Aşırı İş Yükü, Evde Sinirleri Geriyor

Huzurlu, sağlıklı bir aileniz varken bugünlerde kendinizi çok gergin mi hissediyorsunuz?Eşinizle, çocuklarınızla sık sık tartışıyor, her şeye alınıyor, çabuk sinirleniyor sonra da pişman mı oluyorsunuz? Bunun nedeni son zamanlarda gücünüzün üstünde yük yüklenmeniz, zamanınızı iyi yönetememeniz, kendinizi geliştirmeye ya da dinlenmeye yeteri kadar zaman ayırmamış olmanız olabilir.

Çabuk sinirlenme ve alınganlığın birçok nedeni vardır. Kişi kendini, bedenini, ruhsal durumunu iyi tanırsa yolunda gitmeyen bir şeyleri çabuk fark eder. Yakınların uyarısı da bu noktada işe yarar. Aşırı iş yükü, herkeste her zaman aşırı sinirliliğe yol açmaz. Sağlığın bozulması, insanlarla ilişkilerdeki problemler, eşlerin ve diğer aile üyelerinin birbirine vakit ayıramaması, kişinin kendisini geliştirememesi, dinlenememesi, uyku problemleri gibi pek çok neden aşırı gerginliğe yol açabilir.

Ailenin idaresi ile ilgili sorumlulukların fazlalaşması da sadece nedenlerden bir tanesidir; fakat önemli bir nedendir. Erkek veya kadından biri aşırı iş yükünden dolayı aşırı gergin olduğunda aile kısa sürede stresli bir aile haline gelmeye başlar. Evdeki huzurlu ortam bozulur, alınganlıklar, suçlamalar, bağrışmalar domino taşlarının birbirini etkilemesi gibi bütün aile üyelerini etkiler. Aile üyelerinin ruh ve beden sağlıklarında arka arkaya bozulmalar görülür. Bu noktada hanımların rolü çok önemlidir. Hanımların eşleri başta olmak üzere bütün aile üyelerini rahatlatıcı özellikleri vardır. Bu tamamen içten gelen bir duygudur. Sakin, neşeli bir iletişim, güzel, huzurlu bir ortamla tamamlanır. Sağlıklı bir hanım eşine çocuklarına lezzetli yemekler hazırlamaktan, güzel sofralar kurmaktan, onlara tertemiz ütülü kıyafetler hazır etmekten hoşlanır. Evin temizliği, düzeni, duvarların boyasından masanın örtüsüne kadar her ayrıntı kadının kendisini rahat hissetmesini sağlar. Birçok hanım bunu içten gelen bir duyguyla severek yapar. Annenin bu özelliği, çocukların sağlıklı gelişimi için de çok önemlidir.

Çalışan kadınlar ise ne kadar farklı bir meslek sahibi olsa da evdeki tertip ve düzeni makul ölçülerde sağlamadıkça hayatlarında bir şeyler yarım kalmış hissine kapılır. Çalışan hanımlar evin idaresi ile ilgili gereken desteği yakın çevrelerinden aldıkları takdirde hem kendilerini rahat hissetmekte hem de aşırı yükten kaynaklanan sorunlardan korunmuş olur.

Sağlıklı bir erkek de evin geçimini sağlamaktan, evin, arabanın bakımı, vergi ve faturaların ödenmesi gibi dış işlerini yapmaktan, fiziki ihtiyaçlarını karşılamaktan, tamiratları, alışverişi yapmaktan, eve geldiğinde çocuklarla ilgilenmekten hoşlanır. Bebeğin bakımında, yemeğin hazırlanmasında, temizlik ve düzen işlerinde eşine destek olmayı sever. Çocukların ödevlerine, derslerine yardım etmek, toplantılarına katılmak konusunda anne-baba birbirine yardımcı olur.

Zaman tanzimi, gerginliği azaltır

AŞIRILIKTAN SAKININ

Son zamanlarda ev işlerinde normalden daha titiz davranıyor olabilirsiniz. Bunda temizlik ve simetri takıntısı olan bir arkadaşınız da etkili olabilir. Normalin üzerinde temizlik ve düzene yoğunlaşmanız güç ve zaman dengelerinizi bozabilir.

sOSYAL AKTİVİTELERİ SIRAYA KOYUN

Her insan kendi kendine kalıp aile içinde daha fazla zaman geçirmeyi ister. Zaman zaman da sosyal ilişkilere yoğunlaşır. Her ikisinde de aşırılıktan kaçınılmalıdır. Sosyal aktiviteleri sıraya koyun, evdeki programı aksatmayın.

DAVETLERİ ÜST ÜSTE GETİRMEYİN

Yakınlarınızı eve davet ettiğinizde sıraya koyun. Emek ve zaman isteyen yemekler yapıyorsanız, bu aşırı yorgunluğa yol açabilir. Eksiklikleri telafi etmek için uykudan veya dinlenmenizden fedakârlık yapmak sizi gergin ve sinirli yapar.

YOĞUN GÜNLERDE SADE YEMEK YAPIN

Temizlik günlerinizde, alışveriş günlerinizde, çamaşır ve ütünüzün fazla olduğu zamanlarda daha sade yemekler yapmayı tercih edin.

ALIŞVERİŞ PLANINI İYİ YAPIN

Neyin, nereden, ne zaman, ne kadar alınacağı konusu aile idaresinde önemlidir. Plansız alışveriş yapmak sık sık alışverişe gitmeyi gerektirir ve eşlerin üzerindeki iş yükünü artırır.

Farika Teymur Artır Uzman Psikolog Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz