Askerlere Kadın-Erkek Eşitliği Anlatılacak

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığı (MSB) işbirliğinde, bedelli askerlik yapacaklara 21 günlük temel askerlik eğitimi kapsamında kadına yönelik şiddetle mücadele seminerleri verilecek.

Seminer kapsamında erken yaşta zorla evlilikler de anlatılacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk:"Bu yılın başından bu yana kamu personelinin kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bilgi ve farkındalığının arttırılması amacıyla 81 ilde 'kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimleri' ile 25 binin üzerinde kamu görevlisine ulaşıldı. Kadına ve çocuklara yönelik saldırılar insanlık suçudur. Bu nedenle kadına karşı şiddetle mücadele kapsamında geniş bir yelpazede çalışmalarımızı sürdürüyoruz." dedi.

"Farkındalık arttırma faaliyetleri çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı ile 21 günlük temel askerlik eğitimi alacak 500 binin üzerinde ere 'Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Semineri' verilmesi konusunda mutabakata vardık." dedi.

40 ilde başlayacak seminerlerle bedelli askerlik uygulamasından faydalanan herkese ulaşılması hedefleniyor. Bakanlık uzmanlarınca verilecek eğitimlerde, 'aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele', 'erken yaşta ve zorla evliliklerle mücadele', 'kadın-erkek eşitliği', 'ulusal mevzuat ve başvuru mekanizmaları' konuları ele alınacak.

ÇocukAile notu: Umarım askerlerden biri çıkıp "Madem eşitiz kadınlar nerede?" diye sorar. Afrin'deki ve Kuzey Irak'taki askerlere de bu eğitimi versinler madem konu bu kadar önemli. Onlar da kadınlarla eşit olduklarını öğrensinler de "Madem eşitiz neden biz burada belki az sonra son nefesimizi verecekken, kadınlar neden evde televizyon başında çekirdek çitleyip Tahir'in Nefesi kurtarmasını izliyorlar?" diye sorarlar da idarecilerimiz cinsiyet eşitliği politikaları ile gelecekleri nokta hakkında az bir düşünürler.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz