Kadının Avatarı Erkek

17 Ocak 2012Basından Seçtiklerimiz1 Yorum »

Yazar Sema Maraşlı, “hayırlı izdivaç için erkeğin üstünlüğünü kabul etmek lazım” dedi ya, modern kadınlar isyanda.Oysa kızacak bir şey yok. Özetle “ey kadınlar, akıllı olun. Erkeğe kendini üstünmüş gibi hissetmesi için izin verin, geminizi yürütün” diyor.

Bu zaten ezelden beri tıkır tıkır işleyen bir çark. Kadın erkeğin sırtını sıvazlar hep: “Sen süpersin aslanım, hadi yürü bizon avına!” Onlar da haklı. Motive olacağız ki musluğu tamir edelim, sinekleri öldürelim, sefere çıkalım. Çocuk için malzeme verelim.

Hem şu dünyada özgüveni örselenmiş erkek kadar çekilmez bir yaratık yok. İnanmayan erkek arkadaşına 10 dakika Kıvanç Tatlıtuğ’u övsün ve görsün gününü. Erkekten randıman alacaksan özgüvenine oynayacaksın. Aksi takdirde roller de karışır, işler de.

O zaman da Sema Hanım’ın dediği gibi, bozulur sistem. Bunun inançla falan ilgisi yok. Stratejiyle ilgisi var.Hatta modern kadının kendi kalesine gol attığını söylemek bile mümkün. “Eşitlik” ve “cinsel özgürlük” uğruna erkeğin özgüvenini sarsıp kendi işlerini zorlaştırıyorlar. Oysa tersini yapsalar, her işe yarayan bir avatarları olacak.

İşte modern kadının ninesinden öğrenmesi gereken sır. Eski kadınlar erkeklerle yarışmanın çocukça olduğunu anlamıştı. Kazansalar da kaybedecekleri bu yarışa girmek yerine kafayı kullanmayı seçtiler. Erkeğe erkek muamelesi yapıp kendileri için savaşmasını, kuleler dikmesini, lokomotifi, penisilini ve matbaayı icat etmesini sağladılar. Onu avatar haline getirdiler yani.

Bildiğiniz, filmdeki avatar: İçine girip kumanda ettiğiniz, fiziksel olarak sizinkinden daha kuvvetli beden. Kanuni ve Avcı Mehmet atlarının üstünde gururla ilerlerken, Hürrem ile Kösem analog kumandaları sayesinde zaten hakimlerdi olaya. İşte feministlerin atladığı nokta.

Tuna Kiremitçi / Hürriyet Gazetesi

Okunma Sayısı : 8.366

Yorum yapın

“Kadının Avatarı Erkek” için 1 Yorum

  1. Meryem dedi ki:

    hiç size ve Sema maraşlıya katılmıyorum,çocuğun özgüveni 2 yaşında oluşmuş olur..Kişiliği oluşmamış bir erkeğe siz ne yaparsanız geçici ve boştur,sadece kendinizi tatmin edersiniz iki iltifatla..Herşey karşılıklıdır,güzel söz söyleyen güzel söz duyar..Hem erkekler kadınlara ,kendilerine yapılmasını istedikleri övgüleri ne kadar yapıyorlar ki…Üstelik en ağır işle onları meşgul ederlerken…Hiç kusura bakmayın..

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku