Bir Analiz/Instagram ve Sosyal Medya Bize Ne Söylüyor?

06 Ağustos 2013Çocuk Eğitimi11 Yorum »

Akıllı telefonlar hayatımıza girdi gireli, sosyal medya ile yaptığımız paylaşımlar inanılmaz derecede arttı.

Öyle ki, her pasta kesilmeden, her hediye verilmeden, her kıyafet giyilmeden, her sofra daha misafir oturmadan, kebaplar, tatlılar mideye gitmeden önce bir “klik”le dünya ile paylaşıma sunulabilir hale geldi.

Daha olayı yaşamadan, lezzetini ya da elemini tatmadan önce paylaşımlar ve alınan “like-beğen” sayısı gündeme gelmeye başladı.

Bir yılı aşkın süredir Instagram isimli uygulamayı kullanıyorum. Daha önce fotoğraf paylaşımında Flickr isimli bir web sayfasına üyeydim. Flickr daha farklı bir platformdu. Fotoğraflar daha sanatsal, genellikle fotoğraf makinesiyle çekilen ve özel fotoğraflar olurdu. Şimdi ise Instagram , Facebook ve Twitter ile çok hızlı, çabuk ve nispeten daha özensiz paylaşımlar yapılmakta.

Instagramda benim takip ettiğim popülasyon genellikle kendim gibi çocuklarıyla, mutfaklarıyla, hayatlarıyla ilgili paylaşımlarda bulunan kadınlardan oluşuyor. Kendimi de dahil ederek söylüyorum ki, bu popülasyonun büyük çoğunluğunda şu dikkatimi çekiyor: “Yaptığını, yaşadığını ifade etme, paylaşma, gösterme arzusu”

Bazen manzara şuna benziyor: 4-5 yaşlarında küçük bir kız çocuğunun yeni bir elbise aldığında heyecanla arkadaşlarına “Ayşe baaak, annem bana ne aldı?” demesi, ya da aynı kız çocuğunun markette gezerken “Bana ne bana ne şundan da istiyorum, bundan da istiyorum” demesi gibi. Yani içimizde henüz büyümemiş olan tarafımızın kendini etrafa tanıtma, beğendirme hevesi ciddi ciddi kendini gösteriyor bu platformlarda.

Öyle ki, eğer yapılan bir aktivite, gidilen bir mekan Instagramda ya da Facebookta paylaşılmasın, sanki bir eksiklik hasıl oluyor.. Arkadaşlar bir mekanda buluşuyorlar, siparişler veriliyor, gelen yemeklerin resimleri çekilip o anda herhangi bir sosyal paylaşım sitesinden yayınlanıyor, üzerine yorumlar yapılıyor.. Yemeklerin “paylaşma” hazzı bittikten sonra yeme faslı başlıyor..Sonra belki bir de boş tabak paylaşımı . Bir yere gidildiğinde, fotoğraf çekip yüklemekten ya da Foursquare programında check-in yapmaktan, fotoğrafa anında gelen yorumlara cevap yazmaktan gidilen gezilen yerden ne kadar tat alınıyor merak içindeyim. Öyle ki buna bazen Umre, Hac gibi kutsal ibadetler sırasında çekilen fotoğraflar da dahil ediliyor. Canlı canlı umreden yayın, yapılan tebriklere cevaplar vs.

Bunları yazarken yanlış anlaşılmak istemem, benim bu satırları yazarken niyetim sosyal medyanın bizde nasıl bir tesir bıraktığını naçizane analiz etmek ve alternatif olarak ne yapılabileceği hakkında düşünmek, konuşmak…Yoksa Instagram, Facebook ve Twitter’ı aktif kullanan arkadaşlarımın hiçbirini eleştirmek değil amacım, ben de aktif bir sosyal medya kullanıcısıyım ve bu bahsettiklerimi ben de yapıyorum, yapıyoruz.

Anı yaşamak, yaşadığı üzerinde tefekkür etmek, fikir beyan etmek bunlar bir tweet kadar, saliseler içinde gönderilen fotolar, yorumlar, beğeniler kadar hızlı olmasa gerek. Hayata anlam katmak, durup düşünmek ister, bazen sükunet ve yalnızlık ister ve bazı duygular yaşanmak için mahremiyet ister.

Şimdi biz öyle bir hale geliyoruz ki, birbirimizin hediyelerini dahi yayınlar olduk, hem de bazen daha vermeden.

Öyle bir hale geliyoruz ki, daha misafirimiz gelmeden yüzlerce ya da binlerce kişiye ona sunacağımız sofrayı sunar olduk.

Masum ve tatlı paylaşımların dışında, maalesef şöyle sakıncalar da var gibi geliyor bana:

“Ayşe baaak, benim çantam şu markaaa, Ayla baaak, ben şu lüks restoranda yemek yedim” benzeri fotolarla, maddiyatı hayatın merkezine alan bir yaklaşım doğuyor . Belki var olan böyle bir hissiyatın akabileceği yeni bir mecra bulunması da denebilir buna.

İnsan olarak hepimizin yaradılışında nefsin hoşuna giden arzulara meyletme duygusu var. Bu yiyecek, içecek, gezme, tozma, beğenilme, ün ve şan sahibi olma ve dahası olabilir.

Ama sosyal medya ile tüm bunlara maalesef bir şey daha ekleniyor ki o da “onaylanmak” duygusu. Onaylanmak ve bununla bir tatmin sağlamak. “Kaç kişi beni takip ediyor, kaç tık aldım, kaç yorum yapıldı” .. “Beni taltif eden kaç mesaj geldi” gibi…Eleştiriye de genellikle kapalı olunup, olumsuz eleştiri yapan kişi bloklanıyor..Bu eleştiri mesajlarını okuduğumda iki egonun savaşını izler gibi oluyorum.

Peki bir resmi yüzlerce kişi gördüğü halde neden daha az sayıda kişi yorum yapıyor? Yine yüzlerce kişi gördüğü halde neden bazı kişiler sert ve sivri bir üslupla karşılarındakini eleştiriyorlar?

Sanırım derinlemesine bakacak olsak, bilinçdışının bu durumlarda nasıl bir etkisi olduğunu görebiliriz.

Hepimiz hayatımızda yaşanmışlıklarımız, birikmiş hissiyatımız ile bazı şeylerden özellikle etkileniriz.

Örneğin küçükken birisi tarafından toplum önünde eleştirildiği için incinen bir birey, böyle platformlarda eleştirilen kişiye taraf olup sıkı sıkıya onu savunan yorumlar yazıyor olabilir. Hatta adeta bir diğerinin avukatı kesiliyor olabilir. Diğer bir yandan, annesi tarafından belli bir meseleyle ilgili, örneğin giyim olsun, sık sık eleştirilen bir kişi, kendini birden ateşli bir şekilde birini eleştiriyorken bulabilir. Okuduğumuz yazı ve kitaplar için de aynısı geçerli. Bir internet sitesinde ateşli ateşli tartışan pek çok kişi vardır. Bu yazının konusunu aşacak belki ama, eğer kendimizde böyle bir şeyler hissediyorsak, durup bir düşünmek yararlı olabilir. “Aslında neyin öfkesiyle doldum” diye..

Ben de bu yazıyı oldukça uzattım, neyin öfkesindeyim dersiniz 

Şaka bir tarafa, sosyal medyayla ilgili birkaç öneride bulunacak olursak:

– Fotoğraf paylaşımları ertelenebilir. Mesela bir gezideyken an be an fotoğraf paylaşmak, gelen yorumları okumak ve cevap yazmak insanın hem geziye dikkatini verememesine neden olabilir, hem de insanlarla iletişimini azaltabilir. Bunun yerine geziye odaklanıp, tefekkür ve hissiyata odaklanıp yeniliklere göz gezdirilip, sonra daha uygun bir vakitte seçilmiş fotoğraflar paylaşılabilir.

-Takip ettiğiniz bir kişinin paylaştığı fotoğraflar ilginizi çekmekle birlikte içinizde olumsuz duygular uyandırıyorsa, sürekli içinizden eleştirmek gerekiyorsa o kişiyi takip etmeye devam edip etmemeyi yeniden gözden geçirebilirsiniz. Eğer birini çok eleştirdiğiniz halde bir o kadar merak ediyorsanız, inanın bilinçdışınızda aslında içinizde bir tarafın o eleştirdiğiniz şeyleri yapma meyli sizi rahatsız ediyordur. Örneğin: “ Şuna bak, her gittiği yeri paylaşıyor, ne gereksiz” deyip hala ilgi ve merakla paylaşıyorsanız birini, orada bir durup düşünmek , arada bir kendinize bakıp tebessüm etmek iyi gelebilir .

-Yaptığı işi beğenmediğiniz halde takip ettiğiniz kişiler var mı? Örneğin butik pastacılar, giyim butikleri, tasarımcılar, bebeklere özel şeyler yapanlar, yemek tarifi paylaşanlar?

Biz beğenmediğimiz halde, binlerce insanın o kişiyi beğenmesi, bizde gizli bir öfke doğurur. Sanki biz beğenmedik ve onaylamadık diye kimsenin beğenmemesi ve onaylamaması gerekiyordur. Bu nedenle sıkı sıkı takip eder olacakları merakla gözleriz  Burada da kendimize bir tebessüm edip, takip edip etmeme kararını bir gözden geçirmeli ne dersiniz ?

Instagramın kısa analizi şimdilik bu kadar olsun. Instagramı aktif kullanmayanlar da vardır eminim, ama belki her kıssa içimizde bir hisse kadar yer eder..

Dr Rabia Nazik Yüksel

*sorularınız için rabianazik@gmail.com

Okunma Sayısı : 10.851

Yorum yapın

“Bir Analiz/Instagram ve Sosyal Medya Bize Ne Söylüyor?” için 11 Yorum

 1. ınstagram dedi ki:

  instagramın güçlü, zayıf, fırsat ve tehditlerini yani swot analizini söylermisiniz?

  • .:. dedi ki:

   Musade ederseniz,

   Size instagram in, hatta sosyal medya daki, Form siteleri, blog, paylaşim siteleri, sosyal medya, facebook, twitter, tuenti… gibi internet ortamındaki farklı isimler altındaki birçok durumu n SWOT unu açıklayabilirim,

   Bunun için bazı temel ve genel sorulara cevap vermeniz anşaılmasını daha da kolaylaştıracaktır…

   Örnegin,

   – Yas grubunuz,
   – İnsagram i ne amaç ile kullandıgınız,
   – mesleginiz,
   – ugras alanlarınız,
   – Bundan beklentileriniz,
   – hedefleriniz amaçlarınız v.s.
   soruları çoğaltmak mümkün.. Daha çok ve açık bilgi daha saglam ve doğru bir swot analizi olur.

   Bu swot u kimin için İstiyorsunuz ?

   (Kisilere, Gruplara, ülkelere ve buna ihtiyac duyan bilinen veya bilinmeyen her şeye göre bu değişkenlik gösterir.)

   Eger kendiniz için ise bunu kendiniz yapıp kendi durumunuza göre sonucu cıkarabilirsiniz, Burada sizin amacanınz da önemlidir. Eger biraz bize açıklama yaparsanız ben size elimden geldigince yardımcı olmak isterim… Veya siz en azından belkide kendi açınızdan yapmışsınızdır.

   Çok kısa bir-iki örnek vermek gerekirse,

   – Genelde Kişiler için ekseriyette tehdit dir. Aynı zamanda bazı kişiler için tehdit olsa da amacı için güzel bir fırsattır. Güclü ve zayıf olan yanları ice kişilerin o anki durumlarına göre değişiklik, sonraki durumlarına göre de daha farklı değişiklik arzeder.

   – Bu Durum, bu gibi siteler bunları yapanlar için amaçları ne olursa olsun, değerlendirildiğinde ise çok daha farklı
   Tehditler ve fırsatlar vardır, hatta fırsata dönüşen tehditler bir süre sonra yeni ve farklı bir tehdir de olabilir. Zaman ve kolullar da çok önemlidir. Bundan gelir elde etmek isterseniz farklı, istigbarat amacli kullanırsanız farklı, eğlence amaçlı kullanırsanız farklı, bilim ve faydalanma amaçlı kullanırsanız farklı.

   Uçuk bir örnek olursa. Rahatlıkla mümkündür. Onu da söyleyeyim. Bu gibi siteleri seven ve herşeyini paylaşan insanlar vardır, varlıklı ve saygın da olabilir. Onları takip eder ve onlar üzerinden sürekli gelir elde edebilirsiniz.

   ilk başta bu dediğim gibi size uçuk gelecek birkaç defa okursanız ve az birşey bu konularda bilginiz olursa ne demek istediğimi anlamış olursunuz. O zaman birkaç defa daha okumak zorunda kalırsınız..

   Şuanki koşullar içerisinde, Bilgisayarda yapılan her işlem, her hareket, içine kayıt yaptıgınız veya yapmadıgınız birçok aklınızın ucuna dahi gelmeyen olay veya durum, Bilgisayar içerisindeki, Hardware, microişlemci, ses kartlı, ekran, kamera, microfon,gps, modem wriless, telefon hattı v.s. ve Software her türlü program bunlara wirüs programları dahil. İZLENİLEBİLMEKTEDİR. aslında instagram diğerleri gibi müthiş bir izleme programıdır..

   Aslında biraz daha aşağılarda bu konu ile ilgili faydası olabilecek bir açıklama var, işinize yarayabilir.

   İşin özeti Şudur.

   Şuan içinde bulunduğumuz zaman diliminde ve var olan teknoloji ile, Evimiz veya mahrem yerlerimiz bu amaç ile aslında bir çok kişiye açıktır. yani her koşulda 24 saat bir odada gizli kameralarla gözelenen ve takip edilen konumundayız. Özellikle çocuklarımızı bu konuda iyi ve bilincli yetiştirmeliyiz, Kendimiz de buna dikkat etmeliyiz, Artık biz yeterli olmuyoruz malesef eşimiz, dostumuz veya hiç tanımadığımız birisi de bunu yapabiliyor..

   Farklı açıdan bir örnek daha vereyim size,

   Çok yakın bir zamanda, Bir adam sanırım eşi ile toplu taşıma araçlarında seyahat ediyordu, kalabalık ortam oldugundan hanımı oturmuş veya kız arkadaşı kendiside ayakta idi… Sapık bir mahlukat elindeki çep telefonu ile ve kamerası ile son günlerde moda olan SELFİE pozunu bu bayan ile yapmak istedi, Bayanın haberi yok idi, farkında bile değildi, ancak Kocası, eşi veya arkadaşı onun farkında idi, O adamı çok iyi bir şekilde benzetmiş… BEN BURADAN O KARDEŞİMİZE ELİNE SAĞLIK DİYORUM.)

   Bu vaka da karşımıza çıkan durum çok vahim. Bunu yapan kişi bunu çok farklı amaçlarla kullanıp, fitne, dedikodu, pis emeller, ahlaksızlıklar, ayıplı siteler veya üzerinde uydurmaca hikayelerle Bir çok kimseye veya topluma zarar verebilir.

   Bu yüzden SWOT u kim kimin için ne amaçlı yaptığı çok önemlidir.

   – O kadın açısından farklı,
   – kocası veya erkek arkadaşı açısından farklı.
   – Kızın babası abileri veya akrabaları, komşuları açısından farkli.

   – Kimisine Namusu için tehdit,
   – Kimisine intikam için Fırsat,
   – Kimisine Cinayet için bir sebep,
   – Kimisine de Eğlence için bir imkan dır.

 2. promehteus dedi ki:

  facebook twitter bu kadar tutulduğuna göre demek ki insanların ihtiyacı varmış buna.neye ihtiyacı olacak merak ve gösterişe.
  sosyalleşmek için aldığımız hesap bizi bilgisayar başında asosyal hale getiriyor.hepsapta bir sürü arkadaşı dostu var çevresinde kimse yok al sana depresyon sebebi:yediği yemeği paylaşan insan; hadi onu durumu olmayan hamile bir bayan gördü.cocuğun canı çekti alamadı.önceden insanlar eğlenmek için eğlenirlerdi şimdi facede foto koymak için eğleniyorlar bir yere gittinmi orayı gez gör yok facede paylaşacak senin aklın facede nereye gidersen git daha yazardımda değmez

 3. .:. dedi ki:

  Bilgisayar ve bilgi sistemleri insanlik icin mukemmel ve hayati kolaylastirici bir bulus, her gecen gun kendisini hizli bir sekilde yeniliyor ve mukemmel hizmetler sunuyor. Her alanda kullaniliyor. Bu konular uzerinde ugras veren birisi olarak sunu diyebiliriz, Bilgisayarlar aptal makinalardir, boyle ogrendik ve bu sekilde ogretiyoruz, vermediginiz birseyi ondan alamazsiniz.

  Instagram , twitter, facebook, youtube, Sosyal medya , Suan bilgi paylasimi yaptigimiz, bu ortam veya benzer form ortamlari, guncel olaylari takip ettigimiz videolari izledigimiz, haberleri dinledigimiz, bilgi aldigimiz, paylastigimiz, haberlesme ortaminda , is hayatinda kullandigimiz, egitimde kullandigimiz, kisacasi hayatin her alaninda ve artik her an yanimizda olan, onsuz yapilamayan ucu acik genis mukemmel bir ortam..

  Bakis acimiz olumlu oldugunda ve olumlu kullanildiginda ….

  Ancak;

  Gercek amacinin disinda kullanildigi zaman, zarar veren mukemmel bir silah olabiliyor.

  Bu amac da kullanana veya bundan faydalanana gore degisebiliyor, kimisine gore faydali bir arac ve bulus , yine baskasina gore faydali ve iyi super bir silah.

  Kisacasi kullananlarin kendi ihtiyaclari icin mukemmel bir bulustur, bilgisayar uzerinde kullanilan programlar, uygulamalar ve araclar.

  Su hayattir, ancak ihtiyactan fazlasi veya amaci disinda kullanilmasi kimisine rahatsizlik ve zarar verebilir. Kimisine fayda.

  Sosyal Medya, en cok kullanilan, Facebook, Twitter, instagram ve digerleri;

  – Yakinlarinizla, sevdiklerinizle, paydaslarinizla, fotograflarinizi, anilarinizi, bilgilerinizi, goruslerinizi paylasmak guzeldir, kendinizi ifade etmek ve tanitmak, Musterilerinize ulasmak, onlarin size ulasmalari …. Bu ve benzeri bircok sekilde guzellikleri vardir.

  – Butun bu guzelliklerin disinda, amac disinda kullanildiginda, ama kullanan kisiye gore bu degisiyor, istedigin kiliga ve sekle girip, sanal bir ortamdan istedigini yapabilecegin ortamdir, buyuk zararlar verebilirsiniz, intikam alabilirsiniz, oc alabilirsiniz, baskalarini kandirip aldatabilirsiniz, ulkeleri devirebilir, insanlari somurebilirsiniz olmayan birseyi varmis gibi veya var olan birseyi yokmus gibi gosterebilirsiniz….. Bu ve benzeri sekilde cok kotulukleri, fitneligi, giybeyligi ve gunaghn, haramin yasagin her turlusu de vardir.

  – Bir de bilinmeyen veya az bilinen perde arkasindakiler vardir. Bu konularda uzun yillardan buyana yetkinligi olan birisi olarak bahsetmek isterim.

  Bugun su an gelinen noktada , elektronik, mekanik, aleti olan her kimse rahatlikla hayatin her noktasinda izlenir.

  – Bir arabaniz varsa
  – Calisan Bir cep telefonunuz varsa
  – Calisan Bir Bilgisayariniz varsa
  – Her hangi bir kredi kartiniz
  – Pasaportunuz varsa
  – Saatiniz varsa,
  – Televizyon veya baska bir elektronik cihaz.
  – GPS cihaziniz varsa
  – Kopeginize veya evcil hayvaniniza takmis oldugunuz kimlik belirleme chipi.
  – Arabalardaki otomatik gecis sistemleri, plaka tanima sistemi, elektronik otel veya baska bir kapi karti, kimlik numarasi ile yapilan bircok islemler, banka, para yatirma, cekme v.s. oldukca fazladir ve her gecen gun dahada yayginlasmakta ve yayilmakta hayatin her alaninda olmaktadir.

  Butun yukarida saydiklarimin hepsi ve daha fazlasi suan kullanilmaktadir, bunlardan birisini veya birkac tanesini kullanmak yeterlidir, ustelik siz kullanmasanizda, yakininiz, tanidiginiz, dahil oldugunuz bir gruptaki kullanmasida bazen tek basina yeterli olabilir. Ne yaptiginiz, nerede oldugunuz, nerelere gittiginiz. siyasi gorusunuz, dininiz, sevdiginiz, nefret ettiginiz, yediginiz, ictiginiz, kullandiginiz, hersey ogrenilip bilinebilir. Kimisi icin hic birsey ifade etmez, kimisi icin cok sey ifade eder. Gerektiginde mukemmel bir silah olur.

  Bilgisayar ortaminda bizler adina tutulan , devletin tuttugu her turlu bilgi belge ve kayit, belediye, emniyet gucleri, tarafindan tutulan bilgiler v.s. Bizlerin kendi yazdigimiz haber portallarindaki yorumlar, buradaki yazdiklarimiz, sosyal medyadaki tum yazdiklarimiz ve paylastigimiz bilgiler, hatta bilgisayar veya telefon ortaminda baktigimiz, okudugumuz sayfalar yazilar resimler, e postalarimiz, e posta ile alip gonderdiklerimiz, aradigimiz bilgiler, her tusladigimiz karakter dogrusu veya silinen yanlisi ile birlikte takip edilip kayit altina alinabilir. Bugun masumane bir sey baska bir zaman farkli durumda farkli ortam ve kosullarda karsimiza cikabilir. Bu mumkun olan birseydir ve gercekcidir.

  Bilgisayar ve telefon ortamindakini basit ve anlasilir bir sekilde anlatmaya calisayim. (bazi kisilere hayal gibi gelebilir)

  – Eger bir skype programiniz var ise. internet olan herhangi bir ortamda (Bu bizim gordugumuz ve bildigimiz birseydir.) gorustugunuz karsi kisiye ekraninizi paylasin veya o paylassin, yazilan herseyi gorebilir, konustugu herseyi duyabilir, ve bunlarin hepsini kayit altina alabilirsiniz. Bunu siz paylasarak izin vererek karsinizdaki kisiye yaptiriyorsunuz, bu sekilde guvenli oldugunu dusunmeyin sakin. sizin bu yaptiklarinizi karsilikli olarak gormek ve tekip etmek mumkundur ve bu bilgiyi depolamak da mumkundur, her gecen gun depolama sistemi genislemekte ve bu bilgilerin nano hale donusumu saglanmaktadir. ve pek bilinmeyen normal bir internet imkani olmasa da takibi olabilmektedir, bu mumkundur. Bir bilgisayar icerisindeki Micro islemci icerisine, ihtiyac kadar pil gomulebilir, nohut kadar hatta princ tanesi kadar olan izleme chipi veya gps gomulebilir, enerji saglandiginda veri iletisimi ve takibide yapilabilir. Gunumuz cep telefonlarinda bulunan gps cihazi ile, bir metrenin altinda yer tespiti yapilabilir, sinyal verildiginde yukselik ve alcaklik tespiti dahi halen var olan birseydir.

  Akilli telefon dedikleri suandaki teknoloji ile her bir birey cok rahat takip edilir.
  Sabit veya mobil, Bilgisayarlardan, yapilan hersey, arama motorlari, internet explorerlar, firefox, opera, crome v.s. mail programlari, buradan gonderilen cv, mektup veya herhangi birsey, sosyal paylasin alaninda paylasilan hersey, siz paylasmasanizda sizin adiniza paylasilan hersey. Virus programlari, hergun kendini guncellerken aslinda guncel olarak bilgisayarinizdan bilgiyi duzenli cekebilir, internete bagli olmasada bu program kuruluysa bilgisayar acik kaldigi muddetce bilgisayari sizin bilginiz olmadan tarar, bilgiyi biriktirir, internete baglandiginiz anda aktarir. Bu mumkun olan birseydir. Buna gerek olmadan, bircok bilgisayar programi, hatta isletim sistemlerinin kendisi bunu yapabilir, hicbir program dahi olmasa, bios ve micro islemci kendi basina bunu yapabilir. Her parcaniz, her makinanin, cihazin, aletin bir kotu olabilir, cografi olarak nerenden bagli oldugu IP numarasi yane baglanilan yerin adresini belirten numara olmasa dahi bir metre mesafede bulunabilir.

  Diyelimki Basbakanimiz, telefon kullanmiyor. arabalari. Yanindaki telefon kullanan, calisanlari, korumalari, akrabalari v.s. ile takip edilebilir.

  Butun bunlarin hepsi tum bu butun bilgiler. Suan bir cok uygulamalarda ve sistemde kullanilan, ORACLE veri isleme, (DATA MANAGAMENT) ve benzeri programlarla cok rahat ve dnyadaki her cihazi ve bireyi takip edebilecek sekilde kullanilabilir, Bunutun saydigim bilgilerin hepsinin degisik alanlardan alinanarak, birlestirilip, tek hesap altinda veya degisik gruplar altinda her turlu yaniltici bilgi olsa bile bu bilgiler aninda islenerek depolanir ve kullanilir. Butun bu ve benzeri veriler aslinda mukemmel hizmet icin bilgidir, ayni zamanda mukemmel stratejik bir silahtir.

  Birkac ornek,

  Ulkemiz acisindan, Turkiyede uretilen bugday miktari takibi ve izlenmesi, ihtiyaca gore uretim yapilmasi, rakiplere gore stok yapilmasi, fiyatinin belirlenmesi ve buna bagli islenen urunleri takibinin yapilmasi ve bu bilgilerin izlenmesi guzel birseydir (Bunun gibi, hastaliklar, diger gidalar, askeri bilgiler, insan kaynakli bilgiler, ekonomik bilgiler,….. mukemmel bilgidir. onunuzu gorur, hedefinizi belirler, yanlisinizi duzeltirsiniz,

  Ama bu bilgileri sizin dusmaniniz, veya size karsi baskalarida silah olarak kullanabilir.
  Kendi hesaplariniza gore planladiginiz bugday uretimi ve tuketimi planlarinizi, sizin sattiginiz fiyattan alabildigi kadar alabilir, sizin stratejinizi bozabilir, ve bir sure sonra sizden aldigi bu urunlari daha fazla fiyata size yine satabilir, hic uretmeden kar edebilir.

  Gunumuzdeki, doviz fiyatlarinin artik gunluk, % 3-5 artip cikmasi, altin, diger metaller ve diger emtialar, borsa v.s. hatta gun icinde % 3-5 veya daha fazlasi rahatlikla artip azaltilabilir.

  ulasilan herturlu bilgi birileri tarafindan kullanilir ve kullanilmaktadir.

  Buna karsi alinabilecek en kucugunden en buyugune kadar onlemlerde vardir. Olabilir, mumkundur.

  Sosyal medyada bu son paragraflardaki anlattiklarim gorunmeyenlerdir ama izlenir.

  Az bir bilgisi olan bile suan kendi capinda birisini, birseyleri takip edebilir, ona gore tedbirini alabilir, veya bir baska birisini kandirabilir. Herseye hazirlikli olmak gerekir. Bir kimse masumane olarak insanlara faydasi olmasi acisindan bir bilgiyi paylasirken. Bir baskasi o bilgiyi, onun aleyhine kullanabilir.

  O yuzden Facebook, Twitter, instagrm gibi sosyal medya da iyi yonleri olsa da bir fitne ve giybey yeridir, olaki hakkinda yazdigimiz konu, kisi ve olay dogru olsa bile.

  Insanlar bu ve benzerlerini kullanmasini ve kontrol etmesini bilmeli, Eger o sizi kontrol ediyorsa, Baska yerde aksakliklar ve problemler cikar. Benim bakis acimin disindakileri zaten makalede ve diger yorumcu kardeslerimiz belirtmisler.

  Bu islerin icinde olan birisi olarak, sosyal medya ile ilgili arkadas gruplari olan biri degilim, ben kendimce faydali buldugum yonlerini kullaniyorum..:) oldukca seciciyim, planliyim, bircok cogunluk gibi haberlesme, haber okuma, bilgi edinme ve bilgi paylasma amaci ile, kendi konrolumde kullaniyorum.

  Yine uzun yazdim aslinda cok daha uzun..), sizlere bilgi vermek isterdim.

  Yoneticilerin anlayisi icin tesekkur ederiz. Umarim faydali olur. rahatsizlik verdiysem ozur dilerim.

  Selam ve dua ile,

  • .:. dedi ki:

   Okumanızı tavsiye edecegim paralel gorusler olan guzel ve benimkisi gibi imla hatasi olmayan bir yazi.

   http://yenisafak.com.tr/ekonomi-haber/siz-de-izleniyor-olabilirsiniz-20.08.2013-556485?ref=manset-3.2

  • Yasin dedi ki:

   Dedikleriniz doğru, özellikle iletişim teknolojisinin çok hızlı gelişmesi sonucunda attığımız her adım söylediğimiz her söz belirlenip kaydedilebiliyor ve bu bilgiler sosyal mühendislik, ticari veya askeri amaçlarla kullanılabiliyor.

   Yalnız üstad kendin de farkındasın ki yazıların gerçekten çok uzun, daha kısa tutsan daha al benili olur ve okunur. kanaatindeyim.
   Bu arada; Allah site editörlerine de yardım etsin. 🙂

   • .:. dedi ki:

    Haklısınız, sağolun durumun farkındayım. Allah onlardan razı olsun, sabır ile okuyup yazınladıkları için. Son zamanlarda bu duruma dikkat etmeye çalışıyorum.

    Sosyal medya ve internet çok önemli bir mecra, İyi yönleri de çok, kötü yönleri de..

    • Isimsiz dedi ki:

     Cogunda haklisiniz instagram denen illet kizlari gorunce cidden kizlardan sogudum bende ünlu kisilere taparcasina atilan yorumlar vs kizlarimizi boyle bilmezdim bende ne kadar para ve ün meraklisi olmuslar kapadim hesabimi zenginler ve unluler kafami bozuyordu belkide o rahatlik kapitalist yasam insanlarin karinca surusu gibi birfotoya anlamsizca yaptigi salak yprumlar en iyisi kapatin hic bir faydasi yok baskalarinin egosunu tadmin eden gerek siz insan surusu bence kim ne yapmis ne etmis bunlari bos verin baskalarini silin yok edin bence hic bir faydasi yok

 4. ayhan dedi ki:

  Rabia kardeşim,yazın gayet önemli bir meseleye dikkat çekiyor.Vermek istediğin mesajı iyi vermişsin.Ancak bir yazar yazısını yazarken bu kadar savunmacı bir uslüp kullanmaz.Okurlara herşeyin sebebini aktarmak zorunda değilsin.Her eleştirinin sonuna ‘bunları ben de yapıyorum,yapıyoruz’ gibilerinden eklemelere gerek yok.Sen fikrini beyan et,eleştiren eleştirsin.Her eleştiriye cevap vermek zorunda da değilsin.Bunlar yazarlığın ince noktalarıdır.Yolun açık olsun,baki selamla…Ayhan

 5. mustafa dedi ki:

  ben bir dönem facebook u çok aktif bir şekilde kullanıyordum ancak zamanla kendimi kaybettiğimi karakterime zarar verdiğini görmeye başladım bu durum dan oldukça rahatsız oldum ve facebook u ve twitter i kapattım. bu sosyal medyada beni rahatsız eden bir diğer konu ise bu sitelerde ki kızların(hepsi değil ) halleri. kızlar kendilerini aşmış bir halde fitratlarına ters bir şekilde tavır sergilemekte ler öyle ki facebook taki kızları gördükçe evlenmekten soğuyorm orda gördüğüm kızların halleri bana ister istemez kızların hepsi demek böyleymiş düşüncesini doğuruyor. biliyorum bu genelleme yanlış ancak facebook ta kaldığım sürece bu düşünce bende yoğun bir şekilde hasıl oldu. çok şükür böyle yapmacık ilişkilerin yapmacık kişiliklerin ve insanların olduğu değilde olmak istediği karakterlerini yansıttıkları böylesine yanlış bir yapılanmadan feragat ettiğim için çok rahatım ve o yanlış fikirlerin etkisinden de kurtulmuş vaziyetteyim. allah sosyal medyada zorunlu olarak kalmak zorunda kalan arkadaşlarımızın yardımcısı olsun .

 6. hüzün dedi ki:

  ben faceyi aktif kullanmıyan biriyim. Erkek olduğumdan mıdır ? nedir? bilmiyorum ama facede resim bölümünde ‘eşiyle birlikte çektiği pozu’ herkesle paylaşan bir erkek görünce hayret ediyorum.
  dün nişan oldu , o resim bugün facede yerini buldu. bunu yapan birilerini görünce eğer bu kişi bende ekliyse hemen listemden çıkarıyorum.

  üstüne düşündüm bu adam neden bunu paylaştı. Kıskanmıyor mu? kıskanmadığını düşünemüyorum.
  hüsn-ü zan ettim : belki eskiden sevipte kendisine yüz vermeyen kıza ‘bak nişanlandım ve nişanlım senden daha güzel sende gör, bak beni kaçırdın’ arzusuyla oraya eklemiştir. bilemem. ama bu tiksinti verici bir paylaşım.

  konunuzu biraz özele taşıdım,bağışlayın , yeniden genelleyecek olursak bu paylaşımların genel sebebi ‘ego zindanıdır’.
  o zindanın mahkumları , egolarını tatmin etmek ve bu zindana olan kölelik bağlılıklarını izhar etmek için o paylaşımlarını artırırlar ki , başkalarının beğenisine muhtaç olduklarını bir daha bir daha ortaya çıksın (gerçi onlar ortaya çıksın istemezler ama ben ifşa ediyorum)

  bir evvel ki yazınız olan ‘sınav sonrası’ yazınıza taalluk eden bir kaç cümle belirtmek istiyorum (ki daha evvelde yazmıştım ama beceriksizliğim yüzünden yazım silindi ) 🙂

  bir evladın başarısı- başarısızlığı aslında o ‘aile’ nin başarısı-başarısızlığıdır. bu yüzden çocuk bir yer kazanınca aile sevinir. çünkü aile onu iyi eğitmiştir! çocuk kazanmamışsa aile kızına(oğluna) kızar , aslında kızı üzerinden kendine kızmıştır. çünkü kızını iyi eğitememiştir!
  aslında aile kendine kızmamıştır ‘kazanan aile’ karşısında aldığı o görünmez mağlubiyet ve o gizli yarış onu bu duruma sokmuştur.
  onun için diyorum ki ; yakın sebepler yanıltıcıdır.
  buda ‘toplum baskısıdır’ veya ‘toplum zindanıdır’.
  kur’anın kurmak istediği mükemmel toplum yapısından uzak kaldığımız için bir türlü bunları aşamıyoruz.
  çünkü kur’an okumuyoruz.
  kur’an hakkında söylediklerimiz atalarımızın söylediklerinin toplamından başka bir şey değildir.
  ayetin deyimiyle ‘ ya atalarınız düşünemediyselerde mi?’

  insanlar görünmez bir ip ile bir birine bağlıdır. toplumda değişen şeyler bu ip ile bir diğerinden ötekine aktarılır.
  bu encamda tüm toplum bundan etkilenir ve nasibini alır.

  en kalbi selamlarımla, selam.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku