanırken dikkatli olunması gereken notlar vardır. Zencefilin diğer ilaçların emilimlerini artırması olasıdır. Örneğin, zencefili uyku hapıyla aynı anda alırsanız, daha uzun süre uyursunuz. Bunun nedeni zencefilin ilacın emilimini artırmasıdır. Zencefil tıpkı aspirin gibi kan sıvılalaştırıcı bir etkisi vardır, bu özelliğinden dolayı onu Coumadin ve hatta aspirin gibi diğer pıhtı önleyici ilaçlarla birlikte kullanmamanızda fayda var.

Bugün Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz