155 Polis’i Sahtekarlığa Alet Edenlere Dikkat

07 Kasım 2016Haberler1 Yorum »

maxresdefaultDolandırıcıdan yeni taktik!… Telefonla kontör dolandırıcılığı yapan grupların yöntemleri deşifre edilince soyguncu yeni taktik peşine düştü.

EMNİYET Genel Müdürlüğü, telefonla dolandırıcılığa karşı planlı bir çalışma yürüttü. Vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajları atıldı, halka broşürler dağıtıldı. Dolandırıcılar, alınan önlemler sayesinde ‘dolandıramaz’ hale gelince yeni bir yönteme başvurdu. Sanki emniyetten aramış gibi gösterip vatandaşları tuzağa düşürüyorlar.

SİSTEM NE?
YENİ vurgun yöntemi şöyle: Dolandırıcı internetten indirdiği programla numarasını ‘155’ olarak değiştirip kurbanı arıyor. ‘Polis İmdat’ hattından arandığını sanan vatandaş, ‘hesabının olduğu bankaları’ söylüyor. Dolandırıcı ‘Bankanızla birlikte çalışıyoruz. Operasyonda sonuca ulaşmamızda bankanız da yardım ediyor’ diyor. Yanında bulunan çete üyesi, internetten o bankanın telefon numarasını temin ediyor. Telefonda kurbanını oyalayan dolandırıcı ‘Sizi biraz sonra bankanızdan arayacaklar. Gerekli talimatı verdik. Yardım edin’ diyerek güven kazanıyor.

PARALAR HAVALE
TELEFONDA vatandaşla uzun uzun konuşan dolandırıcı, bilgileri alıp telefonu kapatıyor. Banka numarasını temin eden ikinci çete üyesi devreye giriyor. Aynı sistemi kullanarak bankanın numarasıyla mağduru arıyor. Polisin bilgi verdiğini, hesapları güvenli bir hesaba aktarmaları gerektiğini belirtiyor. Kendisini arayan numarayı kontrol eden vatandaş, numaranın bankasına ait görünmesi üzerine parasını dolandırıcıya ait hesaba aktarıyor.

2. taktik mail
BİR diğer yöntemde ise vatandaşa, ‘Türk polisi siber suçlarla mücadele bölümü’ başlıklı bir mail gönderiliyor. Yasadışı işlem yaptıkları için bilgisayarlarının kilitlendiği bilgisi veriliyor. Kilidin kaldırılması için 200 lira ödeme yapılması isteniyor. Bilişim Suçlarıyla Mücadele Müdürlüğü ekipleri, emniyet logosuyla gönderilen sahte ‘Türk polisi Siber Suç Mücadele Bölümü’ başlıklı maillere karşı da uyardı.

Sakın inanmayın
BU tür dolandırıcılara karşı vatandaşı cep telefonları ile uyaran Emniyet Genel Müdürlüğü bu kişilere itimat edilmemesini istiyor. Emniyet, polisin asla telefonda işlem yapmadığını, bu kişilere inanılmaması gerektiğini söylüyor, en yakın polis merkezine giderek bilgi verilmesini istiyor.   Akşam Gazetesi

 

Polisin Uyarısı

Telefon yoluyla dolandırıcılık olaylarında; şüpheliler, gelişen teknolojik imkânları kullanarak, mağdurları telefon ile arayarak kendilerini polis , asker veya savcı olarak tanıtmaktadırlar. Bu kişiler bir takım gerçek dışı vaatler ile kurgu olaylar inşa edip, vatandaşlarımızın iyi niyetleri ve yardımseverlik duygularını istismar ederek dolandırmaktadırlar.

Kendilerini polis , asker, savcı gibi sahte unvanlarla tanıtan dolandırıcılar, telefonla aradıkları şahıslara;

-Terör örgütü veya bir suç şebekesi tarafından banka hesabının boşaltılacağı,

-Terör örgütü veya suç şebekesi tarafından telefon hattının kullanıldığı,

-Bir olayda suçlu olarak isminin geçtiği,

-Hesaplarındaki paraların çekilerek devlet güvencesi altına alınacağı,

-Şüphelilerin tespiti ve yakalanması amacıyla soruşturma başlatıldığı, gizli operasyon yürütüldüğü, deşifre edilmesi durumunda gözaltına alınacağı,

-İkamette bulunan altın ve ziynet eşyalarının hırsızlık olayında ele geçen eşyalar arasında olduğundan bahisle bir poşet veya çanta içerisine konularak belirtilen yere bırakılması gerektiği,

-Banka hesabının terör örgütü tarafından kullanıldığı öğrenildiğinden, banka hesabındaki paranın güvence altına alınması için verilecek hesap numarasına paranın aktarılması gerektiği,

-Operasyon bitimi parayı iade edecekleri,
gibi senaryolarla tehdit, korku ve panik hali oluşturarak vatandaşlarımızı dolandırmaktadırlar.

Bunların yanı sıra dolandırıcı şahıslar kullandıkları çeşitli bilgisayar programları sayesinde vatandaşlarımızın telefon ekranında 155 Polis imdat tarafından aranıyor gibi gözükecek şekilde arama yaparak güvenlerini kazanmaktadırlar. Hatta Polis ekiplerini, sahte ihbarlarla aradıkları vatandaşın ikamet bölgesine yönlendirip senaryolarının inandırıcılığını sağlamaktadırlar. Daha sonraki aşamalarda ise verdikleri hesap numaralarına paranızı havale etmenizi ya da para ve altınlarınızı çöp kutuları, park veya sokaklara bırakmanızı istemektedirler.

HİÇ BİR ŞEKİLDE KREDİ KARTI BİLGİLERİNİZİ VERMEYİN

Bu yöntemler dışında, vatandaşlarımızın telefon numaralarına “hediye kazandınız” ya da “çekiliş kazandınız” gibi SMS’ler atarak, vergi veya kargo ücreti adı altında para talep etmektedirler. Ayrıca dolandırıcılar telefonla sizi arayarak sağlık veya hayat sigortanızın yenilenmesi için para yatırmanızı isteyerek de dolandırabilmektedirler.

MAĞDUR OLMAMAK İÇİN DİKKAT!

Telefon yoluyla dolandırıcılık suçunun mağduru olmamak için; Polis, Jandarma, Cumhuriyet Savcısı veya herhangi bir kamu personeli, hiçbir şekilde vatandaşlarımızdan elden ziynet eşyası, para teslimi veya havale-EFT yapılmasını katiyen talep etmez. Sizi telefonla arayarak kendisini Polis , Savcı, Asker olarak tanıtıp, bankaya para yatırmanızı veya bir yere para, altın bırakmanızı isteyenlere asla inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz seslerine ve korku, panik yaratma amaçlı senaryolara katiyen itibar etmeyin. Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri numaraları kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi sakın paylaşmayın. Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde lütfen hemen 155 Polis İMDAT hattını arayın ya da en yakın Emniyet Birimine müracaat edin.”

 

Not: Durumu anlamaya çalışarak telefonunuzu uzun süre açık tutmayın. Telefonunuz üzerinden banka bilgilerinize ulaşabilirler.

Sizi ev telefonundan aradıklarında size “inanmıyorsanız siz arayın 155 ” dediklerinde ev telefonunuzu kendi telefonlarına yönlendiriyorlar ve telefonu açan kişi 155 Polis olduğunu söylüyor, o da kendi adamları oluyor. 155 i ev telefonundan değil, telefonu kapatıp cep telefonundan arayın.  Ve sizi arayan kişilerin numarasını gerçek 155 Polise bildirin.

Okunma Sayısı : 3.818

Yorum yapın

“155 Polis’i Sahtekarlığa Alet Edenlere Dikkat” için 1 Yorum

  1. ... dedi ki:

    Son günlerde artan dolandırıcılık olaylarına karşı iyi bir yazı. Bazen insanları psikolojik olarak etki altına alabiliyorlar korkutabiliyorlar yada hipnoz edebiliyorlar. Yalnız haberlere konu olan kişilerin yüklü miktarda bankada paralarının olması dikkat çekici. Başka hiçbir kullandıkları yöntemler yada istihbarat olabilir.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Kötü bir işin en gizli şahidi, vicdandır. “ Hz. Ömer (R.A)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku