Anne Ben Deist Oldum

23 Nisan 2018Haberler58 Yorum »

soru-isareti(1)Son dönemde sıkça dindar ailelerin çocuklarının deist ya da ateist olduklarına şahitlik ediyoruz. Bizi afallatan, dindar bir aile ortamında yetişen, tesettür, namaz, oruç gibi ibadetlerini yerine getiren gençlerin deist ya da ateist olamayacağı ezberimiz.

Aileler kendilerine nerede yanlış yaptık diye sorarken, bazen sebep “Yolda şarkı söylerken seke seke yürüyebilmek istiyorum. İslam buna izin vermiyor’ sözleriyle ifade edilebilecek kadar basit olabiliyor.

Profesör Dr. İhsan Fazlıoğlu, geçtiğimiz günlerde bir panelde yaptığı konuşmada, odasına gelerek inanç konularında konuşmak isteyen, başörtülü oldukları halde kendilerini ateist olarak nitelendiren öğrencilerden bahsetti. Fazlıoğlu’nun konuşmasının o bölümü şöyleydi:

“Okuduğum İmam Hatip okulundan bir heyet gelerek benimle fikir alışverişinde bulunmak istediklerini söylediler. Deizm yayılıyor, bu çocuklara ne anlatalım, ne yapalım diye sordular. Dedim ki, konuşmayı bırakın, yapın artık. Devamlı konuşuyoruz. Terbiye temsil ister. Örnek olacaksınız. Dini temsil makamındaki insanların bu durumu sürdüğü müddetçe 10 yıl sonra neslimiz bizimle kavga edecek. Bu dinin bir faydası olsa babama anneme olurdu diyecekler.

15 Temmuz’dan bu yana benim odama 17 tane başörtülü deist bile değil tanrı tanımaz öğrenci gelip benimle bu konuları konuştular. Başörtülü öyle geleneksel de değil bildiğin başörtülü. Sosyal statüleri gereği, aileleri nedeniyle hala başörtüler ama tanrıya bile inanmıyorlar.

Ortak neden sahnede dini temsil ettiğini söyleyen insanların eylemlerinin sonucudur. Mesele bu kadar ciddidir. Bu sonuçlarla yüzleşmezsek 30 yıl sonra çok farklı şeyler konuşuyor oluruz.”

Konuşma, başörtülü ve ateist kelimelerinin yan yana gelmesinin de oluşturduğu ilgiyle basına yansıdı ve bir süredir konuşulup tartışılan konu yeniden gündeme geldi: Deizm ve ateizmin muhafazakar / İslamcı ailelerin çocukları yani dindar olan ya da olması beklenen gençler arasında artarak yayılması.

Ezber bozuldu

Son on yılda yapılan araştırmalar tüm dünyada deizm ve ateizmin sekülerizm dalgasıyla birlikte yükseldiğini ortaya koyuyor. Aynı araştırmaların ortaya koyduğu rakamlara göre Türkiye’de de gençler arasında deizm ve ateizm artış gösteriyor. Son dönemde bu yükselen rakamlar arasında dindar ailelerin çocukları da yer alıyor.

Bizi afallatan, dindar bir aile ortamında yetişen, dini bilgileri çocukluğundan bu yana edinmiş, tesettür, namaz, oruç gibi ibadetlerini yerine getiren gençlerin deist ya da ateist olamayacağı ezberimiz. Ancak zaman zaman hepimizin çevremizde şahit olduğumuz örnekler bu ezberi bozuyor.

Ailesinin “Aman namazını kaçırmasın, aman harama bakmasın, orucunu tutmayı ihmal etmesin” diye üstüne düştüğü gençler, deist ya da ateist oluyor. Bazıları bunu açıklayarak ailesinden kendilerini böyle kabul etmelerini istiyor, bazıları ise buna cesaret edemeyerek dışta dindar, içte ise bambaşka biri olarak yaşamlarını sürdürüyor.

Gençleri yorduk

Gelişi bir süredir görünen bu konu medyada bazı köşe yazarları tarafından dile getirildi. Birkaç akademisyen de bu konuda kafa yoruyor. Fakat henüz geniş kapsamlı olarak ele alınmış değil.  Gençlerle yaptığı çalışmalar ile tanınan Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, ilk olarak Dr. Necdet Subaşı’nın ortaya attığı Din Yorgunluğu kavramını, “Din Yorgunu Gençler” olarak kullanıyor.

Dini hassasiyetleri olan, Müslümanlığını bir hayat biçimi olarak ifade eden gençlerde bir yorgunluk hikayesi olduğunu ifade eden Yaman, bunun sebeplerinden biri olarak aile çocuk iletişiminin sorunlu olmasını gösteriyor.

Aile ve çocuk arasında, din dendiğinde yönlendirme veya tavsiyeyi aşan, baskıya ve zorlamaya dönüşen bir süreç yaşandığına dikkat çeken Yaman, bazı ailelerin ise alt yapısını kurmadıkları, belli bir döneme kadar vermedikleri dini eğitimi, birden vermeye çalıştıklarını, bunun da sorunlara yol açtığını ifade ediyor.

Dinin hayatın her döneminde yaşanılabilecek halinin gençlere sunulamadığını da belirten Yaman, dernek vakıf ve cemaatlerin de bu yorgunluğu azaltmayıp, aksine arttırdığına dikkat çekiyor.

Doç. Dr. Ömer Miraç Yaman, babaların, annelerin ve öğretmenlerin çocuklardan beklentilerinin çok fazla olduğu için onlara çok fazla dini yükleme yaptıkları sözleriyle özetliyor durumu. Ancak din yüklenen değil yaşanan bir şey olduğu için bir şeyler eksik kalıyor.

Dikte ettiğimiz dini yaşamıyoruz

Konuyu sorduğumuz İlahiyat profesörü Mustafa Öztürk bu konuda birden fazla faktörden söz ediyor. Prof. Öztürk, “Bunları içeriden konuşarak söylüyorum. Hepimiz az çok bu dertten muzdaribiz” diyor. Öztürk, “Artık kendi sosyolojik küvezlerimizde, gettolarımızda yaşasak da çocuklarımızın başka dünyalarla buluşmasına engel olamıyoruz.

Biz genellikle dini düşünceyi, inancı, ahlakı, dikte ederek öğretmeye çalışıyoruz. Tevdi marifetiyle oluyor. Temsil yoluyla olsa belki bu krizi biraz daha azaltabilirdik. Dikte ederek anlattıklarımızla yaptığımız örtüşmüyor. İçeriden muhafazakar kodları tercih ediyoruz.

Dışarıya çıktığımızda modernizmin kodlarına ‘lebbeyk’ diyen bir hayat felsefesinin içinde yuvarlanıp gidiyoruz. İnandığımız değerleri hayatımıza taşımadığımız için çocuklarımız bu çelişkiyi fark ediyor. ‘Babam bana arkaik bir dini öğreti sunuyor fakat kendisi bu sunduğu öğreti ile mutabakat noktası olmayan bir hayat yaşıyor’ diyor. Bu çocuklarımızda bir sorgulamaya yol açıyor” diyor.

Yanlış yerden başladık

Prof. Mustafa Öztürk, iman dediğimiz şeyin ispatın, kanıtın ispatlamanın konusu olmadığını, deruni bir keşif, bir duygu olduğunu anlatırken, çocuklarımıza dini yanlış formasyonda anlattığımızı söylüyor: “Bize telkin edilen dinin akıl dini, mantık dini, rasyonel gerekçelerle desteklenebilecek bir din olduğu noktasındaki hikayemiz çocukları savunduğumuz görüşlerin altını dolduracak felsefi zemini aramaya sevk etti. ‘Madem öyle, gel de ispatla’ diyor.

Yani sorun yanlış bir yönlendirmeden ortaya çıktı. Oysa çocuğa varoluş aleminde insanlığın acziyetinden, çaresizliğinden, bir yaradana, bir efendiye muhtaç olduğu duygusu üzerinden gidip, onu kalbinden, ameli fiilinin merkezi olan gönlünden yakalasak, imanı buradan başlatsak, buradan yola çıksaydık bu iş böyle olmazdı.

Şimdi ise öğrettiğimiz dini formasyonun melek inancından tutun Allah inancına, ahiret inancından fıkhi bir meseleye kadar, savunduğumuz görüşlerin altını dolduracak bir entelektüel ilmi donanıma sahip değiliz. Çocuklar ‘Ben neden böyle inanmak zorundayım. Alt yapısını oluştur beni ikna et’ diyor. Babada bu yok, çevrede yok, ilahiyatta yok, İmam Hatip’te yok. Hayatın hızı, bilginin ve iletişimin hızlı ve kolay olması dogmatik inanma imkanını elinden alıyor. Neye niçin inandığını kendi zihninde izah edecek noktaya getiriyor. Bilgimiz ise burada eksik kalıyor” diyor.

Birbirimize düştük

Son olarak 28 Şubat gibi dönemlerden geçen Müslümanların iktidar imkanını iyi değerlendiremediğini ifade eden Prof. Öztürk,  “Bugüne kadar ellerine fırsat geçtiğinde bizi dövenlere adamlığın, adaletin, insafın, merhametin nasıl olduğunu gösterelim de utansınlar diyeceğimiz yerde, Müslüman gruplar yapılar birbiri ile didişmeye, adeta bir nimet azgınlığı durumu içine girdiler. Şeyhler ve tarikat arasında birbirine ağıza alınmayacak hakaretler, saldırılar. Bunları laik ve seküler çevreler elini ovuşturarak bıyık altından gülerek seyrediyor. Asansörde halvet gibi video vb. şeyleri birileri projelendirip Oda TV gibi mecralar üzerinden piyasaya sürüyor olabilir. Böyle bir operasyon kokusu da almıyor değilim, ama sorun bunlara malzeme vermek.

Diğer yandan FETÖ,  senelerce haktan, adaletten, ahlaktan, insanlıktan, irfandan dem vuran bir yapının üstündeki perde kalkınca, altından ahlaksızlığın bin bir çeşidi çıkması, namussuzluğun bin bir çeşidinin çıkmasıyla ‘Müslümanlık buysa lanet olsun bu dine’ gibi bir ikrah duygusu oluştu.

Kendi elimizle kendimizi seküler ahlakın istikbaline ve muzafferiyetine doğru götürüyoruz. Bu çocuklar savruldukları şeyin altını doldurarak, okuyarak, deizmi bilerek ve isteyerek tercih ettim noktasına gitmiyor. Bunlar savruluyorlar savruldukları yerin adını biz teşhis ediyoruz. İşin kötüsü de bu. Tercihli bir gidiş olsa belki orayı da atlar geriye döner. Bu savrulma gidişi ve çok daha kötü bir gidiş. Bazen ateist olmuş, niçin ateist olduğunun gerekçesi bile yok” şeklinde açıklıyor.

Travmalarımızı çocuklarımıza yansıttık

Yaklaşık 20 yıldır gençlere yönelik faaliyetler içinde bulunan, 11 yıldır da ülkenin her yerindeki gençlerle iletişim içinde olan, Yetim Vakfı Eğitim Sorumlusu Hatice Naç, son dönemde dindar gençler arasında deizmi sıklıkla görmeye başladıklarını anlatıyor. Daha çok deizmin ön plana çıkmasını ise şöyle açıklıyor: “Tamamen tanrısız bir inanç değil. Canı istediğinde, çok bunaldığında, deyim yerindeyse uçak düşerken sığınabileceği bir Allah var ama yaşamına da müdahale etmiyor. Hayatına bir yaptırımı yok. Bu çocuklarda popülizmin çok ciddi etkisini görüyorum.

Toplumda kabul görmenizi sağlayan bir şey olduğunda bu isteniyor. Bu motosiklet kullanmak da, çok güzel bir güneş gözlüğü de, bir kafeyi kapatacak paranın olması da olabilir, deist ya da ateist olmak da olabilir. Keman çalmak nasıl havalı bir şeyse inanç konuları da havalı olabiliyor. Özel ve değişik geliyor. Bu gençlerin bir kısmı  deist ve ateistin tam olarak neye karşılık geldiğini bile bilmiyor” diyor.

Deizmin bir isyan, inkarla beraber duvarları yıkarak yeni bir alan elde etme gibi algılandığını ifade eden Hatice Naç, sebepleri de şöyle açıklıyor: “Müslüman aileler çocuklarını yetiştirirken zulmettiler. Kendi travmalarını o kadar çok akıttılar ki gençlere… Başörtüsünden dolayı okuyamayan, bunun üzerinden dini suçladı. İslam’ın hep kaybeden tarafıyla ilgili konuştuk.

STK’larımız da savaşta ölen çocuklar, zulüm gören Müslümanlar üzerine odaklandı. Çeçen Savaşı döneminde, arkadaşımın oğlu yedi yaşındaydı. Bir gün yanımıza gelip ‘Ben kafir oldum’ dedi. Neden diye sorduğumuzda, ‘Çünkü hep onlar kazanıyor, ben kazanmayı severim’ dedi.

Cepheyi ev içinde kaybettik

Aile içinde anneniz, babanız, kardeşlerinizin davranışlarından etkilenirsiniz. Evde anne baba sağlıklı bir inanç içindeyse, secdeye varmak için, namaza doğru giderken mutluysa, bu evde çocukla ‘namaza başla’ diye konuşulmaz zaten.

Çocuk aklı başına geldiğinde ‘Evet ben inandım. Çünkü siz de inanıyorsunuz. Bunun detayları ne’ diye sorar. Ama biz dindar aileler olarak cepheyi ev içinde kaybettik. Ev içinde kompleks davranışlar var, İslam’ın da doğru algılanamaması gibi bir durum var çünkü.

Sevgiyi unutup hep kanunu konuşuyoruz

Yargılayan, baskılayan bir yaklaşımla, İslami örnekliklerde, Allah’ı sevdirmede bu çocukları ıskaladık. Çünkü Allah’ı sevdirmeyi değil sürekli kanunları konuştuk. Allah isteseydi Kuran’ın ilk satırına bütün fıkhi kuralları koyardı. Onun yerine 15 yıl ahlak, edep, inanç konuşuldu. Sonra namaz, içki yasağı başladı.

Bizse inanmaya karşı barikatlar ördürecek davranışlar gösteriyoruz. Bir türlü kalbe çalışamıyoruz. O nedenle kalbi deist ateist olduğuna inanan ve belki de dindar ailesine hesap kesen, bunun intikamını almak için ya da bir tepki için başka olan kalpleri kapalı gördüğümüz için bir şey yapamıyoruz.”

Arjantin’den Antep’e yerleştiler

Hatice Naç, iç etkenlerin yanı sıra misyonerler gibi dış etkenlere de dikkat çekiyor. “Ateizm, deizm ve madde bağımlılığı yayan ekip müthiş profesyonel çalışıyor. Asla hedef kitlesinden vazgeçmiyor. Aileler çocuklarını ya aşırı serbest bırakıyor ya da aşırı baskılıyor. İkisi arasında savrulan genç kendince itilmiş hissediyor, zaten ilgilenilmeyen ailelerin çocukları ise kendince savrulup duruyor. Tam o esnada bu ekipler çocuklara ulaşıyor.

75 Arjantin’li 3 ay önce işini gücünü bırakıp gelip Antep’e yerleşti. Suriyelilere yardım etmek istediklerini söylüyorlar. Aylardır Suriyelilerle çalışıyorlar. Bu çocukları örgütlemek için birçok STK, vakıf kurdular. Bunlar gelen çocukları nasıl organize edebileceklerinin denemelerini yapıyorlar.

Misyonerlik, olmadı ateizm, olmadı deizm üzerine çalışıyorlar. Van’da 100 Koreli üniversite öğrencisi var. Uluorta durdurup tanışıyor ve inançlarını yaymaya çalışıyorlar. Madde bağımlılığına alıştırmaya çalışanlar da bunlar. Maddeye alışan çocuk zaten daha sonra deizm, ateizme kadar gidebiliyor.”

Yolda şarkı söyleyebilmek için deist oldum

Hatice Naç, yakın temasta olduğu bir genç kızın kendisini deist olarak tanımlamaya giden sürecini ise şu sözlerle anlatıyor: “Devleti tanımadığı için nüfus cüzdanı bile almayan bir ailenin çocuğu. Aile çocuklarını da bu ahlakta yetiştirmiş. İmam Hatip’e gidiyor. İkinci sınıfta okul çevresinde birileri ile tanışıyor. Yavaş yavaş bazı ifadeler kullanmaya başlıyor. Deizm zaten genelde tanışmalar, ilişkilerle başlıyor.

Sonrasında çocuğa verilen birkaç kitap, biraz muhabbet ederek aslında ne kadar gereksiz bir baskı altında kaldığı, birey olarak ne kadar önemli olduğu anlatılıyor. Derken kız deizmi seçiyor. Açılıyor. Ailede kriz oldu tabi. Çok ağır geldi, bunun etkisi oldu mu bilinmez, ama baba kalpten vefat etti. Kızla konuştuğumda deist olma sebebini ‘Ben yolda şarkı söylerken seke seke yürüyebilmek istiyorum. İslam buna izin vermiyor” diye anlattı. Deist olma nedeni buydu. Bir çocuğa çocukluğunda bile bunu yaptırmayınca bu içinde bir ukde olarak kalıyor.

***

Kızım deist oldum dedi

Kendi isteği ile örtünüp, kendi isteği ile namaza başlayan bir lise öğrencisi ailesine artık farklı inandığını söyleyerek deist olduğunu açıkladı. Süreci annesi şöyle anlatıyor: “Kızım kendi isteğiyle örtündü. Kendi isteğiyle de dinin emirlerini yerine getirmeye çalışıyordu. Ergenliğin ilk başladığı dönemlerde kızımda bir takım değişiklikler gördüm. Örtüsünü farklı bağlamak, dar pantolonlar giymek istedi. Buna itiraz ederek, başörtüsüne uygun kıyafetler giymesi konusunda zaman zaman bir takım uyarılarda bulundum.

Giderek okuduğu ve izlediği şeyler farklılaştı. Bütün bunların ergenlik süreciyle ilgili olduğunu düşünüyordum. Fakat bir gün kızımın okulundan çağırıp, ‘Kızınızın garip düşünceleri var, biliyor musunuz’ dediler. Kızım inanç durumunu arkadaşına anlatmış, o da din bilgisi hocasına söylemiş. ‘Kızınızın durumu bu başınızın çaresine bakın’ gibi bir yaklaşım sergiledi öğretmenleri.

Sonra bir gün kızımdan gelip: ‘Anne ben artık deist oldum. Lütfen bana baskı yapmayın. Başımı da açacağım. Namaz kılmak da istemiyorum.’ dedi bana. Hemen önce internete koşup deizmin ne olduğuna tekrar bakma ihtiyacı hissettim.Benim kızım, hele bizim gibi dindar, hassas, dini bilgilerin kendisine yeterince ve gerektiğince verildiği, dini yaşayan ve uygulayan bir aile. Gittiği okul da dini hassasiyetleri olan bir okuldu.

Sürekli bu sürece kızımın nasıl geldiğini düşündüm. Konuşmaya çalıştığımda birkaç kelime söyleyip kendisini konuşmaya kapatıyordu. Psikologlara açılabileceğini düşündüm. Bu nedenle hem kendim destek almaya hem de çocuğumu götürmeye çalıştım. Fakat o gitmek istemiyordu çünkü psikolojik bir sorun yaşamadığını düşünüyordu. ‘Ben inanç değişikliği yaşadım’ diyordu. Psikologlara da açılmayı reddetti. Çünkü götürdüğüm psikologların ona din anlatmaya çalıştığını düşünüyordu.

İsyan arzusu da etkiliyor

Ergenlik psikolojisi zaten isyan etmek üzerine kurulu. Dindar kesimin içinde bulunduğu rahatlık, belki iktidarda olması, onun egemen bir güç olarak görülmesi, toplumsal olarak da etkili oluyor diye düşünüyorum. Bir zamanlar laik ailelerin çocukları, ‘ben dindar oldum, başımı örteceğim’ dediği zaman çok büyük bir kırılma yaşanıyordu. Çok sayıda insan dine döndü. Şimdi tam tersi oluyor. Egemen kültür hangisiyse buna itiraz eden, isyan eden gençler çıkıyor.

Ama sadece iç etkiler değil, dış etkilerin de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Mesela Kore dizileri ve Japon Mangaları. Bunlarda hiçbir dini inanç, cinsel kimlik yok. Yine Uzak Doğu’dan bir takım misyonerlerin ama Hristiyanlık misyonerliği değil, dinsizlik misyonerlerinin ülkemize gruplar haline gönderildiğini öğrendim. Onların sevimli, cana yakın görüntülerinin de etkisiyle insanları hızla dinden soğutabildiklerine dair duyumlar aldım.

Çocuklar normal popüler kültür ile besleniyor. Dizileri de izliyorlar. İçlerinde muhtemelen o hayata dair bir özlem de var. ‘Ben inanıyorum, Müslümanım ama artık mini etek giymek, erkek arkadaşlarımla kol kola gezmek istiyorum’ deme gücü yok hiçbir kızda. İnancıyla tutarsız olmayı göze alamıyor. O nedenle inancını değiştiriyor. Yaşamak istediği hayat için inancını değiştirmeye karar veriyor.

Sonradan öğrendiğime göre kızımı bu sürece götüren sebepler arasında okuldaki öğretmenlerin din konusundaki tutumu da çok etkili olmuş. Çünkü geleneksel şekilde çok baskı yapıyorlardı. Bir tel saçınız gözükürse şöyle olur, şunu yapmayın, gülmeyin. Sorularına alamadıkları cevaplar da çocukları buna itmiş. Çocuklar diyorum çünkü tek değildi kızım. Okulda başka çocuklar da vardı böyle düşünen. Onlarla arası da çok iyiydi. O çocukların aileleriyle konuşmaya çalıştım ama hiç bir şeyden haberdar olmadıklarını gördüm.

Benim kızım bize deistim diye deklare etmişti. Ama o kızlar bunu ailelerine söyleyemediği için gayet mazbut, dindar kızlar gibi yaşamlarına devam ediyorlar. Ama zihin dünyalarında kiminin deist, kiminin ateist eğilimleri var. Belki ileride değişecektir ama şu anda böyle düşünüyorlar, düşündükleri gibi yaşamıyorlar.

13-17 yaş arası çocuklar bunlar. Çok da felsefi olarak ateizmi deizmi incelemiş değiller. Kulaktan dolma bilgilerle, popüler edebiyat dergilerinden okudukları 3-5 satırla inanç değiştiriyorlar. Ortak paydaları ise dindar ailelerin çocukları olmaları.”

***

Bilgisayar ve cep telefonları çocuklarımızı çaldı

İlkokula kadar dinle bağı gayet iyi olan bir erkek çocuğu, üniversite çağında ateist ve intihara meyilli bir hale geldi. Süreci babası şöyle anlatıyor:

“Erzurumlu bir aileyiz. Anne-baba olarak kendimizi dindar bir aile olarak tanımlayabiliriz.  Çocuğumun din ile bağı ilkokula kadar iyiydi. Benle ve dedesi ile camiye gider, oruç tutar bir problem yaşamazdı. Camide uslu durur, aşırılık göstermezdi. İyi bir izleyici ve gözlemciydi.

Çocuğum 6 yaşında evimize giren bilgisayar ile tanışması ve oyun bağımlılığı başlamasından sonra; anne ve babasına karşı bir direnç ve inatlaşma başladı. Bilgisayarın sınırlanması veya yasaklanması hoşuna gitmedi. Biz uyuduktan sonra gece kalkıp bilgisayar oyunu oynuyordu. Bir de küçük kardeşini kıskanması uyumsuzluğunu daha da arttırdı. Yalan en büyük sorunumuzdu. Burada anlatamayacağım başka sorunlar da vardı. Ardından ortaokulda başarısızlık geldi. TEOG imtihanı bu sorunluluk sürecini arttırdı. Hiçbir okulu kazanamadı. Ben de seni düz liseye gönderip serseri edemem diyerek İmam-Hatip lisesine kayıt yaptırdım. Bu bir zorlamaydı, belki de benim bir hatamdı. Oradaki hocaların da olumsuz katkısıyla bu süreçte din düşmanı ve ateist hale geldi.

Ortaokul ve lisede çalışsın diye, bilgisayara fazla takılmasın diye sınırlama yaptık. Din konusunda baskı yapmadık. Ancak inatlaşma hiç bitmedi, artarak devam etti. Biraz da anne-babaya inat yapma ve bizi acaba ne daha çok üzer diye bu yola sapmış olabilir. Bize bunu üniversiteye gittikten sonra açıkladı. Orada da sol ideolojiye kaydı. Şu anda bizimle inatlaşmıyor, birbirimizi anlamaya çalışıyoruz. Ancak içinde büyüttüğü kin ve nefret devam ediyor.

Üniversiteyi Antalya’da okudu. Önce benim bulduğum dindar bir vakıf yurdunda kaldı. Ancak 3 ay sonra Müslümanlara vs. saydırarak, birçok bahaneyle birlikte özgürlük adına öğrenci evine taşındı. Sınıfını geçemediği ve alttan dersleri çok olduğu için,  4 senelik okulunu 7. senede belki bitirecek.

Psikiyatrik bunalımlar yaşadı. İntihara meyilli hale geldi. Sonra ateist, rafizi bir kızla tanışıp iki senedir ilaçlarını bıraktı, en azından hastalığından kurtuldu.  Hayata bağlandı. İşe girdi, uykuları ve psikolojisi düzelme yoluna girdi. Okulu bitirme amacını hedef haline getirdi.

Kabullenme yoluna girdik

Süreci başlamadan fark etmek pek mümkün değil gibi. Çünkü ortaokulda iken ‘evladım namazını kıl’ şeklinde baskı değil, teşvik ediyorduk. Ancak namazı hep odasında kılıyordu. Yani kamusal alanda namazını görmemeye başlamıştık. Bunu normal ergenlik ve gençlik problemi saydığımızdan üstüne gitmiyorduk. Nereden bilelim Allah ve peygambere inanmıyorum sürecine kadar geleceğimizi.

Bizim açımızdan eşik aşıldıktan sonra ne tavsiye edebilirim bilmiyorum. Baktık ki zorlamayla olmayacak, onu üniversite sürecinde kabullenme yoluna girdik. Ben babası olarak daha erken kabullendim. Anne çok zor kabullendi bu gerçeği.  Çünkü intihar tehlikesi çok ciddi bir sorundu. Psikiyatra da götürdüğümüz için bunun numara değil gerçek bir sorun olduğunu öğrendik. O yüzden biz öncelikli olarak dini meselemize değil, hayata tutunması ve hayatta kalmasını sağlamaya çalıştık. Neticede bugün oğlumuz 25 yaşında ve o kızla okul bittikten sonra evlenmeyi düşünüyor.

Düzeltmek noktasında bu tip durumlarda anne-baba tavsiyesi kesinlikle faydalı olamaz. Ya bir Müslüman kız bu kişileri düzeltebilir gönül bağıyla, ya bir abi/abla/dost olarak düzeltebilir. Herkesin reçetesi ayrıdır. Sorun uçurumdan da büyük. Tek umudumuz duamız. Hayatta olduğu ve kendisine bir hedef belirlediği sürece bir gün bu süreç eski haline dönecek. Doğru yolu bulacak, ben en azından buna inanıyorum. Bu nesil böyle. Bilgisayar ve cep telefonlarıyla çocuklarımızı bizden çaldılar. Biz buna ne yaptıysak engel olamadık.”

Gerçek Hayat Dergisi/ Emeti Saruhan

Okunma Sayısı : 9.569

Yorum yapın

“Anne Ben Deist Oldum” için 58 Yorum

 1. Misafir dedi ki:

  PERGEL VE AÇI

  Bir pergel düşünelim. Bu pergelin bir ayağı bulunduğumuz yerde, diğer ayağı yüzlerce kilometre Kabe’ye doğru uzansın.

  Pergelin başında yapacağımız milimetrenin onda biri kadar bir oynatma, pergelin ayaklarında dev bir açı meydana getirecektir.

  İşte bu misalden hareketle, Mekke’ye doğru yola çıkan bir Müslüman, yolun başından birkaç adım sapsa, bu sapma yolun sonunda dev bir açı meydana getirir. Bu açı “sapma” açısıdır.

  İşte istikamet (yolu sonuna kadar takip etmek, yoldan sapmamak) ne kadar önemlidir bu misalle daha iyi anlayabiliriz. İstikamet üç açıdan çok önemlidir ve birbiriyle yakından ilişkilidir:

  Duyguda istikamet,
  Düşüncede istikamet,
  Eylemde istikamet.
  Çünkü eylemler düşüncenin, düşünceler duyguların, duygular algıların çocuğudur.

  Ahiret yolcusu olan bizlerin, Ahirete doğru ilerlerken yolun başında yaptığımız
  minnacık bir sapma, yolun biraz ilerisinde çok büyük bir sapma olarak tezahür edecektir.

  Mesela kul önce nafileleri terk eder, nafile cephesi düşer.
  Bir süre sonra sünneti terk eder, sünnet cephesi düşer.
  Sonra vacibi terk eder, vacip cephesi düşer.
  Bir süre sonra; farzları üşenerek, istemeyerek, kılmaya başlar.
  Sonra farzları terk eder. Farz cephesi düşmeye başlar.

  Mesela: Rızkı helalinden temin etmek farzdır, aksi durum haramdır. Kul helal lokmaya önem vermez. Yediği haram, içtiği haram, giydiği haram haline gelir.

  Bu şekilde; nafile, sünnet, vacip, farz cephesi düştükten sonra, amelle beslenmeyen ruh; günahlar ve haramlar karşısında ağır yenilgiye uğrar. Kişi günahların karşısında şamaroğlanına dönüşür.
  “Öyle günahlar var ki daha onu işlemeden ağlar. Ama yine ağlaya ağlaya işler.”
  Çünkü günahın çekim gücüne karşı direnemez. Çünkü terk edilen, küçümsenen ibadetlerle ruh cephesi bakımsız kalmış ve haramlara karşı savunma gücünü kaybetmiştir. Artık ruh cephesini koruyan bütün savunma sistemleri çökmüştür. Artık ruh cephesi haramların işgaline hazırdır. Kişinin maddi ve manevi yapısı, bu şekilde haramların rahatlıkla yaşadığı beslendiği bir haramistan haline gelir. Kişi bir haramistan olur. Haramlara kayıtsız şartsız itaat eden bir köleye dönüşür. Haramların kölesi olur.

  Süreç bu şekilde tamamlanmaz ne yazık ki. Haramların karşısında sürekli olarak yenilgiye uğrayan ve iradesi felç olan Mü’min, bir süre sonra haramların haram olmadığına dair deliller bulmaya çalışır. Bulduğu en zayıf delile kuvvetli bir ispat gibi yapışır. Bu sonuca şaşırmamak gerekir. İnsan başa çıkamadığı yerine getiremediği sorumlulukların gereksizliğine inanacaktır.Bununla ilgili savunma mekanizmaları geliştirecektir. Tıpkı kedinin çok acıkıp yiyecek bulamayınca, yavrusunun fare olduğuna kendisini inandırıp onu yemesi gibi.

  Bundan sonrası ise uçurumdur. Haramların haram olmadığına dair delil bulmaya çalışan Mümin delil bulamayınca;
  haramın haramlığını inkar eder,
  haramı yasaklayan merciyi Cenab-ı Hakk’ın varlığını inkar eder,
  ya da Cenab-ı Hakk’ın adaletini inkar eder.

  Bu şekilde dinden çıkar. Mazallah mürted olur. Çünkü inandığı gibi yaşamayan, yaşadıklarını inanç haline getirir ve yaşadıklarına inanmaya başlar. Çünkü inandıklarını yaşamına geçiremeyince, yaşadıkları inancı haline gelmeye başlamıştır birer, birer…

  O yüzden amelle-iman arasında sıkı bir ilişki vardır. Akıllı insan imanını salih amellerle her gün güçlendiren, Ahiretine salih amellerle güzel azık hazırlayan insandır.
  “İman kuru temennilerle süslenmelerle değil, eylemlerin niyeti doğrulamasıyla gerçekleşir.”
  Dil ne söylüyor, ayak nereye gidiyor, ona iyi bakmak gerekir. Salih amel deyince de belli ibadetlerin algılanması diğer ibadetlerin yok sayılması, büyük bir yanılgıdır.

  Başta farz, vacip, sünnet ibadetler olmak üzere; sözünde durmak, işini iyi yapmak, meslek ahlakı, ahitlerini yerine getirmek, güleryüzlü olmak, yüksek ahlak üretmek ve bütün haramlardan kaçınmak ve bütün amellerin hepsi salih ameldir. Farz ibadetlerin dışında; hangi amel kişiyi kul hakları açısından borçlu kılıyorsa, o amelleri işlememek ve terk etmek en güçlü salih ameldir. Çünkü kul hakları mahşer gününde sahibini “müflis” hale getiriyor ve bütün kazanımlarını yutuyor…

  Konumuza dönecek olursak, demek ki, yolun başında yaptığımız minik bir sapma, yolun sonunda büyük ve dev açılar meydana getirir. Yıllarca mesafe alırız. Bir de bakmışız ki, hedeften binlerce kilometre uzaklaşmışız. Telafi için yeterli zamanda yoksa, helâk olmuşuz demektir.

  Demek ki her küçük “”ihmal de büyük bir “imha” saklıdır.
  Kişi sorumluluğunu “hazla ihmal” ederken,
  sonunu “hızla imha” etmektedir.

  İhmal ettiğimiz küçük şeyler bizi ihmal etmez,
  ihmal etmediğini de ihmal sürecinin ya başında, ya ortasında, ya da sonunda bizi tüm kıymetlerimizle imha ederek gösterir.

  Akıllı insan; dönemeyeceği sahilden fazla uzaklaşmaz.
  Uzaklaşırken de sahille irtibatını sürekli olarak korur.

  Nereye gidersek gidelim sahille irtibatımızı koparmayalım.
  Sahilimiz, SAHİBİMİZDİR.
  (ALLAH AZZE VE CELLE)

  Sahibimizden uzaklaşmayalım ki, sahipsiz orta yerde kalmayalım.
  Allah muhafaza buyursun. Amin.

 2. ALBATROS dedi ki:

  “Dünyayı YARATAN yazgının kitabını yazmak için neden felâketlerden yararlanıyor?”

  İlyasın sözleri vadide çınladı ve yankısı yeniden kulağına geldi:
  “ Ne söylediğini bilmiyorsun” diye karşılık verdi melek.

  Felâket diye bir şey yok, kaçınılmaz olan var.
  Her şeyin bir varoluş nedeni var.
  “Geçici olanı, kalıcı olandan ayırt etmek sana düşüyor”

  “Geçici olan ne?” diye sordu İlyas”
  “ Kaçınılmaz olan”
  “Peki, kalıcı olan ne?”
  “Kaçınılmaz olandan çıkardığımız dersler.”

  Bu sözleri söyledikten sonra melek oradan uzaklaştı.

  -ALINTIDIR-

 3. Alptekin dedi ki:

  Sünnet-i Muhammed’iyeyi (s.a.v )reddeden kilise projesi ilahiyatcıların kaldıysa vicdanları sızlasın!

  “Osmanlı’nın Ehl-i Sünnet hassasiyetlerinin ne derece önemli olduğunu anlamak için, 1906 Kahire kongresinde, kongre başkanı Papaz Samuel Zwemer’in şu tavsiyelerini okumak yeterli olur kanaatindeyim. Zwemer şöyle diyor:

  “Bir Müslüman’a dinini bırak dersen, onun Islam’ı bırakması asla mümkün değildir. Nitekim 25 yılda ancak 25 Müslüman’ı Hıristiyan yapabildik. Onlar buna karşılık her gün en az 25 Hıristiyan’ı Müslüman yapıyorlar.

  Biz Müslümanlara:

  ‘Sizin dininiz olan Islamiyet; mücevher yüklü çok kıymetli bir gemiye benziyor. Ama bu geminin yükü çok ağır. Geminin karşıya batmadan geçebilmesi için, bu yüklerin bir bölümünü denize atmamız gerekir’ demeliyiz.
  Böylece mübahlardan, müstehaplardan, sünnetlerden başlayarak, vaciplere, farzlara gelinceye kadar onlara geminin bütün yüklerini boşalttırmalıyız. Böylece gemi karşıya geçse de boş geçmeli!..”[1]

  “Geminin bütün yüklerini boşalttırmalıyız” diyor. Yani sünneti, hadisleri ve daha sonra da vacip ve farzları kendileri kaldırmayacaklar. Bizden sanılan “sözde” hocalara yaptıracaklar.

  -ALINTIDIR-

 4. Alptekin dedi ki:

  O ZAMAN BURADA NE İŞİMİZ VAR, ÇÖLE DÖNELİM!

  Bir hayvanat bahçesinde yavru deve, anne deveyle konuşuyordu. Yavru deve annesine sordu:
  -Anneciğim neden bizim sırtımız çok kambur diğer hayvanlara hiç benzemiyor?
  Anne deve gururla cevap verdi:
  -Yavrucuğum, sırtımızın kambur olması bizim için büyük bir üstünlüktür. Zira biz çöl şartları için yaratılmışız. Sırtımızdaki kambur büyük bir su deposudur. Diğer hayvanlar çölde susuzluktan ölürken biz aylarca su içmeden yaşayabiliriz. Çünkü, ihtiyacımızı o su tankından gideririz. O yüzden sırtımızdaki su deposu bizim için büyük bir nimettir.

  Yavru deve tekrar sordu:
  -Peki anneciğim, kirpiklerimizde diğer hayvanların kirpiklerine hiç benzemiyor. Neden?
  Anne deve yine gururla cevap verdi:
  -O kirpikler çöl şartları için özel tasarlanmış evlâdım. Çölde kum fırtınaları olur. Kum fırtınası olduğu zaman o kirpiklerimiz sayesinde gözümüze hiç kum girmeden rahatlıkla yol alabiliriz.

  Yavru deve tekrar sordu:
  -Pekiyi ayaklarımız neden ince ve uzun?
  Anne deve yine gururla cevap verdi:
  -Dedim ya yavrucuğum, ayaklarımız da çöl şartlarına uygun olarak yaratılmıştır. İnce uzun olması hem yük taşımamızı kolaylaştırır hem de kumlara saplanmadan rahatlıkla yol alabiliriz.

  Yavru deve biraz düşündükten sonra annesine şöyle dedi:
  -Anneciğim, sırtımızın kamburu çöl şartları için tasarlanmış, Kirpiklerimiz çöl şartları için tasarlanmış, İnce ve uzun ayaklarımız çöl şartları için tasarlanmış. Kısaca bizler çöl için yaratılmışız.Pekiyi burada ne işimiz var.Haydi çöle dönelim o zaman.

  İnsanın ebediyet için yaratıldığını, bu kadar güzel bir hikâye, ancak anlatabilirdi. İnsanda bütün duygu ve latifeleriyle ebed için yaratılmıştır. Hiçliğe asla razı değildir. Zerre kadar insaniyet ve hayat lezzetini tatmış bir insan, hiçliğe zerre kadar razı olmaz, fıtratı buna izin vermez.
  İnsan bütün latifeleriye ebede aşıktır. Ebedi gençlik, ebedi aşk, ebedi muhabbet ister. Kısaca ebediyet ister. O yüzden Hz ibrahim (aslm)
  -“Batanları sevmem!” demiştir.

  “Her an ölümlüyüm, ölümlüyüm diye haykıran dünya; her an ebed, ebed diye haykıran insan ruhunu zerre kadar tatmin etmez, edemez”.

  Allah’u Teala:
  “Her nefis ölümü tadıcıdır” buyuruyor. Bakınız burada büyük bir incelik var, muhteşem bir belağat var. Ölmeye mahkumsunuz, her nefis ölecektir demiyor. Tatmak kelimesi özellikle seçilmiştir. Kur’an-ın belağatına ne kadar uygundur. Çünkü tadımlık olan her şey geçicidir. Kalıcı değildir. Ölümde tadımlıktır. Bir defaya mahsustur. Yani ölüm tadımlıktır, kalıcı değildir.Burada düşünen insanlar için ne büyük bir müjde vardır.Bu ayet, insan ruhunu ne kadarda teselli etmektedir.İnsana ölümün tadımlık olduğunu söylerken, ebed müjdesi vermektedir.Ebediyet kapısına tadımlık ölümün kapısından geçilmektedir.

  Mesela 40 yaşında bir insana;
  – Ya ne kadarda genç gösteriyorsun, MaşaAllah 30 yaşında gibi gösteriyorsun desek, ne kadar mutlu olacaktır. Bizim onu on yıl genç algılamamız onu ne kadar mutlu ediyor. Ruhunu ne kadar okşuyor. O da biliyor ki yaşı 40.Yine biliyoruz ki kimliğinde 40 yıl yaşamış gösteriyor. Biz onun ömrüne bir dakika bile ilave yapacak güçte değiliz. Ama buna rağmen mutlu oluyor. Pekiyi neden? Çünkü, burada onu genç algılıyoruz. Bu algılama onu çok mutlu ediyor. Ruhunu okşuyor. Ölümsüzlük, ebedi gençlik insanın ruhunda vardır. Genlerine kodlanmıştır.

  Şair demiş ki:
  “Uçun kuşlar uçun doğduğum yere,
  Şimdi dağlarında mor sümbüller vardır,
  Üzerinde akar coşkun bir dere,
  İçimde oralı bir bülbül vardır.”

  Şairin kendi vatanı için dediği “oralı bir bülbül” asıl vatanımız ahiret için, ebediyet için geçerlidir. İçimizde ebed bülbülü vardır. Sürekli olarak; ebed, ebed diye ötmektedir. İnsan; yok olmaya, unutulmaya asla razı değildir.
  O yüzden insan ruhunu en çok inciten şey; vefasızlıktır, unutmaktır.
  Bir insana verilecek en büyük ödülde seneler geçse bile onu unutmadığınızı hissettirmektir.
  Çünkü, unutmakta bir nevi hiçlik vardır.
  Unutmamakta hatırlamakta ise bir nevi ebedileştirme vardır.

  Öyle ki, insanlar kendi hatıralarını bile unutmuyorlar; kalıcı kılmak için fotoğraflarını ve seslerin arşivliyorlar. Hatıralarını videolara. kitaplara kaydediyorlar. Bütün bunlar insanın hiçliğe, yokluğa razı olmadığını gösterir. Demek ki insanın ruhunda ebed duygusu vardır. Bunu da veren Allah’tır.(c.c)
  Çünkü, Allah kullarına ebediyeti vermeyi istemektedir.
  Demek ki Allah kullarına ebediyeti vermek istemeseydi,
  Kullar ebediyeti istemezdi.

  Çünkü kullar sınırlıdır. Zamanın ötesine geçebilmiş değildir. Sınırlı olan kulların, sınırsız olan ebediyeti, görmediği halde vicdanında, fıtratında hissetmesi ve bunu şiirlerine, kitaplarına, hatıralarına yansıtması, Sonsuzluğun Sultanı olan Allah’ın, kullarına ebediyeti vermek istemesindendir. Yoksa kullar ebediyeti nereden bileceklerdi? Allah, kullarının aklına, vicdanına ruhuna ebediyeti adeta kodlamıştır. İçimizdeki ebed bülbülü sürekli ötmektedir. Yokluğa hiçliğe razı değildir.

  Hatta 80 yaşında yaşlı bir zata doktorlar bir haftalık ömrünün kaldığını söyleseler sonra çok meşhur bir doktor gelse, “seni yakalandığın bu hastalıktan kurtarabilirim, en az bir sene daha yaşarsın ama bütün servetini isterim” dese, o yaşlı zat bütün servetini seve, seve verir. Çünkü insanın ruhunda ölümsüzlük vardır. Ebediyeti istemek vardır. Hiçliği yok olmayı insanın ruhu, vicdanı asla kabul etmez.

  Ey kendini akıllı zanneden insan!
  İnsaf nazarıyla bir düşün. Sen bir saniyede şip-şak çektirdiğin fotoğrafı en güzel çerçevede saklıyorsun, evinin en güzel yerine koyuyorsun, fotoğrafını bile buruşturup atmıyorsun da, seni Ahsen-i Takvim Suretinde yaratan Allah, seni dirilmemek üzere toprağın altına atar mı?!

  Sen fotoğrafını buruşturup çöpe atmadığın halde, Allah’u Teala o fotoğrafın sahibini buruşturup yokluğa, hiçliğe atar mı? Hangi tohum toprağa atıldı da yeşermedi? İnsan bir tohumdan daha mı basittir ki toprağa atılsın da yeşermesin?

  Kullarına sonsuzluğu vadeden Allah, kullarını hiçliğe atmaktan münezzehtir. Düşünen insanlar için bu örneklerde ne kadar güzel hikmetler vardır.

  Yukarıda verdiğimiz örnekte görüldüğü gibi develer mucizevi bir şekilde bir kasd-ı muhsusla çöl şartları için tasarlanmıştır. Kur-an-ı Kerim; Kuvvirat Suresinde devenin bu özel tasarımına dikkat çeker.

  Bir başka örnek verecek olursak; en mutsuz bülbül, kafesteki bülbüldür. Kafesi altından da olsa onu mutlu kılmaz. Çünkü altın kafes, onun özgürlüğünü kısıtlamaktadır. Çünkü, kafesi süslemek, içindeki kuşu beslemek değildir.

  Bülbül altın kafeste; I”vatanım, vatanım” diye inler.
  İnsanda altın kafesteki bülbül gibi, bütün cazibesine rağmen bu ölümlü dünyada; “ebed, ebed” diye inlemektedir. Hz.Mevlâna insanın bu özlemini kökünden koparılan kamışa benzetir. Ney, kökünden koparılan bir kamıştır ve kökünden koptuğu için ayrılık sancılarıyla inlemektedir. İnsanda bu dünyada bir çeşit ayrılık sancısı yaşamaktadır. Ne zaman vuslat gerçekleşirse, o zaman insanın acısı dinecektir. Dünya ve içindeki her şey insanın olsa, hatta üstüne Merih’in tapusu da eklense, insan mutlu olamıyor. Çünkü insan ebede mahsustur, ebed için yaratılmıştır. Ebed, ebed diye inlemektedir.

  İnsanın bu dünyadaki serüveni, ebed için lazım olan levazımatı tedarik etmek içindir. Yoksa burası için değildir. Allah’u Teala; dünyayı Mümin için, Mümini de Ahiret için yaratmıştır. Yoksa “dünyanın bizzat kendisi; Allah katında; “bir sinek kanadı kadar” değerli değildir.

  İşte insanlardan bazıları, ebed için lazım olan levazımatı güzelce tedarik edip, kervanla yola devam ederler. Kervandan asla geri kalmazlar. Bazıları ise kendilerini öylesine alış-verişe kaptırırlar ki, kervanı kaçırırlar.

  Niyazi Mısri’nin şiirinde söylediği gibi:

  Günde bir taşı bina-yı ömrümün düştü yere
  Can yatar gafil, binası oldu viran bîhaber

  Dil bekası, Hak fenası istedi mülk ü tenim
  Bir devasız derde düştüm, ah ki Lokman bîhaber

  Bir ticaret yapamadım, nakd-i ömrüm oldu heba
  Yola geldim lakin göçmüş cümle kervan bîhaber

  Ağlayıp nalân edip düştüm yola tenha garip
  Dide giryân, sine biryan, akıl hayran bîhaber.

  Allahu Teala cümlemizi, “alış-verişi” güzel olanlardan eylesin.
  Amin.

 5. Alptekin dedi ki:

  KOMADA DUYULAN SES

  1989 yılında geçirdiğim bir trafik kazası sonucunda koma halinde hastaneye kaldırılmıştım. Yanımda bulunan eşim vefat etmiş, beni kontrol eden doktor, kan deryası içinde kalan vücudumda bir hayat emaresi göremediğinden, bana da ölü raporu vermişti. O akşamki TRT haber bülteninde, kazada ölen kişilerin arasında benim de ismim bulunuyordu.
  Daha sonraları ölmediğim anlaşılmış ve üç gün devam eden koma halinden sonra kendime gelmiştim. Fakat kazadaki darbelerin tesiriyle gözlerimi açamıyor, vücudumun hiçbir noktasını kımıldatamıyordum. Koluma takılan serumdaki uyuşturucuların tesiriyle de, fazla bir şey düşünemez hâle gelmiştim. Tam mânâsıyla yaşayan bir ölü gibiydim. İlk önce kendimi çok ağır bir uykuda zannettim. Bir türlü uyanamadığım bir uykuda. Bu sırada başucumdaki konuşmaları duydum.
  Sesinden tanıdığım amcam:
  – Doktor bey, üç gündür hiçbir gelişme yok, diyordu. Müsaade ederseniz, hastamızı Ankara’ya götürelim.

  Doktor ise:
  – Hastanız her an ölebilir, diye cevap verdi. Bu durumda nakline izin vermek cinayettir. Zaten böyle bir mesûliyetin altına da girmem.
  Bu konuşmalar üzerine büyük bir kaza geçirdiğimi anlamış ve doktorun “Her an ölebilir” sözüyle dehşete kapılmıştım. Fakat duyma ve düşünme duygularımın dışındaki bütün fonksiyonlarımı kaybettiğimi hissediyordum. Ölmekten çok Cenâb-ı Hakk’a hesap verememekten korkuyor ve boğazım sıkılmış gibi sık sık nefes alıyordum.
  Ruhumu teslim etmekte olduğumu zannederken, nereden geldiğini anlayamadığım bir ses, benimle konuşmaya başladı. Ve ne için bu kadar korktuğumu sordu. Sebebini söylediğimde, aynı ses:

  – Korkacak hiçbir şey yok, dedi. Tamamen asılsız ve hurafe şeylere inandırıldığın için böyle sıkıntı çekiyorsun. Allah ve âhiret günü diye bir şey yok ki sıkıntısı olsun. Sana bunların boş şeyler olduğunu ispat edeceğim. Eğer beni tasdik edersen, hiçbir sıkıntı ve endişen kalmadığını göreceksin.
  Kendimi, yıkılan bir dağın altında kalmış gibi hissettiğim için:
  – Peki hemen anlat ve beni bu sıkıntıdan kurtar, dedim.
  O ses:
  – Biliyorsun ki çekirdekler önce fidan, sonra ağaç olur, dedi. Daha sonra da ömrünü tamamlar, suları çekilir, kurur ve toprağa karışırlar. Hayvanlar da bizim gibi doğar, büyür, gelişir ve ömürlerini tamamladığında toprak olurlar. Sen o ağaçların veya hayvanların, senin gibi endişe duyup, korktuklarını gördün mü? Elbette hayır. Çünkü onlar, bâtıl şeylere inandırılmamışlar. Yani yeniden dirilme veya hesaba çekilme diye bir şey olmayacağı için, onların da bu tür şeylerden endişesi yoktur. Sen de boş şeyleri kafandan atarsan, hiçbir sıkıntın kalmayacak, gör bak nasıl rahat edeceksin!.
  Bu sözleri işittikten sonra sıkıntım daha da arttı. “Acaba dediği gibi inkâra sapsam, rahatlar mıyım?” diye düşünüyor, fakat kalp ve ruh gibi latifelerimin, bu inkârı kabûle yanaşmadıklarını hissediyordum.

  Birden, sanki bir elektrik lâmbasına dokunmuş gibi zihnim aydınlanmaya başladı. Daha evvel okuduğum veya dinlediğim imânî bahisler, bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyordu. O ses’e hitaben:
  – Beni yalan ve cerbeze ile aldatmak istiyorsun, dedim. Ama ben akıl sahibiyim ve bu yüzden yaptıklarımdan mes’ûlüm. Sen beni akılsız hayvanlar ve şuursuz bitkilerle nasıl bir tutabilirsin? Ben, elbette hesap vermekten endişe duyarım. Çünkü bana, hayvan ve bitkilere verilenlerden belki bin defa daha gelişmiş vaziyette ihsan edilen cihazları ve akıl nimetini nefis ve heva yolunda sarfetsem, onlardan bin defa daha aşağılara düşerek âhirette cezaya müstehak olurum. Hem bir iğne ustasız, bir resim ressamsız, bir köy muhtarsız olamazken, bu kusursuz kâinatın bir sahibi ve yaratıcısı olmaz mı? Ve bütün kâinatla birlikte beni de mükemmel şekilde yaratan Rabbim, beni hesaba çekmeyerek başıboş bırakır mı?
  Evet, imân nurları o zor anlarımda imdadıma yetişmiş ve içinde bulunduğum karanlık dünyamı aydınlatmaya başlamıştı. Onlardan edindiğim iman hakikatlerini anlattıkça, sıkıntılarımın hafiflediğini hissediyorum. Biraz sonra o ses tamamen susmuş ve bana cevap veremez hâle gelmişti.
  Daha sonra kendime gelmişim ve arkadaşlarımın anlattıklarına göre dışarıdaki ezan sesini duyup, namaz kılmak istemişim.

  Bu mektubu sizlere yazarak başımdan geçen bu ürpertici hâdiseyi anlatmamın sebebi, iman hakikatlerine ne kadar muhtaç olduğumuzu ifade etmek içindir. Çünkü son nefeste iman ile kabre gitmek ve onun cennet bahçelerinden bir bahçeye çevirerek elde edilmesine bağlıdır.
  Şeytanın, ölüm anındaki insanlara musallat olduğunu, onları inkara saptırmak için akıllarına vesvese verdiğini ve bu yüzden de kuvvetli bir imana sahip olunması gerektiğini bütün mü’min kardeşlerimiz biliyordur. Fakat ben, bu durumun bir örneğini, ölüm öncesinde, Cenâb-ı Hakkın izniyle yaşadım. Ve bu hâdiseyi de Zafer Dergisi kanalıyla bütün inananlara anlatmayı bir vazife bildim. İnşaallah bir alemi-bulunur.

  Niyazi YILDIRIM, Zafer Dergisi, 195. sayı)

  “İnsan nasıl yaşarsa öyle ölür, nasıl ölürse öyle dirilir.” (s.a.v)
  (Münâvî, Feyzü’l-Kadîr, V, 663)

  Cenab-ı Hak cümlemize son nefeste Hüsn-ü Hatime nasip eylesin. Güzel son nasip eylesin. Amin.

  Son nefesin enfes bir nefes olması için, bütün nefesleri son nefes gibi düşünüp mucibince amel etmek gerekir.

 6. Misafir dedi ki:

  YALNIZCA ALLAH KORKUSU BİZİ ÖZGÜRLEŞTİRİR

  “Allah’ın kendisinin dışında hiçbir şeyden korkmamamızı istemesinin sebebi açıktır; çünkü Allah’ın dışında kendisinden korktuğumuz her şey, korkumuzu istismar eder.

  İnsanın korkusunu bir tek Allah istismar edip insan aleyhine kullanmaz; çünkü Allah’ın insanı korkutarak elde edeceği hiçbir şey yoktur. O hiçbir şeye muhtaç değildir. İnsana yalnızca zatından korkmayı emretmesi, aslında insanı korkusuzlaştırmanın en emin yoludur.

  Zira yalnız Allah’tan korkan, korkunun efendisi olur.
  Ondan başkasından korkan ise korkunun esiri olur.

  Konu ile ilgili olarak ayette şöyle buyrulur:
  “Ey kavmim! Gerçekten sizin için o bağrışıp çağrışma gününden, arkanıza dönüp kaçacağınız günden korkuyorum. Sizi Allah’tan kurtaracak kimse yoktur. Allah kimi saptırırsa, artık onu doğru yola iletecek de yoktur.”

  Mü’min Suresi/32-33

  -ALINTIDIR-

 7. Cihad dedi ki:

  Kur’an yeter diyen herhangi bir siteden ibretlik bir yorum….

  “”Bende buradaki birçok müslüman kardeşim gibi güzel dinimizi SADECE VE SADECE KURAN’dan okuyup ögrenmeye çalışıyorum.Ama aklımın almadığı bir durum var,yanlış anlaşılmasın ben Allahımın ayetlerini asla inkar etmiyorum,hikmetini O bilir biz bilmeyiz.Ama bu cariyelik olayı beni fazlasıyla üzüyor.Kitabımızda sürekli cariyelerden ve hatta onların erkeklerin malı olmasından bahsediliyor.aynen yukarıdaki ayette bahsettiği gibi:ellerinizin altından olan sahip olduğunuz cariyelerle yetinin…
  Cariye ne demek? Kadın köle yada savaşta kazanılan kadın(yanlışım varsa düzeltin)
  birde cariye tarafından bakalım olaya!söz hakkı olmadan,fikri isteği sorulmadan bir erkeğin kadını oluyor,hatta öyle değersizleşiyorki ayettede olduğu gibi yetim kızlar korunuyor,helal kadınlara adeletsizlik yapılmasın diye uyarılıyor ama elinin altındaki cariye rahatlıkla kullanılabiliyor…
  bu kadına yapılan zulüm değilmidir,heleki savaşta çaresiz yada PARA karşılığı alınan bir köle kadın için…
  bunlar beni düşündüren şeyler,ben yolun daha çok başındayım belki okumadığım bir sürü ayet var,belki daha idrak etme çabasındayım,bilemiyorum.sadece sizden bir görüş istiyorum,kardeşlik adına.
  Sevgi ve selamla.””

  Bu yorumun sahibi aklına güvenerek herşeyi reddettikten sonra sıra Kur’an’a gelmiş. Son bir ümit ile hocasına soruyor. Bunu aşma cesareti gösterdiği anda nur topu gibi bir deistimizin olacağında şüphe yoktur.

 8. Alptekin dedi ki:

  “İ’lem Eyyühe’l-Azîz! Kalbin umûr-u dünyeviye ile kasden iştigal etmek için yaratılmış olmadığı şöylece izah edilebilir:

  Görüyoruz ki; kalb hangi bir şeye el atarsa, bütün kuvvetiyle, şiddetiyle o şeye bağlanır.
  Büyük bir ihtimam ile eline alır, kucaklar.
  Ve ebedî bir devamla onunla beraber kalmak istiyor.
  Ve onun hakkında tam mânâsıyla fena olur.
  Ve en büyük ve en devamlı şeylerin peşindedir, talebindedir.

  Halbuki umûr-u dünyeviyeden herhangi bir emir olursa, kalbin istek ve âmâline nazaran bir kıl kadardır.
  Demek kalb, ebedü’l-âbâda müteveccih açılmış bir penceredir.

  Bu fâni dünyaya razı değildir.”

  MESNEVİ NURİYE

 9. Cihad dedi ki:

  Modernizm Belası

  Modernizm belası, Tanzimatla başlayan batılılaşma sürecine paralel bir biçimde yaşanan zihni değişimlerin ve bu değişimin ürettiği iddiaların seslendirildiği günlere dayanır.
  Modernist söylem esasen, İslam tarihindeki Mu’tezili söyleme, batıda din’in yerine ikame edilen “bilim ve bilimsellik” anlayışının İslam dünyasındaki estirdiği havanın hayat verdiği bir nevi “kompleks” in ürünü olan yaklaşım tarzının eklenmesiyle teorize edilmiş bir iddiadır. Bilindiği gibi Mu’tezile; meselelerin odak noktasına aklı koyan ve tüm iddialarını bu eksende geliştiren bir itikadi mezheptir.

  Batıda, kilisenin alaşağı edilip yerine “bilim” in ikame edilmesiyle başlayan yeni döneme uygun olarak, temel referansı “vahiy ve sünnet” olan bir inancın merkezine “akılcı” yaklaşıma “bilimselliğin” de eklenmesiyle elde edilen bu günkü modernist tarz, işte bahsini ettiğimiz Mu’tezile mezhebinin “bilimsellik” kalkanıyla teçhiz edilmiş yeni versiyonundan başka birşey değildir.

  Tanzimat sonrasında, İslam illerinde tıpkı batıdaki gibi, bir anlamda fraksiyon sayılabilecek türden fikir akımları birbiri ardına arzı endam ediyordu. İslamcılık da bu fikir akımlarından birisiydi. İslamcılık söylemi içerisinde kendine yer bulan “modernist islam anlayışı” ilk iddialarını işte bu dönemde dillendirmeye başladı. Bu iddiaların odağında ise; bilimle dinin esasen birbirini nakzetmediği tezi vardı. Bilimsellik ve hümanizma, bu tarzın esasını belirleyici ve muharrik unsurlarıydı.

  İslam tefekkür dünyasında Cemalettin Efganiyle başlayan bu tarz ; mutlak bir teslimiyeti öngörüyor ve sözüm ona akla ve bilme uygun olmayan naslar, bu yeni (?) anlayışa göre dizayn edilmeye başlanıyordu. Tabi olarak önce klasik medrese ilimleri kapı dışarı edilerek başlandı bu batılılaşma operasyonuna. Ardından ulema, tarikatlar, sahabe ve nihayetinde hadisler bu kıyımın gadrine uğrayan değerler oldu. aradan geçen bunca zaman gösterdi ki ; modernistler tarafından ortaya atılan iddia ve tezler, müslümanların işine yaramaktan çok, İslam düşmanlarını memnun etmiştir.

  Temel dinamiğini , ” bilime ve akla uygunluk” tezinin hayattar ettiği böyle bir anlayışın, İslam medeniyetinin yükselttiği değerleri imha etme noktasında, doymak bilmeyen bir iştaha sahip olması ise, kabul edilmelidir ki oldukça tabidir, zira bu düşünüş biçimine analık eden asıl zihniyet, mevcudiyetinde vampirlik gibi iğrenç bir mitolojik unsur taşıyan, batı kültüründen beslenen batı düşünüş tarzıydı.

  Bu tarzın kılavuzluğunda yapılan operasyonun diğer adı olan modernist yaklaşımlarla imanı manipüle edilen bir müslümanın (!) ; bilimsellik ve akla uygunluk tezleriyle Hz.Muhammed s.a.v efendimizi ve Kuran’ı sorgulayabilecek bir noktaya gelmesi artık kaçınılmazdır. Günümüzdeki sekülerleşen müslüman aydınlar ile tarihselcilik tezi sözcülerinin kullandığı argümanlar ve nass karşıtlığı söyleminde anlamını bulan “ilahi otoriteye” başkaldırı teşebbüsleri, bu iddiamızı ispatlayan en mühim delillerdir şüphesiz.

  Bu, zihnini akılcılığa ve bilimselliğe ipotek etmiş eşhas; her fırsatta sekürlerleşmenin faziletlerinden, geleneğin çağdışılığından ve tarihsel süreçle birlikte, Kur’an’ın nazil olduğu dönemle sınırlı kalması gerektiğinden dem vurup bol keseden ahkam kesebilmeyi, sahip oldukları (batının bahşetmiş olduğu) akademik titr ve ünvanların, zayıf kişiliklerinin gösterdiği zaafa has bir biçimde dönüştürmüş olduğu bu yeni formatlarıyla becerebilmektedirler.

  Bilimselliği ve akılcılığı adete kutsayan ifadelerle imanı kapı dışarı etme hevesindeki bir takım kimseler tarafından, büyük bir gayertkeşlikle oluşturulmaya çalışılan bu yeni ilahiyat anlayışında din; Dünya ile ilgili taleplerini geri çekmiş, artık vahiy gelemeyecek olması gerçeğinden hareketle de Hz.Muhammed s.a.v efendimizide saf dışı bırakmış, Hıristiyani formda yeni bir dine dönüşmekten kurtulamayacaktır ne yazık kı.

  Bir müslüman açısından, böylesine dehşetengiz bir faaliyetin ardında aranması gereken eller , hiç şüphe yokki, Nasar ve Yahudanın karanlık ve kirli elleridir.

  Onlar ki ; Modern zamanlarda bütün dünyaya , kan , kin , nefret, bozgunculuk, sömürü, elem, çevre kirliliği ve bilumum kötülüğü; kahrolası bir konfor mukabili pazarlamış ve bunu ranta dönüştürmüş , insanlığın yüz karası bir medeniyetin müntesibi ve mümessilidirler. Bu insanlık düşmanlarının çıkar oyunlarına alet olanlar ise, tarihteki yerlerini sadece bir dip not olarak alacaklarını unutmamalıdırlar.

  Yenilikçilik, modernizm , tarihsel tezcilikle tezlerini seslendiren kimselerin, bid’at ve hurafe karşıtlığı iddiaları, sanıldığı gibi masum bir muhtevaya asla sahip değildir. Bunların alet oldukları proje; başından beri vurgulamış olduğumuz, dinin deforme edilmesi gayretlerinin somut yansımalarından başka bir şey değildir.

  Bu tür aslı bozmaya yönelik söylemlerle karşılaşan insanlar, şüphe yok ki büyük bir sorunla yüz yüze kalmış olmaktadırlar. Hz. Muhammed s.a.v’in sıradan bir kişi haline dönüştürülmesi , hadislerin kıymeti harbiyelerinin kalmaması, mezheplerin ve ulemanın prestijlerinin sarsılıp tarikatların adete bir öcü gibi gösterilmesi neticesinde, elinde hiçbir ölçü kalmayan ve üstüne üstlük tarihiyle düşman bir konuma getirilmiş olması hasebiyle artık bir arka planı da olmayan insanlar; zerre kadar derinliği olmayan bir takım kişilerin hedef kitlesi olmak durumundadırlar.

  Zihin dünyası bu manipülasyonlar ile müşevvis olan müslümanları bekleyen akibet ise kelimenin tam anlamıyla bir yok oluştur. Çünkü; geleneğin güçlü koruma zırhını imha eden modern tarzın; imha edilen bu inanma biçiminin yerine, Hırıstiyani bir düşünüş ve inanış şeklini ikame etmesi kaçınılmazdır. Bir müslümanın, müslümanca düşünmeyi ve inanmayı terk etmesi ise onun yok oluşundan başka bir anlama gelmez….
  ALINTIDIR…

 10. Misafir dedi ki:

  “RUHUMUZA FATİHA!

  Taziye evine gittik…

  Avukat olan oğlu gelmiş İstanbul dan. Kızı da doktormuş, o cenazeye yetişememiş ama sonradan gelmiş.
  Yurt dışında görev yapan bir oğlu daha varmış bulunduğu ülkede kar kış fazla olduğu için uçak ayarlayamamış gelemeyecekmiş.

  Damadı yakınları hep gelmişler.
  Öyle anlattı avukat oğlu, soru soran komşu amcaya.

  Nasıl yollar dedi damat oğluna.
  Valla arabaya yol dayanmıyor dedi.
  Lastikler kış lastiği idi bastım geldim kar kış çok ama yollar açık dedi…

  Saçlar sarıya boyanmış birkaç kadın girdi odaya cay getirdi.
  Rahmetliden konuşan hic yoktu.
  Evden, arabadan, menkulden, borsadan, ekonomiden, konuşuldu da konuşuldu.

  ”Çok bekledi ama sizi rahmetli” dedi bir başka yaşlı amca.
  Bir anda buz gibi hava esti odada.
  Ne yapacaksın dedi damat, herkes kendi hayatında.
  Öyle yatalak falanda değildi, iyiydi kayınbabam ama dert varmış anlayamadık diye cevap verdi.

  ”Bizim için çok mücadele verdi” dedi avukat olan oğlu.
  Ablamı, beni ağabeyimi iyi yetiştirdi diye anlattı.

  Herkes birşey konuşuyor ama kimse bir Fatiha okuyalım demiyordu..
  Demek ki yasarken evde olmayan, öldükten sonrada olmuyordu..

  İnsanlık bizde kalsın deyu çektim besmeleyi, okudum üç İhlas, bir Fatiha’yı.
  Avukatın, doktorun, damadın, gelemeyen oğlanın ruhuna okudum.
  Nasıl olsa giden gitmiş gittiği yere.
  Amellerini de götürmüş, evinde dert edeni, dua edeni yoktu.
  Sürekli dünya konuşulan ölü evinde, demek ki giden için tasa edecek bir şey yoktu.

  Rahmetli de hep; oğlan avukat, kız doktor, diğer oğlum konsolos diye anlatır, oğullarının mesleği ile övünürdü.
  Allah (cc) ne istedi ise vermiş, her şeyleri vardı ama geride Fatiha okuyacak Fatımalar, Fatihler yoktu.

  Rahmet dileyip, sabır dileyip çıktık evden.
  Dışarı donuyor, dünya dönüyordu.

  Bir Fatiha da sokağa okudum, yüksek binaların duvarlarına üfledim ve yürüdüm dünyanın üstüne…

  Ne diyordu Fuat Köreke;
  A deyince at, B deyince bıyık hatırlattılar körpecik beyinlerimize.
  A deyince ALLAH,
  B deyince Bismillah diyen bir neslin inancını bozmak için aldılar elimizden Elif Ba mızı.

  Ama biz unutmayacağız elif ile başlayan aşkı.”

  -ALINTIDIR-

 11. Misafir dedi ki:

  “Beni yaratan
  ve
  bana doğru yolu gösteren
  O’dur.”

  Şu’arâ Suresi 78.Ayet

 12. Misafir dedi ki:

  ” Bana filozofların değil,
  Peygamberlerin bahsettiği Allah’tan bahsediniz.
  Zira, çıldırıyorum!”

  Blaise PASCAL

  • Misafir dedi ki:

   ” Eğer insanı Allah yarattıysa,
   İnsan neden Allah’a isyan ediyor?
   Eğer insanı Allah yaratmadıysa,
   İnsan neden ancak Allah’a teslim olunca mutlu oluyor? ”

   Blaise PASCAL

 13. Misafir dedi ki:

  “KUR’AN FRANSA’DAN DAHA GÜÇLÜ İSE BEN NE YAPABİLİRİM?”

  Fransa yüzyıl boyunca Cezayirli kızları tüm propaganda ve baskı araçlarını kullanmasına rağmen başörtülerinden alıkoyamadı. Bütün başarısızlıklar üzerine Fransa bu konuda son bir çalışma başlattı.

  Cezayir’den on Müslüman genç kızı alarak Fransa’ya götürdüler. Fransız hükümeti bunları okullara soktu, başörtülerini çıkardılar, Fransız elbisesi giydirdiler, Fransızcayı öğrettiler. Kızlar tamamen Fransızlaştılar.

  Aradan onbir sene geçtikten sonra bu kızları Fransızlıştırdıklarını göstermek için bir tören tertip ettiler. Törene Avrupalı bazı bakanlar, aydınlar ve gazeteciler davet edildi. Fransa bununla tüm dünyaya Müslüman kadını nasıl özgürleştirdiğini gösterecekti. Tören başladığında bütün davetliler törenin düzenleneceği salonda yerlerini almış, Fransanın başarısına tanıklık etmek için sabırsızlıkla bekliyorlardı. Fransız bir yetkili misafir konuklara Cezayirli Müslüman kadını nasıl özgürleştirdiklerini ballandıra ballandıra anlattı. Daha sonra Fransız okullarında onbir yıl eğitilen kızların nasıl modernleştiklerini göstermek için kızlar salona davet edildiler.

  Ama o da ne!
  tüm davetliler hiç beklemedikleri bir manzara ile yüz yüze gelmişti.

  Fransızlaştıkları söylenen Cezayirli kızlar salona başörtüleri ve Cezayir’in İslami kıyafetiyle girmişlerdi. Herkes şok olmuş birbirlerine bakıyordu.

  Gazetecilerden biri ayağa kalkarak yüksek sesle: “Fransa, 128 senedir Cezayir’de ne yaptı öyleyse?” dedi. Yaşanan olay karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Fransız yetkililer, Paris’in göbeğinde bu soruya ne tür cevap vereceklerini bilemediler.

  Ancak daha sonra Fransız müstemlekeler bakanı Lachost olup bitenleri herkesin huzurunda şu açık ifadeler ile açıkladı:

  “Kur’an Fransa’dan daha güçlü ve kuvvetli ise ben ne yapabilirim”

  ALINTIDIR.

 14. Misafir dedi ki:

  Krallar,
  Kurallar koymadan,
  Nasıl krallık yapabilirler ki?
  Sebebe evet, sonuca hayır denemez!

 15. Misafir dedi ki:

  “Karıncayı emirsiz,
  arıyı yasubsuz bırakmayan kudret-i ezeliye,
  elbette beşeri nebisiz bırakmaz.”
  Bediüzzaman

 16. Misafir dedi ki:

  Okuyucularından biri, Peyami Safa’ya şu mektubu gönderir:

  ”Koca Peyami!

  Allahtan bahsetmek senin ağzına yakışmıyor. Çünkü kafan çalışıyor ve mantığın sağlamdır… Yoksa sende mi ölümden korkmaya başladın?”

  Peyami Safa şu şekilde cevap verir:

  Ey koca kafalı;

  Dünyanın, Eflatun’dan Farabi’ye,İbn-i Sina’ya,Mevlana’ya,Hegel’e,Einstein’a,Bergson’a ve bütün hayatta bulunan doğulu-batılı meşhur bilim adamı ve filozoflarına varıncaya kadar ”kafası işleyen ve mantığı sağlam” yüz binlerce dahi ve mütefekkir,Allah’a inanır.

  Allah’ı körü körüne inkâr etmek kolaydır ve kârlı görünür; insanı güya hesap vermekten kurtarır. Fakat Allah’ı metafizik, felsefi ve ilmi delillerle inkâr etmek O’nu ispat etmekten daha zordur. Allah’a inanmak değil inanmamak insanın boyunu aşar.

  Allahsız filozoflar bile tabiat şuuruna inanmışlardır. Arada, bir kelime ve derece farkından başka bir şey yoktur.

  Unutma ki insanlar arasında Allah’a inanan dehalar ve büyük zekâlar pek çoktur. Eşekler arasında ise hiç yoktur.

 17. Misafir dedi ki:

  Ne kadar ilginç!
  Her konuda aktif olmak isteyen insan,
  Her konuda pasif bir yaratıcıya inanıyor!
  Kendisine pasifliği yakıştıramayan insan,
  Pasif, etkisiz, yetkisiz bir yaratıcıya inanmak istiyor.
  İnsanın kendisini kandırmasına, en güzel örneklerden birisidir deizm.

 18. Cevdet dedi ki:

  Merhabalar….
  Yılların birikintisinin bir sonucu olan bu çarpık inanç değerlerinin din motifi adı altında, şovenizme dönüşen din olgusu, maalesef cehalet kültürüyle doldurulma çabalarının yanılgısı bugünkü evlatlarımızın içine düştüğü deprem ve depresyon, bugün bırakın çocuklarımızı aileler bile deist olduğunun farkındalığında değil inançlarının, hikayeleştirilmiş bir peygamber, kalıp ve şekilsel kutsiyetten çıkarılmayan kitap , ancak toplumu körükörüne seven , ama gerçekte mutlak sevginin boyutunu peygamberde anlamayan Kuran’da tanımayan bir topluluk hissi olarak nereye kadar giderse biz son durum oraya geldik…maalesef acımız büyük kaybımız derin idrakimiz kör anlayışımız imha olmuş, Allah bize idrak Fehim ve hikmeti tez zamanda buluşturmayı nasip etsin, selamlar duyarlılığınız için Allah razı olsun

 19. Yahya dedi ki:

  Hayırlı Cumalar olsun…
  Ve bu mübarek günde ve mübarek 3 aylarda,
  lütfen dualarınızdan eksik etmeyiniz, beni…

  Selam ve dua ile

  • Feyza dedi ki:

   Yahya bey, hepimize soylediniz sanirim bunu degil mi, yoksa Sema ablaya mi..
   Kendi adima ederim, insaallah bir muskulunuz, muhim bir probleminiz yoktur. Sayet varsa da Allahu Teala kolaylikla cozulmesine yardim etsin, su gibi aksin gitsin insaallah isleriniz. Rabbim umdugunuz ve hic ummadiginiz yerlerden riziklandirsin, hayirli vesileler halk etsin.
   Selam ve dua ile.

   • Yahya dedi ki:

    Feyza hanım,

    Allah razı olsun sizden. Tüm site sakinleri için söylemiştim.
    Problemden daha çok iş yoğunluğu, sıkıntı…
    ülkemizin geleceği ile ilgili endişeler…
    (…)
    namazımı eda ederken zihnim çok farklı mecralara gidiyor 🙁
    bazen kurtulamıyorum, tekrar kıldığım oluyor….

    Tekrar teşekkür eder, bu mübarek kandilinizi, site sakinleriyle 🙂 beraber kutlarım.

    Allah’a emanet olunuz.

    • Feyza dedi ki:

     Yahya bey, rica ederim. Kusura bakmayin birkac gun girip okuyamadim. Namaz esnasinda bu gibi vehimler hepimize zaman zaman malesef oluyor daha az ya da fazla yogunlukta olsa da bu var..
     Ben birseyi cok kafama taktigim zaman uyku ile uyaniklik arasinda halusinasyonlar dahi goruyorum 🙁
     Birbirimize hep dua edelim. Benim de saglik problemlerim var biraz, sizler de bana bu aralar dua edin. Kandil icin de tesekkur ederim, Allah razi olsun.
     Selam ve dua ile..

 20. Misafir dedi ki:

  İNANÇSIZIN SONU

  “Dediler ki: ‘Gerçekten biz, ölüp bir toprak ve kemik yığını hâline
  geldikten sonra mı tekrar diriltileceğiz?” (Mü’minûn, 23/82)

  ‘İnanmıyorum’ demek kolaydır, ama bir o kadar zor. Kolaydır, çünkü ‘inanmı-
  yorum’ kelimesi ağızdan bir çırpıda çıkar nihayetinde. Tıpkı diğer söylenmesi kolay
  kelimeler gibi: ‘Uykum geldi’, ‘karnım acıktı’, ‘üşüdüm’, ‘inanmıyorum’. Aslında di-
  ğerleri gibi değildir, o kelime. Doğal değildir, çünkü. İnsan soğuk olunca üşür, sı-
  caktan terler, ama doğa, toprağın derinliklerinden göğün yükseklerine kadar hayatı
  cıvıl cıvıl haykırırken, inanmamak hiç de doğal ve kolay değildir. İnanmayan insan,
  düşünmemiştir yeterince, göz gezdirmemiştir doğadaki olaylara. Zihinleri karışıktır,
  inanmayanların, bazen her şeyin sahibinin Allah olduğunu düşünseler de, ‘Yedi Gö-
  ğün Rabbi, Arşın Rabbi; Allah’tır’ deseler de, öldükten sonra çürümüş bedenlerinin
  tekrar hayat bulacağını bir türlü akılları almaz (Mü’minûn, 23/85-86).

  Bazen inançsızlara, uyarıları yapanlar sıradan insanlar da değildir. Bir Peygamber
  çıkar karşılarına, anlatır onlara, bıkmadan, usanmadan. Karşılığında düşünür ya da
  düşünür gibi yapar inanmamakta direnen insan; “Bunlar, peygamberlik iddiasında
  bulunan adamın uydurduğu sözler”, der, ya da “başkalarından almış olmasın?”
  diyerek kendini avutur (Mü’minûn, 23/4-5). Oysa bilse “O kitabı, göklerin ve yerin
  sırrını bilen indirmiştir.” (Mü’minûn, 23/6) Bu öğütleri veren Allah’tır. Aklı almaz, bir
  türlü direnen insanın, “Bu ne biçim peygamber ki, yemek yiyor, çarşıda, pazarda
  dolaşıyor. Ona bir melek indirilseydi de, bu onunla beraber bir uyarıcı olsaydı ya!”
  diye mırıldanır (Mü’minûn, 23/8). “O’nun benden ne üstünlüğü var ki?” der. “Hadi,
  hazinesi olsa, ürününden besleneceği bir bahçesi olsa” takılayım peşine ama… Yok,
  işte, yok! (Mü’minûn, 23/8)

  Aslında bilse ki, “bütün peygamberler yemek yerler, çarşıda pazarda gezerlerdi.”
  (Mü’minûn, 23/20) Allah, inanmamak için direnen insanı “bir zamana kadar, gaflet ve
  şaşkınlığıyla baş başa bırakır” (Mü’minûn, 23/54), onu paraya boğar, inançsızın çocukları
  olur, boy boy… Bu dünyadan hiç ayrılmayacağını sanır (Mü’minûn, 23/55-56).
  Din duygusundan yoksun, zamanla kendi nefsinin arzusunu tanrılaştırır (Mü’minûn,
  23/43). Aslında böyle yapmakla farkında olmadan insanlıktan çıkar, hatta hayvandan
  daha aşağı duruma düşer (Furkân, 25/44). Acınacak haldedir artık, dünyada yapıp
  ettikleri, “ıssız bir çöldeki serap gibidir. Susamış kimse serabı su sanır, yanına
  geldiğinde hiçbir şey bulamaz ya! İşte öyle. Veya inançsızın dünyada yaptığı işler
  derin bir denizdeki karanlıklar gibidir. Hırçın dalgalar her yanını sarmıştır, üstüne
  karanlık bulutlar çökmüştür, karanlık içinde yeni bir karanlığın başladığı, göz gözü
  görmez bir deniz üzerine gelmektedir.” (Nûr, 24/39-40) “Allah onun amelini dağılmış
  zerreciklere çevirmiştir” (Furkân, 25/23).

  Derken hayat biter, o zaman anlar her şeyin boş olduğunu. “Rabbim! Beni dünyaya
  geri gönder, ne olur geri gönder, güzel şeyler yapayım” diye yalvarır. Hayır! Bu
  arzu, boş hayaldir. Onun arkaya, dünyaya, sevdiklerine, çocuklarına, parasına ve
  itibarına dönmesine engel bir perde çoktan çekilmiştir (Mü’minûn, 23/99). Beklemekten
  başka çaresi yoktur artık.

  Hesap günü, şaşkınlığı ve pişmanlığı daha da artar, “(çaresizlik içinde) ellerini
  ısırıp, homurdanır: ‘Ne olurdu, ben de peygamberin yolundan gitseydim. Yazıklar
  olsun bana, keşke beni yoldan çıkaranları dost edinmeseydim! Kur’an da hazır bana
  kadar gelmişti! Beni, dost bildiklerim saptırdı.” (Furkân, 25/27-29)
  Mizan, sorgu derken, tutarlar onu, yüz üstü, yaka paça cehenneme sürüklerler
  (Furkân, 25/34). Artık kimden yardım istesin? Çok güvendiği çocuklarından, akrabalarından,
  adamlarından da yardım isteyemez ki! “Sûr’a üfürüldüğü zaman, ne
  aralarında soy-sop yakınlığı kalmıştır, ne de birbirlerini arayıp soracak durumdadırlar”
  (Mü’minûn, 23/101). Tartısı da pek hafif gelmiştir hani, (Mü’minûn, 23/102) bir
  savunma yapabilsin.

  Ateş yüzünü yalamaya başlamıştır bile. Cehennem çok yakınlarda bir yerlerde
  olmalıdır. Yüzü kavruluverir, sırıtıyormuş gibi, dişleri öne çıkıvermiştir (Mü’minûn,
  23/104). Çektiği acıya mı yanmalı, çirkin suratının hâline mi?! Derken Allah seslenir,
  bir umut doğmuştur, içine. Acaba affedilecek midir? “Ayetlerim sana okunuyordu ve
  sen onları yalanlıyordun, değil mi?” der Rabbi. Titrek bir sesle cevaplar, Rabbini: “Ey
  Rabbim! Ben azgınlığıma yenik düştüm, sapıttım. Ey Rabbim! Beni buradan çıkar.
  Eğer (tekrar günaha) dönersem yine at,” ama şimdi çıkar, ne olursun!”
  Allah seslenir, son kez: “Aşağılık içinde kal orada, artık benimle konuşma” diye
  (Mü’minûn, 23/105-108).

  ‘Aman Allah’ım ses kesildi, Allah bana bir şans daha vermiyor. Mahvoldum, ben!…’ diye hayıflanır. Çok geçmez, “görevliler ellerini boynuna bağlarlar, tepesi üstü cehennemin daracık bir yerine atıverirler, onu. Ümitleri tamamen tükenmiştir, artık. Yok olmak ister, unutulmak, hiç olmamış olmak. Bir ses kulaklarında yankılanır, uzaklardan, o an: “Bugün bir kere yok olmayı isteme, birçok kere yok olmayı iste!” diye (Furkân, 25/13-14) …

  Orada onu yeni bir hayat beklemektedir, hiç kolay olmayan bir hayat. Öyleyse
  öte dünyada benzer durumlara düşmemek için, hazır elimizde fırsat varken, inancı-
  mızın gereğini yapalım, dinimizi yaşayalım.

  KUR’AN’DAN ÖĞÜTLER İSİMLİ KİTAPTAN ALINMIŞTIR.
  MAKALE YAZARI: Doç. Dr. Soner GÜNDÜZÖZ

 21. Cihad dedi ki:

  Bir Müslüman Neden ve Nasıl Deist Olur?

  Ülkemizde Deizm’in (ya da Teizm’in) hızla yayılmaya başladığı söylemi bi hayli zamandır gündemde.

  Hatta yakın zamanda Prof. Dr. İhsan Fazlıoğlu kendisiyle görüşen bazı tesettürlü deist’lerin varlığından bahsetmişti.
  Modernist çevreden bazı kimseler ise Deizm’in kaynağının “geleneksel İslâm anlayışı” olduğunu(!) iddia ediyorlar gerçek sebepleri gizleme çabasıyla.

  Peki bir Müslüman neden ve nasıl deist(ya da teist) olur?

  Meseleyi teknik bir üslûb yerine sade, basit bir şekilde ele almak, okuyacak olan insanlar için daha ehven olacaktır.

  Deizm’in metodu yani “Allah var ama din yok, peygamber yok, kitap yok, emir ve yasak yok, herşey serbest” inancı tamamen “inkâr” üzerine kuruludur, sebepleri farklı farklı olsa da sonuca giden yol “inkâr” vasıtasıyla geçilir.

  Modern zamanlara gelinceye kadar ümmet içinde ateizm ya da deizm gibi sapkınlıklara tevessül, -bilinecek ya da kayıtlara geçecek şekilde/oranda- hiçbir zaman olmamıştır.
  Tâ ki Batı’dan esen modernizm, reformizm rüzgarı ile yavaş yavaş ateizm’e ve deizm’e de ilgi alaka duyulmaya başlandı.

  Müslümanlar tabii ki direk deist ya da ateist olmuyorlar. Müslümanlıktan deizm’e veya ateizm’e geçişi yumuşak hale getiren, bir sıçrama tahtası, manivela görevi gören bazı ara birimler var.

  Bu ara birimlerin başında gelen ve en önemlisi olan şüphesiz Mealciliktir.
  Deizm’in temelinde inkar var, bu inkâr metodunun başlangıcında ise oryantalistlerden devşirilen sapkın fikirleri alıp ümmete yedirmeye çalışan modernistlerin, mealcilerin mezhepleri, hadisleri, Ehli Sünnet akaidini, Sahabeyi ve nihayet Peygamberi devre dışı bırakıp bağlayıcılığını inkar etmesi en büyük etkendir.

  Mealci güruh tüm bu etkenleri devre dışı bırakıp insanları sadece Kur’ân ile başbaşa bıraktıklarında, Batı’da hıristiyanların her birinin kendine özgü bir incili olduğu gibi herkes kendisine özel bir Kur’ân anlayışı ortaya koyuyor. Daha sonra ise her türlü metodu, usulü reddeden, her türlü kaynağı reddeden bir mealci geldiği son noktada durmuyor, onu orda durduracak hiçbir sebep kalmıyor çünkü, Mealci gürûhun etrafına topladığı avâneleri ile dini anlama noktasında yaşadıkları süreç kısaca şöyle;

  – “Mezheplerin gerçek İslâm’la alakası yoktur. Mezhepler aklı kısıtlamaktadır. Mezhepleri reddet. Senin tek ölçün akıldır. Aklınla dini kendin anlayabilirsin.”

  – “Tamam reddettik hocam”

  – “Hadislere güvenemeyiz, çünkü hadisler için Allah herhangi bir koruma vaat etmemiştir. Hem zaten içlerinden birçok zayıf ve uydurmalar var, birçoğu da akla uymuyor. Hadisler bağlayıcı olamaz. Hadisleri de reddedin. Aklınız rehberiniz ölçünüz olsun. ”

  – “Tamam hadisleri de reddettik hocam..”

  – “Sahabe dediğiniz kişiler Peygamber öldükten sonra iktidar mücadelesine giren insanlar. Öyle zannettiğiniz gibi tartışmasız adalet sahibi, güvenilir insanlar değiller. Zaten içlerinde münafık(!) olanlar da var. Sahabe’nin otoritesi ve bağlayıcılığı karşımıza birçok sorun çıkarmaktadır. Sahabenin otoritesini, bağlayıcılığını da reddedin. Aklımız bizim ölçümüzdür. ”

  – “Tamam onları da reddettik hocam.”

  – “Peygamber sadece tebliğ ile vazifelidir. Peygamber Kur’ân dışında hüküm koyamaz. Yani Hüküm koyabilecek olan, Din hakkında ahkamı belirleyecek olan sadece Allah’tır. Peygamberin Kur’ân’ı açıklamak, tefsir etmek, hüküm koymak gibi yetkileri yoktur. Peygamber şahsî olarak bağlayıcı değildir. Onun tebliğ ettiği Kur’ân bağlayıcıdır sadece. Peygamberin dinde otorite sahibi olduğunu, hüküm koyma yetkisi, Kur’ân’ı açıklama yetkisi olduğunu da reddedin. Bizim aklımız var, Allah kur’ân’da birçok yerde akledin diyor, aklınızı kullanın diyor. O halde biz Kur’ân’ı aklımız ile okuyup anlayacağız..”

  – “Tamam onu da reddettik hocam”

  – “Hah. Şimdi istediğimiz noktaya geldiniz. Kur’ân bize yeter, O Allah’ın kitabıdır, üzerinde hiçbir şüphe yoktur. Bizim için tek bağlayıcı Kur’ân’dır. Kur’ân’ı anlayabilmek için akıl yeterlidir. Kur’ân apaçık ve anlaşılır bir kitaptır.”

  – “Tamam hocam..”

  Tabii ki bu “tamam hocam”cılar burada da durmuyor… Önüne konulan meali okurken karşılaştığı bazı ayetler aklına uymuyor, o tarafa yatırıyor olmuyor, bu tarafa yatırıyor olmuyor. Ne yapsa da, nasıl tevil etse de akla uymayan ayetler bu “tamam hocam”cıları müthiş rahatsız etmeye başlıyor. Bir süre kısır tevillerle geçiştiriyor bu rahatsızlığı.. Ama hafif hafif batmaya devam ediyor..

  Sonra düşünmeye başlıyor; “Yav ben bu noktaya herşeyi inkâr ederek geldim. En sonunda Peygamberin otoritesini ve bağlayıcılığını, hüküm koyma yetkisini bile reddettim. O halde hiçbir otoritesi, bağlayıcılığı, hüküm koyma yetkisi olmayan bir peygamberin tebliğ ettiği “Bu Kur’ân’dır, Allah bana bunu vahyetti” dediği Kur’ân neden bağlayıcı olsun benim için?

  Neden onca kaynağı, kriteri reddetmeliyim de sadece Kur’ân benim için bağlayıcı olmalı?

  Bu din 1400 yıldır Ümmet-i Muhammed tarafından yanlış, hatalı yaşanmışsa, nasıl olmuştur da Kur’ân bizlere kadar ulaşmıştır?

  Aklımıza uymayan dinden olamaz ise, Kur’ân’da bunca aklıma uymayan ayeti ne yapacağım ben?”

  Hocasına gidip bunları sormaya, sorgulamaya başlar. Ancak hiçbir zaman onu tatmin edecek, engelleyecek, durduracak bir cevap bulamaz.

  Ve sonrasında inkâr’ı kendine düstur edinen mealci vatandaş, diğer bütün kaynakları unsurları reddederken kullandığı akılcı pervasızlığı ve cüreti yine devreye sokup Kur’ân’ı da hiç korkmadan çekinmeden inkâr edecektir ve nur topu gibi bir deist/teist çıkacaktır ortaya. Çünkü bu vatandaş aklını ölçü edinmiştir, hocalarının onca çabası ve rehberliğiyle.

  Hiçbir Müslüman önce mealci, modernist olmadan deist/teist olamaz. Hiçbir Müslüman, “Mezhepler beni çok rahatsız ediyor, o halde ben deist oluyorum” demez, “Tasavvuftan bıktım, o zaman ben deist oluyorum” demez hiçbir Müslüman. “Hadisler beni çok kısıtlıyor, o halde ben deist oluyorum” demez hiçbir Müslüman. Bütün bu unsurlardan, kaynaklardan rahatsızlık duyan Müslüman direk deizm’e geçmez, çünkü önünde Kur’ân var, önce mealci, Kur’ân yeter’ci olması gerekir.

  Deizm’e, Teizm’e bir kayma varsa Türkiye’de, bunun önünü açan, aklı putlaştırmayı düstur edinmiş olan modernizm’dir, mealciliktir. Bu noktada Deizm’in mahiyetine ve Türkiye’de yayıldığı söylemine de değinmek gerekiyor.
  Deistlerin bir kısmı ahirete de inanmaktadır, bir kısmı ahirete inanmaz, insanların ölünce yok olup gideceğine inanır, bir kısmı da reankarnasyona inanır, fakat nereden bakılırsa bakılsın, hangi çeşidi, versiyonu baz alınırsa alınsın, baştan sona bir çelişkiler yumağıdır.

  “Türkiye’de deizm’e kaymalar/geçişler çoğalmaya başladı” lakırdısı da kanaatimce doğru bir analiz değildir. Çünkü Türkiye’de düşünsel bir kriz yaşanmıyor şu anda.
  Türkiye’de inanç alanında, din alanında yaşanılan ya da ortaya çıkan krizlerin büyük çoğunluğu (mealcilik, tarihselcilik, modernizm, deizm, ateizm gibi) düşünülerek varılmış, ortaya çıkarılmış sonuçlar, tezler, argümanlar değildir. Aksine, “sokma akıl” mesabesindeki batı patentli bu krizlerin düşünülmeden kabullenilmiş halidir.

  Bir Müslüman’ın gerçek bir deist olabilmesi kolayca gerçekleşecek bir durum değildir.
  Hatta “deizm” kelimesi bile boş-beleş türetilmiş bir tanımdır.

  Yani kafası karışık olan ya da İslâmî hükümlere itaatin işine gelmediği cahilleri tanımlamak adına bulunmuş yakışıklı afilli bir kelimedir “deizm”.

  Deizm, düşünsel bir kriz sonucu, düşünsel bir çaba, emek sonucu ulaşılmış bir varış noktası bir karar değildir. Aksine düşünülmeden ulaşılan bir sonuçtur. Eğer kişi gerçek anlamda ve Murâd-ı İlâhî doğrultusunda düşünmeye başlarsa, işte o zaman bu kriz meyvesi ideolojilerin tamamı yokolmaya başlayacaktır.

  Yani; doğru ve sağlıklı şekilde, fıtrata uygun şekilde yapılacak bir düşünme faaliyetinin ulaşacağı yegane hakikat mertebelerinden ilki “Allah’ın Varlığı ve Birliği” olacaktır. Devamında ulaşılacak ikinci hakikat mertebesi ise, ilk hakikat doğrultusunda Yüce yaratıcı’nın yarattığı varlıkları asla başıboş bırakmayacak olması, belli ve sabit
  emir ve yasaklar koymuş olduğu hakikati olacaktır.

  Gerçek ve doğru bir düşünme faaliyetinin kaçınılmaz/zorunlu sonuçlarıdır bunlar.”Ben düşünerek Deist oldum/Ateist oldum” ya da “Ben düşünerek mealci oldum/tarihselci oldum” diyen kişi ya doğru düşünmeyi bilmiyordur(ahmaktır) ya da diğer seçenek olarak yalan söylüyordur.
  ——————————–
  Şükrü Yaşar

  • Feyza dedi ki:

   Evet, iste bunu anlatmaya calismistim. Cok guzel.

  • Siyah dedi ki:

   Yorumum neden silindi merak ettim Kurandan ayet yazmıştım ve soru sormuştum. Sizin sorgulamaya tahammülünüz yok galiba bu sitede yorumlar neye göre siliniyor merak ediyorum??? Sorum şu lütfen yayınlarsanız sevinirim Hicr süresi 9.ayette “Kuranı biz indirdik onu elbette biz koruruz” yazıyor. Yani sahabeler olmasaydı da Kuran günümüze ulaşmayacak mıydı????

   • Gulpembe dedi ki:

    Siyah,
    Sorunuzla tam olarak ogrenmek istediginiz seyi anlayamasam da anladigim kadariyla yazayim. Incil ve Tevratin basina gelenler Kurani Kerimin de basina getirilmek istendi, fakat Rabbimiz buna musade etmedi. Buradaki keramet sahabede degil,elbette ki Allahu Tealanin vaadindedir( hicr/9).ismini zikretmek istemedigim bazi zalim sultanlar da ayetlerle oynamaya calismis, kabeyi yakmis, siyasi duruslarini begenmedigi onceki muslumanlarin camilerini ahira cevirip kendi camilerini yapmislardir. Bu kadar zulm, fitne ve saldiriya ragmen Kurani kerimi Rabbimiz korumus, vahyin orjinaline mudahele edilememis ,Islam bize safiyane intikal etmistir.

    • Siyah dedi ki:

     Cihad bey yazısında şöyle bir cümle kullanmış :”Bu din 1400 yıldır Ümmet-i Muhammed tarafından yanlış, hatalı yaşanmışsa, nasıl olmuştur da Kur’ân bizlere kadar ulaşmıştır” .
     İşte bu cümlesine istinaden o soruyu sordum. Kuranı bize sadece Allah ulaştırmıştır. Yani hatalı yaşanmış olsaydı dahi Kuran yine de bize ulaşacaktı. Yanlış bir önerme olmuş.

     • Cihad dedi ki:

      Siyah hanım,

      Size nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Zira Şükrü beyden alıntıladığım bir yazının altına böylesi bir yorum hakikaten çok yakıştı. Alıntı yazıda da işaret edildiği gibi bir ayetin mealinden anladığını esas alarak hemen hemen her konuda konuşan yani konuşabilen mealci güruha güzel bir örnek oldunuz. Deizm tam olarak buradan neş’et etmektedir. Yani dini metinleri tercümeler üzerinden, sathi bir nazarla, pek tabii olarak kendi aklına göre yorumlamak çok ciddi açmazlara ve kafa karışıklığına veya tahrifata sebep olmaktadır.

      Efendim, sorunuza gelecek olursak.

      Cevabdan evvel mühim bir esası izah etmem icab ediyor

      Bu dünya dar-ül hikmet, ahiret ise dar-ül kudrettir. Yani imtihan, marifet-i sani, tezahürat-ı esma-ı ilahiye (vb.hikmetler) mucibince alemde her netice bir sebebe bağlanmış. Eşyanın ve hadisatın vukuunda esbabın herhangi bir müdahalesi olmamakla beraber Hakim-i Zülcelal sebepleri kudretine bir şart-ı adi yapmış. Meyve için ağaca, hububat ve sebze için toprağa ihtiyaç olduğu gibi gündüz için güneşe, nefes için rüzgara lüzum vardır. Ahirette bu şart ortadan kalkar ve kudret herşeye bizzat ve mübaşeretsiz bir şekilde müdahele eder.

      örneğin;

      Dalından kopardığınız bir elmanın yerine iadesi için bir seneye ve dört mevsimin üzerinden geçmesine ihtiyaç vardır. Allah böyle yapmaya mecbur mudur, tabiki hayır ancak hikmeti gereği böyle yapıyor.
      Ahirette ise kopardığınız anda elma iade ediliyor çünkü kudret diyarıdır. Sebeplere, zaman ve mekana, tedriciliğe ihtiyaç yoktur vs..

      şimdi,

      Hicr suresi 9. ayette “biz indirdik” diyor. Peki sorarım size, Kur’an gökten kitab şeklinde yağarak mı bize indirildi. Hikmet gereği bir mübelliği yok mudur? Ayetlerin esbab-ı nüzulü yok mudur? Sahabenin Kur’an için bütün cihana meydan okumalarının hiçbir anlamı yok mudur?

      Yani şimdi bizler “biz indirdik” hükmünü kendi üzerinde tecelli ettirmiş ve insanlık tarihinin en şerefli ve faziletli toplumunu yok mu sayacağız? Sizin mantığınıza göre öyle çünkü ayet “biz indirdik” diyor.

      Yine başka bir ayette Cenb-ı Hak yarattığı her mahlukun rızkına kefilim diyor. Vereceğini vadediyor. Bu duruma göre tarlayı sulamasak ta, bahçeyi çapalamsak ta, hatta tohumu bile toprağa atmasak olur çünkü rızkımız zaten verilecek. Evet çapa değildir bize rızkı veren ama onu da kullanmalıyız. Aslında çapa rahmet kapısının bir nevi tokmağıdır. İstemek lazım.

      “biz koruruz” hükmü de bu ümmetin bağrından çıkardığı, teferruattan bir mesele için fetva vermediğinden zindanlarda şehit olan müçtehitleri, muhaddisleri ve zalimlerin karşısında hakkı pervasızca haykırmış alimleri, hayatını kur’an’ vermiş sayıları hesapsız hafızları da iptal etmez. Bilakis “biz koruruz” hükmü bu fazıl ve kamil zatların üzerinde tecelli etmiştir. Bu ise bu ümmetin şeref-i mazisine geçmiştir. Zira meyvenin varlığı ve keyfiyeti, ağacın mevcudiyetine ve hayatına en büyük delildir.

      Bizler en küçük bir malımızı bile her önümüze gelene teslim etmezken, Allah niçin dinini -modernistlerin uydurmalarına ve çarpıtmalarına bakılırsa- mutaassıp,hurafeci,hikayeci,hilekar,muhakemesiz ve şiddete meyilli bir topluluğa(ümmete) emanet etsin. Niçin beşerin de ihtiyacı olan elmas değerindeki hakikatleri barbar bir kavmin ve kavimlerin eline bıraksın ve temsil ettirsin.

      “biz koruruz” hükmünü salt metin bazlı düşünmemek gerekir. Esas tahrif manasındadır.
      Peygamberimizin(sav) Hz. Ali efendimiz için “Ben Kur’ân’ın tenzili için harb ettim. Sen de tevili için harb edeceksin.” sözü meselemiz hakkında çok manidardır. Günümüzde de modern pratikleri esas kabul ederek Kur’an’ı tahrif hareketleri görülüyor. Buna mukabil Allahın nice salih kulları kitap telif ederek, kimi ders ve sohbetle, kimi sadece öz nefsinde yaşayarak bu tahribata sed çekiyor ve çekiliyor ve çekilecek bizznillah.

      Hamiş:

      Herşeyi akla isnad ettirme iddiasında olan modernistler, sıkıştıklarında en fanatik gelenekçiden daha gelenekçi ve teslimiyetçidirler. Bu kadar zulm,fitne ve tahribata karşı “Allah ayetinde biz koruruz demişse korumuştur. Hikmeti gereği bile olsa kimseye ihtiyaç yoktur.”

      Bu da hikayesi olsun..:)

      -İngilterede bir heyet kuranı tahrif etmek için bol miktarda ayetleri değiştirilmiş kur’an basarlar. Ve islam alemine yayarlar. Belli bir müddet sonra kontrol amaçlı hangi kuranı eline aldılarsa bozuk olan yerlerin kendiliğinden düzeldiğini fark ederler. İçlerinden bazıları göz yaşları içinde müslüman olur..:)
      -Görüyon mu rabbimin mucizesini..:)
      -Görüyon mu be bilader..:)
      -Heeyt be! İmanım arttı yeminlen!

      Selamlar…

     • Siyah dedi ki:

      Siyah hanım, mealcilik ve din üzerinden yorumlarınızı yayınlamayacağız. Bu sitenin ana konusu aile. Burada gereksiz tartışmalar istemiyoruz.Biz Peygamber sevdalılarıyız.Bu konular için siyahlığınız alıp başka kapıya…

    • Misafir dedi ki:

     Muhterem Gülpembe Hanım Kardeşimiz,

     “Anneniz olmasaydı da Allah’u Teala sizi yaratmaya ve büyütmeye kadirdi”
     Cümlesinden hareketle şunu diyebilirmisiniz:
     Buradaki keramet annemde degil,
     elbette ki Allahu Tealanin vaadindedir.

     Allah’u Teala’yı güya “tenzih” etmek için,
     böyle problemli ” tenzillere” gerek yoktur.

     Bizzat annemize iyi davranmamızı Cenab-ı Hak emretmektedir.

     Niyetiniz sahabeyi tenzil etmek olmasa da, cümlede gizli bir istihfaf hissediliyor. Halbu ki kullara şükretmeyen Allah’a da şükretmez.

     “Şu an elimizde olan nimetlerde geçmişte yaşayan insanların alın teri ve göz nuru vardır.”

     Buna şükretmek, Allah’a şükretmeye engel değildir ve dahi vesilelere şükretmeliyiz.
     Kullar’ın bizim üzerimizdeki emeklerine şükretmemek nankörlüktür. Nankör insanlarla da bir ” Umran” inşaa edemeyiz.

     Nankörlük bir vefasızlık türüdür. Bir yok sayma, görmezden gelme, hafife alma türüdür ve bir davranış bozukluğudur.

     Muhterem Cihad Bey Hocam,
     Cevabınız tek telimeyle harikaydı. Çok istifade ettiğimi belirtmek isterim.
     İstihdam olunuyorsunuz Muhterem Hocam!

     Allah’u Teala,
     ilminize, idrakinize ve dahi istikametinize bereket ihsan buyursun.

     Selam ve dua ile.

     • Gulpembe dedi ki:

      Merhaba Misafir Bey,

      O gun sahabeyi vesile kilan bugun baskalarini vesile eder, yine mesajini nesillere caglara ulastirir. “Allah bu dini bir facir(gunahkar) eliyle bile yayar.(Hadis)

      Rasulullah “ummetim yagmur gibidir , basi mi yoksa sonu mu daha hayirli bilinmez” buyuruyor. Demekki ashabin yahut bizlerin aksiyonlari Allahin kudretine ancak bir perdedir. Istihdam eden Rabbimizdir. Tum hamd ve faziletler Onundur. Simdi bu ayeti boyle okumak sahabeye neden zarar versin, onlarin emeklerini gormezden gelmek olsun, onlari tahfif etsin? Hayir , bana gore boyle bir mana cikmaz. Buna ancak “ mana bir lafizlar ayri” denebilir belki:)Annem icin de boyle:) iyisiyle kotusuyle bu onun imtihaniydi, Anne olmanin hesabini rabbine verecek. Ben ise elimden geldigi ile mesulum.

      Nitekim konumuz olan sahabeler ve faziletleri birebir kurani kerimin kendisinde gecmektedir. Onlarin ibadete duskunluklerinden comertliklerine, cesaretlerinden dogru sozlu kimseler olduklarina dair ifadeler pekcok ayette dile getirilmektedir.

      Genel ve son olarak sunu ifade edeyim;Sahabeleri yuceltmek yahut yermek bize hicbirsey katmaz. (Ehli sunnete gore sahabe sevgisi itikadle ilgili degildir. Fakat bu,tekrar karistirilmasin ki vefasiz olabiliriz anlamina gelmez.)Ebu hanife bizim kadar hadis duymamisti, bilmiyordu. Elimizdeki en genis hadis kitabini yazan Buhari, ebu hanifeden neredeyse 50 yil sonra dunyaya geldi. Buna ragmen ebu hanife kadar meselelere hakim kactane insan yetistirdik? Demek ki bizlerde baska seyler eksik. Burada yorumumu bitiriyorum. Hasssasiyetiniz icin tesekkur ederim.
      Selamlar.

     • Misafir dedi ki:

      “Çocuğunuzun kahramanı kim?

      Çocukluğumda benim kahramanım Battal Gazi idi, oğlumun kahramanı “Ekşın Men” (Action Man), küçük kızımınki Harry Potter. Bir nesil içinde ne büyük değişim! Terakki değil, tereddi!

      Malatyalı Hanefi Gül’e
      Raviyânı ahbâr, nakilânı asâr, muhaddisânı rûzigâr şöyle rivayet ederler kim, Hüseyin Gazi oğlu Seyyid Battal, sabah namazını kılup şehr-i Malatya’dan huruc ile Diyâr-ı Rûm üzre sefer eyledi… Çocukluğumun Ağrı’sını hep Malatya olarak tahayyül ederdim. Babamın uzun gecelerde neredeyse bütün mahalle ahalisine okuduğu cenk kitabının sayfa ortalarında manzum Hz. Ali cenkleri, kenar kısmındaysa mensur Battal Gazi cenkleri olurdu. Bir ondan, bir diğerinden okuturduk. Sonra, ekmekle beraber, kahramanlar da bozuldu. Gazilerin yerini kovboylar aldı, silahşörlerin yerini ninjalar.

      Benim kahramanım Battal Gazi idi, oğlumun kahramanı “Ekşın Men” (Action Man), küçük kızımınki Harry Potter. Bir nesil içinde ne büyük değişim! Terakki değil, tereddi! Hüseyin Gazi oğlu Seyyid Battal, Malatya şehrinden çıkar, zulüm ve haksızlık diyarı Bizans üzerine yürürdü. İlâyı Kelimetullah’tan, yani Allah adının yüceltilmesinden başka bir dâvâsı yoktu. Gerçek durum tam böyle olmayabilirdi; yani Battal da beşer olması hasebiyle birtakım haksızlıklar yapmış olabilirdi. Ama bize okunan metinlerde hep iyilik ve güzellikler vardı. Battal gibi olmak istiyorsak, biz de iyi ve güzel olmalıydık. Zâlime başkaldırmalı, mazluma yardım etmeliydik.

      Malatyalı kahramanımız kendine örnek olarak Hz. Ali’yi, Hz. Hamza’yı, yani Peygamber Efendimiz’in ashabını ve bizzat o seçilmiş insanı alıyordu. Biz de Battal’ı örnek almakla, sonuçta Peygamberimiz’i örnek almış oluyorduk. Yıllar sonra, Sezai Karakoç’un bir şiirinde bütün çocukluk kahramanlarımın biraraya geldiğini gördüğüm zaman çok heyecanlanmış, tarifsiz bir sevinç duymuştum. Demek ki benim neslime kadar, bütün Anadolu Müslümanları aynı kişileri kendilerine kahraman seçmişlerdi.

      Babamın uzun kış geceleri hazırladığı cenklerde
      Binmiş gelirdi Ali bir kır ata
      Ali ve at, gelip kurtarırdı bizi darağacından
      Asya’da, Afrika’da, geçmişte gelecekte
      Çocuklarla oynarken paylaşamazdık Ali rolünü
      Ali güneşin doğduğu yerden battığı yere kadar kahraman
      Ali olmaktan bir sedef her çocukta

      Evet, cenk kitaplarının yerine önceleri Teksas, Tommiks gibi, geçen yüzyılın Amerikan kahramanları geçti. Ve kahramanlarımız arasına ilk defa “Konyakçı” adlı bir ayyaş girdi. Çelik Bilek ile Yüzbaşı Tommiks, bir türlü “medenî” olmaya yanaşmayan yerlileri nasıl da temizliyorlardı! Aradan çeyrek yüzyıl geçti. Çocuklarımızın kahramanları büsbütün farklılaştı. Action Man’ı ele alalım. On yıl kadar önce, altı-oniki yaş grubunu büyüleyen bu kahraman (!) ne yapıyordu? Doktor X, dünyayı ele geçirmek isteyen kötü karakterli bir kişidir. “Dünyayı ele geçirmek” için birçok kereler plan kurmuştur. Fakat her seferinde, dünyanın yok olmasına birkaç saniye kala, Action man ve arkadaşları tarafından durdurulur. Hülasa, büyüklere Rambo, küçüklere Action man. İster Afganistan’da, ister Irak’ta, bütün yan çizenleri tepelerler hemen! Bu filmlerle Amerika’nın emperyal girişimleri nasıl da örtüşüyor!

      Oğlum Taha’ya “Battal Gazi mi yener, yoksa Action Man mi?” diye sorduğumda, uzun bir tereddütten sonra, herhalde berabere kalırlar demişti. Gönlü Battal’dan yanaydı, ama Action Man’ın daha kuvvetli olduğunu sezinliyordu. Battal’ı bizim gibi cenk kitaplarından değil, Cüneyt Arkın’ın filimlerinedn tanımıştı. Ne yazık ki o filmlerdeki birtakım müstehcen sahneler ve kahramanımızın aşk ilişkileri çocukların kafasında tam bir Müslüman Kahraman imajının oluşmasına da engel olmuştu.

      Evet, Batı insanı beş asırdır bütün dünyayı ele geçirmek, yeryüzündeki bütün insanlara hükmetmek sevdasından vazgeçmiyor. Kahramanları da bugün onun arzu ve korkularını resmediyorlar. Ele geçirmiş oldukları dünyayı kimseye kaptırmama telaşındalar. Çocuk filimlerinin hâkim ögesi, şiddet. Çocuklar şiddetle ikiz kardeş gibi büyüyorlar. Bunu bilinçle besleyen Batı dünyası, sonra çıkıp şiddettten, terörizmden yakınıyor. Bizimkiler ise, hiçbir aktif tutum göstermeden, onların hazırladığı filim ve kitapların pazarlamasını yapmakla meşguller. Bu ahmaklık ve şuursuzluk çemberi yarılmadıkça, çocuklarımıza şiddetten uzak, erdemli bir hayat yaşatamaz, sağlıklı, aklıbaşında nesillere sahip olamayız.

      Bana kahramanını söyle, sana çocuğunun geleceğini söyleyeyim.”

      Mustafa ÖZEL
      YENİ ŞAFAK

     • Misafir dedi ki:

      “Sual ediyorsunuz: Bazı rivayetlerde vardır ki, ‘Bid’aların revacı hengâmında ehl-i iman ve takvâdan bir kısım suleha, Sahâbe derecesinde veya daha ziyade efdal olabilir.’ diye rivayetler vardır. Bu rivayetler sahih midir? Sahih ise hakikatleri nedir?”

      “Elcevap: Enbiyadan sonra nev-i beşerin en efdali Sahâbe olduğu, Ehl-i Sünnet ve Cemaatin icmâı bir hüccet-i katıadır ki, o rivayetlerin sahih kısmı fazilet-i cüz’iye hakkındadır. Çünkü cüz’î fazilette ve hususî bir kemalde, mercuh, râcihe tereccuh edebilir. Yoksa, Sûre-i Feth’in âhirinde sitayişkârâne tavsifât-ı Rabbâniyeye mazhar ve Tevrat ve İncil ve Kur’ân’ın medih ve senâsına mazhar olan Sahâbelere, fazilet-i külliye nokta-i nazarında yetişilemez. Şu hakikatin pek çok esbab ve hikmetlerinden, şimdilik üç sebebi tazammun eden üç hikmeti beyan edeceğiz.”

      “Heyhat! Değil bunlar gibi insan suretindeki hayvanlar, belki hakikî insanlar ve hakikî insanların en kâmilleri olan evliyanın büyükleri, Sahâbenin küçüklerine karşı müsâvat dâvâsını kazanamadıkları, gayet kat’î bir surette Yirmi Yedinci Söz’de ispat edilmiştir.”

      “Sual: Deniliyor ki: Sahâbeler Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmı gördüler, sonra iman ettiler. Biz ise görmeden iman ettik. Öyle ise imanımız daha kavîdir. Hem kuvvet-i imanımıza delâlet eden rivâyet var.

      Elcevap: Sahâbeler, o zamanda, efkâr-ı âmme-i âlem hakaik-ı İslâmiyeye muârız ve muhalif iken, Sahâbeler yalnız suret-i insaniyede Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmı görüp, bazan mu’cizesiz olarak, öyle bir iman getirmişler ki, bütün efkâr-ı âmme-i âlem, onların imanlarını sarsmıyordu. Şüphe değil, bazısına vesvese de vermezdi.

      Sizler iseniz, kendi imanınızı, Sahâbelerin imanlarıyla muvazene ediyorsunuz. Bütün efkâr-ı âmme-i İslâmiye imanınıza kuvvet ve senet olduğu halde, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın, şecere-i tûbâ-i nübüvvetinin çekirdeği olan beşeriyeti ve suret-i cismaniyesini değil, belki umum envâr-ı İslâmiye ve hakaik-ı Kur’âniye ile nuranî, muhteşem şahs-ı mânevîsini, bin mu’cizatla muhât olarak akıl gözüyle gördüğünüz halde, bir Avrupa feylesofunun sözüyle vesveseye ve şüpheye düşen imanınız nerede?
      Bütün âlem-i küfrün ve Nasâra ve Yehûd’un ve feylesofların hücumlarına karşı sarsılmayan sahâbelerin imanları nerede? Hem Sahâbelerin kuvvet-i imanlarını gösteren ve imanlarının tereşşuhâtı olan şiddet-i takvâları ve kemâl-i salâhatleri nerede?
      Ey müddei, senin, şiddet-i zaafından, ferâizi tamamıyla senden göstermeyen sönük imanın nerede?

      Amma, hadiste varid olan ki, “Âhirzamanda beni görmeyen ve iman getiren, daha ziyade makbuldür” meâlindeki rivâyet, hususî fazilete dairdir, has bazı eşhas hakkındadır. Bahsimiz ise, fazilet-i külliye ve ekseriyet itibarıyladır.”

      -SÖZLER-

     • Misafir dedi ki:

      Gülpembe Hanım,

      Gözümüzü sevmek de itikattan değildir ama gözümüzü büyük bir ihtimam ile koruyoruz bir çöp kaçsa önümüzü göremiyoruz!

      Sahabe sevgisi itikattan olmayabilir ama itikadın korunmasına harika bir şekilde hizmet eder.

      Tedenni bir anda olmuyor.
      Önce nafileler küçümseniyor ve terkediliyor.
      Sonra sünnetler küçümseniyor ve terkediliyor.
      Derken sıra farzlara geliyor…
      O yüzden “dişin minesi delindi mi çürüme hızlanır.”

      Sahabeler sünnetin etrafındaki surlardır. Sünnet ise farzların…

      Problemli, indirgemeci ve kaypak cümlelerle,
      Sahabeleri ve nihayet sünneti “sıradanlaştırarak!”,
      Sahabe ve sünnet sevgisini “aşındırarak!”,
      Ümmet-i Muhammedi, Sünnet-i Seniyyeden (s.a.v) ve sahabe efendilerimizin rol-modelliğinden uzaklaştırmak bir “vatikan projesidir.”

      Ta ki “kainat soytarılarının!” ve “yeni takkeli kardinallerin!” önü açılsın…

      Nitekim karikatür krizinde Peygamber Efendimize (s.a.v) hakaretler yağdırılırken gıkları çıkmayan malum paçavranın yazarları, kainat soytarısına yapılan en ufak bir eleştiriye tahammül edemeyip sırtlanlar gibi saldırıya geçerlerdi. Bunu ibretle ve hayretle gördük…

      O yüzden kendi nefs-i emmaresi söz konusu olunca onu avukat gibi müdafa eden her Mü’min’in;
      Sahabeyi de (radiyallahu anhum ecmain)
      sevgisinide ve
      onların aziz hatırasınıda ve
      rol modelliğinide “göz bebeği” gibi koruması gerekir.

      Bu sebeple onlar hakkında konuşurken kelimelerimizi özenle seçmeli; küçümseyici, indirgeyici, kaypak, şaibeli kelimelerden içtinap etmeliyiz diye düşünüyorum.

      “Onlar bizim yıldızlarımızdır.”
      Yıldızlara dokunamazsınız ama Işığında yol alırsınız.

      Selam ve dua ile.

     • Gulpembe dedi ki:

      Tesekkurler Misafir Bey
      Yorumlar guzel. Sahabeyle problemim olmadigini anlamis olmalisiniz.
      Kolay gelsin.

 22. Cihad dedi ki:

  1) Çokca maksadlı bir tartışma olarak görüyorum çünkü “Ben yolda şarkı söylerken seke seke yürüyebilmek istiyorum.” diyen bir gencin niçin böyle dediğini ve bu hissi onda kimin inkişaf ettirdiğini sorgulayamanlar, ebeveyninin bizzat doğurup, zahmetini gördüğü evladına müdahalesini ve beklentisini ifade etmesini problemmiş gibi bize sunuyorlar. Başka bir deyişle modernitenin seküler/hazcı/egoist kalıplarının zihin ve kalpleri işgal etmesine itirazı olmayan ve şahit olduğumuz bir gayreti de olmayan kesimler, şefkat ve sahiplenme arzusu ile (ciddi hatalar yapılsa bile) evladını uyarmasını yanlış birşeymiş gibi gösteriyor. Küresel sistem nesilleri tamamen ele geçirmek, anne ve babanın etkisini daha da minimize etmek için birenbire bu tartışmaları alevlendirdi diye düşünüyorum. Müslümanların en serbest olduğu dönemde bile, baskıdan ve kurallardan şikayet ediyorlar. “eyvah..! yetişin babam mini etek giymeme müsade etmiyor.” gibi ifadelerle sanki mini etek giyseydi deist olmıyacaktı(Veya hidayete erecekti) gibi absürt çıkarımları ima ediyorlar. Modernist hayatın sahte renkleri ile nefsi azdırılmış ve aklı başından uçurulmuş ve gözleri boyanmış bu gençlerin bu isteklerine rıza gösterince onları frenleyebilecekmişiz gibi sığ görüşler sıklıkla okumak dayanılır gibi değil gerçekten. Nefsimizi ne kadar az tanıyoruz…

  2) Dikkat edilirse bu tartışmaya en iştiha ile katılan kesimler tahripçi modernistler oldu. Çünkü onlara göre sorun esasen İslam’ın bizzat kendisindedir. Ancak bunu dile getirmezler çünkü avam-ı müslimini ürkütmek istemezler. Buldukları formül ise şudur; dini değil, dini taşıyanları yani temsil edenleri tenkit etmektir. Müslümanları temsilcileri ile bağını koparttığınızda hakim anlayış olan moderniteye zaten teslim olacaktır. Bu sebeple tarikatlar aşağı, cemaatler yukarı. Şeyhler ve tasavvuf yerden yere vurulur. Şeyhinden bağı kopan mürid, modern yaşamın müridi olur. Ve hızla kapitalist düzenin sunduğu maddi ve manevi kültürün tüketicisi ve parçası olur. Yani bir itirazı kalmaz. Mesela ben bugün ege sahillerinde fuhuş yapmıyorsam, disko ve barlarında eğlenmiyorsam, kumar masasında iken şefkatle gelip elimden tutup “Yapma sevgili kardeşim. dünyanı da ahiretini de berbat ediyorsun” diyen cemaat ehli insanların merhameti, gayreti ve dini temsil etmeleri sayesindedir. Eleştirmenin konforuna teslim olmuş bazı kimselerin anlayacağı bir şey değil bu.

  Hülasa; yalnız kalan bir erkek ile bir kadının üçüncüleri şeytandır diye buyuran Efendimizi (SAV) eleştiremeyenler asansör fetvasını veren hocaya hücum ediyorlar. Bu tartışmayı da asırların birikimi tarikatlara ve ömürleri yüzyıla yaklaşmış cemaatlere yıkacaklar ve gördüğüm kadarıyla yıkıyorlarda. Yani kendileri pir-u pak imiş gibi ve herhangi bir sorumlulukları yokmuş gibi, öyle ya da böyle elini taşın altına koymuş kesimleri itham ediyorlar.

  3) Ben deizm’den asla korkmuyorum, güneşi kabul edip ışığını reddetmek gibi bir saçmalığın nev-i beşerde hususan Ümmet-i Muhammed’in arasında kök salacağına ihtimal vermem. Soyulan patatesin kararmasından evvel altın sarısında ışıldaması gibi farklılıkla dikkat çekmek isteyen bazı gençlerin gözlerini bu yeni akım kamıştırıyor. Fakat muvakkattır.

  4) Deizm bir fikir değildir olamaz da. Ancak hali ve fiili bir durumdur. Bu zaviyeden hepimiz de biraz deistizdir. Çünkü iman ve itikadımızı yaşantımıza ve ahlakımıza tatbik etmekte sorun yaşıyoruz. Bugün namaz kılmayan milyonlarca müslüman deizmi fiili olrak yaşıyor zaten. Peki ya, yalan söyleyen müslüman?? Evet bu tartışmanın bir müsbet yanı varsa o da budur ki; müslümanların kaç asırdır yaşadığı bir sorun kavramsallaşarak görünür hale geliyor. Bir dert ayan olmuş ise devası da asan olur. Ümid ederim ki bu tartışmalar ile Din-i Mübin-i İslam’ın vaz ettiği her hükmün hikmet,adalet ve rahmet ile yoğrulduğu tahakkuk etsin.

  5) İslamda çocuk terbiyesi yoktur, kendini yani nefsini terbiye vardır. Çocuk sizi zaten taklit edecektir. Kendi nefsimizi terbiyede hissettiğimiz acizlik, evladımıza kabalık,şekilcilik ve öfke olarak dönüyor. Veya kendini oyalamak için, yazılmış bir sürü eseri okuyarak, cocuk yetiştirmek sanki akademik bir şeymiş gibi kitaplarda, seminer ve konferanslarda anlatılan genel geçer şeylerle meşgul olarak evladımızı “proje çocuklar” a dönüştürüyoruz.

  halbuki;

  tüm çocuklar iki şeye ihtiyaç duyar.
  !)sevgi (koşulsuz)
  !!)dış dünyanın tehlikelerine karşı muhafaza edilmek(maddi ve manevi)

  Gerisi ailenin diyalektiği içerisinde gelişir ve olgunlaşır. Fazladan birşey yapmanıza gerek yoktur. Siz ne iseniz çocuğunuzda o olacaktır. Bu kısımda yapabileceğiniz tek şey kendi seviyemizi yükseltmektir yani insan-ı kâmil olmak için çalışmak; yani hakikî mü’min ve tam bir Müslüman olmak; yani, yalnız surî değil, belki hakikat-i imanı ve hakikat-i İslâmı kazanmak; yani, şu kâinat içinde ve bir cihette kâinat mümessili olarak, doğrudan doğruya kâinatın Halık-ı Zülcelaline abd olmak ve muhatap olmak ve dost olmak ve halil olmak ve ayine olmak ve ahsen-i takvimde olduğunu göstermekle, benî Âdemin melâikeye rüçhaniyetini ispat etmek ve şeriatın imanî ve amelî cenahlarıyla makamât-ı Âliyede uçmak ve bu dünyada saadet-i ebediyeye bakmak, belki de o saadete girmektir.

  Rabbim herbirimize nasip etsin.

  Selam ve dua ile..

  • Feyza dedi ki:

   Kaleminize sağlık Cihad abim. Harika bir açıklama yapmışsınız. ???

   • Feyza dedi ki:

    Hassaten ikinci maddenizin altını itinayla çizmek isterim.

    • Ayşe dedi ki:

     Her iki uzun yazınız da çok bilgilendirici olmuş .
     Yorumunuzu paylaşabilir miyim

    • Cihad dedi ki:

     Feyza Hanım Kardeşime,

     Estağfirullah, o sizin anlayisinizdaki güzelliktir. Yukarıda paylaştığım yazıya tevafuken rast geldim. Fesuphanallah, kalp ve ruhumda hissettiklerimi bu kadar mı güzel, sade ve anlaşılır bir dille anlatılır diye hayret ettim. Bu sebeple burada paylaştım. İnşaallah istifadeye medar olmuştur, ben çok istifade ettim.

     Selamlar..?

     • Cihad dedi ki:

      Karışıklık olmasın, yukarıdaki yazı derken, Şükrü Yaşar beyden alintiladigim yazıyi kastediyorum yoksa diğer uzun yorum bu fakirin samimi düşünceleridir..

     • Feyza dedi ki:

      Ayni sekilde dusundum abi, hem sizin yaziniz hem de Sukru Yasar beyin yazisi duygu ve dusuncelerime tercuman oldu.
      Bu vesileyle abim, sizin ve muhterem haniminizin, ailenizin Berat Kandiliniz mubarek olsun. Hayirlara vesile olsun.

     • Cihad dedi ki:

      Amin, Allah razı olsun.
      Bilmukabele sizin de kandiliniz mübarek olsun inşaallah. Hanımın size çok selamı var, yorumlarinizi -düzenli olarak olmasa da- takip ediyor ve beğenerek okuyor. Tanışmanızı çok isterdim.

     • Feyza dedi ki:

      Cihad abi,
      Ve aleykum selam, ben de tanismayi cok isterdim gercekten. Guneydogu ya da Dogudaydiniz diye hatirliyorum. Hic belli olmaz, nasiptir, bir bakarsiniz o tarafa gelin gelirim ve tevafuken ahbab oluveririz haniminizla 🙂
      Madem arasira okuyor, cok memnun oldum. Bunu da okutun, selamlar.. 🙂

     • Cihad dedi ki:

      Feyza Hanım Kardeşime,

      Denginizi bulursanız buraları kesinlikle tavsiye ederim. Enbiya ve Ashabın diyarlarıdır buralar. Yorumunuzu okuttum, o da çok memnun oldu. “çok isterdim, çok güzel olurdu” dedi. Niyette olan, nasipte de olsun inşaallah

      Selametle…

     • Feyza dedi ki:

      Cihad abi benim kurs hayatim boyunca en esasli, en vefali ve en comert, en paylasimci arkadaslarimin ne hikmetse hep Dogulu olmasindan dolayi o yoreye bir iltimasim hep oldu. Enistem de o tarafli ve cok sahiplenici bir insan. Belki de bu da bende boyle bir izlenim ve sempati olismasina vesile oldu. Organik bir bagim olmasa da kendimi o tarafin insanina bizim ordakilerden daha yakin hissediyorum bolge ayirdeder gibi olmasin da samimi fikrim, gozlemlerim isiginda boyle sekillendi ister istemez.
      Sagol abi, hayirlisi insaallah. Sanki sehrinizi de bir iki ipucu sayesinde cozmus gibiyim ama emin degilim henuz 🙂 Azmo kardese yazdiginiz yorum biraz isik tuttu. 🙂
      Diger yorumunuzu da okudum. Bu gibi tavsiyeler inanin ki cok faydali ozellikle evli abi ve ablalarimizdan duyduklarimiz. Cunku k.valide/gelin onyargisiyla yetisiyoruz toplum olarak boyle bir catisma ortaminin icine dogduruluyoruz ve bunu yikacak guzel nasihatler, ornekler duymak, gormek cok guzel.
      Insaallah asil dusman nefsini bilen hayirli salih/saliha muhasebe ehli insanlardan oluruz da hayati once kendimize sonra ailemize ve yakin/uzak cevremize cehennem degil cennet eyleriz. Cunku sizin de degindiginiz gibi, sadece anne-baba k.valide-k.peder degil butun insan iliskilerimizde mihabbetin anahtari saglam bir nefs muhasebesi/murakabesinde sakli..
      Hayirli Cumalar size de ve adinizi gormusken Azmo kardesim size de Hayirli Cumalar…

  • Ayşe dedi ki:

   İki yazınızda çok bilgilendirici olmuş paylaşabilir miyim

   • Cihad dedi ki:

    Ne demek Ayşe Hanım, tabiki paylasabilirsiniz. Ayrıca iliginiz için de teşekkür ederim.

    • Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

     Cihad abi bende sizinle tanışmayı isterdim 🙂 sizde Güneydoğu’da idiniz yanlış değilsem bende. Belkide aynı şehirdeyiz. Ama bir türlü tanışmak nasip olmadı. Site yönetiminden sizin mail adresinizi istesek verirler mi acep :))

     Vesselam…

     • Cihad dedi ki:

      Azmo Kardeşim,

      Geç dönüyorum kusura bakmayasın, mümkünse, kesinlikle adresi versinler, çok isterim seninle tanışıp hasbihal etmeyi. Benim bulunduğum şehir G.doğuda değil ama çok yakın. Biraraya geliriz yine de. Bir D.bakır veya Urfa ciğerini yerim ona göre :)) tabi önce senin bana gelmen lazım, küçüğün büyüğü ziyareti adabtandır. Meşe odununda pişmiş kavurmayı beraber kaşıklarız.

 23. gulpembe dedi ki:

  Allahtan hakkiyla ancak alimler korkar buyuruluyor. Buradaki alim, bilen anlaminda degildir. Bilgi heryerde,herkesin artik…hatta bugun asiri bilgilenmenin sorunlarini yasiyoruz denebilir,bilgi acligimiz yok..nasil ki cok yiyince mide fesadi oluyor, simdiki gibi cok bilince de akil fesadina ugruyoruz,bilginin kolay ulasilabilir olmasi zihnen bir obezlesmeye sebep verdi. bediuzzaman derki,
  “huda kalpte isliyor, dimagi da isletir.
  Deha dimagda isler, kalbi de karistirir.”..
  evet islam akil dini ama akla cok yaslanirsaniz sizi pozitivizme goturur. Bu ise imanin sartlarindan biri olan “gayb’a iman etmeye” ters dusuyor Herseyi izah edemezsiniz, sebep-sonuc gudemezsiniz. Teslim olmaniz lazim. Din vahy ile gelmistir.

  Ilim kitaplarda,sayfalarda yazan sey degildir. Ilim bir nur’dur. O nur da ancak kalpten gelir,kalp gozunden.o yuzden hadisi serifte ahir zamanda cehaletin cogalmasinin nedeni bilginin kaybolmasina degil, alimlerin bitmesine baglanmistir. Ilim sadece bir noktadir. Kisi o noktayi iyice ozumseyebilirse,Allah onun kalbine bir ufuk aciyor,feraset veriyor. Hz.Ali’ye atfedilen bir soz ile”ilim bir noktaydi, onu cahiller cogaltti” ilim gurultu ve laf kalabaligi degildir. Bilakis o sessiz ve keskindir.

  O yuzden cagimizin ilk sorunu bence alimlerin azalmasidir, ve bu azalma cok normal ve beklenendir. Cunku “gorunurluk”caginda yasiyoruz. Simdiki dunyanin slogani “gorunuyorum o halde varim”.bu kadar numayis icinde ihlasla is yapmak cok zor. Nefisler zayif. Dunyanin heryerinde hervakit alimler eziyet gormus, hicbiri “bakin ben Allah yolunda eziyet gordum ,bu seref bana yeter” dememis ,demez..cunku Allah yolunda incitilenin dili sukuta baglar,nefsi yolunda incitilenin dili kalabaliga karisir. Bir alim fikirlerini begenmedigi bir hocanin son zamanlarindaki hasta fotografiyla dalga gecebilir mi? Yahut bir alimin nas’dan anladigini kendi yorumuyla sunarken, ben “Allah adina konusuyorum” deme cesaretini gostermesi icin kac kilo cehalet yemesi gerekir?alimler helak oldu, ihlaslilar mustesna…

  genclere bakan yonuyle; genis ailelerden cekirdek aileye gecmemizle manevi mirasimizi aktarmakta ciddi bir darbe aldik zaten, simdi ise cekirdek aile bile degil, proton /notron aileler haline geldik. Modern dunyanin sundugu imkanlar, iletisimimizi zayiflatti. Eski insanlar simdiki zamanda yasasalar onlar da ayni sorunlarla yuzleseceklerdi. Zamaninda bir insanin tum omru boyunca ancak iletisim kurdugu insan sayisina biz saatler icinde ulasiyoruz. Su karmasaya bakin.O yuzden bazi aileler belli gunler elektronik perhiz yaptiriyor evde, telefon internet bir gun boyunca tamamen kalkiyor. cocuklarinin en sevdigi sporcunun adini, yeni ogrendigi oyunlari ancak boyle gunlerde kesfedebiliyorlar. Muhakkak her zorlukla beraber bir kolaylik vardir. Rabbim yardimcimiz olsun.

 24. elifkkk dedi ki:

  Meseleye Birde şu açıdan bakmak istiyorum.
  Toplumda saygı duyma adına yaptığımız bir çok yanlış var. Örneklerle aşağıda yazacağım bunları ve bir çoğuna da şahit oldum.

  1) Karikatür krizi çıktığında bir kısım müslümanlar ”o onun görüşü saygı duymak lazım ” dediler.
  2) Süper mini giyen bir kızı uyaramıyoruz onun tercihi saygı duymak lazım, neymiş süper mini giyiyor ama namaz kılıyor.
  3) ”Ben gayim/lezbiyen/eşcinselim . Tercih meselesi saygı duyarım.
  4) Ben deist oldum, saygı duyarım. vs. Daha bir sürü dine aykırı konular ve sapık saplantılar var ve sadece saygı duyuyoruz !!!

  Bir de savunmalar var. Neymiş, kınama kızın deist olur, süper mini giyer, kınama çocuğun gay olur, kınama kızın lezbiyen olur vs. diyerek kınamaktan yani kendi silahımız olan kınamayı bize çevirdiler vuruyorlar da vuruyorlar.

  Ben açık açık söylüyorum yaradılıştan gelen çift cinsiyetlikten bahsetmiyorum. Fıkıhta onların camide kılacağı yer bile belli. Ama şu gay, lezbiyen, vs sapık saplantılar yaradılıştan gelmediği gibi sapıklıktan ileri gelir ve ben buna SAYGI DUYMUYORUM.

  Aynı zihniyet hadislere, Kuran-ı Kerime, Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e dil uzattığında da susuyoruz saygı duyuyoruz. Oruç tutmayanlara bir şey söylediğimizde ”ne biliyorsun belki tutamıyor belki hasta kınama başına gelir ” diye zihniyet yine karşımızda. Fark ediliyor mu bilmem son yıllarda oruç tutmayanların sayısı oldukça fazla. İstanbul’da durum daha da hissediliyor. Sokaklarda cafelerde insanlar Ramazanda gürül gürül yemek yiyor içiyor.Bir şey diyemiyorsunuz. Çünkü saygı duyuyoruz onların duymayarak , oruçlu insanların yanında hiç istifini bozmadan yaptıkları hareketlerde duyması gereken saygıyı biz oruçlular duyuyoruz. Gerçekten oruç tutmak istediği halde tutamayan ve bunun ızdırabını yaşayan kişiler saygı duyar ve ulu orta yiyip içmez.

  Vel hasılı kelam ilk etapta saygı duymamız gereken ve şiddetle karşısında durmamız gereken noktaları belirlememiz gerek. Belirlemediğimiz takdirde ortaya, hadisleri reddenler mi dersin, yok peygamberin 9 hanımı var benim neyim eksik diyenler mi? Kuran-ı kerimin ayetlerinden dem vuranlar mı vs. daha bir sürü dinden uzak dini tarumar eden akımlar doğuyor maalesef…

  • elifkkk dedi ki:

   Yazının devamı,

   İnsanların sapık düşüncelerine , savunduğu çarpık şeylere saygı duya duya durumu özümser hale geldik. Geçen engelliler.biz diye bir platform var oraya bir yazı yazayım dedim, üye olmam gerekiyormuş hadi üye olayım dedim.
   Cinsiyet tercihine gelince karşıma çıkan cevaplar aynen şu şekildeydi…
   Erkek
   Kadın
   Trans Erkek
   Trans Kadın
   İnterseks
   Cinsiyetsiz
   6 farklı cinsiyet çıktı karşıma . Klavye hatası olsa ve Trans kadın tercih etsem yanlışlıkla ne olur tahmin bile edemiyorum.

   Cinsiyet Kadın yada erkektir. Arası yoktur. Ama öyle sapık bir devirdeyiz ki Efendimiz (s.a.s)’in duaı helak olmamızı engelliyor.

   Ama görüyorum hiç birimiz buna ses çıkarmıyoruz ve saygı duyuyoruz. Halbuki haksızlık karşısında susan dilsiz şeytan değil midir (hadisi şerif)

   Biz Saygı duymaya devam ettikçe dinimiz, kültürümüz , inandğımız değerler bizi biz yapan ne varsa en ince yerden söküp gidiyor elimizden kaçıyor. Allah sonumuzu hayır etsin. Allah affetsin.

 25. Ümit dedi ki:

  En çok Allah’ın yasaklamadığını yasaklamakla zarar verdik Dinimize! Bunu da altına Hadisi Şerif imzası atarak Peygamberimize iftira attık!
  Eskiden beri her ortamda söylerim, yine söylüyorum: çocuklar televizyonda yabancı ailelerin birbirine saygılı sevgili sarmaş dolaş olduğunu görüyor ama biz de erkekler günah diye yolda yürürken karısından önde yürüyor ve yine günah diye eşinin elini tutmuyor!
  Ve kadınlar büyüklerinden öğrendikleri bir çok şeyi günah diye

 26. Feyza dedi ki:

  Gencleri mi yorduk yoksa biraz da Sunnet ve Hadis olgusuna olan itibari mi azalttik bundan emin degilim. Siz bir dinin temel referanslarini sorgulaya sorgulaya lackalastirdiginiz zaman bundan yeni nesil elbette etkilenecekler. Hadislerin guvenirliginin bu kadar yogun duzeyde tartisilmasi neden bir muddet sonra peygamberin peygamberliginin de tartisilir noktaya gelmesine sebep olmasin? Asansor olayini ornek gosteriyorlar, siz Kur’an ayetlerini tarihin disina itiyorsunuz. Bundan buyuk inkara kopru olabilir mi? Kur’an ayetlerinin ve yasanan olaylarin tarihin belli bir surecine hitap ettigini savunup, peygamberleri hasa tarihi birer figuran olarak yorumluyorsunuz. Ehl-i tarik i musriklere inen ayetlerin muhatabi ilan ediyorsunuz. Defalarca bu zihniyettekilerin ehl-i tariki musriklikle itham ettigine sahit oldum. Bundan buyuk tefrika olabilir mi ki bu yazida cemaat ve tarikatlar arasinda yasanan ihtilaflar gerekce gosterilmis. Peygamberin peygamberlik misyonunu ltlbarsizlastiranlarin da peygamberligin inkar edildigi bu inancsizlik furyasinda bir ozelestiride bulunmadan sucu dunyaya atabilmelerinin altinda yatan piskinlik, buradan biraz komik gozukuyor.
  Deizmin gencler arasinda “bilincsizce” yayginlastigini dusunuyorum. Bizim donemimizde de bir arkadas cikti ben nihilistim dedi, ragbet gormese de hayli havaliydi. Bir iki yil sonra ozune dondu elhamdulillah.
  Dini kucuklukten itibaren cocuklara sevdirmek zorundayiz. Ornek olmak zorundayiz. Sorduklari her soruya ozveriyle cevap vermek zorundayiz. Cok sorgulayan bir ergense bu kardesimiz, donanimli olup sorularina duzgun kaynaklardan cevaplar vermek, bilmiyorsak cevaplari arastirip ogrenmek zorundayiz. Fakat ne olirsa olsun, bu dinin belli bir sistematigi oldugunu ve dinin kurallar cercevesinde yasanip yasatilabilecegini de bu akli ve nakli duzlemde genc kardeslerimize anlatmak zorundayiz. Fazla sorgulayan kardeslerimize menkibe anlatmamiz aksi istikamette zarar verir. Cunku delil ve akli dayanak istiyorlar. Nakillere haliyle itibar etmiyorlar. Metafizik olaylarla kafalarini fazla bulandirmamak lazim. Tasavvufa dair bircok konu nasil ki o yolun haricindeki kisilere anlatilmazsa, herkese haline gore muamele etmek gerekirse imani zaafiyete dusmus ve dinin temel bir referansi olan nubuvveti inkar eden birine kalkip mucizeyi anlatmak ilk etap icin tabiki olumlu sonuc vermeyecektir. Korkutmak da bir ise yaramaz. Kafasina takilan herseyi mantiki suzgecten gecirip once akidevi manadaki sorunlar ortadan kaldirilip diger dozlar asamali olarak verilmeli.
  Allah genc kardeslerimize hidayet versin. Onlari bu buhrandan kurtarsin Bu modanin gecici olduguna inansam da tahribatinin kalici oldugunun kuvvetle muhtemel oldugunu dusunuyorum.

 27. Celal Turan dedi ki:

  Bu sorunların hepsinin tedavisinin bu zamanda Kuranin gerçek ve zamanin sorunlarina mukni cevaplar içeren Risale i Nur Külliyatında olduğuna inaniyorum.Bu eseri yalnizca çocuklarimiz değil ailelerimizde ve ben müslümanim ey dinsizler,Ey ateistler ve deistler vs ler hepiniz bir olun gelin sorularınızla gelin ben bu soruların hepsine akli ve mantiki delillerle sizin ateizm ve deizm dedeiğiniz şeyleri tarumar edip yüzünüze vuracak bilgiyede itikadada imana ve amelede sahibim diyerek onları susturabilecek donanima sahip olabileceginiz eserlerdir.Saygılarimla..

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Çocuklarınızla yedi yaşına kadar oynayın, onbeş yaşına kadar onlarla arkadaş olun, on beş yaşından sonra da onlarla istişare edin.” ( Hz.Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku