Bu Ceza Kime? Çocuklara mı Kadınlara mı?

29 Haziran 2020Duyun Sesimi, Haberler65 Yorum »

Ben Kübra. Genç evlendim. Evlendiğimizde ben 15 yaşındaydım eşim de 18 yaşındaydı. Şu an ben 23 yaşında, eşim de 26 yaşında.

8 sene önce 2012 yılında eşimle evlendik ve  zorla evlendirilmedik. Eşimle birbirimizi seviyoruz diye beraber kaçtık.

Ailelerimiz bize “Biraz daha  bekleyin, ondan sonra evlenirsiniz” deseler de biz beklemedik ve evlendik.

2013 yılında bir kız çocuğumuz oldu ardından 2014 yılında da erkek çocuğumuz oldu. Aradan tam 8 yıl geçti ve bu 8 yıl içinde çocuklar büyüdü, okula basladı. Biz eşimle beraber çalısmaya basladık  ve kendimize bir düzen kurduk.

Bu süre içerisinde evimiz oldu, çocuklarmızla mutlu bir aile olarak yaşıyorduk. Ne zamana kadar? 2020 mart ayına kadar.

Eşime genç evlendik diye cinsel istismar suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası geldi. Şaka değil ya eşim benle evlendiği, yuva kurduğu, bana sahip çıktığı için hapis cezası aldı.

Bütün düzenimiz bir anda yerle bir oldu. 2 çocukla ortada kaldım. Eşim teslim olmadı şimdi kaçak. 3 aydır ne biz onu ne de o bizi görebiliyor. Çocuklar “Babam nerede?” dediklerinde “Uzaklara çalışmaya gitti” diyoruz.

Kızımın doğum günü geliyor ve “Babam gelecek mi?” diyor, cevap veremiyorum. Allah aşkına ya kime bu ceza? Çocuklarımıza mı bana mı eşime mi? Kime sorarım size?

Kadınları savunmaya kalkıp, kadınlar üzerinden prim yapmaya çalışan kişiler nerede?

Burada istismar nerede? Burada tecavüz nerede?

Benim gibi onlarca aile mağdur. Bu mudur sizin kadınları kollama amacınız?

Hadi gelip kollayın o zaman. Mağduriyetimizi giderin. Benim çocuklarım 8 yıl babasız büyümesin. Ya ben 7 yaşındaki  ve 6 yaşındaki çocuklarıma “babanız hapiste” diyememem.

Okunma Sayısı : 38.678

Yorum yapın

“Bu Ceza Kime? Çocuklara mı Kadınlara mı?” için 65 Yorum

 1. Rosalin franklin dedi ki:

  Yasaların 18 yaşından önce evliliğe izin vermediğini öğrenecek kadar okul okusaydın şimdi iki çocuğunla ortada kalıp hapishaneye ‘koca’ ziyaretine gitmezdin.

  • ibrahim dedi ki:

   yasalar izin vermiyorsa bunlar nasıl evlenebiliyor ? ben bizim ülkede hiç bir şeyi anlayamıyorum

   • Gulpembe dedi ki:

    Yaslari tutana kadar resmi nikah olmadan yasiyorlar. Bu sure icinde aile yada cevreden bir sikayet yapildiysa yahut gebelik..vs durumlarinda hastaneye gidilip gorevlilerce birliktelik tesbit edildiyse emniyet devreye giriyor ve islem baslatiliyor. Anlasilan, cogunlukla kizin ailesinin sikayeti uzerine haberdar olunuyor, aileler barisip sikayet geri cekilse de kamu davasi acildigindan mahkeme sureci devam ediyor.

    Islam hukuku acisindan bakarsak, 4 mezhebe gore de kizin yasi kucukse velisinin izni olmadan evlenemez. . Safi mezhebine gore ise kadinin yasi ne olursa olsun veli izni olmadan nikah kiyilamaz. . Velinin nikahi fesh etme hakki vardir. Yukaridaki hanimefendi ailelerden izin alamadiklari icin kactiklarini belirtmis, o vakit icin yaptiklari is dinen de caiz degildir.

    Sorun su ki, Turkiyede davalarin sonuclanmasi uzun zaman aliyor. Ceza 8 yil sonra geliyor. 8 yil sonra baba/koca evden cikartiliyor. Ikinci problem,bu kadar zaman sonra bu evliliklerin kac tanesi mecburiyetle, kac tanesi hakiki rizayla baslanmis evliliklerdir bunu tesbit etmek neredeyse imkansiz bir hal aliyor. Velhasil, sonucta boyle magduriyetler doguyor. Rabbim cumlesine yardim etsin.amin.

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Gülpembe hanım.

     18 yaş altı gençlerin rızası olup olmadığı hakkında yazdıklarınızda iyi niyetinizden şüphe duymuyorum ancak ülkemizde uygulanan iki yüzlülük şu. 13-14 yaşındaki kızlar terör örgütüne üye olup dağa çıkınca malum şer odakları “özgür irade” diyor. Gençler dağa kaçarken özgür iradesi var ama evlenme kararı alınca yok. Orada tecavüze uğradıklarında malum çetelerden yine ses yok.

     Bizim derdimiz bu iki yüzlülükle, terörizmin bu yüzüyle ve amacımız kendi özgür iradesiyle evlilik kararı alan gençlerin zinaya bulaşmak yerine nikahlı olarak aile kurmalarının devlet tarafından cezalandırılmaması.

     Zorla evlendirilenlerin hep kız olduğu yönünde bir algı var. Erkeklerden de zorla evlendirilenler oluyor. Bunu da atlamayalım.

     Ayrıca evlilikte yaş sınırının herkese aynı uygulanması çok abes bir uygulama. Kendi fiziksel ve zihinsel gelişimini 16 yaşında tamamlayan biri neden 18’ini beklemek zorunda. Diğer taraftan yaşı 25 olup ailesi şımarttığı ve sorumluluk vermediği için 15 yaşında gibi davranan gençleri de atlamayalım.

     • Gulpembe dedi ki:

      Fatih Bey, daga cikan cocuklarin cogu kandirilarak veya zorla cikiyor. Aile rizasi aldiklarindan emin misiniz?oyle olsa ailelere de yasal islem baslatilmaliydi. Halbuki ben bu aileleri cocuklarimizi geri getirin diye devlete yalvarirken goruyorum. Devletimiz onlari yalniz birakmiyor o da oturup onlarla agliyor.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Gülpembe hn.
      Ben dernek ve siyasetçilerden bahsediyorum. 18 yaş altı evlilik mağdurları için çözüm bulunmak üzereyken hükümet baskılara yenik düştü ve yasa geçmedi.
      Bu mağduriyetin giderilmesini önleyenlerin gerekçesi de hep gündeme gelen “özgür irade” muhabbeti. Aynı zihniyet dağa kaçırılanlara karşı sus pus olmuş durumda. Hele ki şiddet ve tecavüz olayları. Mor çeteden ses çıktı mı mesela ben duymadım. Yapan kişi terörist olduğu için olabilir mi?

      Biz de kadın haklarını savunacağım derken farkında olmadan harama helal helale haram deyip günaha girmeyelim, yine farkında olmadan bu teröristlerin değirmenine su taşımayalım.

     • Gulpembe dedi ki:

      fatih Bey,16 yasini doldurmamis kimse evlenemez kanun boyle. takdir edersinizki bunun derneklerle bir ilgisi yok. Ilgili ailelerin magdur olmasinin sebebi ise evlilik yasi sinirlandirilmasi degil, diger hukuki aciklik ve eksikliklerdir. Cunku islam devletleri de yas ve orfe gore degisik ictihatlar vermis sinirlandirmalar yapmistir. bunu yapmak kacinilmazdir, isin dogasi budur.

      hukumet hep haklidir ve magdurdur, ya kandirilmistir yada baski gormustur. hukumetimizi sevelim ve onu koruyalim degerli kardesim,o her kosul ve zamanda yalniz birakilmis bir savascidir:)))

      konuya donersek,Kizlarin kucuk yasda evlendirilmesinin onune gecilmesi ve egitim gormelerinin yolunun acilmasi aslinda encok yine az once lafini ettigimiz teror guclerince kandirilan kizlarin iyiligi icindir. Bakiniz eski bir orgut uyesinin itiraflarini buraya birakiyorum. yazdikariniz icin tesekkur ederim Fatih bey, kolay gelsin.

      ‘’Örgütte kaldığım sürece en çok baskıdan ve evlilikten kaçan insanlar gördüm. Nereye kaçarsanız kaçın örgüte kaçmayın asla çünkü örgüt gerçekten insanların küçük bir boşluğunu yakalıyor ve bir çukura düşürüyor…evlilikten kaçıp gelen kadınlar orada yaşayamıyor, 2 günde ölüyor…

      Dağdaki örgüt mensuplarının çoğunluğunun aile baskısından kaçanlardan oluştuğuna dikkati çeken B.E, çocukların bu tuzağa düşmemeleri için küçük yaşta evlendirilmemelerini ve okutulmalarını istedi…

      ..R.K, örgüte katılan kızlardan kimisinin aile içinde tecavüze ya da şiddete uğradığını belirterek, okullarda örgüt propagandasına maruz kalıp getirilenlerin de olduğunu dile getirdi.”

    • Ferzan dedi ki:

     “Islam hukuku acisindan bakarsak, 4 mezhebe gore de kizin yasi kucukse velisinin izni olmadan evlenemez.
     Yukaridaki hanimefendi ailelerden izin alamadiklari icin kactiklarini belirtmis, o vakit icin yaptiklari is dinen de caiz degildir.”
     Gülpembe hanım,
     Bak oldumu şimdi.Bu genclern nikahini gecersiz kildiniz. Sen ben gibilerin eline kalsaydi bu gencler simdiye kadar hem zina etmis olacaklardi hem de cocuklarida veledi zina olacakti Allah korusun.

     Elime islam hukuku kitabini aldim ve ordan nikah bahsini actim burayla ilgili kısmını buldum küçük çocuk kimmiş aynen yazıyorum.

     Fukaha insan hayatını doğumdan bulûğa kadar üç devreye ayırmıştır.
     1-Dogumdan yedi yaşına kadar gayri mümeyyiz küçüklük devresi.
     2-Yedi yaşından buluğa kadar devam eden mümeyyiz(iyiyi kötüyü dogru yanlisi ayirt edecek kadarki akıl) küçüklük devresi.
     3- Bulûğ çağı, buda ihtilam, ay hali gibi tabii alametlerle tespit edilen tabiî bulûğdur.Bu alametler bulunmazsa, cumhura göre buluğ çağının başlangıcı erkekte 12, kızda 9, sonu ise her iki cins için 15 yaştır.Ebu Hanifeye gore 18 yasina ulaşmış erkegin ve 17 yaşına ulaşmış kızın buluğ çağı bitmistir.

     Yani buluğ çagindaki cocugun eğer tabii alametler var ise aktededeceği nikah muteberdir.gecerlidir.Bu alametlerde gecikme varsa cumhura göre 15 yaşına gelmiş olmak şartiyle velisinin iznine ihtiyac duymadan evlenebilir.

     Çok şükür ki fukahamız zinadan kurtardi gencleri. Nikahi fesh ediveriyorduk az kalsin. Yarım hoca dinden yarım doktor candan eder hesabiyla senle benim elime düşse idi ne olurdu halleri. 🙁

     Birde şunları eklemeyide faydalı olacagına inanıyorum.

     Bu fıkhî bir hüküm olmakla beraber, gerek İslâmî bir âdet, gerekse ailevi bir âdâb olarak velinin izin ve rızasının alınması en doğru olanı ve isabetlisidir.

     Öyle zamanlar olur ki, kız tecrübesizliğinden, ilk anda bazı hususları tam düşünemediğinden, velilerinin memnuniyetsizliklerine rağmen diretir, isteyen bir erkekle nikâhlanırlar.

     Fakat ileride pişman olacaklarını, kocasının kendisine denk olmadığını görür ve bir huzursuzluktur gider.

     Böyle durumlarda velinin müsaadesini, rızasını almak hem bir İslâmî vecibedir, hem de büyüklere edep ve terbiyeye uygundur.

     • Gulpembe dedi ki:

      Estagfrullah Ferzan hanimcim kimse kimseye zina ithaminda bulunmadi:) devletin yada velinin nikahi bozabilmesi demek ortada bir nikah oldugunu kabul etmesi demek zaten. Yoksa zina cezasi alirlardi:) nikahin sahih olma sartlarindan biri eksik olursa nikah fasit olur. Buna “Fasit nikah” denir. Devlet buna iki sekilde mudahale eder ya eksik olan sartlar yerine getirilir evlilik devam eder, yahut hakim esleri bosar. Taraflara da tazir cezasi yani tazminat /hapis gibi yaptirimlarda bulunabilir.

      Temyiz yasina gelince, farkedilecegi gibi bu ictihadi bir meseledir. Devlet yasanilan akil/orf/zamana,yani “ma’ruf”a gore bu yasi tayin eder. Malum ki insanlarin akillari yasadiklari caga gore farklilik gosterir.
      Sevgiler:)

  • Abdullah BİR dedi ki:

   Sen çok/fazlal okuduğun için mi rumuzunu bir Yahudi isminden seçtin?
   Yoksa okuduğun ve mezun olduğun okula giriş sınavından önce soruları veya cevapları aldığın için mi öyle düşünüyorsun?

 2. abdullah hasan dedi ki:

  Acılar üzerine yazmak çok zor oluyor maalesef. Hele bu birde haksız yere oluyorsa dahada bir zor oluyor.
  Gerçekten burada sadece acı var ve çıkmaz lık var. Bu çocuklara da bir şekilde anlatmak gerekiyor( kolay olduğunu söylemiyorum) Rabbimizden yardım dileyerek. Bazen çocuklar bizim aklımızn almayacağı kadar idraklı oluyorlar. Çünkü babalar suç işlemediler ve birde üstüne üstlük Peygamber tavsiyesi, Allah emrini yerine getirdilerse niye babalar hakkında da bilgi eksikliğiyle yaşasınlar. Burada iş büyük aile dediğimiz, bize biz yapan yapımıza düşüyor. Aileler ( Büyük) çok bilinçli ve dirençli olmak zorundalar. Peygamber (SAV) efendimizin bize müjdesi yokmu ” Sünnetimin unutulduğu bir zamanda sünneti yaşayanlara 100( 1000) şehit sevabı verilir diye. Burada hem sünnet var hemde Farz var. Bu genç evlilerin evlenmediklerin de zinaya düşmeyeceklerine kim garanti verir. Zinaya düşmemek için yapılan evlilik az bir güzellik midir az bir emekmidir, bunlara cihat sevabı verilmesine kim karşı gelebilir. Zinaya düşmemek mücadelesi Güzel Peygamberimiz( SAV) ”büyük savaş” deiği nefis mücadelesine girmezmi sanıyoruz.
  Aslında müslümanlar olarak bazı bazamanlarda bazı yoğunlaşmış konularla imtihan olduğumuzu farkedemiyor ve Kardeşlik görevlerini ihmal ediyoruz. Bir zamanlar baş örtüsü için nasıl bişr çaba sarfettik ve güzel sonuçlar alındıysa bu da bizim toplumumuzun tamamını ilgilendiren toplumuzun var olma mücadelesi. Aile bizim en küçük çekirdeğimiz ve en kapsayıcı unsurumuz, var olma mayamız. Mevlam affetsin nasıl olurda bunu anlayamayız aklım bir türlü almıyor. Bu zamanda zaten kimse kimsenin derdini insanca dinleyip anlamaya çalışmıyor, neresinden tutsak elimizde kalıyor. Sonra birde suçu dışarılarda arıyoruz. Allahım bütün kulların dertlerine çare bulda bizleride bu veballerden kurtar yoksa yürek dayanası değil.

 3. feyza dedi ki:

  Esselamu aleykum sevgili cocukaile ekibi, okur ve yorumcu kardeslerim ve basta Sema ablacigim.
  Uzun sureli bir sessizlik sonrasi bir sureligine araniza katilmak icin misafiriniz olacagim insaallah.
  Konu hakkindaki yorumum bellidir, beseri adalet sistemi her ferde ayni muameleyi gostermiyor. Esasinda gayemiz salt esitlik degil, biz inancimiz dogrultusunda zaten hicbir zaman kosulsuz esitlik savunucusu olmadik. Biz esitligin degil adaletin taraftariyiz. Ama adalet bu degil.
  Yaziyi yazan kardesime Allah yardim etsin, insaallah sessiz cigligina kulak veren duyarli insanlarimiz olur.

  Site eski hizinda degil mi yoksa bu durgunluk bana mi denk geldi bilmiyorum. Ben uzun suredir internet orucundaydim, bakamadim. Toplu bir okuyus yapayim dedim su an fakat eski uyelerden cok az kisiyi gorebildim. Umarim herkes iyidir, sagliklidir.
  Herkese selam ve esenlikler dilerim.

  • semamarasli dedi ki:

   Aleykum Selam Feyzacığım
   Hoşgeldin siteye
   Ben de Feyza evlendi bizi unuttu diyordum ki yazdın, mutlu oldum.
   Evet site biraz durgun gidiyor yorum olarak. Maalesef ki eski dertler devam ediyor bizim eski ekip bu konularda yazmaktan yoruldu galiba. Zaten o konularda düşüncelerini yazmışlardı.
   Yazı olarak da biraz daha durgun galiba.Ben daha çok twitter da yazınca site için yazmaya eskisi kadar zaman bulamıyorum. Bazen twitter da yazdığım önemli konuları twitleri birleştirerek burada yayınlasam da kalıcı olsa diye düşünüyorum fakat bir fırsat bulamadım.
   Sen biraz canlandır bakalım, eski dostlar buradalar biliyorum onların da sesi çıkar belki:))
   Herkese Selamlar…

   • feyza dedi ki:

    Yok ablacim sizleri unutur muyum 🙂
    Bu surecte benim bir bebegim oldu. O surecte kendimi inzivaya cekmek istedim hem zihin hem ruh dinginligi acisindan.
    Okursam yazmadan duramazdim, onun icin biraz uzak durmayi tercih ettim.
    Eski dostlar cikarlar mi bilmiyorum, elma diyelim ciksinlar 🙂

    • semamarasli dedi ki:

     Çok sevindim Feyzacığım. Rabbim iki cihanda göz aydınlığı eylesin evladınızı.
     Eski dostlardan henüz pek ses yok.Şu sıralar siteyi düzenli okumuyorlar demek ki. Yoksa hemen bebişe Hayırlı olsun dilekleri iletirlerdi. Yazdık bunu deftere:))

     • feyza dedi ki:

      Saglikta selamette olsunlar da yeterli Sema ablacigim, Allah razi olsun:)) yaz gelince herkesin mesguliyeti yogunlasabiliyor, o yuzden okumuyor olabilirler.

      Cumlemizin evladini insaallah mubarek eylesin Rabbim. Evlad sahibi olmak isteyen kardeslerime de hayirlisiyla bu duyguyu en kolay yollardan tattirsin.
      Bekarlara da hayirli kismetler nasip etsin.
      Amiiin…

     • Meryem dedi ki:

      Feyza hanimcim merhaba
      Hayirli olsun cok sevindim .Bu arada Suleyman beyin yorumu hala durur ve bu ani yazmisti ruyasinda gordugu icin tam 3 yil oldu .O zaman bende bir haber vereyim eski yorumcu olarak .Benim ki de yolda .Dualarinizi bekliyorum.

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Meryem Hanım.

      Eski aktif yorumculardan böyle güzel haberleri alınca çok mutlu oluyorum. Sizin haberinizle de bir kez daha sevindik. Maşallah diyelim.

      Rabbim hayırlısıyla kucağınıza almayı nasip etsin? 🙂

     • feyza dedi ki:

      Meryem hnm gecenin su vaktinde okudum yorumunuzu gorunce bir anda sasirdim sonra dua ettim ve sonunda gecici sokumu atlatip idrakine vardim ve cok sevindim maasallah ne ara evlendiniz insan hbr vermez miydi:) gerci ben burada degilken hbr vermis yazmissaniz gormemisimdir. Ama ben yeni hbr aldim. Herneyse Allah teala saglikla ve kolaylikla kucaginiza almayi nasip etsin.
      Ruya bahsini tam anlayamadim.
      Azmo kardes cihad abi yahya bey bir de kevser hnm ne durumdalar merak ediyorum. Insaallah hepsi afiyettedir. Ben buralarda olmazsam slmimi kendilerine iletirsiniz.

     • Meryem dedi ki:

      Eski Site Sakini Dostlarımıza;
      Hepinizin iyi dilekleri için teşekkür ederim. Rabbim bekarlara hayırlı eş çocuk isteyenlere de hayırlı evlat versin. Kevser Hanım , hüzün gecesi ,… vardı onları merak ediyorum. Süleyman bey keşke sizi tanısaydım size vesile olmak isterdim.Selametle

     • Zeynep dedi ki:

      Feyza hanım tebrik ederim iki cihanda göz aydınlığı olsun evladınız.

    • Abdullah Bir dedi ki:

     FEYZA HANIM KARDEŞİM’e..

     Aramıza tekrar hoş geldin kardeşim…

     Senin kadar uzak kalmasam da bende uzun süredir siteye eskisi kadar vakit ayıramıyordum. Bugün bir fırsatını bulunca siteyi ziyaret edeyim dedim ve evladınız olduğu haberini alınca çok mutlu oldum.

     Öncelikle yeğenimiz gözlerinden öpüyor, Rabbimden O’na sana ve babasına sağlıklı, huzurlu ve hayırlı bir ömür diliyorum.

     Senin Anneliğini ve eniştemizin de babalığını canı gönülden tebrik ediyorum.

     Yuvanızın huzuru, saadeti ve mutluluğu daim olsun inşaallah kardeşim

     • feyza dedi ki:

      Tesekkur ederim Abdullah abi Allah razi olsun.
      Ben birkac yorumunuzu okudum ve abim nerelerde diyordum. Sizi gordugume cok sevindim.:)

    • Ferzan dedi ki:

     Feyza hanım kızımızı bende tebrik ederim.

     Rabbim, hem evliliginizi hem de evladınızi hayırlı mübarek eylesin.
     Sitede yazilariniza cok defa denk geldim.ilmiyle beraber ihlasla amel eden sizler gibi hanım mücahide kızlarımızın sayu gayretlerini Rabbim kabul buyursun.

     Salih ,saliha evladlar yetistirmeniz dileklerimle.

     • feyza dedi ki:

      Siz de siteye hosgeldiniz ferzan hnm. Cok tesekkurler guzel temennileriniz icin. Yeni isimlerle tanismak cok guzel, yazmaya devam edin renklilik, cesitlilik cok iyidir:)
      Husni zanniniz icin tesekkur ederim, ilim belki ucundan kiyisindan ama ihlas ve amelimizi sadece Allah bilir. Biraz karaladik iste zamaninda…

    • süleyman dedi ki:

     Eskilerden biri olarak bende arada siteye bakıyorum. Eskiden olan kişileri görmek çok güzel. Allah seysey, feyza ve gülpembe hanımın bebeklerini hayırlı uğurlu etsin. Hayırlı evlatlar olmalarını nasip etsin inş. Hepsi adına çok sevindim. Kendi adıma ise biraz daha üzüldüm.

     Bir şikayet nidası ile algılanmasın lütfen çünkü şikayetim yok ama durjmumu ifade edeyüm dedim. Buradaki kişilerin evlenip çoluk çocuk sahibi olduğu durumda ben bir karış ilerleyemedim dersem doğru olur. Yanı evlilik hususunda değil ama diğer hususlarda çok yol kattetim. İşe girdim, yüksek lisans bitirdim, askere gittim, umreye gittim, doktoraya girdim hatta 2-3 seneye bir aksilik olmazsa onu bile bitirdim nerdeyse. Vs vs. Elhamdülillah. Herkesin bir imtihanı olurmuş ya sanırım benim de hakikaten evlilikle. Zira hani bu yaptıklarımı öyle müthiş istememiştim ancak hepsi nasip oldu fakat en çok istediğim evlilik meselesi olmadı.

     Bunda benim suçum var mı? Zannedersem var. Zira seçici davranmadım dersem yalan olur. Ancak kafamda ki profile çok yakın kişilerde gelmedi hiç. Bir çok beğendim hanımefendi itikadın da problem gördüm. Bir huy olarak çok beğendim ancak bir türlü ısınamadım çok zorladım kendimi ama olmadı. Böyle böyle devam etti. Bazen yoğunluktan görüşmek çok zor oldu. O kadar iş arasında görüşüp birde hakaret de yedim. Görücü usulünde yaşadığım sıkıntılar o kadar çok oldu ki gençlere anlatmak istemiyorum çünkü bu usülden soğurlar diye korkuyorum. Zira ben dahi yeter artık kendim bulacağım diyorum. Bu aralar problem görüştüğüm kimsenin namaz kılmıyor oluşu. Bakıyorum aile mütedeyyin ama kız bir türlü namaz kılmıyor.

     Zannedersem artık evlilikten korkuyorum. Evlenmeyip kötü yola düşmekten de korkmasam hani evlenmeyeyim diyeceğim ama o durumda beni endişelendiriyor. Üniversite ortamları hiç iyi değil çok sert ve ciddi duramama rağmen gene mailime tanışmak istiyorum tarzı şeyler geliyor. Sosyal medyam iyi ki yok kullanmıyorum. Yoksa daha fazla olacak ama iş mailimi bulup millet mesaj atıyor. Nereden buluyorlar haberim yok.

     Elimden geleni yapıyorum. Her yerde dua ediyorum. Büyüklerin makamlarında, mezarlarında, kâbe de mescidi nebevi de yani dua etmediğim yer kalmadı ama işte diyorum demek ki belki de hayırlı vakti bekliyorum. Belki Allah güzelleştirdiği için bekletiyordur. Şikayetim yok ama işte ne biliyim hep bu yanlış yol meselesinden korkuyorum.

     İşte en son bir hanımefendi vardı çalıştığım yerde. Kendim nasılsa biraz tarzından namaz kılmayan biri olduğunu anladım. Ancak arkadaşım nereden biliyorsun sormadan hep kendi kafanda siliyoyorsun kişileri. Niye görüşüp sormuyorsun dedi. Uyduk ona işte mesajlaştım görüştüm. İlk görüşmeden itibaren hep malayani olmadığını söyledim görüşmelerin. Umuma açık mrkanlarda görüştüm. Niyetimin ciddi olduğunun evlilik niyeti ile görüştüğünü belirttim. Tahmin ettiğim gibi namaz kılmıyormuş. Dini konularda hassasiyeti de öyle iyi değildi. Bir gün benim artık daha bolda giyinmemi istemezsin heralde gibi bir söz söyledi. Bende dedim ki isterim. Yanı bunlar benim isteklerim de değil inandığım dinin istekleri diye söyledim. Morali bozuldu. Yaparım ederim ancak biraz zaman alabilir gibi belirtti. Çok uzun süre vakit geçirmedik ama 2-3 hafta gibi bir süre konuştuk ama en başta söylediği hususlarda hiçbir değişim görmedim. En son birgün akşam eve gelsene ders çalışırız sana hem yemek hazırlarım dedi. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Kendimi gitmemek için o kadar zor tuttum ki. Dedim komşular ne der ayıp olur diye yumuşak cevap verdim. Oda onlar birşey demez sen gel dedi. Bunun üzerine bende o zaman ben derim ama uygun görmüyorum dedim. Bu durumu arkadaşıma söylediğimde demek ki bu kız böyle bir teklifte bulundu ise seni hiç tanımamış dedi. Sonra dışarıda umuma açık bir mekânda görüşmede sanki sen kız tarasısın kendini naza çekiyorsun ben erkek tarafı gibiyim dedi. Ondan sonra zaten ben yaşam tarzlarımızın uyuşmadığı belirtip ayrıldım. Makul bir insandi o da aynısını söyledi.

     Bir seferde böyle bir vaka geçti ama bir daha asla olsun istemiyorum. Arkadaşımı dinleyip böyle birşey yaptığım içinde pişman oldum açıkçası. Açıktan kötü birşey olmadı ama keşke bu da olmasaydı. Normalde 2-3sene önceki ben olsam asla böyle bir şeye kapı aralamazdım ama olmadıkça olmadıkça hiç olmayacak mı korkusu oluyor duygularımda böyle durumlara sürüklüyor beni.

     Çok uzun yazdım ama sanırım içindekileri de söylemem gerekiyordu. Benim hikayemde böyle uzun süredir yazmamıştım buralara, uzun bir yazı çıktı. Benden herkese selamlar. Sitede bulunan tüm abilerim ablalarım kardeşlerime selamlarımı ve hürmetlerimi iletiyorum 🙂

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Süleyman kardeşim.

      Allah ilmini bereketlendirsin ve hayırla amel etmeni nasip etsin.

      Malum konuya gelecek olursak biraz sabır biraz dua. Kalanı kısmet Gün doğmadan neler doğar. Yakın çevremin evlilik konusunda beni neredeyse gözden çıkardığı bir zamanda evlen(ebil)dim. Arkadaşlardan vay be sen bile evlenebildin laflarını çok işittim mesela. Velhasıl ben bile evlenebildiysem buradaki bekarlar kat be kat evlenebilir. Yalnız bir özeleştirin olmuş. Onu da en iyi sen bilirsin. Evlilik için mi dua ediyorsun bekarlık için mi? Dilimiz evlilik derken amelimiz ne yönde? Bu yönde niyetimiz sabit mi? Yoksa erkekler padişahın kızını mı istiyor kızlar da beyaz atlı prens mi?
      Bir tanıdığımız var, gayet makul kısmetler buluyoruz. Aşık olmak istiyorum diyor. Hele bi görüş ısınırsın seversin. Yok görüşmüyor. Sanırım herkes filmlerdeki gibi olsun sokakta yürürken biriyle çarpışsın ve ilk görüşte aşk başlasın istiyor.(Seni kastetmiyorum Süleyman kardeşim) Ben de diyorum ki sokakta öyle biriyle çarpışsanız ilk duyacağınız cümle muhtemelen önüne baksana kör müsün olur.

      Velhasılı niyetimizi sabit tutup Allah’tan hayırlısını isteyelim.

     • feyza dedi ki:

      Suleyman bey,
      Acikcasi ben de sizin evlilik konusunda bir adim attiginiza inaniyordum. Yani adim atma derken, icime hep evlendiginiz doguyordu demek ki henuz nasip olmamis. Sizin evliligi cok arzu ettiginizi bildigim icin gercekten adiniza uzuldum ama size biz de dua edelim. Belki icimizden birinin duasi kabul olur nihayetinde mu’min kardesleriz.
      Iradenize hayran kaliyorum zaman zaman, eskiden de okurdum ve maasallah derdim. Gercekten bu zor ortamda kendinizi korumak icin gosterdiginiz bu cabayi takdir ediyorum ve inaniyorum ki Cenab-i Allah sizin bu gayretinizi bosa cikarmayacak, size er ya da gec helal sut emmis abdestli namazli tesetturlu ve huyu huyunuza denk, aranizda muhabbet dili kurabileceginiz saliha bir hanim, bir yol refikasi nasip edecektir.
      Siz niyetinizi bozmayin yine de, ama etrafinizda huyu suyu ve yasami herseyiyle size uydugunu dusundugunuz bir hanim olursa siz birilerini aracilik teklif ederek o hanimla gorusmeyi deneyin demistim eskiden. Ben hala o fikirdeyim.
      Yani flort degil fakat eger herseyi size uygunsa, bahsettiginiz ornekteki gibi nmz tesettur konularinda da size daha dogrusu dinimiz kriterlerine uygun bir kizsa evlilik amacli gorusme teklifi neden olmasin? Siz bunun sartlarina zaten riayet ediyorsunuz ki erkegin buna riayet eden dikkatli bir insan olmasi, bir kizin isini daha da kolaylastirir.
      Yanlis birseye sevketmiyorum degil mi, yanlis bulan varsa bunu elbette beni uyarsin. Cunku kotu bir ise davet eder gibi olmaktan cok korkarim fakat bana uygun geliyor bu sekil bir gorusme tarzi.
      Yalniz nmz tesettur gibi konularda taviz vermemenizi yine tavsiye edecegim. Gordugum o ki zaten boyle bir tavizi siz de istemiyorsunuz. Yani bir kiz/bir mu’min bilmeden bu genel ser’i konularda eksiklik gosterebilir bu dogaldir. Fakat siz ona tanisma evresinde dinin hukumlerini kaynaklariyla dogru bicimde ogrettiginiz halde, yeni ogrendigi bu bilgiler isiginda kendisinde gordugu eksikliklerden oturu samimi bir uzuntu bir eksiklik duyup, kendisine oncelikle Allah rizasi icin bir an evvel.cekiduzen vermeyi denemeye baslamak yerine bu duyduklarindan hosnut olmuyor ve nefsi olarak erteleme yoluna gidiyorsa, Allahu Teala bilir fakat ben bunda musbet bir sonuc beklemiyorum.
      Eksigi hatirlatilan kisi duzeltme yoluna gidiyorsa onda samimiyet var demektir ve ne kadar eksik olursa olsun boyle insanlarin yasamini duzene sokmak cok daha kolay oluyor.
      Bazen kapali olan bir kiza ornegin pantolon hususunda bin kez uyari yaparsiniz fakat bu hikmeti idrak edemez. Bildigi yolda devam eder. Bazen ise ailede ve cevrede dini egitim hic almamis ama samimi bir inanca sahip gayet acik bir kiza dinin hukumlerini anlatiyorsunuz ve derhal tesetture giriyor ustelik tam tekmil vaziyette.
      Bu yalnizca bir misal. Bunu nmz vb farzlar icin de gecerli kilabilirsiniz.
      Insaallah sizin hayirli haberlerinizi de buradan almak nasip olur. Guzel temennileriniz icin cok tesekkur ederim. Rabbim daha guzel mutluluklari tez vakitte size de tattirsin insaallah.

     • Süleyman dedi ki:

      Dediğiniz ş3kilde fatih bey. Bende tanıdığınız meselesinde ki durum olmasın diye hoşlanmadım gibi hissetsemde gidiyordum ama çok düzgün bir şekilde olmadığını açıklayınca hakaret fln yiyorum. Ondan eskisi kadar görüşmüyorum. Kafama uymayan birşeyler varsa şartlarımı zorlamiyorum.

     • Süleyman dedi ki:

      Feyza hanım Allah razı olsun dualarını için

      Yanı dediğiniz hususta da etrafında öyle dikkatli birini göremiyorum. Zaten öyle çevremde çok mütedeyyin kişiler de yok. Bazen acaba olabilir mi dediklerim oluyor ama işte emin de olamıyorum. Öyle dikkatli birileri gibi de değil gibiler.

      Olan kişi de belki itikadı bozuktur, belki başka bir nokta tanımadan ya da başkası bilmeden bilemiyorum ki. Bir hanfendi ile görüşeyim dedim. Bildiğim aracı dışında. Mustafa islamoğlucu çıktı. Başka biri ile çok beğendim. Onda aracı fa vardı. Kız ibn teymiyye ye fikrim yatkın diyor. Dinde yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum diyor. Yuh dedim. Pozitif ilim mi bu? Nasıl yeni şeyler keşfetmek ya. Sen labaeatuvarda kimya deneyi mi yapıyorsun. Mesela bu bahsettiğim kızın güzelliği, tesettürü çoğu şeyini beğenmiştim. Çoluğun çocuğum yarın öbüt gün vahhabi zihniyetli, mustafa islamoğlu zihniyetli biri olsa kalbime iner ya. Allah korusun neslimizi, itikadımızı. Büyük konuşturmasın inş başımıza getirmesin.

      Yanı bilemiyorum ki feyza hanım. Öyle çevremde beğendiğim kişi için de bayağı mesai lazım. Bakmayın eskisi gibi değil. Gidip söylemeniz yetmiyor. Önü olacak biraz sosyal medyada göstereceksiniz kendinizi, azcık önden de muhabbetiniz olacak yoksa nerede öyle kıza direk benim niyetim bu, bu niyetle görüşmek istiyorum demek. Zaten öyle biri yok ama olursa da öyle böyle uğraşmak lazım. Sosyal medya sevmiyorum. Zaten boş vakit geçiriyorum çoğu şeyi birde bu sosyal medya olunca o ne demiş, bu buna ne demiş, fotoğraflara bir bakayım ister istemez diyorsunuz. Az çok bir şekil vakit alıyor. Bilemedim yani.

      Hayırlısı olsun feyza hanım. Bakalım ama dediğiniz gibi eğer etrafımda beğendiğim gibi biri olursa ciddi niyetle tanışmayı da deneyebilirim zira aracılarda artık dikkat etmiyor zaten. Yanı böyle hassas birilerini göremiyorum pek. Dürüm böyle olunca kendim konuşsam ciddi niyetşe ya da aracı görüştürse aynı yere varıyor.

      Yalnız bir problem daha var ki yani artık herkesin sevdiği, sevgilisi fln var. Beklediği oluyor bu nedenle sanki birine açılınca öyle birşey çıkar diye çok utanıyorum ya. Bu da bir korkum.

      Hakkımızda hayırlısı olsun feyza hanım. Allah iyilerle karşılaştırsın:)

     • seysey dedi ki:

      Ve aleykum selam. Guzel temennileriniz icin tesekkur ederim.Allah razi olsun.

      Allah hakkinizda hayirlisini nasip etsin.Kolaylastirsin ve tez zamanda karinizi karsiniza cikarsin.Hayirli evlatlar nasip etsin.Evlilik icin nefsinizi dizginlemek zorunda kaldiginiz yalniz kaldiginiz her bir gun icin cennette en guzel hurilerden versin Allah etrafinizda pervane olsunlar.Allah yardimciniz olsun.

      Ben de Allah in guzellestirdigi icin beklettigine inaniyorum.Cunku bana oyle olmustu.Bu siteyi dini bi kac konuyu anlayamazken ve arastirirken bulmustum.Fikirlerimi degistiren sitelerden biri.Bazi seyleri anladiktan sonra evlenmem daha dogru oldu diyebilirim.Belki dua ederken en iyisini istiyorsaniz en iyisi icin biraz daha zaman olabilir.

      Evlilik icin size bir kac tavsiyem var;
      1. Aileleri saf disi birakmayin ki amaci gonul eglenmek olanlarla vakit kaybetmeyin.
      2. Sureci uzatmayin.
      3. Bulusmalarinizin ciddiyet icinde olmasi icin kiz evine ailelerle gidin.Hem civiklik olmaz hemde kiz mecbur ciddi dusunecek sureci uzatamayacak olmazsa olmaz diyemeyecek.
      4. Dusuncelerinize uygun kizi karsidan gorseniz tanirsiniz aslinda.Mesela bol giyinsin demissiniz o tur kizlara talipli olun.Neden bir de degistirmeye calismakla zaman kaybediyorsunuz?
      5. Isinamadiniz ilk goruste olmayacagini anladiniz zorlamayin.
      6. Yanlis yol meselesi icinde bol bol Allah a siginin.Firsat vermeyin.Allah tum muminleri yanlis yoldan korusun. O hanimla iliskinizin bitmis olmasina sevindim.Insan nefsine bu kadar guvenmemeli.O yemege gitmemeniz cok isabetli olmus.Atesle barut yan yana durmaz.Size bu teklifi edenleri aninda aninda silin atin.

     • süleyman dedi ki:

      Bu değişme hususunda da şöyle birşey söyleyeyim

      Ben bahsettiğim hanımefendi ile görüşürken bana şöyle birşey söylemişti sana çok kızgınım. Bende ona dedim ki niye? Dedi benim kafamda hiç namaz vs yoktu. Rahat rahat devam ediyordum. Şimdi senin nedeninle ikilemde kaldım fln demişti. Ben aksine karşı taraftan kılmasa bile hep beni namaza sevkedecek birilerine bakıyordum. Bunu istiyordum diyem biri olsun isterdim.

     • feyza dedi ki:

      Suleyman bey, “Olan kişi de belki itikadı bozuktur, belki başka bir nokta tanımadan ya da başkası bilmeden bilemiyorum ki. Bir hanfendi ile görüşeyim dedim. Bildiğim aracı dışında. Mustafa islamoğlucu çıktı. Başka biri ile çok beğendim. Onda aracı fa vardı. Kız ibn teymiyye ye fikrim yatkın diyor. Dinde yeni şeyler keşfetmeyi seviyorum diyor. Yuh dedim. Pozitif ilim mi bu? Nasıl yeni şeyler keşfetmek ya. Sen labaeatuvarda kimya deneyi mi yapıyorsun. Mesela bu bahsettiğim kızın güzelliği, tesettürü çoğu şeyini beğenmiştim. Çoluğun çocuğum yarın öbüt gün vahhabi zihniyetli, mustafa islamoğlu zihniyetli biri olsa kalbime iner ya. Allah korusun neslimizi, itikadımızı. Büyük konuşturmasın inş başımıza getirmesin.”
      Su yazdiklariniz icin sizi takdir ettim o kadar haklisiniz ve bir o kadar dogru dusunuyorsunuz ki, Allah bu itikadinizdan ayirmasin. Ayni sey yuzunden ben de bir gorusmemi sonlandirmistim ve hic pisman olmadim elhamdulillah.
      Evlilik bir gunluk mesele degil ki, belki bir nesli ilgilendirecek mesele ve evlendigimiz kisilerin itikadi, malindan, mesleginden, tahsilinden guzelliginden yakisikliligindan kiyas bile edilemeyecek kadar onemli. Zaten o camianin mensuplari ekseri tesetture riayet ederler yani tesettur bu konuda tek basina aldatici bir kriter olmasin.

      Acikcasi sizin bulundugunuz ortamlarda surec nasil isliyor onu da ben pek bilmiyorum, yani oyle de oluyor sandim. Yani birini gozunuze kestirince bir araciyla bu is oluyor, sonra da aileler devreye girip ciddiyete biniyor olay sandim demek zormus. Oyle kolay degilmis. Sosyal medyada gozukmek vs epey mesakkatli isler. Bir de sosyal medyada insanlar ne kadar durust ve samimi ki orada on plana cikinca olumlu bir izlenim uyandirsin ama demek ki bu donemde gecerli olan bu. Orada herkes iyi yonlerini ve mutlu anlarini paylasiyor benim gordugum, sanki bir balon ama gercek hayat insanin tek gercegi:)
      Varsa ehli sunnet oldugunu bildiginiz cemaat, vakif gibi yerlere yonelin ama oralardan da tanidiksiz zor tabi ki. En azindan itikadindan emin olursunuz diger kriterlere de tanidikca bakarsiniz.
      Acikcasi icimden su gecti, Sema ablacim da el atsa sizin isinize ne de olsa insan sarrafidir ve cevresi de genistir, her camiadan tanidigi olan birisi ve evlilikten sizin ne beklediginizi, nasil birisi de oldugunuzu en iyi tanimlayabilip bu kriterlerde en dogru kisiyi bulusturacaklardan birisi bana o gibi geliyor. Yani bunu genel sitenin butun bekarlari icin uygulanacak birsey gibi dusunmuyorum. Bu zor olur ve guvenli de olmaz. Ama sizin gibi yillardir yazan guvenilir birisi icin istisnai bir esneklik belki sozkonusu olabilir mi diye icimden gecmedi degil.

     • feyza dedi ki:

      “Ben bahsettiğim hanımefendi ile görüşürken bana şöyle birşey söylemişti sana çok kızgınım. Bende ona dedim ki niye? Dedi benim kafamda hiç namaz vs yoktu. Rahat rahat devam ediyordum. Şimdi senin nedeninle ikilemde kaldım” yani diyor ki, ben kafami kumun icine sokarken karanlikta iyiydim niye bana gunesi gosterdin ki gozlerim kamasiyor.
      Bundan bahsediyordum. Muhtemelen bu lafi soyleyen kardesimiz tesetturludur ve cevresinden dini anlamda sifira yakin bir bilgiyle buyumemistir. Cunku sifir bilgiyle buyuyup tesetture girmek icin de bir asama gerekiyor, okuma dinleme ve adim adim kazanilan suur gibi. Bu durumda nmzi duyunca uzayli gormus gibi taacube dusmesi kolay degil cunku sifirdan baslayip tesetture girmisse bu nmzdan daha zor ve ekseriyetle ikinci planda olan bir eylem. Once nmz ile baslar donus yapanlar ya da nmz ile tesetture ayni anda baslarlar.
      Bu durumda bu kardesimiz eksik ya da dogru bir sekilde kapanmissa, bu, aileden cevreden gelen bir telkinle ilgilidir yani bu durumda muhakkak kucuklugunden itibaren cevresinde nmz kilan ya da ona islamin sartini nmzin onemini bildiren bilincalti kodlarla buyumustur.
      Yani en basitinden nmz dinin diregi, islamin en onemli farzi vs gibi seyler duymadan buyumus olmasi mumkun degilse bir insan neden bunu evlilik yasina gelmis artik ergenligi tamamlamis ve mantikli dusunebilecek yasa erismis oldugu bir yasta bir baskasi ona hatirlattiginda bu sekilde kizgin ve rahatsiz hissedebilir ? Samimi bir insandan en fazla “haklisin, nmz konusu beni zaten kilmadigim icin yillardir huzursuz eden bir eksikligimdi. Biliyordum ama bir turlu uygulayamiyordum. Senin vesilenle aramizda evlilik bagi olsa da olmasa da nmza en kisa zmnda baslayacagim” demesi ya da bunu demeden direk baslamasi gerekir. Bir de ikilemde kalmak filan…yani bu bir tercih meselesi degil ki siz zaten tahmin ediyorum herseyi guzelce izah etmissiniz nmz ile ilgili olmasi gereken ve dedigim gibi kucuklukten aldigini tahmin ettigim bu kodlarla birlestirince bir musluman kulun bu konuda “ikileme dusmesi” kilayim bari napalim ya da kilsam mi kilmasam mi bilemedim… gibi bir tavra suruklenmesi ilginc. Teferruat bahislerde olabilir bu tarz yaklasimlar ama nmz tesettur ya da diger farz ve bu denli bilinen hususlarda yasanan kararsizliklar akli selim sahibi bir muslumanin isi degil. Dedigim gibi sifir din bilgisiyle ya da ateist bir anne babadan buyumus bir kiz bunu soylese olabilir. Ama o da tesetturlu olmaz otomatikman ve yine otomatikman siz de tamamen acik bir hanimla gorusmus olmayacaginiza gore sanirim zannimda yanilmiyorumdur. Bu kiz muhtemelen mutesettirdi.
      Kisaca Suleyman bey, yeraltinda yasamadigi surece kuma kafayi gommus hickimse gunesin varligindan bihaber degildir, yalnizca karanligi kendi tercih etmistir.

     • Süleyman dedi ki:

      Feyza hanım iyi dilekleriniz ve tavsiyeleriniz için Allah razı olsun. Dediğniz gibi görüştüğüm hanımefendi tesettürlü idi. Ancak hani bol giyimli değildi. Kötü bir insan diyemem ancak işte bazı huyları onu kötü etkiliyordu. Babası vefat etmişti biz görüşmeden birkaç sene önce.(Allah rahmet eylesin) Babası da telkin edermiş namaz kıl diye. Acayip bir huyu vardı. Bana yapmazdı ancak söylenene tam tersini yaparım derdi. Yani ne söylenirse yapmazmış. Tam tersini yaparmış hep. Bu da bana büyük sıkıntı gelmişti. Beni kendi haline bırakın tarzı bir yaklaşımı vardı. Babam eğer görseydi seni çok severdi diyordu. Özellikle şu namaz konusu telkinleri için. Zira babası da dermiş hep.

      Sema hanımın aracılığı meselesi ise zor. Online platformarda kişileri anlamak kolay bir husus değil. Yanı kendi adıma da çok güvenemem kişilere. Ondan hayırlısı demekte fayda var. Zaten elini verse kolunu kaptırabilecrk bir msele. Bu sefer herkes talepkar olur sema hanımdsn bu hususta.

     • feyza dedi ki:

      Suleyman bey
      Aslinda online dememistim, tabi kendi fikrim sadece paylasiyorum ama gercek cevresinden bahsetmistim sema ablanin. Yani online olursa o da zaten tam tanimiyor o kisiyi olabilir. Tabi benim kendi dusuncem bunu da sadece sizin ya da sitede yillardir yazan bir ya da iki kisinin niyetine soyledim yani herkes icin degil demistim. Onceden bu sitenin bu is icin uygun olmadigini soylerdim zaten, iste sizi istisna gordum.
      Hakkinizda hayirlisi o zmn dua edelim ve hayirli hbrlerinizi bekleyelim insaallah. Selametle kalin.

     • Süleyman dedi ki:

      Feyza hanım. Dediğinizi dediğiniz gibi anladım zaten. ? iyi niyetinizden hiçbir zaman şüphemde olmadı. Bu sitede karşılaştığım herkesin iyi niyetinden eminim. Hepimiz hakkında hayırlısı olsun demekten başka birşey diyemiyorum. Allah razı olsun tekrardan sizlerden de. Cümleten hayırlı günler,

     • Abdullah Mücahid dedi ki:

      Süleyman bey,
      Allah imtihanlarımızı kolay eylesin.
      Yorumunuzda bahsettiğiniz bazı detaylar dikkatimi çekti.Sizden birkac açıklayıcı bilgi isteyip aydınlanmak istiyorum.Bende bu siteyi takip etmeye çalışıyorum..Allah razı olsun tüm uğraşanlardan.

      “bir hanımefendi vardı çalıştığım yerde. Kendim nasılsa biraz tarzından namaz kılmayan biri olduğunu anladım” demişsiniz.Ve de gercektende kılmıyormuş.
      Nasıl sezdiniz namaz kılmadığını?Bizimde önceliğimiz namaz ve kapalı olduğundan aracılara bunu beyan ediyoruz fakat zor yinede.Bir kardeşimiz evlendi bundan birkac sene önce. Kız kuran ehli dediler ama namazlarını aksatıyormuş ailece şok yaşadılar resmen.
      Birde itikadını siz mi sordunuz ya da kendini ehli sünnet bir cemaatten gibi tanıtıpta konusurken siz mi anladınız.Direk ben şucuyum şunun fikirlerine yatkınım diye söyledimi.Aracıların itikadından eminmiydiniz.
      Bu konularda sizden biraz açıklayıcı bilgi alırsam çok faydalı olacak.
      Rabbim itikadı zikri fikri niyeti iyi insanlar çıkarsın karşımıza.
      Allah razı olsun.
      Selametle.

     • feyza dedi ki:

      Abdullah mücahid bey,
      Geçenlerde Süleyman beye bır soru sormuştunuz, o görmedi sanırım. Eğer okuyorsanız vakıt bulmuşken kısaca fıkrımı soylemek ısterım.
      Görüştüğünüz kişinin nmz kılıp kılmadığını anlamanız kolaydır. En basıtınden oğle nmzı vaktı gırdı mı kaçta okunuyordu ezan… dediğinizde mırın kırın ediyorsa bu bır suphedir. Sonrasını takıp edın. Çünkü nmz kılan ve nmza önem veren insanlar dakıkası dakıkasına olmasa da nmz vakıtlerini ıyı tayın ederler.
      Telefonla görüşüyorsanız sabah nmzına kalkıp kalkmadığını anlamanız için o saatlerde bir selam mesajı yollayabilirsiniz.
      Aynı yerde bulunma imkanınız varsa, nmz saatı gırdığınde bır heyecan, hareketlılık gözlemlemıyorsanız muhtemelen kılmama imihtimali buyuk, takıp edin. Açıkça sormaya cesaret edemıyorsanız bu yollara basvurabilirsiniz.
      İtikadı ıle ilgili endişenız varsa,
      Kandıllerden konu açın, muhtemelen kandıllere mesafeli davranacaktır.
      Dini bir konuya getırırseniz konuşmayı, şefaat, kıyamet alameti vw ölmüşlere Yasin-i şerif okuyup bağışlama konularından bilhassa sohbet edin. Bu konularda donanımlı değilsenız, siz dw oncesinde bır okuma yapın. Bunlara mesafelıyse bu noktadan gşrebilirsiniz. Sonra kimleri takıp ettiği konusu ardından çorap söküğü gibi gelecektir.
      Varsa imkanınız açıkça da konuşabilirsiniz ama fazla renk vermek istemiyorum diyorsanız bunlar gizli anahtar sorulardır.
      Bu şekilde, benzer sorularla ben de bir talibimin bilmediğim itikadi sorunlarını keşfettim ve yanılmadım elhamdulillah. Çünkü bunlar en bariz ayrım noktalarıdır.
      Hayırlı gunler dılerim.

    • Sadece Fatih dedi ki:

     Hayırlı olsun Feyza Hanım.
     Rabbim bebeğinizi analı babalı büyütsün 🙂 Onun(inş kardeşlerinin de 🙂 ) vesilesiyle size ve eşinize ahirette taç giydirilsin inş. ?

     Diğer taraftan tarih tekerrürden ibaret oluyor. Yeni yorumlara baktığımda yine herkes benzer dertlerden muzdarip. Yazacaklarımı belki gereğinden fazla buraya yazdım 🙂 Daha fazla yazsam bıkmadın mı aynı şeyleri yazmaktan diye isyan çıkabilir. Mesela yıllar önce yazmıştım buradaki hanım kardeşlerimizin başına gelen kızkardeşimin de muhtemelen başına gelecek diye ve nitekim geliyor. İşe giremedik diye adam yerine konmuyoruz diyor mesela…

     Bu noktada sabırla bekleyip dua edip hayırlısını istemekten başka seçenek yok pek. Her konuda. Hepimizin imtihanları farklı.

     Bildiğim bir şey varsa o da burada yazılanları ve yorumları ciddiye alıp değerlendirenler bazı konularda bir adım öne geçiyorlar.

     • feyza dedi ki:

      Sadece fatih bey,
      Cok tesekkurler, Allah cc size de nasip etsin insaallah en yakin ve en hazir oldugunuz zamanda 🙂
      Kizkardesinize
      “İşe giremedik diye adam yerine konmuyoruz diyor mesela…” dedigi zaman ona “iyi ki adam yerine konmuyorsun” seni “kadin yerine koyup” calismana ihtiyac duymayacak bir erkek lazim, seni “adam” yerine koymasin kendi adam olsun….” deyin 🙂
      (Buradan esi calisan ya da calismak zorunda olan erkekler biz adam degil miyiz gibi bir cikarima varmasin lutfen, estagfirullah haddimize degil..)
      Allah kardesinize de en hayirli esi nasip etsin. Sizinki gibi guzel bir yuvasi olsun insaallah…

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Amin Feyza Hanım 🙂

    • Yahya dedi ki:

     Feyza hanım,

     Bebeğimiz hayırlı olsun. Rabbim uzun ömürler versin inşaAllah. Bahtı, yolu açık, akıbeti hayırlı olsun, iyi insanlar ile karşılaştırsın.

     Selam ve dua ile…

   • feyza dedi ki:

    Tesekkurler Zeynep hnm. Selamlar…

  • Gulpembe dedi ki:

   Vealeykum selam ve rahmetullah Feyza Hanim,
   Ne guzel haberlerle geldiniz, Rabbim iki cihanda goznuru eylesin yavrunuzu. Seysey Hanimin da bir evladi olmus anladigim kadariyla , Allah mubarek ve aziz kilsin.
   Biz de besinci bebegimizi kucagimiza aldik hamdolsun.iki aylik bir Selmamiz var.
   Ben sizin aksinize dinginlesmek icin giriyorum siteye. Burasi benim kurtarilmis bolgem:) yorgunlugumu attigim yerlerden birtanesi.
   Tekrar tebrik ederim. Hayirlarla buyusun. Amin

   • abdullah hasan dedi ki:

    Kusura bakmayın bendeniz genelde yorumculardan Hanımlara ( bayanlar) pek yazmam zor da ( kendimi savunmak amacıyla) kalmazsam. Fakat bu düşüncenizi İbret için katılmak zorundayım Çünkü Mevlam için mecbur hissettim. Müslümanlar olarak sadece yakınmak ve olamadıklarımızla serzenişlerle boğuşmamak için bazı yerlerde mümkün mertebe olmak zorundayız. Müslümanlar iyilerden olmak zorunda olduğu kadar iyilerle olmak zorunda olduğunu kendini inadırmalı ve gayret içinde olmalı. Leş kargaları leşin etrafında nasıl halka oluşturuyorsa iyiliktir istediğim diyen Müslümanlarda iyilerle ve iyiliklerin olduğu yerlerde olmayı ve emek çekilmesi gerektiğini fiiliyle göstermeli. Tebrik ederim kısacası düşüncenize.

    • Gulpembe dedi ki:

     “Mumin erkekler ile mumin kadinlar birbirlerinin dostu ve yardimcilaridir, iyiligi anlatir kotulukten alikoymaya calisirlar”. Dunyevi bir menfaat beklemeksizin Allah icin birbirimizi sevmemizde , fikirlerimizi paylasip birbirimizi zenginlestirmemizde hicbir mahzur yoktur. Ben de hassasiyetinizden dolayi size tesekkur ederim.

   • feyza dedi ki:

    Gulpembe hnm ne guzel hbrler bunlar, Allah saliha kullarindan eylesin evladinizi cok sevindim mubarek olsun, maasallah besinci 🙂 ismi de cok guzel, Selma isminin anlamini cok severim.
    Bizim de bir kizimiz oldu hamdolsun. Su an 53 gunluk, ilk bebek olunca gun sayiliyor sanirim:) Seysey hnmin ise evli oldugunu bile bilmiyordum ne guzel maasallah , cogaliyoruz Allah hayirli nesiller yetistirmeyi nasip etsin.
    Aslinda burada ben de dinleniyorum, huzur veren tek ortam internet uzerinde benim icin bu site.
    Sadece biraz daha ice yonelmek iyi geldi sanirim…yaza yaza yaz geldi:)

   • seysey dedi ki:

    Beşinci bebeginiz mi ? :)) Cesaretinizi tebrik ederim.Sizin ve Feyza hanimin Allah yardimcisi olsun.Ailenize huzur bereket mutluluk sevgi versin.Allah im tum cumle yanlislarimizi affetsin.Kalplerimize sukunet sevgi versin.Allah anali babali buyutsun.Evlatlarimiza imanli yasam imanli olum nasip etsin.Hepinize saglikli hayirli uzun yasam nasip etsin.Hepinize ask dolu gunler diliyorum. ❤

    • Hasret dedi ki:

     Eski yorumcu arkadaşlari görünce bende bir şeyler yazayım dedim☺️. Bende yazmayalı epey oldu .öncelikle bebekleri olan sevgili Feyza ,seysey ve Gülpembe yi tebrik ediyorum Rabbim evlatlarımızı İslam a bağışlasın..ne güzel ümmetin çoğalması.

     Benimde 4.cocugum oldu geçtiğimiz yıl ?.yalnız bizim toplum 4.yu kaldırmıyor maalesef ki.
     maddi durumunuz iyi bile olsa en fazla 3 u kaldırıyor 4 diyince fazla diyip boş boş konuşuyorlar bazen canım sıkılsa da İslam i kesimin en az 4 cocuklu olduğunu gördükçe moral buluyorum ?.neyse …

     Sosyal medya kullanmıyorum bende arada siteye girip güzel yazıları ve eski takipçilerin yorumlarını okumak iyi geliyor .fırsat buldukça siteye girmeye çalışıyorum bu sitenin yeri ve sama hanımın yeri bende her zaman başka .
     Bu arada sizlerede selam olsun Abdullah bir bey,sadece fatih ,sülayman ve Ferzan hanım ??

     • seysey dedi ki:

      Tesekkur ederim 🙂 Ayni zamanda tebrik ederim.

      Cok cocugu olanlar alinmasin lutfen.Ben bekarken salladigim ne varsa suan onlari yutmakla mesgulum.O yuzden saskinim. :)) Eskiden soyle yaparim, bu kadinlar da isi bilmiyor diye atar tutardim.Daha birinci bebekde evin berdusu gibiyim. ? 2. yi yapanlar artik gozumde kahraman.Ev isi yapsam kizim cogunlukla pesimde agliyor.Oturup onunla oynasam bu sefer ev darmadagin. Huniyle geziyorum diyelim.Hatta derdim bebekleri sira sira dizicem bir koltuga oturup arkamda bir suru usak fotograf cektiricem. 😀 ahahh ne de safmisim.O yuzden bence anneler bir masAllah i hakediyorlar.Tuvalete bile gidemiyorum.Cay koysam ya soguyor ya da unutuyorum icmeyi sira ona gelmiyor. 🙂 Bu kadinlar nasil yetisiyor ben anlamadim.

      Suan kizim uyurken bir cay koydum hadi bakalim insAllah icebilirim. ?

     • seysey dedi ki:

      Dua etmeyi unutmusum.Allah yavrularinizi hayirlilardan eylesin.Imanli yasatsin imanli oldursun.Ayaklarina tas degdirmesin.Saglik sihhat afiyet tum aile efradiniza versin.Cok mutlu olun. Allah islerinizi kolaylastirsin.❤

     • Sadece Fatih dedi ki:

      Aleyküm selam Hasret hanım.
      Allah sizlerin ve diğer takipçilerin çocuklarını kendilerine bağışlasın. Peygamber efendimize ümmet Allah’a kul eylesin.

      Diğer taraftan çocuk sayısıyla ilgili duruma istinaden 80’lerin sonlarına doğru doğmuş biri olarak maruz kaldığımız propagandayı, dimağlarımıza akıtılan zehri kelimelerle anlatmak zor. Şalvar davası filmini ibretlik izlemek lazım.

      Bu zehri atamayınca bırakın 3. 4. çocuğu 2. bile olay oluyor..

     • feyza dedi ki:

      Hasret hnm,
      Sizi gordugume cok sevindim, cok tesekkurler Allah razi olsun. Sizin de bebeginiz salih/salihalardan olsun. Dordu de…ve olursa besinci altinci vs..onlar da 🙂 hepsi hayirla sag selamet buyusunler insaallah.
      Dorduncu bebek evet toplumda cesaret isi olarak goruluyor. Ama bir buyugum eskiden demisti ki, cok cocuklu ailelerde birinci cocugu iyi yetistirirsen digerleri de onu ornek alir ve hepsi birbirini buyutur. Ben eskilere bakinca bunu goruyorum gercekten. Kardesler birbirini buyutuyorlar ornek oluyorlar. Sizin de oyle oluyordur eminim. Zaten cocuk sayisi cogaldikce ilk cocuk ve son cocuk arasindaki yas farki da haliyle buyudugunden sorumluluk vermek daha kolay oluyor.
      Ben de bir Musluman ailenin cogalmasi taraftariyim. Ama tabi cogaldikca mesuliyet de buyuyor. Buyuk buyuk laflar edip sonra altinda kalmak istemem.
      Onun icin cogalan ve iyi evlad yetistirmede muvaffak olan ailelere gipta ile baktigim ve ilerdr oyle olmayi cok istedigim gibi, hayal kurarken ise temkinli yaklasarak birinciye bakalim nasil birsey olacak, becerebilirsem anneligi adim adim yolunuzdan gideriz diyorum:)dua ederken de cocuktan once kendime ediyorum hayirli ve iyi bir anne olayim diye cunku tertemiz bir sayfa ve ben temiz bir sayfaya murekkep damlatmaktan cok korkuyorum:)

     • feyza dedi ki:

      Seysey hnm, usak dediginize gore karadenizlisiniz 🙂
      Kiziniza da pekmezli su koyun cay niyetine otursun icsin ablam oyle yapardi karsilikli kiz kiza cay keyfi saniyor yavrucaklar siz de bi nefes almis olursunuz :))

     • Gulpembe dedi ki:

      Insanlarin ne soyledigine pek takilmamak lazim, kac cocuk cok cocuktur yada az cocuktur, kime gore neye gore ? bu kavramlar bizimle alakali. Yasadigim yerde evlat sahibi olmak takdir ve onure ediliyor,kotu bir sey isitmedim. Turkiyeden ise olumlu tepkiler daha fazla olmakla birlikte “kendine acimiyor musun… sana yazik… siz tahsilli insanlarsiniz neden cok yaptiniz “gibi bazi seyler duydum, onlari anlayabiliyorum,gulup geciyorum:)

      Cocuklar soylediklerimizden ziyade ayaklarimizi takip ediyorlar, yani bizi kopyaliyorlar. Bir evde encok konusulan sey Allah ve Rasulu olursa hayattaki en muhim seyin bunlarin etrafinda dondugunu dusunur, en cok maddiyat konusulursa hayattaki merkezi o olur, en cok baskalari konusulup giybet ediliyorsa kendisinin de surekli ayiplanacagina inanarak ve korkarak baskalari icin yasar, onlari oncelik edinir, onlara kendini begendirtmeye calisir…

      cocuklarin gozunden hicbirsey kacmaz, sizi size cok guzel tahlil ederler ,kim oldugunuzu cok iyi anlatirlar, onlarin anlayacagi dile gore anlattiginizda ise anlamayacaklari hicbirsey yoktur.Ben cocuklarimi arkadasim gibi goruyorum. Onlara sir verebiliyor, ortaklik yapabiliyorum. Bebek ise insanin oyuncagi , eglencesi zaten . ilk cocuklar acemilige geliyor bir bocalama illaki oluyor, bunu atlatmanin caresi cocuklari pespese dizmek:)gercekten birbirlerini buyutuyorlar. Boylece annenin yuku sanilanin aksine azaliyor.

      Hasret hanimcim, Rabbim sizlere ve yavrulariniza da iki cihan saadeti, hayirli ve uzun bir omur nasip etsin.amin

     • seysey dedi ki:

      Guzel fikir feyza hanim 🙂 Denerim insAllah.Evet aslen Trabzonluyum.

      Fatih bey Allah size de hayirli evlatlar nasip etsin.Dualarinizi hayra cevirip kabul etsin.

      Gulpembe hanim pespese dizmek demissiniz :)) Hayirlisi diyelim.

   • Ferzan dedi ki:

    Gülpembe hanım, masallah

    Rabbim evladlarınızı , salih kullarindan eylesin.Allahın sevdigi razı oldugu yerler neredeyse hayirli bir sekilde oralarda islamın gülüne hizmet eden bülbüllerden eylesin.

    Konuya vakıf olamadigim icin doğan cocuk kimin anlayamamıstım.Geç oldu tebrik etmem. 🙂

    Seysey haniminda daha kucukmus bebegi.Bende zannetmistim ki okul caglarında filan.El kadar bebek zaaten anne neyin basina koyup biraksa herseyi seyreder anlamazda.Onun icin seysey hanım cocugunu tv nin karsisina oturtmasi cok dogal olmamasi gerekir.Bu siteyi takip edenler dogruyu yanlisi gorebilecek kapasitede bilincte diye dusunuyorum.
    Bu vesile ile seysey hanima hasret hanima ve bebek bekleyen meryem hanimida simdiden hayirli göz nuru olsun iki cihandada evladları.Rabbim iyiler defterine yazsin . (Amin)

    • Gulpembe dedi ki:

     Ferzan Hanim,
     Dogan bebek kimin oldugundan emin olamadiginiza gore torunumun olma ihtimalini de dusunmussunuz:) bu tereddutunuz dua niyetine gecsin insallah:)
     Guzel dualariniz icin Allah razi olsun, cumleminizin evlatlari icin amin diyorum.sevgiler.

     • Ferzan dedi ki:

      Evet aynen dediginiz ihtimali düşündüm gülpembe hanım. 🙂
      Yanılmışım. Site genclerle dolu maşallah.Gençlerin enerjisi cekti demek beni buraya. 🙂

    • seysey dedi ki:

     😀 aslinda size diyecektim ama yazmadim.(7 ay 26 gunluk.)Bugun bos vaktim cok yazayim kardesim temizlik icin yardima geldi.Allah razi olsun. Ben iki uc dk baksa da ben de bir lavaboya gidebilsem diye aciyordum.Tuvaletin kapisina gelip agliyo agliyo.Kimi diyor yanina getir.Ondan da ben hoslanmiyorum.Aslinda hic mi hic tv ye bakmiyor.Bazen babasi kendisi icin acarsa o zaman eger baktigini farkedersem kapatiyorum.Bizim evde televizyon var ama bebekten sonra binde bir acilmistir.Eskiden de netten film izlemek icin acardik.Cok kullandigimiz soylenemez.Tv acmiyorum cunku cocuklarin zeka gelisimini etkiledigini dusunuyorum.Esimin kuzeni ana sinifi ogretmeni cocuk sarkilari icin gunde ya da haftada da demis olabilir acip izletebilirsiniz demisti.Arap alfabesini sarkilarla ogrensin diye kirk turlu sarki actim iki saniye bile bakmadi.Artik tvden umudum yok. ? Bir cok oyuncak aldim oyalansin diye o da ise yaramadi.Oyun oynarken bile yaninda beklememi istiyor.En sevdigi oyuncak benim. ;)Eger beni goremezse yurutecle hemen bir hisimla tuvaletin onune kosuyor bazen arkasindan guluyorum sesleniyorum.Beni nerde bulacagini iyi biliyor.?

 4. Sadece Fatih dedi ki:

  Son zamanlarda yaşadığımız afetlerin sebeplerini bulmak için çok kafa yormaya gerek yok. Adalet anlayışının kaybolduğu, türlü türlü zulmün kol gezdiği, haklının değil güçlünün sözünün geçtiği bu devirde deprem de olur, sel de, salgın da.

  Bu çift helalinden evlenmek yerine zina etseydi hapis cezası yerine belki de madalya verirlerdi. Vay be ne aşkmış diye taltif ederlerdi. Sevginin tanımı işin içinde illa yasaklar ve günahlar olunca mı aşk oluyor. Birbirini seven iki kişi evlenince aralarındaki duygu aşk olmuyor mu?

  Sevgi pıtırcığı aşk savunucusu feministlere böyle anlatınca sinirleniyorlar. Hadi onların bir ülküsü var ve gereğini yapıyorlar da bu zulme dur demesi gerekenlerin bu zulmü işlerkenki ülküsü ne?

 5. Denis dedi ki:

  Siz gerçekten kadını ve haklarını koruduklarina inanıyorsunuz. Bende ikinci eşim ve bir ömür o kadına nafaka ödemek zorundayiz. O keyfinde sefasında çünkü o kadın biz neyiz kadın degilmiyiz hakkımız nerede. Bu ülkede ne hak nede hukuk olduğuna inananlar varmiki.

 6. Aydin dedi ki:

  Selamun Aleykum!

  Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste!

 7. bilal. dedi ki:

  ALLAHA KARŞI SAVAŞANLAR İYİ BİLSİNLER Kİ KAYBEDECEKLER. DÜNYALARI BERBAT, AHİRETLERİ BERBAT OLACAK. ne olacak bu ailelerin halleri ? kabul bu çocukların hataları var: kaçmışlar ama bunu cezası hapis midir? çocuklar olmuş, aileler barışmış. ne diyim bazı şeyler ahirete kalacak.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

" Bir evin güzelliği uyumdur. Bir evin tadı bağlılıktır. Bir evin sevinci sevgidir. Bir evin zenginliği çocuklarıdır. Bir evin yasası hizmettir. Bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. " (Henry Taylor)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku