Kadının Avatarı Erkek

Yazar Sema Maraşlı, “hayırlı izdivaç için erkeğin üstünlüğünü kabul etmek lazım” dedi ya, modern kadınlar isyanda.Oysa kızacak bir şey yok. Özetle “ey kadınlar, akıllı olun. Erkeğe kendini üstünmüş gibi hissetmesi için izin verin, geminizi yürütün” diyor.

Bu zaten ezelden beri tıkır tıkır işleyen bir çark. Kadın erkeğin sırtını sıvazlar hep: “Sen süpersin aslanım, hadi yürü bizon avına!” Onlar da haklı. Motive olacağız ki musluğu tamir edelim, sinekleri öldürelim, sefere çıkalım. Çocuk için malzeme verelim.

Hem şu dünyada özgüveni örselenmiş erkek kadar çekilmez bir yaratık yok. İnanmayan erkek arkadaşına 10 dakika Kıvanç Tatlıtuğ’u övsün ve görsün gününü. Erkekten randıman alacaksan özgüvenine oynayacaksın. Aksi takdirde roller de karışır, işler de.

O zaman da Sema Hanım’ın dediği gibi, bozulur sistem. Bunun inançla falan ilgisi yok. Stratejiyle ilgisi var.Hatta modern kadının kendi kalesine gol attığını söylemek bile mümkün. “Eşitlik” ve “cinsel özgürlük” uğruna erkeğin özgüvenini sarsıp kendi işlerini zorlaştırıyorlar. Oysa tersini yapsalar, her işe yarayan bir avatarları olacak.

İşte modern kadının ninesinden öğrenmesi gereken sır. Eski kadınlar erkeklerle yarışmanın çocukça olduğunu anlamıştı. Kazansalar da kaybedecekleri bu yarışa girmek yerine kafayı kullanmayı seçtiler. Erkeğe erkek muamelesi yapıp kendileri için savaşmasını, kuleler dikmesini, lokomotifi, penisilini ve matbaayı icat etmesini sağladılar. Onu avatar haline getirdiler yani.

Bildiğiniz, filmdeki avatar: İçine girip kumanda ettiğiniz, fiziksel olarak sizinkinden daha kuvvetli beden. Kanuni ve Avcı Mehmet atlarının üstünde gururla ilerlerken, Hürrem ile Kösem analog kumandaları sayesinde zaten hakimlerdi olaya. İşte feministlerin atladığı nokta.

Tuna Kiremitçi / Hürriyet Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz