Ailede Şefkat Dili Eğitimleri (1)

Günümüzde evlilik kurumunu yıpratmak için çok tuzaklar var. Evlilikler gittikçe azalıyor, boşanmalar artıyor.

Bekar gençler evlilik beklentilerini gerçeklik üzerine değil, dizi ve filmlerdeki gördükleri senaryo ile kurgulanmış bir dünya üzerine kuruyorlar genellikle.

Tabii bir de evlilikler üzerine olumsuz etki eden sosyal medya var. "Kocişim, totişim, bebişim aman da bana neler almış ne sürprizler yapmış..." görgüsüzlüğü ve kadın elinde maymun olmuş sosyal medya kocaları... Ne kadar kötü örnek olduklarının farkında olsalar bir an önce iyi olur. Sosyal medyada egolarını tatmin etmeye çalışanlar aile kurumuna ve insanların psikolojilerine ne kadar zarar verdiklerini görüp çekilseler memlekete büyük hayır işlemiş olurlar.

Bir koca karısının doğum gününde evi süslemiş. Karısı yerlere gül yaprağı serpmedi diye surat asmış. Kadın sosyal medyada görüyor yere gül yaprağı serpildiğini.

Sosyal medyada gördüklerini kendi evliliklerinde bulamayan bazı kişiler eşi tarafından hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor ve haksızlığa uğramış olma düşüncesi ile öfkeleniyor. Oysa sosyal medyada ondan daha çirkin kadının kocası, karısına neler neler yapıyor... Kıyaslamalar başkasının karısına ya da kocasına iç çekip bakmalar... Kişileri kendi evliliğinde mutsuz ve hayatında şükürsüz yapıyor.

Sahtelik üzerine gerçeklik kurulamaz. Hayallerle evlenen gençler büyük hayal kırıklıkları ile kısa zamanda ayrılmaya kalkıyorlar. Bu yüzden artık gerçekten işin uzmanları tarafından evlenecek çiftlere evlilik eğitimleri yapmak gerek.

Sevgi emek ister, evlilik de sorumluluk ister. Evlenecek çiftlerin bu sorumluluğa hazır olmaları lazım. Evlilik eğitimlerinde; dinimizin dikkat çektiği kadın-erkek cinsiyet farklılıklarına göre hareket etmek, iletişim becerileri, duygu kontrolü, evlilikte çıkabilecek problemler ve çözüm yolları, cinsel eğitim... gibi konularla gençler evliliğe hazırlanmalı.

Karı-koca problemlerini çözmeyi bilmeyince birbirlerine sürekli incitici bir dil kullanabiliyorlar. Eşini yaralayan kendi mutlu olamaz. Çiftlerin konuşurken nasıl bir dil kullandıklarına dikkat etmesi lazım. Sert bir dil kırar; şefkatli bir dil onarır, sevgiyi yeşertir. Aile bir savaş alanı değil, sevgi bahçesi olmalı. Dikenlere takılmadan gülleri koklamayı öğrenmeli karı-koca.

İnsanın hayatının şekillenmesinde anne-babası en önemli etkendir. Fakat günümüzde çocukları ailelerden daha çok çevre ve medya yetiştiriyor. Küçükken televizyon önünde saatleri geçen minikler oradaki bütün zararlı mesajları alıyorlar. Öncelikle çocukları TV den ve sosyal medyadan mümkün olduğu kadar uzak tutmak lazım. Aslında en güzeli evlerden TV leri atmak. Artık internetten istenilen program izlenebiliyor. Bu şekilde çocukları korumak ve ailece zaman geçirmek daha çok mümkün olabilir.

Aileler toplumu yetiştiren çocukları yetiştiriyor fakat bu konuda almış oldukları bir eğitim yok, çoğu kendi anne-babasının yaptığı hataları yaparak, çocuklarını kafalarındaki modele göre yetiştirmeye çalışıyor.

Çocuğun yetişmesi kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgilerle olmalı. Bunun için de evlilik öncesi ya da hemen sonrası anne-baba olmadan işin ehli kişilerden anne-babalık eğitimi alınmalı. Ya da bu konuda doğru kaynaklardan bolca okuyarak kişiler kendini yetiştirmeli.

Günümüz anne-babaları çocuklarını mutlu etmek adına her istediklerini yapmaya çalışarak, onlara sorumluluk vermeyerek, kuralsız çocuklar yetiştirme modelini benimsiyorlar genellikle. Bununla ilgili yazılmış kitaplar genç annelere yanlış yollar gösteriyor. Çocuğu kuralsız yetiştirmek ona yapılacak en büyük kötülüktür. Bazen kötülük merhamet sosuna bulanır. Fazla merhamet maraz doğurur. Çocuğu aşağılamadan, sevgili kesmeden, değer verdiğini göstererek şefkatle disipline etmek çocuğun mutlu bir yetişkin olması için gerekli.

Özellikle “Ben Nesli” denen ve her şeye hakkı olduğunu zanneden "narsist" bir nesil geldiğini söylüyor uzmanlar. Kendine tapan birinden şefkat dili beklemek, merhamet ummak zaten nafile bir çabadır. Benmerkezci birinin keyfi isteklerini kabul etmemek de onun tarafından şiddet diye tarif edilebilir.

Bir de bütün bunların yanında medyada kadın ve erkeği birbirine düşman eden çalışmalar hızla yayılıyor. Aileler bu tuzaklara karşı uyarılmalı ve sevgiyi öncelemek için neler yapılmalı bu konuda bilgi verilmeli.

Sema Maraşlı www.cocukaile.net


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz