Aman Ha!

yarım elmaYıllar geçiyor ve her geçen gün evde kalmışlık hissi, evlenemeyecek olmak daha da korkutucu boyuta varmaya başlıyor. İşte bu zaman insanın içine acele ve telaş etme hissi geliyor. Aman dikkat!

Ani ve yanlış kararlar işte bu hissin yoğun olduğu zamanlarda alınır. Siz siz olun sakın ama sakın gaza gelip hemen hızlıca karar vermeyin.

Yıllar geçtikçe evlenemeyen hanım ve beylere daha çokta hanımlara teklif edilenler kendilerine göre uç noktalardaki kişiler olabilir. Örneğin kendisinden 20 – 30 yaş büyük, hasta, bakıma muhtaç biri de evlenilmesi için teklif edilebilir. Erkeklerdeki durum hanımlardan daha farklı da olabilir.

Bu durumlarda hanımlar kendilerini çok kötü hissedebilir hatta depresyona dahi girenler olabilir. Öncelikle teklif edilen siz olsanız da teklif eden siz değilsiniz ya. Şu halden bir sıyrılın, bir kendinize gelin. Kişilerin densizliği ve saçmalıklarından siz sorumlu değilsiniz.

Bir önceki yazılarımızda bu konularla ilgili yeterince bilgiler vermiştik. Bu yazımda acele karar vermekle ilgili bazı notlar paylaşmak istiyorum.

Zamanının geçtiği düşünen herkes görüştüğü kişinin son tren olduğunu düşünüp gereksiz bir anlam yükleme ve bağlanmaya girmemelidir. Tabi ki kısmetleri iyi değerlendirmek gerekli ama olmayacak birini de değerlendirmeye kalkışmayın. Özellikle vasıflı, eli yüzü düzgün ama evlenme işlerini halledememiş hanımlara ikinci evliliklerini yapmak isteyen kişilerin talip olması da bu cihetten bir durum.

Gereksiz ve aşırı ilgi, kişiyi ikna etmek için fazla çaba, acele karar vermesini sağlayabilir kişinin. "Ben ne zaman evleneceğim, ne zaman çocuk sahibi olacağım..." derken bir dert yumağının ortasına düşebilir kişi.

Veya ciddi borçları olan bir kişi sizi kurtarıcı olarak seçer sizin mağduriyetinizden istifade etmek isteyebilir. Üzerinize kredi çekmek isteyebilir, yüklü borç isteyebilir, sizden yapamayacağınız veya zorlanacağınız maddi yardım isteyebilir. Sizde evleneceğiniz ümidiyle fedakarlığınızı göstermek için gerçekleştirmeye çalışabilirsiniz.

Olmaz olmaz demeyelim, olur. Benim başıma gelmez demeyelim, gelir. Mağduriyetler, çaresizlik insana yapmayacağı şeyleri yaptırabilir. Evlenememiş olabilirsiniz ama hayatta sadece evlenmekte yok. Evleneyim derken kaybettiğiniz şeyler sizi siz olmaktan çıkarabilir.

Evlenmek var da, haysiyet de var, şeref de var, namus da var, doğru söz de var, başarı da var, arkadaşlık da var, dostluk da var, güzel ahlak da var. Evleneceğim diye özünden uzaklaşmak, yapmayacağınız şeyleri yapmak, evlenseniz de içi boş olan, başlangıcı hayırsız olan bir iş ilerde hayırlar getirmeyecektir


Bunlar da ilginizi Çekebilir

9 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz