Romantik İslamcılara Reddiye

09 Ocak 2017Ademler & Havvalar14 Yorum »

1-qfgo30jr7fcccmjrgvaobq“Sevmek fedakarlıksa seni ben kaldırırım sabah namazına…”

“Evlenme teklifi için diz çökünce alışkanlıktan Ettiyahatü okumuşum…”

“Eğer aşçın olmamı istiyorsan, sen de benim imamım olacaksın.”

“Sakalından akan suyu şalımla silmek istiyorum çok mu?”

“Bizim kavgamız abdest sırası için olsun.”

Zannetmeyin bu cümleler bir karı-koca arasında geçiyor. Karı-kocayı bırakın nişanlı bile değiller. Maalesef nikahsız halde yaşanan ikili ilişkiler. Bunlar yapılırken de kendi başlarına yapmayıp sosyal medyada teşhir ediliyor.

Muhafazakar, dindar gençlerin yeni sloganı  “Hem çıkarız (sevgili oluruz) hem de namazımızı kılarız, üstelik birbirimize tebliğ de yaparız.’

Yapılan bu rezilliğin adı da ‘’Romantik İslamcılık’’ Bu akımın müntesibi olanların kısaca birkaç özelliğinden bahsedelim: Cinsi birliktelik dışında her haramı işleyen, üniversitede, kafede karı koca pozu veren, dinin evlilik ve tesettür ile alakalı ayet ve hadislerini istismar eden…

Evliliği toz pembe hayallerle süsleyen bu gençler, şeriatın kurallarını çiğnemekten, yaptıkları rezillikleri bir de teşhir etmekten ne zaman ve nasıl uyanacak bilmiyorum.

Romantik İslamcılar, sosyal medyada kendilerini teşhir etmekle birlikte daha ortada bile olmayan hayali eşlerine evlenme isteklerini evlilik süreci üzerinden anlatıyorlar.

İslam’da şeriatsız atılan her adım ya şuursuzluk ya da sapıklık ortaya çıkarır.  Ve bugün özellikle gençler arasında bunun sıkıntısını çekmekteyiz.

Gençliğin bu boş, bohem, şımarık yaşam tarzından kendini kurtarması gerekiyor. Onlara, onları bir ömür boyu meşgul edecek ve bunun mücadelesinde olacakları idealler, hedefler verilmelidir.

Yoksa bir nesli günahlara batmış bir şekilde face, twitter, instagram köşelerinde kaybedeceğiz. Hem de zihnen hiç büyümemiş olan bir nesi olacaklar.

“Efendiler, çocuklarınızı çağa kurban ediyorsunuz.” diyordu Üstad Sezai KARAKOÇ.

Anneler ve babalar! Özellikle üniversitede okuyan çocuklarınız varsa lütfen onları kendi başlarına bırakmayın. Kazanacağı üç kuruş maaş (o da meçhul ya)  için kızlarınızı fakültelere, yurtlara teslim edip, sırtınızı onlara dönmeyin. Hoca hanım olarak hayal ettiğiniz kızınıza ilk tesettür ve iffet terbiyesini siz vermediyseniz kaygılanın kızınız için. Ve onu yalnız bırakmayın.

Evlenmek isteyen gençler ebeveynlerinin müsaadesi ile okulu ya da işi bahane etmeden evlendirilmelidir. Bu teşvik de edilebilir. (Unutulmamalıdır ki teşhir hep kötüdür. Evli olmak bunu meşru kılmaz.).

Ve erkekler! Namazı ciddiye almayan, kızlarla başarılı iletişim kurmayı marifet bilenler… Yaptığı düşük işleri sosyal medyaya servis edenler… Sakalı modaya kurban edenler… Alimlerin, salihlerin Kudüs’ün hürriyeti için sabah namazı şartını es geçen ve o işler artık öyle olmuyor diyenler… Yusuf (as)’ı bile istismar edenler… Bu yaptıklarınız asla kabul edilemez. Kendinize gelin.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer gurup da romantik İslamcıların kriptoları… Bunlar da güya bizim romantikleri eleştiriyorlar. Ancak fırsatını bulsa, kancayı birine taksa o da tutacak bir yol. Bunu -belki de- başaramadığı için, başaranları yani romantikleri eleştirirken veryansın ediyorlar. Bu guruba isim veremem. Çünkü kalpleri bilemem. Ancak bu bir tahmin.

Bunların yanında bir de tebliğ yapmak amacı ile çok farklı varyasyonlar deneyenler var. Şarkı sözlerinden devşirilme, sözleri İslam’ı, namazı çağrıştıran yeni şarkılar. Ya da sürekli mutlu sonla biten değişik aşk hikayelerinin seslendirilmesi.

Bunlara şunu hatırlatmak gerekiyor: İslam ne eksik ne fazladır. Ve İslam’ın hiç kimseye sevimli, sempatik görülmeye ihtiyacı yoktur. Neyse odur. Nefsimizi de memnun ederek bir din yaşanamaz. Kendimize gelelim. Allah için niyetlerimizi kontrol edip yenileyelim. Yapılan bir faaliyetin uygun olup olmadığına sen, ben değil, İslam’ın kuralları karar verir. Bu, bu kadar açıktır.

Allah tüm gençlerimize selamet ve şuur nasip etsin.

Ali Alp/ Akşam Haberi

Not: Yazıyı ben yazdım zannedenler olmuş yazı bana ait değil. yazı altında ismi olan Ali Alp beyin yazısı. Beğendiğim içi aldım siteye. (Sema Maraşlı)

Okunma Sayısı : 11.625

“Romantik İslamcılara Reddiye” için 14 Yorum

 1. Nazif diyor ki:

  Bu gençlere Şeytan sağ taraflarından bakıp kıs kıs gülüyordur. Allah güzellikle ıslah etsin kardeşlerimizi.

 2. Musa diyor ki:

  Yazı hakikaten doğru noktalara değinmiş. Yukardaki Mümtaz beyin yorumu da farklı bir bakış evet. Onun aradığı cevaba binaen yazar bir kaç çözüm yolu göstermiş. Mesela “gençlere idealler, hedefler verilmesi gerektiğini” ya da anne babalara neler yapmaları gerektiğini ortaya koymuş yazı. Bunlar genel çözümler. Ben yazıyı iyi niyetli gördüm. Ki bugün bu konuda kafa yoran, dertli insan sayısı az. Onlara destek olalım, küstürmeyelim derim. Hayırlı günler.

 3. selma diyor ki:

  Ah! toplumun kanayan yarasına parmak bastığınız için teşekkürler…Ahlaksızlık almış başını gidiyor ve bunu dindar geçinen pek çok kişi dahi kabul etmiyor. Her cepheden kuşatılmış bir vaziyette ahlak. Mana, maddenin esareti altında eziliyor. Aileden uzakta üniversite okumak çok tartışılmalı. Çünkü; gençler, ah gençler. Özgürlük adı altında kendilerini esir ediyorlar. Bazı apart denilen yurtlarda herkesin eline bir anahtar vermişler giren çıkan belli değil. Denetim yok, toplum baskısı yok. Herşey yolunda! NORMALleşmiş. Ayrıca benim site yöneticilerinden isteğim şu; (sözde kıyafet denilen) dar, vücudu tamamen saran giysilerin üretiminin yasaklanması için girişimlerde bulunmanız. İnanın alışverişe gidince moralim bozuluyor. Okul kıyafetleri bile dar, üstelik bir de ten rengi…Biz nasıl bu kadar yozlaştık, hiç kimse sorgulamıyor mu.

 4. Ali diyor ki:

  Allah bu yazıyı yazandan razi olsun harika bir değerlendirme gerçekler ortada çarpıtmaya gerek yok ilahiyat fakültelerini bir incelesinler gerçekten durum içler acisi.
  Namaz dahi kılan kaç tane öğrenci görecekler merak ediyorum.bir öğrencim bir kızı koluna takmış yanıma geldi ve beni tanımamış gibi yapti. Sarmaş dilos bir vaziyette ilahiyatta okumak kendini kurtaracakmış gibi davranıyordu.yani bu ülkede su an en büyük sorun imanın altının oyulması dur dikkat! Evlilik dışı görüşmeler meşru durumların dışında hic bir mazeret barındırmaz güzel ve andamli bir kadına hic bir erkek hayır diyemez dikkat! Bir eve misafirliğe giden bir annenin oğlunu evin yaramaz çocuğu çağırır ve o misafir çocuk ev sahibinin çocuğuna uyarsa mutlaka vazoları kırarlar ve mahcup olan misafirler olur.

 5. A.Doğan diyor ki:

  Evet .çok doğru ve çok güzel tesbitler.
  Çok teşekkürler
  Allah razı olsun

 6. mümtaz diyor ki:

  “Hem çıkarız (sevgili oluruz) hem de namazımızı kılarız, üstelik birbirimize tebliğ de yaparız.’ …Cinsi birliktelik dışında her haramı işleyen, üniversitede, kafede karı koca pozu veren, dinin evlilik ve tesettür ile alakalı ayet ve hadislerini istismar eden…
  Yazınızda birtakım meseleleri abartılı buldum. basettiğiniz kişilerin hepsi o kadar da saldım çayıra mevlam kayıra değiller. elbette herkesin hataları vardır. bu söz bir şeylerin üstünü örtme çabası değildir bilakis bir şeyleri düzeltme çabasıdır. ayrıca yalnızca bir eleştiri getirmenizi de eksik buluyorum. eğer ki sizi bu kadar dertlendiriyorsa bu mesele elbette bir o kadar da bu kusurların giderilmesi için kafa patlatmış olmanız gerekir. bir sonraki yazınızın da zaten bu yönde olacağını temenni ediyorum.
  bir usul belirleyin. deyin ki bu böyle ıslaha kavuşturulabilir onu yapalım. nacizane imkan buldukça gidip, içlerinde bulunarak yapıcı manada bir eleştiri getirmeye çalışıyorum. ne kadar fayda verir allahualem. şayet varsa bu durumdan muzdarip olan arkadaşlar gelin rıza-ı İlahi için gayret gösterelim. Ama böyle kuru eleştiriler insanları tarafgir yapmaktan başka bir işe yaramıyor. bir hayra vesile olmak çabasında iseniz Allah yolunuzu açık eylesin fakat ortaya bir eleştiri bırakıp çekip gitmekse kusura bakmayın. Yola taş koymayın başka bir şey istemeyiz. esselamualeykum

  • A.D. diyor ki:

   Mumtaz bey kiz erkek munasebetinin Islami olcusu belli elestiri sahislara degil tavirlara yapilmis insaallah siz de buraz daha arastirip hangi olculerde davranilmasi gerektigini kafanizda netlestirirsiniz. Niyetlerin iyi olmasi yapilan hareketin yanlisligini duzeltmez. Cehenneme giden yollar iyi niyet taslariyla örülüdür,demişler.

  • Yahya diyor ki:

   mümtaz bey
   yazarın eksik yazdığı veya görmediği noktalar var…
   ancak bu uyarı mahiyetinde bir yazıdır.
   tespit yapmış, çözümü ise kendi içindedir ve halka malumdur.
   benzer uyarıları hatta feveranları başka yazarlarda yapmaktadır.
   yakınımızda kız imam hatip lisesi var; imam hatipli kızların okul çıkışlarında parklarda, köşelerde (eskiden tenha yerlerdeydi) alenen dudak dudağa öpüşmelerine ne diyeceksiniz? buna ne gibi bir çözüm önerisi bekliyorsunuz?
   geçelim; neticesi evlilik dahi olsa haram yoldan helal birliktelik olur mu? Neyi eleştirmeyelim ve neye taş koymayalım?

  • Yasir diyor ki:

   Mümtaz Bey sanırım yazıyı anlamamışsınız. Tekrar tekrar okuyun. Bütün bu yanlışların çıkış noktası sizin abartılı dediğiniz fiillerdir. Bir noktaya ulaştıktan sonra insanın geri dönmesi zordur. Ayırca bütün bu yanlışları yapan gençlerin piyasada ‘biz Müslümanız’ reklamı yapması ve din karşıtlarının ‘işte Müslümanlar böyle’ denilmesine neden olması. İşlediği günahlar kendi yaptıklarıyla sınırlı değil tüm Müslümanların günahını alıyorlar.

 7. Feyza diyor ki:

  Bana da son derece yanlis ve samimiyetsiz geliyor. Bir yanda ser’i serifi ihlal eden eylemlerde bulunup diger yanda dini vecibeleri haram bir iletisime kurban etmek, bana kurban etiyle icki icmekten farksiz geliyor. Samimi bir Musluman zaten namazini kendi capinda kilar, erkekse kendince gozunu haramdan korur kadinsa yine kendince tesetturune riayet eder , kul hakkina ozen gosterir vs. ama bunu karsi cinsin dini duygularini somurmek ve begenisini kazaak icin degil alisageldigi Allah rizasini kazanma niyetiyle yaptigi icin karsidakinin gozunun icine sokma ihtiyaci hissetmez ki. Olmasi gereken ve hayatinin dogal akisidir bu yaptiklari. Hayati her zaman bu minvalde ilerleyen bir insan gosterise gerek duymadigi gibi ihlasli bir kulsa zaten mahremi olmayan bir kadin/erkekle boyle ikili samimi diyaloglar kuramaz ve isi resmiyete dokmekte ya acele eder ya da uzak durur. Zinaya bu denli yaklasan kisilerin diger dini vecibelerdeki samimiyeti kesinlikle sorgulanmali ve zagire fazla itibar edilmemelidir. Cunku ihlasla kilinan namaz, zaten sahibini fahsa ve munkerden alikoyar. Celiskili hayatlar.

  • Yahya diyor ki:

   celiskili degil Feyza hnm…
   bazen bir mevzuyu açıklarken yada olan güncel olayları arkadaşlar ile konuşup, değerlendirirken, komplo teorileri üreten paranoyaklar gibi hissediyorum.
   Ancak araştırıp, okumayı seviyorum. Bir olayın kaynağını, bir kişinin geçmişini incelediğinizde çok enteresan bilgilere ulaşıyorsunuz.
   Mor çatıda olduğu gibi, kadın cinayetlerini durduracağız platformunda olduğu gibi ve benzeri bir çok oluşuma, kuruma, kişiye baktığınızda maşa olduklarını görüyorsunuz. fetöş de bir maşa idi…
   Yazar Ali Alp beyinde yazdığı olay esasında masumane, gençlerin bilgisizliğinden meydana gelen bir hadise değildir.
   Aksine belli aktörlerin arka planda olduğu, bilinçli ve sistematik olarak yapılan bir olaydır. Fadime ş./Müslüm g. gibi kuklalarla islama ve müslümanlara nasıl zarar verildiğini umarım hatırlarsınız.

   nefse de ne güzel geliyor değil mi? “Hem çıkarız (sevgili oluruz) hem de namazımızı kılarız, üstelik birbirimize tebliğ de yaparız”.
   Malum cemaate bağlı bazı eski arkadaşlarımda bara/kulübe falan giderlerdi… uyarırdım. Biz içmeye gitmiyoruz, hem takılıyoruz hem de belki bir kaç kişinin hidayete ermesine vesile oluruz derlerdi…
   Ne oldu elde var koca bir 0. Faydadan çok zararını gördüler.

   bizim nesle karşı komplo teorisi mi? paranoyak mıyım?

   • Feyza diyor ki:

    Komplo teorisi ya da paranoyaklikla bir ilgisi yok Yahya bey. Vakia malesef bu. Ilimli Islam, light Islam, sozde hosgorude ozde ise tavizde nirvana yapan Islam modelleri hep bu cemaat tarafindan piyasaya surulmedi mi? Emin olun tesettur konusundaki bu bozulmanin patentini de stan yine ayni cemaatin murideleridir. Cenesinin altindam ortunenlerin cok oldugu bir donemde rahibe usulu basortmeyi, pardesunun yaygin oldugu donemde pantolon ustu tunigi, rahibe usulu yayginlasinca uzun ortunen esarbi boyundan baglamayi, daha sonra sal ile ortunmeyi vs cs. dikkat edin citayi dusuren her zaman bu cemaatin insaniydi. Toplum hangi konuda dikkatli ise onun ziddini normallestirerek hep bir dejenerasyona yol acti, hayirli olmayan hemen her cigiri acmada basrol oynadilar. Bahsettiginiz o F.Sahin olaylari oldugu zaman ben cok kucuktum haliyle guncel halini hatirlamiyorum. Ama benim ailem bu cemaatin en revacta oldugu yillar dahi hep antifetocuydu. Buyuk kardeslerim bilhassa agabeyim hep bilinclendirdiler bizi. Simdi bu olaylar olduktan sonra da ‘elhamdulillah bunlarin orgutune bilerek tek kurusum gitmemistir ‘ diyor her zaman. Bir ara ‘hiristiyanligin truva ati’ diye bir cd gecmis internet bu kadar yaygin olmadigi donemlerde. Onlari buyudukce bize izletti. (Simdi internette kesin vardir) Izledikce merak ettim ve geriye donuk okudum, bu cemaati inceledim . Kesinlikle Muslumanlarin dejenerasyonunda cok muhim bir misyona sahipler. Ama muhim olan bu dalga kiyiya vurmadan onune set olabilmekti. Maalesef bu cemaatin actigi her cigiri da Musluman halkimizin buyuk cogunlugu destekledi ve muhalefet etmediler ta ki siyasi mevzular basgosterene dek.
    Bugun de dediginiz gibi bu kiz erkek arkadasliklari, bu Islamiyetin ruhuna aykiri yasam tarzlari, sacmasapan akimlar, bu feminist zirvaliklari zamaninda ekiis tohumlarin mahsulu. Her ne kadar orgut cokertiliyor olsa da uzun vadede verdigi telafisi zor bu buyuk kayiplarin.
    Oyle diyorlardi, basortulu kizlar uni. Kampusunde erkeklerle karisik bilardo oynuyorlar. Bir Muslumanin herseyden haberi olmasi gerektigi dusuncesine istinaden. Yine o kuluplere gidip irsad edecegini zannneden kac gencin ayagi kaydi, irdmsad edeyim derken ifsad oldu, bunun bilancosunu bilen var mi? Daha iki yil once bu cemaatin okullarina giden bir kiz anlatiyordu. Orda Kur’an egitimi aliyordu bir saat sonraki bir saat de muzik calip oyun oynuyorlarmis. Ustelik yarim yamalak ogretiyorlardi. Pekistirmek icinse bize geliyordu bimu kiz. Yani ciddiyetten uzak bir din anlayisini ortaya koydular, halka bunu asiladilar, yeni bir nesli boyle zehirlediler. Bir bombanin pimini cektiler ve biraktilar, simdi kaybolsalar da o bomba patladi ve zayiati agir.

 8. Mustafa diyor ki:

  Vay Allah razi olsun. Gunumuz acisindan son derece isabetli ve ‘gerekli’ bir yazi.
  Tebrik ediyorum gercekten.

 9. adem diyor ki:

  çok güzel bir yazı güzel bir derleme.

Yorum yapın

Röportajlar

Sosyolog ERDAL SARIÇAM ile yeni kitabı “KADIN KİMLİĞİNİ AYAĞA KALDIRANLAR” üzerine…

  Röportaj: Eray CAN (Adnan Menderes Üniv. Yüksek Lisans Öğrencisi)   Kitabınızın isminden başlamak istiyorum hocam. Neden “Kadın Kimliğini Ayağa Kaldıranlar”? Kadın kimliği ayakta değil mi sizce?  Neden bu isim? Evet, maalesef kadın kimliği ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sıkıntılar akıllıca idare edildikleri takdirde karakteri terbiye ederler. “ ( S. Smiles )

Kitap

Bilinçaltı Şakadan Anlamaz

Eğitimci yazar M. Emin Karabacak’ın yeni kitabı Bilinçaltı Şakadan Anlamaz kitabı okurlarla buluştu. Bayramlık İstemeyen Çocuklar (Çocukların başarısını artırma da anne babalara düşen görevler), Tabakları Ayırdık Çocuklar Söz Dinlemez Oldu, ...
Devamını Oku