Adalet Bakanına Bir Kaç Sorum Var

03 Nisan 2018Haberler20 Yorum »

IMG-20180403-WA0029Ben Sevim Eraydın, erken evlilik yaptı diye oğlu hapiste olan oğluna hasret bir anneyim. Benim oğlum evlendiğinde gelinim 15 oğlum 16 yaşında olduğu halde 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası aldı. 18 yaş altı çocuksa benim oğlum neden ceza aldı?

Oğlumla gelinimin suçu neydi, birbirlerini sevmek mi?

Gençlerin birer birey olduğu unutuluyor, hiç bir genç devlet istedi diye, çevresi istedi diye, doktor mühendis, yazar, akademisyen olmadı, diye cezalandırılamaz.

Seçimlerini evlilik yolunda  yapıp ilerlediler. 18 yaşına kadar dini nikahla yaşadılar, 18 e girince de resmi nikahları da yapıldı. Bir de kızları oldu, çok mutlulardı.

9 ay önce oğlum 22 yaşındayken erken evlilik yaptı diye gelinimizin “ben gönlümle evlendim” beyanları hiçe sayılarak evlendikten 7 yıl sonra cezaevine girdi.

Oğlum bizim evin temel direğiydi. Eşim hasta, felçli. Evi oğlum geçindiriyordu. Çok güzel ahlaklıdır oğlum. İşten gelip hastaneye gidip sabaha kadar hasta babasının başında bekliyordu. Oğlum tutuklandıktan sonra babasının hastalığı iyice ilerledi. Maddi imkansızlıklarla eşimin tedavisi ile de ilgilenemedik. Babası şu anda konuşamıyor bile. Ben hastayım oğluma bir faydam olmuyor diye gözlerinden yaşlar süzülüyor çaresizce.

Sadece benim oğlum değil, çok gencimiz şu anda cezaevlerinde; eşleri, çocukları dışarıda perişan. Aile bütünlüğü kalmamış, yuvaları darmadağın. Ne yapmış bu gençler? Zina yapmamış, hiç kimsenin namusuna göz koymamış. Cesaret gösterip genç yaşta Allah’ın emrini yerine getirip yuva kurmuş (yuva kurmak suçmuş ) Gez toz, her gün başka insanla gönül eğlendir, yapmamışlar.

Fakat erken yaşta evlendiği için gençler, tecavüzcü diye cezaevine gönderiliyor.

Adalet Bakanına sorularım şunlar,

Madem gönlüyle birbirini severek erken evlenen erkekler tecavüzcü sayılıyor, yıllar sonra bile içeri atıyorsunuz o halde bu tecavüzcü dediğiniz erkeklerin, cinsel istismar yaptı dediğiniz kadınlarla görüşmelerine niye izin veriyorsunuz?

Cinsel istismara uğramış, mağdur dediğiniz bu kadınlar, resmiyette karısı olduğu için, kimseden izin almadan nüfus kağıtları ile kocalarının ziyaretlerine gidiyorlar, demek ki neymiş bunlar aileymiş.

Madem bu gençler tecavüzcü görülüyor o halde cezaevlerinde pembe oda dedikleri, eş odalarını onlara verip, tecavüz etti dediğiniz eşleri ile birlikte olmalarına neden izin veriliyor? Devlet cezaevlerinde tecavüzü mü destekliyor?

Gençler cezaevi izinlerinde, tecavüze uğramış denilen kadınların yanına geliyor o halde buna da izin vermeyin.

Madem kadınları korumak adına bunları yapıyorsunuz ya tam yapın ya da bırakın gençler ailelerine kavuşsun.

Bu erkekler kendi ve eşleri 18 yaş sınırını geçince  resmi nikahlı evlenmişler. Madem tecavüzcü diye kocaları hapse atıyorsunuz, bu kadınların resmi nikahlarını da iptal edin o zaman. Onların tecavüzcü deyip geleceğini kararttığınız gençlerle evli kalmalarına müsade etmeyin.

Bu çelişkili durumların bir an önce devlet tarafından çözülmesi gerekiyor.

Mağdur dedikleri kızlarımızı, çocuklarını daha fazla mağdur etmemeleri adına buna bir çözüm bulunması gerekiyor.

Korunması gerekli dediğiniz binlerce genci, eşlerinden kopararak, sizler ateşin içine atıyorsunuz, iş işten geçtikten sonra yapılan hiç bi işin hükmü yok.

Siz de iyi biliyorsunuz ki bunlar aile. Yoksa hanımları ne onları ziyarete gider ne de yolunu gözlerler.

Evlatlarımızın suçsuz yere gençliği, eşlerinden, çocuklarından, ana babalarından ayrı hapiste geçiyor. Bizim tertemiz evlatlarımız evlendiler diye gerçek tecavüzcülerle aynı havayı soluyor. Oradan çıktıklarında da tecavüz suçundan mahkum yattıkları için belki iş de bulamayacaklar.

Ben bi anne olarak bu gençleri hapse atanlara affa engel olanlara, hakkımı sonuna kadar haram ediyorum.

Bu çelişkili durumlar için de sizden açıklama bekliyorum.

 

 

Okunma Sayısı : 6.488

Yorum yapın

“Adalet Bakanına Bir Kaç Sorum Var” için 20 Yorum

 1. Özlem DOĞUALP dedi ki:

  Ben ÖZLEM DOĞUALP ben de bir kucuk gelinim ben esim ile 14 yaşında kaçtım esim o zaman 23 yaşındaydı çok sevdik ikimizde birbirimizi ben babamı bir buçuk yaşında kaybettim esimde hem baba sevgisini hemde es, arkadaş ,abi kardeş sevgisini buldum esim 13 yıl boyunca benim siginacagim tek limanın oldu bizim uc tane melegimiz var ama onlar suanda babasizlar caresizler çünkü anne ve babası erken yaşta evlendiler diye devletimiz benim eşime ÇOCUKLARIMIN babasına tecavüzcü damgası vurdu .vekillerimiz bizim adımızı kanayan yara diyolar ama kimse yaramizi sarmadi duymadilar sesimizi şimdi syn devlet büyüklerim biz sevdik yuva kurduk çoluk çocuğumuz var o kucucuk sabilere adilik yapan insanlarla nicin hala bizi bir tutuyorsunuz bizi o adilerden ne zaman ayiricaksiniz şu kanayan yaramizi ne zaman saracaksiniz benim esim tecavüzcü değil 2007 yılından beri resmi nikahli uc tane kız evladimin babası duyun artık ya yeter biz tecavüzcü değiliz.???

  • Aadem dedi ki:

   Sayın özlem,
   Siz çççoooook büyük erkek şiddetine(!) Maruz kalmışsınız.sizin bu yaşadıklarınız erkek egemen bir anlayışın sonucudur.sizi erkekler bu hale getirdi(!).Bu sorununuzu FATMA ŞAHİNE, KADEM’E AİLE BAKANLIĞINA,ve onların PAYDAŞ’larına iletin.Emin olun onlar hemen sizin sorununuzu çözeceklerdir.(Ama eşinizin erkek olduğunu onlara sakın söylemeyin??)

   Bir erkek olarak bizim sözümüz geçmiyor.Sadece üzgünüm eşiniz için.ne demiş atalar.şeriatin kestiği parmak acimaz.pardon kadınların ve kadın derneklerininde kestiği parmak acımaz.ustelik biz erkekler ailenin ne demek olduğunu AİLE BAKANLIĞINDAN dahamı iyi bilecegiz.!!!

  • Abdullah hasan dedi ki:

   Aile düzenimiz bozmak isteyenler bir taşla birçok kuş vuruyorlar. Aslında (işin datayına inince ) bu projelerin akıl hocaları (Feministler ve üst akılları) kadın hakkı savunucuları, erkek düşmanı değiller, AİLE düşmanı bunlar. Eğer kadın hakkı savunucusu olsalardı ”Erken yaşta evlenen kadın şikayetçi” olmadıkça erkeğe bir yaptırım uygulanmazdı. Hem kadın hakkını savunacaksın hem kadının ” Benim kocamı bana ve çocuklarına verin” isteğini yerine getirmeyeceksin. Bunu anlamamak için ancak FEMİNİSTLİK gibi bir bir kelimeyle kör olmak gerekir.

 2. tuba dedi ki:

  Bende erken evlilik yaptim diye eşim 8 yil4ay ceza aldi 9 yillik evli 3 çocuk annesiyim bu ceza 8 yillik mutlu giden evliligin ardindan geldi bu ceza beni korumadi magdur etti biz çok mutluyduk eşimle birbirmizi çok seviyoruz ama bu adaletsiz ceza bizim yuvamizi yikti beni kadin başima ortada birakti çocuklarim ile perişanim çocuklarim hergün baba diye ağliyor benim eşim tecavüzcü degil aile babasi bu adaletsiz cezalarlar ben ve benim gibi bir çok mağdur aileyi yok etti bu adalestsizlik bitsin artik erken evlilikle tecavüz ayni şey değil ama yasa ayni yorulduk çok yorulduk

 3. Volkan dedi ki:

  Bu adeta bur zulumdur.
  Olmayan adaletin bakanligi olur mu? Bence olmaz.

 4. Aadem dedi ki:

  Valla Hanımefendi gidin derdinizi FATMA ŞAHİNE, KADEM E , mor çatıya vb. yerlere anlatın.Onların dediklerini burada paylaşın.Milyonlarca erkeğe yapılan zulüm Tabiki İlahi adalet sahibi tarafından cezalandırılacak ve zalimlerin sonunu hep birlikte göreceğiz inşallah.

 5. Zeynep dedi ki:

  Çok güzel dile getirmişsiniz yapılan saçma sapan uygulamaları medyada haberlerde falan dile getirilse faydası olur bence .Af yasası çıkacağı zaman da medya da yeterince dile getirilmedi magduriyetler hatta erken yaşta evlilik yerine cinsel istismar kelimesi bile yetiyor tepki almak için Sema hanim siz ünlü bir yazarsıniz televizyon programları aracılığı ile birseyler yapamaz misiniz faydası olacağına inanıyorum.

  • Abdullah Hasan dedi ki:

   Mesala bizler sema hanıma televizyonlarda çıkması için bir proje hazırlayabilirmiyiz, kusura bakmayın kendime söylüyorum, her işi birilerine havale ede ede yol alamıyoruz, hepimiz birşeyler yapmalıyız Müslüman olarak.

   • Sevim dedi ki:

    Allah razı olsun bizler desteğinizden dolayı bizler kendimizi ifade etmek için çırpındıkça seslerimiz bir bulut gibi havada dağıldı gitti bizler hata yaptık demiyoruz .yuva kurmak ana baba olmak hataysa yeryüzünde yaşayan herkes suçlu o zaman bunu bu şekilde ele alırlarsa bütün insanlıgın hayatına müdahele etmemiz gerekir .bizler hayata erken başladık belki ama bizler bundan rahatsız değiliz kaderimizi biz belirlemiyoruzki .bizler 15 yaşında nasıl düşünüyorsak şu amcada aynı şeyleri düşünüyoruz .çocuklarımız için Allah’a şükrediyoruz eşlerimiz hayatımızda diye şükrediyoruz bizler herbirimiz müslüman ailelerin çocukları olarak büyüdük başımıza gelen herşeyde hayır vardır dedik tek zorumuza giden şey çocuk istismarcıları İle aynı karede bulunmamız yarınlarımız olan çocuklarımızın alnına Kara bi leke sürülmesi .Bizler o kadar yanlış lanse edildiki topluma sürekli kendimizi aklamak için çırpındık .müslüman kardeşlerimiz sayesinde inş seslerimiz duyulacak bizlerinde düşünebilen kararlar verebilen insanlar olduğumuz görülecektir Ben Sema Maraşlı hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum sesimize ses olduğu için bükülen belimize dik durmayı öğrettiği için kısacası vicdanlı insanlarla bizleri buluşturduğu için (bizler suçlu değiliz anayız babayız )herşeyden önce müslümanız haramı degil helalı tercih ettik

    • Feyza dedi ki:

     Sevim ablacim,
     Allah yardimciniz olsun, cok zor bir surecten geciyorsunuz. Insaallah atlatirsiniz. Bircogumuz sizin yasadiginiz magduriyetlerden bihaberdik, bu da bizim ayibimiz.
     Ayrica cocuklarinizi erken yasta evlendirmissiniz, bunda sizin hicbir gunahiniz yok. Gunaha girmemeleri icin duyarli bir anne babanin yapmasi gerekenleri yapmissiniz. Siz degil, o kara lekeyi alniniza surenler utansin, zira bu acik bir iftiradir. Siz de gencecik k.valide oldunuz sanirim 🙂 Biz de dualarimiz ve elimizden gelen destegimizle bu hakli mucadelenizde yaninizdayiz.

     • Sevim dedi ki:

      Feyza hanım teşekkür ediyorum lütfen kendinizi veya sizin gibi düşünenleri suçlamayın bu halkın ayıbı degil bizim çocuklarımızı kendi çıkarları uğruna bu şekilde lanse edenlerin ayıbı yaşanan mağduriyetlere göz yuman sözde kadın hakları savunucularının ayıbı sizler bu maduriyetleri nerden bileceksiniz basın organları bile bu çığlıklara sessiz kalırken yaşananlara aman Şen’de deyip geçerken .kendilerinin tuzları kuru madur kadınlarımız ve çocuklarımız bir lokma ekmeğe muhtaç edildi çocukları bir paket büskivi istediği zaman alamayan kadın hep gözyaşlarının içine akıtarak hep dik durmaya çalıştı .bizler her zaman büyüklerimiz ne derse ona inandık .9000 bin çocuk bir simide bir şekere hepsi bir yana babaya hasret bırakıldı .kadın hakları savunucuları çocuk hakları savunucuları bunları görmüyorsa siz nerden bileceksiniz .

    • Abdullah hasan dedi ki:

     Helali tercih etmenizden dolayı hiç kimseye söz anlatmanıza gerek yok, İmtihan devam ediyor, sakın olaki geriye dönük tereddütlere düşmeyin, şeytanın ençok sevdiği ve insana çok zarar verdiği bir alandr. Uatnılacak, ayıp birşey değil ki durumu izah etmeye çalışacaksınız , halen haberi olmayan lar gitsin meseleyi öğrensinlerde Mevlam da FERASET lerini artırsın.

     • Sevim dedi ki:

      Öyle duyarsız bir millet haline gelmişizki .karşımızdaki insanlar artık bizlerin kızları olmuş gelinlerimize .yanlış gözle bakıyor uygunsuz sözlerle geliyorlar çok yorulduk laf anlatmaktan ailesi olmadığı için yanlız yaşayan gelinlerimiz var .gece çocuğu hasta olsana korkusundan doğada çıkamıyor .bizleri bu duruma getirmeleri ağrımıza gidiyor şükür ve sabırla ayakta durmaya çalışıyoruz .her birimizin ikişer üçer tane kız çocuklarımız var .mücadele gücümüzü kaybettik artık .mevlaya sığındık .hakkımızda hayırlı olan neyse o verecek zaten

   • Feyza dedi ki:

    Sema abla tv.da cikmayi kendi tercih etmiyor. Roportajinda okumustum.

 6. Abdullah hasan dedi ki:

  ”Benim oğlum evlendiğinde gelinim 15 oğlum 16 yaşında olduğu halde 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası aldı. 18 yaş altı çocuksa benim oğlum neden ceza aldı?” Bu sual anlamak isteyene yeter. Tebrik ediyorum bu anneye iyi teşhis etmiş. Bu mağdur eşlerin ve yakınlarının bu sorunlarına gideremediğimiz veya giderecek birşeyler üretemediğimiz için özürler dilerim, haklkarını helal etmelerini istirham ediyorum.

  • Sevim dedi ki:

   Ben çok teşekkür ediyorum yüreğinize sağlık üstü kapanan o kadar olay varki konuları irdelediğiniz zaman altından öyle hikayeler çıkıyorki bazen akıl sır ermiyor bunlara çocukları korumak adına çıkartılan yasalar çocuk dedikleri gençleri korumadığını gibi çok büyük zararlar veriyor

   madem 18 yaş altını onların deyimiyle çocuksa benim 16 yaşındaki oglum neden ceza alıyor burada bir çelişki yokmu kadınlar madur oluyorda erkeğin maduriyeti. Neden göz ardı ediliyor

   ceza vermek için verilmez yasalar insanı korumak için vardır

   insanı madur ediyorsa yasa değildir

   bu erkek yaşı küçükte olsa suçludur dendiği zaman terazinin bi tarafı hep aşagıda olur yaşanan o kadar gariplikler varki .ben kafamdaki sorulara cvp bulamadım cvp verecek bi muhatapta bulamadım ölürsem gözlerim açık gidecek erken evliliklerin adını tecavüz koyup insanlıktan nasibini almamış yaratıklarla aynı kefeye koydular,

   hadi bundandı vazgeçtim tecavüzcü dedikleri gençlerle madur dedikleri kadınlarla yıllarca birlikte yaşamalarına izin verildi herbirinin 3,4 çocuğu olduktan sonra akılları başlarına geldi çocuklarından ayırıp aile bütünlüklerini bozup cezaevine gönderdiler.

   gençleri soruyorum sizlere 11 12 sene sonramı akılları geldi başlarına gençler düzenlerini kurdu çoluk çocuk sahibi oldu hayatlarının üzerine bir çığ gibi düştüler ilkögretime ortaöğretime giden çocukları var demekki yetkililer gençlerin suç işlemelerine izin verdiler göz yumulmuş bunlara burda verilen ceza gence degil çekirdek bi aileye verildi çocukların korunması deyip

   çocukları yıllarca babasızlıga mahkum ettiler bu gün benim sorduğum soruları yarın bu çocuklar soracak verecekleri cevabı çok merak ediyorum aile olmanın suç olduğunu anlatamazsınız onlara çünkü aile çocuklar için kutsaldır kutsal olan şeyinde yıkamazsınız ben devletin artık bi karar vermesini bekliyorum 18 yaş altı çocukmu degilmi çocuksa benim oglum neden cezaevinde ??

  • Yahya dedi ki:

   Abdullah bey
   Yazıdan anladığım kadarıyla oğlu 18 yaşını doldurduktan sonra ceza aldı.
   Eğer 18 yaşın altında olsaydı cezası 15-18 yaş grubununa göre olurdu ve anne/babaya da muhtemelen ceza verilirdi.

   • Sevim dedi ki:

    Ben konuya aydınlık getireyim benim oğlum 17 yaşındaydı ceza aldığında aldığında ben yanlış bilmiyorsam suç dedikleri tarih baz alınır mahkemelerde o tarihçede 16 yaşındaydı oğlum mahkeme bitişi baz alınıp ceza veriyorlarsa o zaman kızımızda 17 yaşındaydı ona göre değerlendirilmesi gerekiyor suç tarihi önemli kızın yaşı baz alınıp ceza verildiği için ama düşünülmeden yapılan şu erkekte 16 yaşında yetişkin olarak ceza alıyor kafa karıştıran bu zaten 18 yaş altı çocuk deniyo kızı çocuk gibi gösterip erkeğe ceza veriyo oda 16 yaşında onların deyimiyle erkekte çocuk sayılmıyormu çelişki burda kızları tecavüze uğramış çocuklar gibi gösterip sapkınlıgın sapıklıgın has safhada olduğu bi dünyada çocukları ile yapayalnız tek başlarına bırakıyorlar kadını aciz bi insan gibi gösterip toplumun içine salıyorlar 3.4 tane çocuğuyla kadın ne yapsın kimin kapısını çalıp yardım istesin hem madur deyim Hendek sahip çıkmıyorlar 16 yaşındaki erkek büyümüş ceza alıyorsa 15 yaşındaki kız neye daya narak küçük çocuk gibi gösterilmeye çalışılıyor ya ikiside çocuktur yada ikiside yetişkin teşekkür ediyorum yorumunuz için

    • Abdullah Hasan dedi ki:

     Erken yaş cezası verilen kanun çıkış tarihi ne zaman bilmiyorum, fakat her yönden sıkıntı var bu uygulamada. 18 yaş altı çocuksa zaten çocuk yaşta yapılanlardan kişilere ceza veriliyormu, kanun halkın sahip olduğu kültüre göre uyumlu değil. Eskiden buyana dedelerimiz 15 yaşta ve sonrası evlenir, o zaman kanunlar kültürümüze uyumlu olacak. Allah muhafaza şimdi İSTİKLAL savaşı gibi bir durum olsa 15 yaşın dakilere askere almayacaklarmı. Rahmetlik yazıcıoğlunun dediği gibi; sadece vatana görev yapılırkenmi hatırlanacak bizim insanımız? Nimette de külfette de uyumluluk olması gerekmiyormu.?

     • merve araç dedi ki:

      Erken yaşta evlendik diye eşim ve Bn deil sadece coxugum da ceza çekiyor babasız büyümeye mahkum edildi bu kaç feminis kadınlar yasaya karşı çıktı die geri çekildi tasarı geri çekilirken bu çocukların vebali boynumuza ağır olur die düşünmeyen karşı çıkan o insanlar a sesleniyorum buradan hakkım haram olsun vebalimizde boyunlarına

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bağışlama menekşenin kendini ezen topuğa anında bulaşan güzel kokusudur. ” (George Roemisch)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku