Adalet Bakanına Bir Kaç Sorum Var

IMG-20180403-WA0029Ben Sevim Eraydın, erken evlilik yaptı diye oğlu hapiste olan oğluna hasret bir anneyim. Benim oğlum evlendiğinde gelinim 15 oğlum 16 yaşında olduğu halde 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası aldı. 18 yaş altı çocuksa benim oğlum neden ceza aldı?

Oğlumla gelinimin suçu neydi, birbirlerini sevmek mi?

Gençlerin birer birey olduğu unutuluyor, hiç bir genç devlet istedi diye, çevresi istedi diye, doktor mühendis, yazar, akademisyen olmadı, diye cezalandırılamaz.

Seçimlerini evlilik yolunda yapıp ilerlediler. 18 yaşına kadar dini nikahla yaşadılar, 18 e girince de resmi nikahları da yapıldı. Bir de kızları oldu, çok mutlulardı.

9 ay önce oğlum 22 yaşındayken erken evlilik yaptı diye gelinimizin "ben gönlümle evlendim" beyanları hiçe sayılarak evlendikten 7 yıl sonra cezaevine girdi.

Oğlum bizim evin temel direğiydi. Eşim hasta, felçli. Evi oğlum geçindiriyordu. Çok güzel ahlaklıdır oğlum. İşten gelip hastaneye gidip sabaha kadar hasta babasının başında bekliyordu. Oğlum tutuklandıktan sonra babasının hastalığı iyice ilerledi. Maddi imkansızlıklarla eşimin tedavisi ile de ilgilenemedik. Babası şu anda konuşamıyor bile. Ben hastayım oğluma bir faydam olmuyor diye gözlerinden yaşlar süzülüyor çaresizce.

Sadece benim oğlum değil, çok gencimiz şu anda cezaevlerinde; eşleri, çocukları dışarıda perişan. Aile bütünlüğü kalmamış, yuvaları darmadağın. Ne yapmış bu gençler? Zina yapmamış, hiç kimsenin namusuna göz koymamış. Cesaret gösterip genç yaşta Allah'ın emrini yerine getirip yuva kurmuş (yuva kurmak suçmuş ) Gez toz, her gün başka insanla gönül eğlendir, yapmamışlar.

Fakat erken yaşta evlendiği için gençler, tecavüzcü diye cezaevine gönderiliyor.

Adalet Bakanına sorularım şunlar,

Madem gönlüyle birbirini severek erken evlenen erkekler tecavüzcü sayılıyor, yıllar sonra bile içeri atıyorsunuz o halde bu tecavüzcü dediğiniz erkeklerin, cinsel istismar yaptı dediğiniz kadınlarla görüşmelerine niye izin veriyorsunuz?

Cinsel istismara uğramış, mağdur dediğiniz bu kadınlar, resmiyette karısı olduğu için, kimseden izin almadan nüfus kağıtları ile kocalarının ziyaretlerine gidiyorlar, demek ki neymiş bunlar aileymiş.

Madem bu gençler tecavüzcü görülüyor o halde cezaevlerinde pembe oda dedikleri, eş odalarını onlara verip, tecavüz etti dediğiniz eşleri ile birlikte olmalarına neden izin veriliyor? Devlet cezaevlerinde tecavüzü mü destekliyor?

Gençler cezaevi izinlerinde, tecavüze uğramış denilen kadınların yanına geliyor o halde buna da izin vermeyin.

Madem kadınları korumak adına bunları yapıyorsunuz ya tam yapın ya da bırakın gençler ailelerine kavuşsun.

Bu erkekler kendi ve eşleri 18 yaş sınırını geçince resmi nikahlı evlenmişler. Madem tecavüzcü diye kocaları hapse atıyorsunuz, bu kadınların resmi nikahlarını da iptal edin o zaman. Onların tecavüzcü deyip geleceğini kararttığınız gençlerle evli kalmalarına müsade etmeyin.

Bu çelişkili durumların bir an önce devlet tarafından çözülmesi gerekiyor.

Mağdur dedikleri kızlarımızı, çocuklarını daha fazla mağdur etmemeleri adına buna bir çözüm bulunması gerekiyor.

Korunması gerekli dediğiniz binlerce genci, eşlerinden kopararak, sizler ateşin içine atıyorsunuz, iş işten geçtikten sonra yapılan hiç bi işin hükmü yok.

Siz de iyi biliyorsunuz ki bunlar aile. Yoksa hanımları ne onları ziyarete gider ne de yolunu gözlerler.

Evlatlarımızın suçsuz yere gençliği, eşlerinden, çocuklarından, ana babalarından ayrı hapiste geçiyor. Bizim tertemiz evlatlarımız evlendiler diye gerçek tecavüzcülerle aynı havayı soluyor. Oradan çıktıklarında da tecavüz suçundan mahkum yattıkları için belki iş de bulamayacaklar.

Ben bi anne olarak bu gençleri hapse atanlara affa engel olanlara, hakkımı sonuna kadar haram ediyorum.

Bu çelişkili durumlar için de sizden açıklama bekliyorum.

 

[video width="352" height="640" mp4="http://www.cocukaile.net/wp-content/uploads/2018/04/VID-20180330-WA0011.mp4"][/video]

 

[video width="480" height="480" mp4="http://www.cocukaile.net/wp-content/uploads/2018/04/VID-20180402-WA0033.mp4"][/video]


Bunlar da ilginizi Çekebilir

17 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz