Kadına Şiddet 7 (Erkekten Kadına Şiddet)

28 Nisan 2015Sema Maraşlı2 Yorum »

7_bErkekler, kadınlardan çok daha güçlü ve kuvvetli yaratılmışlardır. Erkekler, kadınlardan iki kat daha fazla kaslara sahip oldukları gibi kemik yapıları da kadınlardan daha kuvvetlidir.  Bu güç ve kuvvetin yanında Allah erkeklere sahip çıkma ve koruma saiki de vermiştir. Vatanı ve aileyi koruyup kollayacak olan onlardır. Elinde güç olması erkeği şiddet yanlısı yapmaz.

Öyleyse korumacı yaratılan erkeğin şiddete yönelmesinin altında ne gibi sebepler var? Temel bir kaç sebebe bakarsak:

Cinnet: Alkol, uyuşturucu ve ağır psikolojik rahatsızlıklar sebebi ile olan şiddet var.

Acziyet: Şiddet acizliğin bir göstergesidir. Kendini kontrol edememenin ve karşısındaki ile iletişim kuramamanın, aşağılık duygusunun, güvensizliğin, kendini ifade edememenin getirdiği acizlik neticesi elinden başka bir şey gelmeyen erkek, fiziki şiddete yönelebilir.

Ahlak bozukluğu: Allah Resûl’ü “Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.” buyuruyor. “Etik değerler” denilen “imansız ahlak” gerçek ahlak değildir. Allah’a inanan, âyet-i kerîme de buyrulduğu gibi “zerre iyiliğin mükafatını göreceğini, zerre kötülüğün de hesabını vereceğini” bilen insan ne karısına zulmeder ne de başkalarına.

Ahlakın anası merhamettir. Merhametli insan kimseyi aldatmaz, hırsızlık yapmaz, zulmetmez, can acıtmaz. İnsana da hayvana da doğaya da iyi davranır. Günümüzün en büyük problemlerinden biri merhamet eksikliği. Çok merhametsiz bir nesil yetişiyor. İletişim uzmanları bu çağı “Narsisizm Çağı” yani “Bencillik Çağı” diye tanımlıyorlar.

“Şiddet arttı” deniliyor; fakat ufukta beliren şiddet ise çok daha büyük görünüyor. Engelli ya da hasta arkadaşları ile alay eden, zalimliği meziyet zanneden, gözünü vurmalı kırmalı, öldürmeli oyunlardan alamayan, aileleri tarafından sürekli pohpohlanan, vermeyi öğrenememiş hep almaya alışmış, sınav sistemi yüzünden her daim rekabet içinde büyüyen çocuklar ve gençler büyüyüp bir aile kurdukları zaman, hayatın zorluklarını gördüklerinde o zaman göreceğiz şiddetin asıl boyutlarını. Bu bencil yetişen neslin ne kadar merhametsiz olabileceği o zaman daha iyi ortaya çıkacak.

Bencil kişi merhametsizdir, sadece kendini düşünür ve kendi dışında kimseye acıması yoktur. Varsa yoksa kendi mutluluğudur. Bilmez ki kişi başkalarını mutlu etmeden kendi mutlu olamaz. Bu ilahi bir kaidedir.

Bir erkek “onu niye öyle yaptın, yemek niye hazır değil, ev niye temiz değil, bana niye cevap verdin…” gibi sebeplerle karısını dövüyorsa öncelikle ciddi bir ahlak problemi var demektir.  “Kadınları döven sizin hayırlılarınız değildir.” buyuran Allah Resûl’ü hiçbir hanımına tek bir fiske vurmamıştır.

Kadına yönelik şiddet Batı toplumlarında hep vardı. Kadın hep ezilmiş, aşağılanmıştı. Batı toplumları erkek şiddetini bitirmenin yolunun kadını yüceltmek ve kadınlara hak vermek olduğunu zannetti fakat şiddette bir azalma olmadı. Bu kez erkeklere ağır cezalar getirdiler fakat yine de şiddeti azaltamadılar. En medeni denilen ülkeler en yüksek şiddet oranına sahipler. Yanlış yolda gittikleri için cinsiyetler arası bir savaşa sebep oldular.

İslam toplumlarında şiddet çok azdır. Olan şiddet ise toplumsal bir problem değil ancak bireysel ve ahlaki zafiyettendir. Genel toplum yapısında bizim ecdadımız, kadınlara; eş, anne, evlat olarak değer vermiş, baş tacı etmiştir.

Günümüzde artan şiddetin sebepleri ise kadını ve erkeği ile toplum olarak ahlaki zafiyete düşmemiz yüzündendir. Bu yüzden şiddeti azaltmanın yolu Batı toplumlarının yaptığı gibi kanun yolu ile erkeği korkutmak, psikolojik baskı uygulamak ve ağır cezalar vermek değildir. Öfkeli insanın gözü ne kanun görür ne de polis.

Şiddeti azaltacak en önemli şey ahlaki seviyeyi yükseltmek, Allah Resûl’ünün ahlakı ile ahlaklanmaktır. Kadınlar, kocalarına saygılı davranırlarsa, erkekler de kavvamlığın sorumluluğunun farkında olup hanımlarına sevgi ve şefkat ile muamele ederlerse aile içi şiddet diye bir problemimiz zaten kalmaz. Tabii bunları yapacak kadını ve erkeği de aileler yetiştirecek. Çocuklarımıza küçük yaştan itibaren merhameti, erdemi, dürüstlüğü, iyiliği öğretmeliyiz. Bir araştırma yapılsa şiddetin dindar insanlar arasında en az seviyede olduğu görülür.

Alkolün yasaklanması, cinnete sebep olan etkenleri azaltmak, ruh hastalıklarının tedavisini inanç ve bilimle birlikte yapmak, iletişim ve öfke kontrolü konusunda bilinçlenmek, çocuk eğitiminde doğru metotlar gibi şiddeti azaltacak yollarla şiddet ancak azalabilir.

Erkekler şiddet yanlısı değil, korumacı yaratılmışlardır. Şiddet uygulayan erkek, erkek olduğu için değil insanlıktan çıktığı için şiddet uygular. Şiddet “kadına yönelik şiddet” adı altında çalışarak bitmez. Toplumda şiddet seviyesi yükselmişse, kadına yönelik şiddet de artmıştır. Bunlar birbirinden bağımsız şeyler değildir.

Bu yüzden şiddeti “Kadına Yönelik Şiddet” başlığından çıkarıp “Toplumda Merhamet Eğitimi” başlığında ahlaki eğitimlere çevirirsek ancak o zaman hem toplum adına hem de aile ve kadın adına güzel gelişmeler olur.

 

Okunma Sayısı : 4.032

Yorum yapın

“Kadına Şiddet 7 (Erkekten Kadına Şiddet)” için 2 Yorum

 1. sevda dedi ki:

  İşte bu kadar…
  Söylenecek şey sadece bu:
  Erkekler şiddet yanlısı değil, korumacı yaratılmışlardır. Şiddet uygulayan erkek, erkek olduğu için değil insanlıktan çıktığı için şiddet uygular. Şiddet “kadına yönelik şiddet” adı altında çalışarak bitmez. Toplumda şiddet seviyesi yükselmişse, kadına yönelik şiddet de artmıştır. Bunlar birbirinden bağımsız şeyler değildir.

  Bu yüzden şiddeti “Kadına Yönelik Şiddet” başlığından çıkarıp “Toplumda Merhamet Eğitimi” başlığında ahlaki eğitimlere çevirirsek ancak o zaman hem toplum adına hem de aile ve kadın adına güzel gelişmeler olur.

  • .:. dedi ki:

   Evet budur…

   Türkiye de başıma bu AB den alınan yasalarla ilgili bir şey gelirse ben o yasaları tanimayurum.

   Fatma Sahin yasalari bu ulkeye geldiğinden beri ülkenin gönyesi iyice bozulmus, Ahlaksızlık adına ne varsa katlanarak artmis. Boşanmalar ve aile parcalanmalari sayesinde ulke tarihinin rekoru olmuştur. her sene iki stadyum dolusu boşanmis kadin ve iki stadyum dolusu da erkek üreten ulke durumuna getirilmiştir. Birde aile basina 3 ortalama çocuk varsa. (boşanan ailelerde genelde ortalama 2 ve daha azdir. 2 kabul edersek 4 stadyum dolusu başka bela bu ülkenin sirtina koyulacakki, Beceriksiz yöneticileri kontrol altina alabilsinler) Baska ülkelerinin masasi olduk sayelerinde. Onlar zannettilerki AB fonlari verir gerisini unutur. Tipik akdeniz ülkesi koylu kurnazligi.

   Size yedirirler mi onu. Alem tek uyanigi sizmisiniz. Yem di o yem. Yunanistan, italya, ispanya, Portekiz durumu ortada. Erkek biterse toplum biter bunu biliyorlar.

   İslam dinini yasamayan ve sürdüremeyen AB ve batinin Hristiyan topluluklarin sadece kuklasi olur.

   araba dahi üretemeyen bir ulke, kanun yapamayan bir ulke, patatesini, pirincini, fasulyesini, etini, sutunu ithal eden ulke, yasalarini da sistemini de ithal ediyor. kimden içinde olmadigi batidan

   – eğitim bu sisteme dahil edildi,
   – aile ve kadin eşitlik v.s. dahil edildi.
   – calisma hayati, is hayatı dahil edildi.
   – saglik dahil edildi.

   – Sira geldi hukuk a. zaten bu konular üzerinde gündem, ilerleyen zamanda daha cok gorecegiz. Bizimkiler gidip yalvaracaklar. “Ne olur sizin hukuk sisteminizi ülkemizde uygulayalım, uyum yapalım, 23 ve 24 fasillari acalim diye (buraya yazıyorum) ayni Fatma Şahin yasalari gibi yapacaklar. orta kademe yöneticileri birkaç AB ülkesine gönderip oradan sözde sistemi kopyalayıp gelecekler. Daha once bunu birçok sefer izah ettmeye calistim. yine hetırlatmakta fayda var. Hemde bu ülkeyi yönetenlere kendi elleri ile yaptıracaklar.

   Siddet in cinsiyeti olmaz, rengi olmaz, olmamalidir. Ayrımı olmamalidir. şiddet Teror kelimesi gibi içine ne koyarsan alinir, ne kadar koyarsan koy istediğin amaçla kullanabilirsin. guc kimde ise içeriğinin tanımı da ondadır.

   Bu sebeble sema hanimin son paragraflari bu konunun ozeti gibi olmuş, tebrik ederim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

"Bir ev halkı birbirine iyilik ve ikramda bulunduğunda Allah üzerlerine rızık akıtır ve Allah'ın himayesinde olurlar. (Hadis-i Şerif)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku