Ailede Şefkat Dili Eğitimleri (1)

27 Mayıs 2020Sema Maraşlı1 Yorum »

Günümüzde evlilik kurumunu yıpratmak için çok tuzaklar var. Evlilikler gittikçe azalıyor, boşanmalar artıyor.

Bekar gençler evlilik beklentilerini gerçeklik üzerine değil, dizi ve filmlerdeki gördükleri senaryo ile kurgulanmış bir dünya üzerine kuruyorlar genellikle.

Tabii bir de evlilikler üzerine olumsuz etki eden sosyal medya var. “Kocişim, totişim, bebişim aman da bana neler almış ne sürprizler yapmış…” görgüsüzlüğü ve kadın elinde maymun olmuş sosyal medya kocaları… Ne kadar kötü örnek olduklarının farkında olsalar bir an önce iyi olur. Sosyal medyada egolarını tatmin etmeye çalışanlar aile kurumuna ve insanların psikolojilerine ne kadar zarar verdiklerini görüp çekilseler  memlekete büyük hayır işlemiş olurlar.

Bir koca karısının doğum gününde evi süslemiş. Karısı yerlere gül yaprağı serpmedi diye surat asmış. Kadın sosyal medyada görüyor yere gül yaprağı serpildiğini.

Sosyal medyada gördüklerini kendi evliliklerinde bulamayan bazı kişiler eşi tarafından hak ettiği değeri görmediğini düşünüyor ve haksızlığa uğramış olma düşüncesi ile öfkeleniyor. Oysa sosyal medyada ondan daha çirkin kadının kocası, karısına neler neler yapıyor… Kıyaslamalar başkasının karısına ya da kocasına iç çekip bakmalar… Kişileri kendi evliliğinde mutsuz ve hayatında şükürsüz yapıyor.

Sahtelik üzerine gerçeklik kurulamaz. Hayallerle evlenen gençler büyük hayal kırıklıkları ile kısa zamanda ayrılmaya kalkıyorlar. Bu yüzden artık gerçekten işin uzmanları tarafından evlenecek çiftlere evlilik eğitimleri yapmak gerek.

Sevgi emek ister, evlilik de sorumluluk ister. Evlenecek çiftlerin bu sorumluluğa hazır olmaları lazım. Evlilik eğitimlerinde; dinimizin dikkat çektiği kadın-erkek cinsiyet farklılıklarına göre hareket etmek, iletişim becerileri, duygu kontrolü, evlilikte çıkabilecek problemler ve çözüm yolları, cinsel eğitim… gibi konularla gençler evliliğe hazırlanmalı.

Karı-koca problemlerini çözmeyi bilmeyince birbirlerine sürekli incitici bir dil kullanabiliyorlar. Eşini yaralayan kendi mutlu olamaz. Çiftlerin konuşurken nasıl bir dil kullandıklarına dikkat etmesi lazım. Sert bir dil kırar; şefkatli bir dil onarır, sevgiyi yeşertir. Aile bir savaş alanı değil, sevgi bahçesi olmalı. Dikenlere takılmadan gülleri koklamayı öğrenmeli karı-koca.

İnsanın hayatının şekillenmesinde anne-babası en önemli etkendir. Fakat günümüzde çocukları ailelerden daha çok çevre ve medya yetiştiriyor. Küçükken televizyon önünde saatleri geçen minikler oradaki bütün zararlı mesajları alıyorlar. Öncelikle çocukları TV den ve sosyal medyadan mümkün olduğu kadar uzak tutmak lazım. Aslında en güzeli evlerden TV leri atmak. Artık internetten istenilen program izlenebiliyor. Bu şekilde çocukları korumak ve ailece zaman geçirmek daha çok mümkün olabilir.

Aileler toplumu yetiştiren çocukları yetiştiriyor fakat bu konuda almış oldukları bir eğitim yok, çoğu kendi anne-babasının yaptığı hataları yaparak, çocuklarını kafalarındaki modele göre yetiştirmeye çalışıyor.

Çocuğun yetişmesi kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgilerle olmalı. Bunun için de evlilik öncesi ya da hemen sonrası anne-baba olmadan işin ehli kişilerden anne-babalık eğitimi alınmalı. Ya da bu konuda doğru kaynaklardan bolca okuyarak kişiler kendini yetiştirmeli.

Günümüz anne-babaları çocuklarını mutlu etmek adına her istediklerini yapmaya çalışarak, onlara sorumluluk vermeyerek, kuralsız çocuklar yetiştirme modelini benimsiyorlar genellikle. Bununla ilgili yazılmış kitaplar genç annelere yanlış yollar gösteriyor. Çocuğu kuralsız yetiştirmek ona yapılacak en büyük kötülüktür. Bazen kötülük merhamet sosuna bulanır. Fazla merhamet maraz doğurur. Çocuğu aşağılamadan, sevgili kesmeden, değer verdiğini göstererek şefkatle disipline etmek çocuğun mutlu bir yetişkin olması için gerekli.

Özellikle “Ben Nesli” denen ve her şeye hakkı olduğunu zanneden “narsist” bir nesil geldiğini söylüyor uzmanlar. Kendine tapan birinden şefkat dili beklemek, merhamet ummak zaten nafile bir çabadır. Benmerkezci birinin keyfi isteklerini kabul etmemek de onun tarafından şiddet diye tarif edilebilir.

Bir de bütün bunların yanında medyada kadın ve erkeği birbirine düşman eden çalışmalar hızla yayılıyor. Aileler bu tuzaklara karşı uyarılmalı ve sevgiyi öncelemek için neler yapılmalı bu konuda bilgi verilmeli.

Sema Maraşlı  www.cocukaile.net

Okunma Sayısı : 41.145

Yorum yapın

“Ailede Şefkat Dili Eğitimleri (1)” için 1 Yorum

  1. gulpembe dedi ki:

    eslerin genel zamanlarda birbirlerine iltifat etmesi,ovmesi cok gerekli bu noktada. gerekli diyorum cunku insan genelde yapici da olsa kusurlara eksiklere odakli bir dil kullanmaya egilimli oluyor.bunun aksi olan herzaman gordugumuz alistigimiz insanlari ovmek ise aklimiza cok gelen bir sey degil. halbuki biz soylemek isek aile bireylerimiz onlari begenip takdir ettigimizi nereden bilecekler.

    rasulullah birgun evde birseyleri tamirle mesguldur,ve terlemeye baslar. hz.ayse diyor ki”rasulullah terledikce alni daha cok parlamaya basladi. ben de ‘ya rasulallah yuzunuz ne guzel parliyor, meshur sair El-hezeli sizi gorse siirindeki kisiye benzetirdi’dedim.rasulluah “ebubekir el hezeli siirinde ne diyor ya ayse?”diye sordu. bende “diyor ki ‘ o sevgilinin yuzu yagmurlu havada biranda cakan simsek gibidir”dedim.bunun uzerine rasulullah yanima gelip, beni iki gozumun ortasindan optu sonra da “ya ayse sen beni cok mutlu ettin, Allah da seni sevindirsin, erdemlerini guzelliklerini arttirsin!’buyurdular.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin, çünkü öfke insanın karakterini ortaya çıkarır. “ ( Hz. Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku