Babalar İçin Çocukla İlgilenmenin On Pratik Yolu

26 Kasım 2013Çocuk Eğitimi, Haberler10 Yorum »

Son Riding on Father's ShouldersBabaların çocuklarıyla daha az vakit geçirdikleri bir gerçek. Zamanlarının büyük bölümü evin dışında geçen babalar ya çok geç ya da yorgunluktan bitap bir vaziyette geliyor eve. Tek dinlenme şansı olan evdeki zamanını, kendisinden ilgi bekleyen çocuğuna mı harcasın yoksa kafayı dinlemeyi mi tercih etsin? Aslında mesele tam da bu. Yani çocuklarımızla ilgilenmeyi bir “iş” gibi görmemiz. Onlara ayıracağımız zaman dilimini iş gibi görmediğimizde çocuklarla ilgilenmek, oyunlar oynamak, konuşup sohbet etmek, masal anlatmak bizi de dinlendiren bir güce sahip. İş hayatının yorduğu ve hırpaladığı iç dünyamız çocukların masum dünyasıyla temas ettiğinde adeta rehabilite oluyor, yenileniyor, enerji ve mutlulukla doluyor.

 

Çocukla geçirilen yarım saatlik bir zaman dilimi bile onu mutlu etmeye yetebilir. Yeter ki tüm ilginizin kendi üzerinde olduğunu bilsin. İşte size çocuğunuzla yapabileceğiniz bir kaç etkinlik.

 

1. Oyun oynayın: 15-20 dakika bile olsa çocuğunuzla oyun oynayın. Yap-boz, lego, araba yarışı, evcilik, futbol ve daha nicesi… İçlerinden birini seçin.

 

2. Resim yapın: Sizin elinizden çıkan bir resmin onu ne kadar mutlu ettiğine şaşıracaksınız. Resmi onun direktifleriyle sizin çizmeniz, yahut sizin direktiflerinizle onun çizmesi son derece eğlenceli sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Bunun için illa yağlıboya setine ihtiyacınız yok. Bir defter yaprağı ve kurşun kalemin nelere kadir olduğunu çocuğunuza gösterin.

 

3. Televizyon izleyin: Çocuğunuzun sevdiği ve yaşına uygun çizgi filmleri, programları beraber izleyin. Ona sorular sorun. Meseleler üzerine konuşun. Bu çocuğunuza istediğiniz doğru mesajları vermek ve onun iç dünyasını tanımak için büyük bir fırsattır unutmayın.

 

4.

Meyve tabağı hazırlayın: Beraberce mutfağın yolunu tutup meyve tabağı hazırlayın. 10 dakikanızı bile almayacak bu iş anneyi de mutlu edecektir. Özellikle akşam yemeğinde bulunamamışsanız meyve tabağı ile yokluğunuzu telafi etmeye çalışabilirsiniz.

 

5. Masal okuyun: Kendi çocukluğunuza gidin ve büyüklerinizin size okuduğu-anlattığı masalların zihninizde bıraktığı o güzel tadı anımsamaya çalışın. Aynı güzelliği çocuğunuza da yaşatmak isteyeceksiniz.

 

6. Anneye sürprizler yapın: Hafta sonu anne uyanmadan hazırlanan bir kahvaltı, yahut anne için çizilmiş bir resim, bir demet çiçek… Eşiniz için çocuğunuzla birlikte yapacağınız şeyler ona mutlu bir ailede olduğunu hatırlatır. İleride kendi eşine karşı nasıl davranması gerektiğini kavrar, böylece mutlu bir evliliğin ilk eğitimini almış olur. Ayrıca siz ve eşiniz için de son derece romantik anılar olur. Bir taşla iki kuş diyebiliriz.

 

7.

Kendinize masaj yaptırın: Gerçekten hiç enerjiniz olmadığında bu maddenin çok işe yaradığını göreceksiniz. Yüzüstü koltuğa uzanın ve çocuğunuzun sırtınızda minik adımlarla yürümesine izin verin. “Ara sıra ne kadar büyümüşsün, çok ağırsın” gibi sözlerle ona şakalar yapın. Sizin için masaj, onun için oyun olan bu aktivite yorgunluğunuzu unutturacaktır.

 

8.

Yürüyüş yapın: Hafta sonu evde olduğunuz zamanlarda onu dışarı çıkarın. 15-20 dakikalık küçük bir yürüyüş yapın, onunla konuşun. Parka gitmeseniz de bundan mutlu olacaktır, çünkü sizinle baş başa vakit geçirmek çocuğunuzun çok hoşuna gider.

 

9. Markete birlikte gidin: Market alışverişlerinizi beraber yapın. Alışveriş esnasında hem evle ilgili sorumluluk almasını sağlamış olursunuz hem de harcamalar konusunda çocuğunuza önemli bilgiler verebilirsiniz.

 

10. Beraber namaz kılın: Namazınızı kılacağınız zaman onu da çağırın. Böylece ona namazı da sevdirmiş olursunuz. Namazın arkasından beraber dua edin. Bazen siz dua edin o “amin” desin, bazen o dua etsin siz “amin” deyin. Evladınızın günahsız kalbiyle ettiği ve amin dediği dualarınızın kabul olacağı ümidi içinize bambaşka bir ferahlık verecektir.

Semerkand Aile Dergisi

Okunma Sayısı : 11.593

Yorum yapın

“Babalar İçin Çocukla İlgilenmenin On Pratik Yolu” için 10 Yorum

 1. fırat cem dedi ki:

  benim babam benle küçüken ilgilenirdi ama bu teknoloji çıktı çıkalı cep telefonları bilgisayar tablet herşey bütün teknolojiler yüzünden babam çok oynamıyo artık benle arada bir oynuyoruz hepimiz teknolojinin köpeği olmuşuz bizi uyuşturucu gibi zehir gibi bizi içine çekiyo aslında bu site kurmaları güzel olmuş insan içini dökmesi kimseye anlatayamadığı şeyleri söylemesi güzel olmuş gerçekten iyi geldi

  • Abdullah BİR dedi ki:

   FIRAT CEM’e…

   Manevi anlamda rahatlamak ve dertlerine care bulmak için doğru yerdesin.

   Burada senin dertlerini paylaşacak, kimseye anlatamadığın şeyleri dinleyecek, bilgili, tecrübeli ve eğitimli, her biri diğerinden değerli abilerin ve ablaların var.

   Burada olmaya ve bizler ile sohbet etmeye devam et

 2. Biri dedi ki:

  İlk 9 madde tamam da beraber namaz kılın nasıl bir öneri. Budist biri okumasın mi bu yazıyı, ya da ateist biri. Herkes müslüman değil ki

  • Mehmet dedi ki:

   Kesinlikle, Müslüman ailede baba konulu başlıkta yayınlayın bu yazıyı.

  • Cihad dedi ki:

   Aman da aman ne hassasiyet!

   Tabi insan da basiret ve izandan yoksun bir makine veya bir robot değil mi. 10’uncu maddeyi okuyunca bu madde benim inancımla ilgili değil, bu maddeyi atlıyorum diyemiyor değil mi. Veya müslümanlar namaz kılıyorsa bende yoga yapayım diyemiyor mu bir budist. İnsanlara muhakemesiz bir ahmak muamelesi yapmayı bırakalım.

   Ayrıca,

   Bu ülkede yüzdelik küsaratlara bile girmeyen kesimler için metinlerimiz niçin dinden arındırılsın ki. Müslümanların hukuku ne olacak o zaman. Ateistlerin hatırına bizde mi, ateistçe düşünelim.Peki,müslümanca düşünüp, müslümanca yaşamayı hangi ara yapacaz.

   Hem ayrıca;

   Bu yazının yayınlandığı dergi de ve alıntılayan bu site de dini referans aldığını beyan etmişler zaten. İsteyen okur, istemeyen okumaz, isteyen de ayıklayarak okur. Al sana hürriyet!

   İman ve küfür, hidayet ve dalalet, madde ve mana birbirinin muhalifi olarak orta yolu olmayan iki ayrı uçturlar. Maddi ve dünyevi olanı umuma teşmil bir ortak payda ve imani ve uhrevi olanı fer’i ve hususi olan bir hakikat olarak düşünmek şeytani bir mugalatadan ibarettir. Niçin ben tarafsızlık adına taraf-ı muhalifi iltizam edeyim ki. Yani namaz yokmuş, Allah yokmuş ve de emirleri de yokmuş gibi yapayım ki. Toplumsal barış veyahut içtimai birliktelik niçin benim dinimi ve dinime ait hususları terk etmeye münhasır olsun. Öyle bir hava estiriliyor ki din hadd-i zatında kötü birşeymiş gibi, toplum hayatına taşındıkça, hep birileri kırılıyor, birilerine hakaret oluyor, birilerini dışlıyor falan filan. İlla ki bizim gibi olacaksın dayatması bu dille sürdürülüyor. Bu kesimler şuncacık bir tahammülü gösteremiyorlar. “müslüman birisi müslümanca tavsiyelerde bulunmuş. işime yarayanı alayım gerisi onları ilgilendirir” hepsi bu!

   Ramazan ramazan laiklik konusuna girmek istemiyorum lakin bana aynı türkünün nakaratları gibi geliyor bu sözler.

 3. yunus dedi ki:

  Şükürki işim gereği günzünleri de evde olma imkanım var ve çocuğumla doyasıya ilgileniyorm onun an ve an büyüdüğüne şahit oluyorum saydığınız 10 maddenin 10 unu da yüzde 90 yapıyorum ve yapmaya çalışıyorum bu yazıyı okuyunca biraz rahatladım doğrusu, tek problem iştah ve yemek problemi onuda süper dadıyı örnek almaya çalışarak çözmeye çalışıyoruz. :)))

 4. AZMİ AYDOĞDU dedi ki:

  dikkatten kaçırılması gereken en önemli noktalardan biri insanın nasıl yetiştiği ve ilk okulu nasıl okuduğu evet ilk okul yani aile anababa okulu eğer çocuklarımızın sağlıklı bireyler ve iyi bir anababa olmasını istiyorsak kesinlikle onlara sorumluluk ve emanet gözüyle bakmalıyız. anadolu erkeği adındaki arkadaş sitemli yazmış haklısın malesef kadın şeytanlarda var ama insan şeytandan üstündür bunu unutma başında bir ayrılık varsa çocuğunu asla bırakma büyüyünce seni bulur kendi gelir diyen atalarına aldırma o çocuk senin imtihanın unutma ona bırakacağın en güzel miras sevgi göstermek ve iyi ahlak sahibi olmasını sağlamak para elinin kiri kazanılır yeterki iktisatlı ol evladını sakın bırakma.

 5. Bir Adem dedi ki:

  Rahmetli bana fazla, belkide yeterincede vakit ayırmadı, fakat ayırdıği kaliteliydi. Beraber vakit geçirirkin öğütler verdi ve hayat bakışından örnek alabiliyorum. Keşke ibadet konusunda yalnız cuma namazı olmasaydı.

 6. anadoluerkeği dedi ki:

  inşallah birgün baba olurum da burada yazılanları yapabilirim çok isterim öyle bir baba olabilmek. ama tabi karımın müsade etmesi gerekecek çünkü benden boşanırsa hiçbirini yapamam. çünkü biliyorsunuz bu ülkede boşanmak demek senin için babalık bitti babalıktan atıldın demek ülkemizde. çünkü devlet diyor ki: ” çocuğuna bak para gönder nafakasını ver ama onu görmek istiyorsan önce bana 300 lira icra paramı ver bakıym… veremessen sana çocuk yoooook”

 7. gulush dedi ki:

  Babanın ve yaklaşımlarının çocuk için ne kadar önemli bir yeri olduğu, çocuğun kişiliğini ve her yöndeki gelişimini büyük ölçüde etkilediği açıktır.Babanın çocuk üzerindeki rolü anneyi tamamlar. Baba çocuğu için hem bir model hem her şeyi öğrenebileceği bir kişi hem bir güven unsuru hem de duygularını ve zamanı paylaşabileceği arkadaş özelliğini taşır

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir eylemin, iyi ya da kötü olduğuna işaret eden tek bir nitelik vardır; eğer dünyadaki sevgi oranını arttırıyorsa iyidir ancak insanları ayırıyor ve aralarında düşmanlığa sebep oluyorsa kötüdür. “ ( Le Tolstoy)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku