Anne ve Baba Hakları Bildirgesi

baba hakları bildirgesi‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ nden sonra şimdi de "Anne Hakları Bildirgesi" ve ‘Baba Hakları Bildirgesi’yle yine Yapı Kredi Yayınları'ndan karşımıza çıkan Elisabeth Brami, toplumsal cinsiyet algısıyla oynamaya devam ediyor.

"Anne Hakları Bildirgesi’ ile annelik rolü üzerinden kadınların fikirlerini altüst etmeyi hedeflemiş yazar.

Annelerin de tıpkı babalar gibi insanüstü güçlerinin olmadığı ve dolayısıyla kusursuz da olmadıklarını, kadınların özgür olma ve hayatlarını yaşama haklarına dikkat çekmiş.

“Brami’nin mizahi bir dille kaleme aldığı kitap, annelerden gündelik hayatın her anında beklenen ‘sadece anne olma halini’ ve cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne seriyor” demişler tanıtımında.

‘Annelerin de tuvalette rahat rahat bir şeyler okuma, ev işlerini yapmak istememe, ev aletleri gibi hediyeleri beğenmeme, iş gününün sonunda kafalarını dinleme, çok mutsuz olduklarında hayatlarını ve eşlerini değiştirme, akşam arkadaşlarıyla dışarı çıkma...’ hakları varmış.

İyi ki kitabı yazmışlar da öğrenmiş olduk annelerin haklarını!

Hepsi üzerine bir şeyler yazılabilir fakat özellikle “eş değiştirme hakkı” ilginç bir tanım. Boşanma dememiş "eş değiştirme" demiş. Kocalar değiştirilebilir nesne olmuş, çocuklardan da annelerin bu hakkına saygı duyması beklenir olmuş.

“Babanızı değiştirmek istiyorum çocuklar”

“Bu senin hakkın anne, bir problem yok”

“Erkeklerin/babaların hiç yadırganmadan, doğal olarak sahip oldukları varsayılan bu haklar” annelere de verilmeliymiş. Babaları annelerini bırakmak istediğinde çocuklar bunu doğal hak olarak görüyorlarmış, bu hak kadınlara da verilmeliymiş!

Cinsiyetçi rollere uygun davranma sorumluluğu, erkekler üzerinde de ağır bir yük oluşturuyormuş. Yani baba hakları ile de babalara iyilik yapmış oluyorlarmış.

‘Baba Hakları Bildirgesi’nde belirtilen; ‘ Babaların üzüldüklerinde ağlama, kucaklanma, sarılıp sarmalanma, eşlerinden daha utangaç, daha genç, daha kısa olma, çocuklarının üstüne titreme, babalık izni alma ve bebeklerini büyütme, atletik, kaslı ve maço olmama, arabası olmama, iş ve para sıkıntısı yaşama, çocuklarıyla evcilik oynama, babaların da anneler gibi kusursuz olmama, çocukları altını ıslattığında gece yarısı yataklarından kalkma, tamir işlerinden anlamama, hayatlarının gidişatını değiştirme ve hayatı diledikleri gibi yaşama ...’ gibi hakların özümsenmesi kalıp yargıların yıkılması açısından hayati önem taşıyormuş.

Uluslararası Af Örgütü, kabul görmüş fikirleri yıkıp geçen bu "bildirge"yi destekliyormuş. Tabii buna hiç şaşırmadık. Bu kitap çocuklar için hazırlanmış. Anne hakkı- baba hakkı diye çocukların zihinlerine eşcinsel fikirleri empoze ettikleri gayet açık ve net duruyor.

Af Örgütü buna destek oluyormuş, peki cinsiyet özelliklerini bozarak Müslüman halkı eşcinsel yapmaya çalışanları, buna destek olan siyasileri, kadın örgütlerini ve bozulmaya sessiz kalan STK ları Allah affedecek mi bakalım.anne hakları bildirgesi

 Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz