Berat Kandili’nin İhyası

30 Nisan 2018Haberler7 Yorum »

berat çiçekEn Mühim İşimiz:Berat Kandili’nin İhyası

Mübarek “üç aylar”dan Şâbân-ı şerîf içindeyiz; Ramazan’a az kaldı. Hem on bir ayın sultanı ve mü’minlerin sebeb-i gufrânı Ramazan’ın heyecanı içimize düştü, hem de “Berat gecesi”nin telaşı gönlümüzü kapladı.

Şaban ayı, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) hazretlerinin ayıdır; Efendimiz bu ayda; geceleri sabahlara kadar ibadet ederdi; çok oruç tutardı. Hz. Âişe validemiz (ra.) sebebini sorunca buyurmuş ki:

“Ya Âişe! Bu, melekü’l-mevte (Azrail) o sene içinde vefat edeceklerin isimlerinin yazdırıldığı aydır. Ben de ismimin ancak oruçlu iken kaydedilmesini seviyor ve istiyorum.”1

Ashâb-ı kirâm ve geçmiş evliyâullah büyüklerimiz bu ayda çok oruç tutar, çok Kur’ân-ı Kerîm okurlar, Peygamber Efendimize çok salavat getirirler, af ve mağrifet olunmak için onu tevessül edinirlerdi; zenginler zekâtlarını bu ayda fakirlere verip, onların Ramazan orucu için kuvvetlenmelerini düşünürler, valiler durumu şer’an müsait mahkûmları hapisten azat ederler, tüccarlar borçlarını alacaklılarına öder, hesaplarını kapatırlar; çoğu Ramazan hilalini görünce de gusül abdestini alıp itikâfa girerlerdi.

Leyle-i Berâet, Berat gecesi, Şaban ayının en mühim gecesidir; yılın da en mübarek, en dikkat edilecek, ihya olunacak gecelerinden biridir, meleklerin bayramıdır; bu gece yeryüzüne çok rahmet, bereket ve hayır iner; çok mü’minler af ve mağfiret olunur; ancak şirke bulaşanlar, birbirlerine kin tutanlar, dostlar ve akraba ile ilgiyi kesenler, sihir yapanlar, kâhinler, ayyaşlar, faizciler, namusunu satanlar hariç!

Berat gecesinde eceller, rızıklar, hacca gidecekler, ölecekler, saidler, şakiler, senenin mühim olayları yazılır, tespit olunur, kesinleşir; kimi Allah’ın rahmetine erer, kimi mahrum kalır; kimi mükâfatlandırılır, kimi cezalanır; nicesinin kefeni hazırlanmıştır, o çarşıda alış verişte; kiminin kabri kesinleşmiştir, o gafilce eğlencede; nice gülen vardır, eceli yakın; nice bina vardır, sahibi toprağa girecek; nice cennet uman vardır, cehennemde yanacak; nice sevap uman vardır, ikaba uğrayacak; nice kâr bekleyen vardır, zarara çarpılacak…

Berat gecesi müthiş bir gecedir; Hasan-ı Basrî hazretleri bu gecede evinden çıkmıştı, yüzü sapsarı; sanki kabre konulmuş da kalkmış… Sebebini sordular bu korku, hüzün ve kederin, buyurdu ki:

“Vallahi gemisi parçalanmış bir kimse benden daha fena durumda değildir; çünkü işlediğim günahlarımı kesinlikle biliyorum ama iyiliklerimin kabul olduğundan şüphedeyim, acaba halim ne olacak diye telaştayım…”

Sevgili kardeşlerim, bu mühim gece için öncelerden hazırlanın, oruçlar tutun, zekâtlar, sadakalar verin, salât u selâmlar getirin, çok zikir yapın, tevbe edin, Kur’an okuyun, nafile namaz kılın, sıla-i rahîm yapın, ağlayın, dua edin, Mevlaya yalvarın da sizi, bizi mağfiret eylesin, adımızı “Dîvân-ı Süedâ”ya kayıt buyursun, bahtımızı güzel kılsın, rızkımızı bol versin, nusretiyle bizleri ve mücahid kullarını takviye etsin, zaferlere erdirsin; fütûhât ve füyûzâta mazhar kılsın, başımızdan musibetleri, belaları, cezaları, kötülükleri uzaklaştırsın, bizleri iki cihanda aziz ve bahtiyar eylesin!

Yoksa bu âlemin hayhuyu bitecek gibi değil; dünya boş ve fâni; baki ve ebedî olan âhiret! Allah cümle ümmet-i Muhammed’i nevm-i gafletten ikaz buyursun, hakkı görüp ona uymayı, batılı sezip ondan korunmayı, âhirete iyi ve tam hazırlanmayı nasip ve müyesser eylesin!

Prof.Dr.Mahmud Es’ad Coşan

 

Okunma Sayısı : 6.126

Yorum yapın

“Berat Kandili’nin İhyası” için 7 Yorum

 1. Sema Maraşlı dedi ki:

  Kıymetli Dostlar! Berat Kandilinizi tebrik ederim. Gecenin feyzinden, bereketinden, Rabbimizin lütfundan, kereminden bol bol faydalanmak nasip olsun. Dua eder, dualarınızı beklerim.

 2. ANA YÜREĞİ dedi ki:

  NEDAMET ZAMANI
  Yemenden Doğu Türkistan’a kadar yeryüzü ateş altında cayır cayır yanıyor. Bu kadar sıkıntı mevcutken, mazlumların iffeti, namusu, çoluğu, çocuğu, canı tehdit ve sömürü altındayken sıcak yataklarımızda tok karna uyumak da ne ola?

  Ben tek bir kişiyim ne yapabilirim? Neye gücüm yeter? diyene, hem kendi hem Müslüman kardeşleri için 19 nisan gecesi yeter. Milleti ibadetten soğutup, duadan gevşettiler. Bilinsin ki dualar, ne bela ve musibetlere engel olmaya kadirdir.

  Dua kulluk alâmetidir; “… Sizin duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi?” (Furkan Suresi, 77)

  ‘’Kalpler ancak Allah’ı anmakla huzur bulurmuş.’’
  Kalbi darda olan, derdine deva bulamayan, göğsü sıkışan, hastalığın şifasını bekleyen, gördüğü zulmü değiştiremeyen, mahkûm olup özgürlüğünü bekleyen, yalnız olduğunu hisseden, haksızlığa uğrayan, gönlü kırık olan, günaha battım çıkamam diyen, ibadetim bana yeter diye kibirlenen, arafta kalan, yolunu kaybetmiş yeni bir yol arayan, bir tek “DUA” tüm hepsine yeter… Haydi duaya…

  “Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad olurlar.” (Bakara Suresi, 186)

  19 Nisan gecesi Şaban-ı Şerif’in on beşinci gecesidir. BERAT GECESİ’ dir.
  Berat:“iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğünün bulunmaması” anlamına gelir. Berat gecesi adını Allah’ın günahkârları affetmesinden alır (berâet).

  Bu gece için Hz. Peygamber’in, “Allah Teâlâ -rahmetiyle- şâbanın on beşinci gecesi dünya semasında tecelli eder ve Kelb kabilesi koyunlarının kılları sayısından daha fazla kişiyi bağışlar” buyurduğu rivayet edilmiştir (Tirmizî, “Ṣavm”, 39; İbn Mâce, “İḳāme”, 191).

  Bu gece istiğfar etmeyi unutmamak lazım. Hem kendimiz hem ümmet için “Nestağfirullah El-Azim” demek Müslüman kardeşlerimiz için, onların yerine de tövbe etmek demektir. Bir kişinin, diğer Müslümanlar için de tövbe etmesi, yanlış itikatlardan ve günahlarından toplum üzerine gelecek olan bela ve musibetleri engeller.

  Başka bir rivayette;
  “Allah o gece güneşin batmasıyla dünya semasında tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona âfiyet vereyim, yok mu şöyle, yok mu böyle!’ der” buyurmuştur (İbn Mâce, “İḳāme”, 191).
  “Allahu Teala bu gece; yarattıklarının bir sene içindeki rızıklarının ne kadar olacağını, o sene kimin zengin veya fakir, aziz veya zelil olacağını, bir dahaki sene o geceye kadar kimlerin sağ kalıp kimlerin öleceğini, hacca gideceklerin kimler olduğunu meleklerine bildirir.” (İbni Ebi Şeybe, İbni Asakir, Beyhaki, İbni Zencuye, Deylemi, Dinevri ve Taberi ‘r.a.’ gibi mukaddislerin naklidir.)

  Bu gece kılınması gereken namazlar ve edilmesi gereken dualar vardır. 100 rekatlık namaz olduğu gibi gücü yetmeyene 14 rekatlık kılınacak namazda Allah Rasulü (s.a.s.) tarafından bildirilmiştir. Kılınacak her bir iki rekat sonrası okunan, her bir niyet için 3 Yasin-i Şerif’de ibadetler içindedir. Bu ibadetlere, islami kaynaklardan kolaylıkla ulaşıla bilinir. Bu gecenin namazlarında ve ibadetlerinde birçok hikmet vardır. Rabbim nasiplenenlerden eyler inşAllah.

  “Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü, Allah’ın rahmetinden ancak kâfirler topluluğu ümit keser” buyrulur. (Yûsuf 12/87)

  Dua eden herkes, muhakkak şu üç şeyden birini elde eder: Ya duası kabul edilir, ya kendisi için âhirete saklanır, ya da yaptığı dua günahlarına kefaret olur.” (Muvatta’, Kur’ân, 36)

  Rabbim bu maddi ve manevi bereketli geceyi çocuklarımızı da teşvik ederek Hakkıyla ihya etmemizi nasip etsin. Geceniz mübarek olsun.

 3. Feyza dedi ki:

  …. Hanim,
  Size tavsiyem (ki siz benden daha tecrubelisiniz ama okudum ve aklima ususenleri yazmak zorunda hissediyorum.);
  nasilsa kendi aileniz yakininizda ve siz muhtemelen ev hanimisiniz. Sair zamanlarda, esiniz evde olmadigi gunduz vakitlerinde de izin vermemezlik yapmiyorsa esiniz size, izni dahilinde annenize ugrayip onu gorebilir, yardim edebilirsiniz. Size tavsiyem, bunlari k.valide tarafiniza fazla aksettirmeyin ve hatta esinizi de akrabalarinizin her geldigi zaman ailenize gitmesine mecbur birakip sogumasina ve ortamin gerilmesine sakin musade etmeyin. Oyle bir ortam olusturun ki, esiniz ailenizin karsi apartmanda oldugunu yeri gelsin unutsun dahi..ona bu rahatligi verirseniz, hem siz ailenizle yalniz oldugunuz vakitlerde goze batmadan daha rahat bir iletisim kurabilirsiniz kimsenin gozunun icine sokmamis olursunuz bu durumu, hem de yakinliktan dogan “fazla muhabbetin” esiniz ve aileniz arasindaki saygi ve hurmet cizgisinin asilmasindan korumus olursunuz aile iliskilerinizi.
  Erkek tarafi bunu bazen gurur meselesine donusturebiliyorlar. Surekli kiz tarafiyla hasir nesir olan ogullarina zulum edildigini, ogullarinin hanim koylu oldugunu dusundukleri icin erkekler de annelerine hanimi tarafiyla fazla gorustugunu belli etmek istemeyebiliyor hatta bu yuzden gorusmeyi seyreklestirmek isteyebiliyorlar. Bu dengeyi kurmak sizin elinizde. Akrabalarinizla her toplantida esinizin gorusmesini sakin sart kosmayin. Izin verdigi surece siz gidin, vermiyorsa arada anne babanizi ziyaret etseniz kafi. Yani bu olusan manzaranin hayatinizda hicbir kotu tesiri olmadigina once esinizi sonra ailesini ikna ederseniz babanizin tasinmasi unutulan bir hadise olup siz de zamanla ailenizle daha kolay iletisim kurmayi basarabilirsiniz. Nasilsa yakin evleriniz.
  Yanlis anlamayin, iyiliginiz icin soyluyorum. Siz bu guveni ve rahatligi esinize ne kadar verirseniz kendi mutlulugunuza o kadar fazla yatirim yapmis olur o denli rahat gorusursunuz ailenizle yoksa yarin oburgun evden tasinmayi dahi goze alabilir esiniz eger aile ici yakinliktan cok rahatsizlik duyarsa ve yine siz uzulursunuz.
  cunku bunlar toplumumzda cok yasanan hadiseler.
  Ilerde eltiniz asi bir kiz olursa bu da sizi etkilemesin. Cunku her kim ne yaparsa kendine yapar. Siz k.validenizin degil Allah’in adaletine guvenin cunku guvenecek baska bir dalimiz yok bizim.
  Bebeginiz olacak insaallah, siz guzel seyler dusunun..anne olacaksiniz, ne guzel duygular. Allah mutlu mesut etsin sizi. Ona hazirlanin siz bunlar her ailede olan seyler bana inanin. Mesela su an bulundugum ilde ekseri bu hayatlar yaygin. Ya ayni evde ya da altlinustluboturuyor k.valide gelin. Kizlarin anneleri ise genelde uzak. Onlar ne yapsin.. Siz sukredebileceklrinizi dusunup sizi gaza getirmesine sebep olavak insanlardan uzak durun. Evladiniz saglikli hayirli olsun. Dusunun ki ayni evde yasayan gelinleri..onlari dusunurseniz sabriniz artar.
  Bu bana terapi oluyor bircok konuda bilemiyorum sizi.
  Isim koyma konusunda soru yasayabilirsiniz ornegin, erkek olursa babasinin adini koymak ister esiniz. Bu da cok yaygin 🙂 Buna da hazirlikli olun simdiden ve buyuk bir engel yoksa isimde hic dusunmeyin ve koyun ismini. Cunku bunlar erkek tarafini onure ediyor benim gozlemledigim ve gelinlerini daha cok sahipleniyorlar o zaman..
  Hersey rayina girer kardesim gonuller hos olsun. Roller degisir, dunya devri daim eder ve biz de gocer gideriz ebedi aleme..
  Yorumu k.valide sorunlari isimli baslikta yazamadim, cok yorum alan sayfalarda yazamiyorum agir iskiyor. O yuzden buraya yazdim. Hakkinizi helal edin.
  Selam ve dua ile.

 4. Fatma K.G dedi ki:

  Amin, Rabbim her iki dünyamızı da kurtarmamızı nasib etsin inşaAllah…

 5. Bahaddin dedi ki:

  Öncelikle teşekkürlerimi arz ederim Sema hanım ,paylastiginiz her yazıyı takip etmeye çalışıyorum ,gerçekten güncele uygun yazılar paylasiyorsunuz .Allah razı olsun .

  BU GECE BERAAT EDEBİLMEK İÇİN

  Sakın bu geceye ilişkin yanlış düşünme!

  Sen, sadece bu gecede yapacağın ibadetle cehennemden beraat etmeyeceksin / edemezsin. Sen, bu gece alacağın karar doğrultusunda bundan sonraki ömrüne vereceğin yön ile beraat edeceksin. Zira nice beraat gecesi tövbe eden kişi vardır ki, ertesi gün tövbesini bozmuş, berat nişanını yırtmıştır. Tıpkı şartlı salıverilen mahkûm gibi. Nice salınan mahkûm, ertesi gün işlediği suçla tekrar kodesi boylamıştır.

  Bu gece bir karar verme gecesi;

  Günah dolu bir yaşama devam mı yoksa pişman olup yol yakınken Hakk’a dönmek mi?

  İbadetleri aksatmaya devam mı yoksa ibadetleri düzenli ve bilinçli bir şekilde yapmaya dönmek mi?

  En yakınlarından başlayarak kul hakkını dikkate alan bir yaşam mı yoksa Allah’tan korkmaz, kuldan utanmaz bir yaşama devam mı?

  Sorumluluklarının farkına varıp bunları üstlenmek mi yoksa vurdumduymaz bir yaşantıya devam mı?

  Rabbim, bu gecemizi beraatimizin başlangıcına vesile eylesin.

 6. semamarasli dedi ki:

  Berat Kandiliniz mübarek olsun Kıymetli ÇocukAile dostları.
  Rabbim bu nurlu, bereketli, gecenin güzelliklerinden faydalanan kıymetini bilen ihya eden kullarından eylesin cümlemizi.
  Sıkıntıda olanların sıkıntılarını gidersin.
  Haksızlığa uğrayanları feraha çıkarsın. Mazlumların gözyaşı dinsin.
  Bekarlarımıza hayırlı eş versin.
  Yuvasında huzur olmayanlara huzur versin.
  Rabbim rızasına uygun hayat sürmeyi cümlemize nasip etsin.
  Vatanımıza memleketimize önümüzdeki seçimleri hayırlı kılsın. Başımıza imanlı, cesur, adaletli hayırlı idareciler nasip etsin.
  İslam alemine birlik beraberlik nasip etsin. Zulüm altında olan kardeşlerimize kurtuluş ve zafer nasip etsin. Amin.
  Dualarda birbirimizi hatırlayalım inşallah.

  • Feyza dedi ki:

   Amin ablacim. Ben de sizin, butun emegi gecen ekibinizin ve sitenin daimi okur-yazarlarinin, takipcilerinin Berat kandilini tebrik eder, hayirlara vesile olmasini dilerim.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Yumuşak muamele kimde bulunursa onu güzelleştirir. Yumuşaklık kimden söküp alınırsa onu çirkinleştirir. (Hadis-i Şerif) "

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku