Avrupa Boşanıyor

04 Kasım 2017Haberler7 Yorum »

bosanma-psikolojisiBatı’da yozlaşma, aile kavramını çökertti. Boşanma ve gayri meşru doğumlar Avrupa’da, son 50 yılın en üst seviyesine çıktı. Avrupa’da doğan her 2 çocuktan 1’inin babası bilinmezken çiftlerin çocuk sahibi olmak yerine kedi köpekleri ‘evlat’ edinmesi dikkat çekiyor. AB istatistik verilere göre, AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu oranın 2017 yılında 2 milyona kadar gerilediği ortaya çıktı. Aynı süreç dikkate alındığında, boşanan çiftlerin sayısı 330 binden 1 milyona yükselerek, yozlaşan ve çöken aile yapısının boyutunu gözler önüne serdi.

ABD ’DE AYNI TABLO

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yayımlanan verilere göre, ABD’de de tablonun pek farklı olmadığını ortaya çıkıyor. OECD’ye göre, ABD’de 1975 yılında yüzde 14,3 olan evlilik dışı doğum oranının günümüzde 40,3’e yükseldiği aktarılıyor. Gençler arasında evlilik dışı oranın yüzde 90’lara kadar çıktığı ifade edilen verilerde, anne olma yaşının artması ile evlilik dışı doğan çocuk oranının düştüğü gözlemlendi.

2 KİŞİDEN 1’İ BOŞANIYOR

Avrupa’da ekonomik bunalımın ve siyasette oluşan dengesizliğin en önemli sebebi ailede yaşanan büyük çöküşün olduğu dikkat çekerken, boşanma ve gayri meşru doğum oranlarındaki artış bunu kanıtlar nitelikte. Yozlaşmanın boyutunu ortaya çıkaran Avrupa İstatistik Ofisi’nin verilerine göre, Avrupa Birliği ülkelerinde 1960 yılında boşanma oranları yüzde 10 iken, günümüzde ise bu oranın yüzde 50 civarında seyrettiği ifade ediliyor.

AB ülkelerinde 1964 yılında 3,3 milyon evlilik gerçekleşirken, bu sayının günümüzde 2 milyona gerilediği belirtiliyor. Boşanan çiftlerin sayısının 330 binden 1 milyona yükseldiğine dikkat çekilen verilerde, evlilik dışı doğan çocuk sayısının günümüzde yüzde 40’ın üzerine çıktığının altı çiziliyor. Evlilik dışı doğumun en fazla olduğu Avrupa ülkeleri, İzlanda, Bulgaristan ve Estonya olurken, en düşük olduğu ülkeler ise Yunanistan, Kıprıs ve İsviçre oldu.

Milli Gazete

Okunma Sayısı : 3.579

Yorum yapın

“Avrupa Boşanıyor” için 7 Yorum

 1. Ayse dedi ki:

  Babalar cocuklari aldiklarinda nasil bakacaklar ki
  Cocuk bakmak kadin fitratina daha uygundur.Mahkemede her yil yaz aylarinda 1 ay cocugun babada kalma karari veriliyor.Ben hic 10 gunden fazla cocuga tahammul eden baba duymadim.En gec 10.gunde anneye gonderiyorlar.Ancak anneye cok kini varsa 1 ay baba aliyor.Anneyle telefonla gorusmesine bile izin vermeden .Bu zalimlik degil mi? Bazen anneler buyuk cocuklarini babaya vrriyorlar.Baba en fazla 6 ay dayaniyor.Sonra anneye geri yolluyor.Eger anne gostermiyorsa gider dava acarsiniz
  Erkege de yeterince hak verilmis.Anne evlenince niye babanin cocugu alma hakki oluyor.Yeterince kadin haklari gelismis olsaydi boyle bir kural olmazdi.

  • Yahya dedi ki:

   Hanımefendi,

   münferiden yaşanan olayları burada genele aften yazmanıza anlam veremiyorum.
   Öncelikle mahkemelerimizin nafaka uygulamasıyla ilgili bir sistematik hesap yöntemi yok. Tamamen hakimin vicdanına kalmış. Asgari ücretle çalışan işçiye bir nafaka çıkartıyor maaşının üstünde. 4 kişilik aile düşünün, mahkeme çocukları anneye veriyor. 3 kişi için (2 çocuk ve 1 kadın) nafaka hükmediyor. Kişi başı 400 tl diyor mesela… 1200 tl bu adam nasıl ödeyecek? Hele bir de evi kira ise vs… veya müşterek konutu kadına/çocuklara verirse bu adam ne yapacak?

   Dediğiniz gibi maaşını düşük gösteren de var… kadın adamın cebine dikmiş gözünü adam ne yapsın? Çocuğum piano dersi alacak, fransızca öğrenecek adama nafaka arttırımı için dava açıyor… özel okula gidecek okul ücretini ödesin… Madem baba ödeyecek, niçin çocukları üzerinde karar verme yetkisi yok? Niçin baba hangi okula gideceğine karar veremiyor?
   Ayrıca mal kaçıyor demişsiniz… kadın zerre hakkı olmadığı maldan nasıl hak talep edebilir? böyle bir saçmalık olabilir mi? evlilik birliği içinde edinilen mallar ortaktır! Kadının katkısı varsa, hakkını almalıdır buna itirazımız yok. Ancak adam iş kurduysa, ev, araba, arsa aldıysa kadın evde otura otura buna nasıl ortak olur? Benim annemin/babamın bu kadar yıl emeği ve hakkı varken, onlar bunların hiç birinden hak talep edemezken, nasıl oluyor da 3-5 senelik evliliğe istinaden kadın kocasının malının ortağı oluyor?

   Ve demişsiniz ki, 10 günden fazla çocuğa tahammül eden baba duymadım. Bakınız karşınızda var. Hemde böyle çok baba var. Ancak müsaade edilmiyor, ancak babaya düzen kurdurulmuyor, ancak kadının yalan – iftiraları bitmiyor. Adam da ne yapsın? Aynen yaz günü sakıza basmak gibi…! Adam ne yapsın kadın benden uzak olsunda ne yaparlarsa yapsın demek zorunda kalıyor.

   İlaveten “anne göstermiyorsa gider dava açarsınız” öyle olmuyor işte. Sistem tamamen pozitif ayrımcılık üzerine kurulu. O anne olacak kadının birde yalanlarını/iftiralarını çürütmen gerekiyor mahkemede… Ayrıca davalar yıllar sürüyor… birde avukatıyla ayrı uğraşacaksın, uzmanıyla ayrı uğraşacaksın vs… vaktin ve paran çok ya!

   Arap toplumundan da örnek göstermişsiniz; kimse kimseyi tutmuyor. İsteyen gider kocasını boşar, başka bir erkekle evlenir.. veya dini nikah yapar (hani daha kolay olsun diye) 3-5 erkekle evlenmiş olur. Zaten bunu ünlülerimiz yapıyor… dini hassasiyeti olmayanlarda yapıyor. Çıktığı, aşk yaşadığı erkek adediyle gurur duyan övünen hava atan bir nesil var.
   Anadolu kültürümüzde tek eşli ve ömür boyu evlilik makbul çünkü dinimize görede makbul olan budur…! Diğer bir ifadeyle arap toplumu/örf adetleri; islamı yansıtmaz.

   • Ayse dedi ki:

    Yorumunuza tesekkurler
    Ben etrafimdaki orneklere bakarak soylemistim
    Aslinda bunun erkegi kadini yok
    Guclu olan Allahtan korkmayan her turlu zulmu yapar

 2. koray dedi ki:

  asıl işin kötü tarafı sözde bizden .artık eminim. sahte dindar yöneticiler başta. sürekli feminist kadınların istediği kanunları çıkartıyorlar. hele bifatma şahın varkı bakan iken neler yaptı. halen tv lerde kadına şiddet diye hop kalkıyor hop iniyor. ualn benim çocuklarım malım param yaşama sevincim umudum bitti. sırf pskolojik baskı yapıyormuşum. hemde kadına çene ile. ölmüşüm zaten ne devleti nede kolluk güçlerini takar mıyım. gel gelelim Allah ın kanunları var. ondada karar veremedim .bir hoca çıksada fetva verse erkeğin elinden çocuğunu olan parasını alan bu devletle cihat yapmak .farzmı değilmi. yaALLAH IN hükümleri YADA belimizi lkıran hukumumetin hukumleri

 3. esra dedi ki:

  Hiç gidip yakından gözlemleme fırsatım olmadı ama Arap ülkelerinde de boşanmanın oldukça yaygın ve çok ilginç normalleşmiş bir durum olduğunu arap arkadaşlarım vasıtasıyla öğrenmiş ve çok şaşırmıştım. Boşanmış kadına ve erkeğe dul, hatta lekeli, hatta defolu gözle bakılan bizim toplumumuzla karşılaştırınca çok şaşırmıştım. Hangisi normal hangisi anormal bilemedim.
  Avrupa’daki durum daha farklı tabi. Medeni hukukumuzda aynı veya çok benzer olduğu için bizdeki boşanma meselesi ne yazık ki tamda onlarınkine benziyor. Avrupalı bir arkadaşım boşandığı eşine ve iki çocuğuna ödediği nafakadan dolayı geçim zorluğu çektiğini söylemişti. Boşanmış aile tipine uyum sağlamış görünüyorlardı, muhakkak ki hayata bakışları da bizimkine benzemediğinden bir tek maddi kısmın oları rahatsız etmesi oldukça anlaşılırdı.
  Bizim toplumumuzda ise durum çok daha vahim, geleneğimize inancımıza alışmışlığımıza uymayan bir medeni hukuk, bir yandan bolca mahalle baskısı…

  • Ayse dedi ki:

   Nafaka odemeyince baba peki iki cocuga kim bakacak anlayamadim.Anne tek basina mi bakacak ki cogu zaman gercek hayatta bosanan kadinlar cocuga kendisi bakiyor.
   Baba zengin bile olsa mahkeme surecinde gelirini dusuk gosteriyor mal kaciriyor.Insanlari yanlis bilgilendirmeyelim.Nafaka yatirmamak icin kirk takla atiyor babalar.Sonra da 4 es almaktan bahsediyorlar.Daha bir kadinin ve bir cocugun sorumlulugunu kaldiramiyorlar.
   Bosanma oranlarinin azalmasi icin erkek analarinin ogullarini narsistik yetistirmemesi lazim.Erkeklerin aile babasi olmayi esine ve cocuklarina iyi davranmayi sorumluluklarini yerine getirmeyi ogrenmesi gerek.Kadinlar mal degildir.Kadinlarin da bir birey oldugunu bu toplum zamanla ogrenecek.
   Arap toplumundacok eslilik var ama orada kadinlar omrunde birkac kez evlilik yapabiliyorlar.Sahabe annelerimiz de omurlerinde birkac evlilik yapmislardir.Bizim Anadolu kulturunde tek eslilik ve omur boyu suren evlilik makbuldur.

   • esra dedi ki:

    Ben nafaka odemesın demedım aslında, sadece gozlemledıgım bırseyı paylastım. Adam bosanmıs cocuklarını ıkı haftada bır goruyor ama bana yansıdıgı kısmı sadece maddıyatıydı. bunu dıle getırdım. Basettıgım yerde ulkemız degıldı zaten. Cozum ustune bır onerıde ne yazıkkı bulunamıyorum.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Tüm istediği sadece diplomadan ibaret olan anne babalara, Allah niye bir Fâtih bir Selâhaddin göndersin ki? Bol bol mühendis gönderir.” (Nureddin Yıldız

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku