Bu resimde baba nerede Sayın Bakan?

21 Ocak 2013Haberler22 Yorum »

Bu resmi az önce twitter da Aile Bakanımız Fatma Şahin paylaştı. Resmin altına şöyle yazmış:

“Annemin İşi Benim Geleceğim için, adeta bir çocuk eliyle çizilmiş güzel, sempatik bir logo tasarlanmış. @borusanholding

Bana hiç sempatik gelmedi. Neden babasının işi değil de annesinin işi? Ailede anne şefkati, baba güveni temsil eder. Gerçi resimde baba bile yok? Sayın Aile Bakanımız “Aile” deyince çocuk ve anne mi geliyor sadece aklınıza? Aile konusunda gayretli çalışmalarınızla (!)  ilerleyen günlerde erkekler hayatımızdan tümden çıkacak mı?

Peki başbakanımızın istediği üç çocuk nasıl yapılacak erkeksiz? Bu hususta da bilgi verseniz. Bu konuda sizden ve başbakanımızdan açıklama bekliyoruz. Sperm bankası falan mı düşünülüyor bu çocukları yapmak için. Yok o kadar da değildir herhalde. Fakat erkeksiz aile hayatına bir çözüm düşünmüş olmanız gerekir.

Peki kadınlar erkeksiz mutlu olacaklar mı? Fotoğraftaki gibi yüzleri gülecek mi? Onu nasıl sağlayacaksınız? Mutluluk hapı falan olabilir mi?

Hadi kadını geçtik ya o çocuk, babasız bir yanı eksik kalmayacak mı? Babasız yüzü o kadar gülecek mi? Bakın öteki eli boşta. Oradan kim tutacak?

Borusan firması, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliği ile sanayide kadın istihdamının artırılmasına yönelik “Annemin İşi Benim Geleceğim” adlı projenin logosu bu.

Projenin içeriği; kadınların ekonomik hayata daha fazla katılmaları için çocuklarını bahane olarak görmeyip, çalışan kadınların çocukları için kreş açılması ile ilgiliymiş. Bu logoyu afiş olarak gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Eğer “Annemin işi benim geleceğim” sloganı olmasa anne çocuk el ele okula gidiyorlar diye düşünebiliriz. Fakat sloganla birlikte çalışan bir anne, çocuk ve babasız mutlu bir tablo.

Resim ve slogan bilinçaltına hitap eder. Çizenler de bu işlerle ilgilenenler de bunu gayet iyi bilir. Çocuklar ve yetişkinler bu logoyu gördüğünde kreşle alakalı olduğunu ile ilgilenmezler. Beyin gördüğünü anlamlandırır. İsteselerdi iş yeri ve kreşi de resmedebilirlerdi. Ya da anne baba ve çocuk evden çıkarken resemedebilirlerdi. Fakat onu tercih etmemişler. Alttaki proje için kullanılan fotografta aynı. Anne- çocuk yine baba yok, iş yerinde de değiller, dışarıdalar.

Slogan olan resme tekrar bakın. Bizim gördüğümüz nedir? Babasız bir aile. Arkada güneş, yüzlerde gülümseme, mutlu bir aile tablosu. Slogan zaten başlı başına berbat. “Annemin işi benim geleceğim.” Sloganla ilgili düşüncem buraya sığmaz ayrıca yazacağım inşaallah.
“Babasız Amerika”diye Amerikalı aydınlar ailenin gidişatını düzeltmeye çalışırken biz babayı aileden atmaya çalışıyoruz. Hiç masum bir resim ve masum bir slogan değil. Fazlasıyla kirli.

Sema Maraşlı

 

Okunma Sayısı : 5.385

Yorum yapın

“Bu resimde baba nerede Sayın Bakan?” için 22 Yorum

 1. Ahir zamanda Müslüman Olmak dedi ki:

  4 bakan değişti ama içlerinde aile bakanı yok! Allah aşkına biri bu kadına dur desin aklınca bu şekilde aileleri kurtaracağını zannediyor ama farkında olmadan aile düşmanlarının feministlerin ekmeğine yağ sürüyor! yine Annemin İŞİ benimgeleceğim sloganıyla Ali bulaç ve onun gib düşünenlere nazire yaparcasına kadınları iş hayatına davet ediyor teşvik ediyor! aklınca kadınlar çalışırsa yuvaların düzeleceğini zannediyor! bilmiyorki kadın çalışınca yuvalar daha berbat hale geliyor! ah ah ne söyleyelim bilmem ki! Allah ıslah etsin bu kadını!

 2. Gulbeyaz dedi ki:

  Kucukken tekerleme diye soylerdik simdi gercek oldu. “annemin Isi vardi beni Babam dogurdu” :))

 3. Pozitif Adalet dedi ki:

  Anne,baba (evden uzaklaştırılmadı ise), 5 çocuk eder bir ailede 7 ucuz işçi. Asla sağlıklı bir aile etmez. Küçük Çin olma çabası çok açık. Amele bir millet olmak için bu kadar çaba neden ???

 4. gdr dedi ki:

  bu resmin bir çocuk eliyle değilde bir ”çocuk aklı” ile çizildiğini düşünüyorum.

  Ama saf,temiz olanından değil kurnaz ve sinsi olanından.(hani sezercik filmlerinin fitne fücur mahalle çocukları vardırya sezerimizin yetimliğinden tutta fakirliğine kadar herbirşeyini kurcalayıp alay eden işte onlara benzeyen)

 5. Arif dedi ki:

  Bakan hanım gerçekten hükümetinin, bakanlığının ve konjoktörün gücünü arkasına alarak sadece kadını gündeme getirerek aile yapısına zarar veriyor. Birisi ona bunları hatırlatmalı..

 6. hfz dedi ki:

  borusan ne neden borusan itici degilmi mazur görün olaya hakim degilim ama saman altından dere akıtılıyor gibi geliyor

 7. ahmet dedi ki:

  ahh.. benim güzel milletim..acaba hangi kusurumuz bu insanların başımıza getirilmesi için kadere fetva verdi..:(

 8. ahmet dedi ki:

  Allah,bakanımızdan da onu oraya getiren başbakanımızdan da razı olsun(!)……:(

 9. Sema N. dedi ki:

  Hayır anlamadığım bu kadar bayanların çalışılması isteniyorsa, bayanların çalışma koşulları neden düzeltilmiyor. Mesela ben kadınlar içi elzem bir bölüm olan tıp okuyorum. Mezun olduktan sonra uzmanlık yapacağım yaş aralığım çok büyük ihtimalle evlenip, çoluk çocuğa karışacağım yaşlarım olacak. Lakin asistanlığın çalışma şartlarında değil çocuk sahibi olmayı, evlenmeyi bile bağdaştıramıyorum. Hele hele sırf bayanlara hizmet etmek için Kadın doğum gibi bir bölüm seçmem dahilinde ayda her biri 36 saat olan 10 nöbet tutacağım. Ki masa başında geçmiyor takdir edersiniz bu saatler. Üstelik asistanlığı sırasında hamile kalan bayan doktorlara çalışma arkadaşları tarafından yapılan hakaretlerin haddi hesabı bile yok. Hamileliği sırasında da, emzirme döneminde de hatta ücretsiz izine ayrılması durumunda da pek çok yıpratıcı süreç yaşamak zorunda kalıyor asistan bir doktor hanım. Şimdi sevgili aile bakanımız Fatma Şahin’e sormak istiyorum “Biz kadınlar hem iyi iş kadını, hem iyi anne olabiliriz.” derken bazı çevrelere yaranmak için mi böyle cici-pembe tablolar çiziyor yoksa gerçekten de tüm bu çalışma şartlarından haberi mi yok?

 10. AHSEN dedi ki:

  bir haber kanalının verdiği habere göre bu proje aynen şu şekilde:

  Çalışan kadınların ya ailesi yada işi arasında sıkışıp kalmamasını önleyen bir proje.Kadın istihdamını ‘Borusan Neşe Fabrikaları’ adı altında işyerlerine kuracakları kreşlerle annenin gözünün arkada kalmayacağı kendi iş yerinde çocuğuyla gidebileceği bir ortam hazırlanıyor logodaki çalışan anne ile elini tutan çocuğun birlikte olması bunu vurgulamak için.
  Aile bakanımızın kadın istihdamınını %75 artırdığını övünçlede vurguladığını anlatıyor haberde.Çalışma bakanıda annelerin çalışırken çocuklarını rahatlıkla emanet edebilecekleri bir ortam hazırladıklarını söyleyerek “Ya çalış çocuğu unut ya da çocuk yap kariyeri unut anlayışını yıkmak lazım.” diyede eklemiş.
  Saki çalışan kadınlarımızın tek sorunu çocuğunu nereye bırakacağını bilemiyor olmaları!
  Bu hikayede yada haberde yine babalar yok 🙂
  Ne yazıkki ki ailenin bir bütün olarak algınamıyor oluşu ciddi sorunları beraberinde getirecek ve bunun bedelini aileler ödeyecek yazık!Toplum olarak birşeyler yapmak lazım.

  Erkekler neden bu kadar pasifize edilmeye razı?Bu sorunun cevabını bulmakta acilen gerekli.Kadınlar bu imkanları sonuna kadar kullanacak.Ve yine bu durumda kadınlar suçlanacak.Koyulması gereken bir tepki varsa ortada bu kesinlikle kadını suçlamaktan geçmiyor erkeklere bu konuda çok büyük sorumluluklar düşüyor bence sessiz kalmamalılar asıl tepki vermesi gereken onlar.

  • .:. dedi ki:

   Gectigimiz gunlerde, Basortusu ile ilgili olarak haberler okumustuk Borusan in yaptigi cifte sitandart ile ilgili olarak, Acikca bir ayrimcilik yapmislardi.

   Simdi bu uygulamaya sponsor olan borusan holding aile bakanligi ile baslattigi bu projede, Baska bir ayrimcilik yok mu? Acaba hangi kadindan bahsediyorlar. Gerci banim baktigim yonden baska manzara goruluyor. Bari baba hem anneyi hemde kizini alip da okula goturseymis, oyle cizselerdi.

   Sema hanimin dusuncelerine ben de katiliyorum. Hatta sizlere ben daha ilginc ve degisik seyler soylemek istiyorum.

   Bu kreslerde ister istemez siniflandirma olabilir. Egitimlerde de Milli egitim bakanligi disinda bir program yapilirsa, ulkemizdeki bu sistemin islerligi ne olacagi konusunda hic bir fikrim ve bilgim yok acikcasi. Ayrica kreslere giden cocuklarin yas baslangici ilerleyen zamanlarda 0-6 yas olacaktir. Cunki gidisat boyle oluyor malesef.

   Diger bir konu ise Aile Bakanligi icerisinde, Erkek statusu ile ilgili bir birim bile yok. Olaylari kadin uzerinden goturuyorlar bu belli. Hatta son zamanlarda sayin Basbakanimizda, surekli erkekleri kotuleyip kadinlari pozitif ayrimcilikla tanimliyor. Bunu neye ve kime gore yapiyorlar bilemiyorum, ornegin “Parayi erkege versek yer diyor, Kadina verdik harcasin diyor”, Erkekleri ickici veya sigaraci olarak yorumluyor, oysa bunlari kadinda rahatlikla yapabilir ve yapiyorda, ustelik kadinlarinda, baska farkli harcama kalemleri var.

   Bir kac gun once, kadinlarin cocuklarini iki bucuk sene emzirsinler dedi. Belliki evinde oturan kadinlar icin soylenmis, en dogrusuda budur, bir kadin cocugunu en dogal ve en sihhatli bir sekilde evinde emzirir oyle degil mi? Kadinlar bu konuyu daha iyi bilir gerci, o cocugun, verimli guzel bir sut alabilmesi demek, anneninde, rahat bir ortamda, iyi beslenmis olmasi gerekmezmi? ki bu 2,5 sene sursun, Yoksa, sise, pompa yontemleri, az cok gorduk. Bu sekilde olursa bir cocuk 2,5 sene Basbakanimiz en az 3 cocuk talep etti. 3 cocuk icin, 7,5 sene birde bi talebi 4 veya 5 olarak revize ediyor. 1,2 sene yapar, peki bu kadin icin, kim sponsor olacak, Boyle zorlama seyler yapacaklarina, Babayi da olayin icine alip aileyi bir butun dusunup, aile icin babayi nasil guclendiririm diye dusunseler olmazmi.

   Sonuc olarak sunu soylemek gerekir. Bu yapilanlar ulkemiz gerceklerine uymayan disarindan yaptirim ve kopyadir. Daha onceki yazilarimda da bahsetmeye calistim gozlemlediklerimi ve bizzat yasadiklarimi anlattim zaman gelecek bu sloganlarin benzerini okullarda goreceksiniz, ustelik bunun tam benzerini yazmistim aylar once, bazi kadin kuruluslari, feminist gruplar, hatta partiler ve ogretmenler okullara gidiyorlar, kisa konferans veriyorlar,(Oldukca fazla babayi disarda birakiyorlar, hatta kotuluyorlar. Cocuklardan da bu konuda anneye yardimci olmasi isteniyor ve cocuklara aile siddeti ile ilgili kompozisyon resim yazmalari anlatiliyor. Bir cok cocuk her evde olabilecek bu konulari orada yaziyor ve bunlari panolara asiyorlar, bunlar yasanilmis ve gozlemlenmisdir.

   Bir de cok onemli baska bir konu vardir. Kimse bu acidan degerlendirmiyor veya degerlkendiremiyor, kavrayamiyor. Kisa vade de belkide su an meclisteki tum muhalefetin istedigi gibi gorunsede uygulamaya alinan yasalar. Aslinda uzun surecde aleyhlerine dir.

   Yani;
   Aslinda hukumetin bu konuya ilgi duymasi altinda, yatan gerceklerden biriside, gelecegin Turkiyesi olabilir.
   Bu da aile bakanliginin yaptigi dogrulugu tartismali yuzeysel arastirma rakamlarinda degil, Bizzat somut olay ve rakamlardadir.

   Calisan bir bayanin 3 cocuk yapma ihtimali, Kocasi calisip da, evinde cocuklarina annelik kocasina karilik yapan bir bayandan hic bir zaman fazla olamaz. B u d a a s l i n d a o y d e m e k t i r.

   • AHSEN dedi ki:

    ben ansayfada ilk bu başlığı okuduğumda açıkçası bir çocuğun yaptığı resimde olmayan bir baba bekliyordum boşanmalarla alakalı olabilecek bir konu olduğunu düşünerek.Böyle devam ederse zaten böyle bir durum ihtimaldir.
    böyle bir haber yapılmış fakat içeriği zaten kabul edilebilecek bir proje değil aynı kanaatteyim sloganlarla bu işi yürütmek çok akıllıcı bilinç altına verilen mesaj daha mühim tabiki haberin içeriğiylede bir göz gezdireyim istedim amaç belli gidişat belli sloganı o kadar önemsemedim.
    Aileyi parçalamak adına yapılmış en önemli somut adımlardan da birisi aynı zamanda.Çocuklar da devreye sokuldu zaten çalışmayan kadına baskıyı bir çocuklar yapmıyordu onlarda yakın zamanda “anne neden benim geleceğimle oynuyorsun” diye hesap soracaklardır.
    Aile bakanımızın baba derdi hiç olmadı ki zaten!

  • Selda K dedi ki:

   son paragrafiniz cok onemli, hakikaten en cok tepkiyi kadinlar veriyor gibi? erkekler nerede? neden sesleri cikmiyor? yoksa kabullendiler artik gecmis ola mi diyorlar? anlamakta zorluk cekiyorum

 11. Ali dedi ki:

  Yakında sayın bakan baba olmadan çocuk yapmayı (suni döllenme yolu) önerise şaşmayın . sayın bakan Türk erkeklerinin çocunluğunun 3. sayfa erkeği olduğunu zannediyor. 0.0001 olan olayları baz alarak hareket ediyor ve türk aile yapısının içine dinamiti koyuyor. eğitimle halledilecek konuları kanunla halletmeye çalıyor. çok yazık aile kavramını yok ediyorlar

  • .:. dedi ki:

   Suni dollenme; Babasinin nasil ve ne sekilde oldugundan emin olamiyorsunuz, Olay cocuk olmanin veya sac rengi, goz renginin otesinde, bir pisikopatin dolu de olabilir, karistirilmis ve deney olarak kullanilan bir seyde, insan beyni zorlanarak dusunuldugunde, genetiginin ne oldugunu dahi bilemeyecegimiz tamamen igrenc bir konu.

 12. Bilal Aksaray. dedi ki:

  bu bakan,Fatma ŞAHİN, işleri tam anlamıyla bir fiyaskodur.başka bir şey değil. allah ıslah etsin bunları ,başka ne denir acaba??? …

 13. NERGİS dedi ki:

  sema hanım, logonun bana düşündürttükleri hiç de sizin anladığınız gibi olmadı. günümüz sisteminde iş için evden çıkan kadınların çocuklarını ihmal ettikleri bir gerçek. duygusal yoksunluklar içinde bakıcı ellerinde anne şevkati almadan geçirilen koca bir gün kocaman bir çocukluk ziyan oluyor. logo bana işi çocuğu ile ilgilenen annelerin onurlarını geri verme mücadelesinde küçük bir adım gibi geldi. algıdaki bozukluğu düzeltmek gerekli. sanki çalışan kadın daha bi çekici karizmatik alımlı. ya işi çocuğu olan anneler. bide çocuğun gözüyle bakılmış bir karikatürize çok güzel bir fikir. baba nerde mi ? baba işte 🙂

  • Sevda dedi ki:

   Nergis Hanım ,logonun size düşündürdüklerinin kesinlikle doğru olmasını çok isterdim.Ancak ,sizin anlatımınızın resmedilmesi daha farklı olurdu gibi geliyor.Mesela, ev de çocuğuyla ilgili bir anne ve dışarıda çalışan bir baba profilinin birlikteliğini de simgelemesi açısından aynı kare de yer alması gibi. Logo da ise üzerinde dışarı kıyafeti ,elinde ise iş çantası olan ve muhtemelen çocuğunu kreşe bırakacak olan bir anne resmi görüyorum ben de.Biraz iki resim arasında ki 7 farkı bulma muhabbeti gibi olduysa da ,yine de gönlüm/gönlümüz elbette sizin gördüklerinizin doğru ,gerçek olmasından yana…

 14. AHSEN dedi ki:

  Bizlerde işbirliği olmayan bir aile istemiyoruz erkekleri bu kadar pasifize etmenin kadın üzerindeki sorumluluğu azatlmayacak bilakis ve mahvedilmiş bir geleceğe doğru ilerliyoruz.Erkekler bu duruma kesinlikle tepki göstermeliler tabi bizlerde.

 15. Mehmet Özbayrak dedi ki:

  Feminist bir aile bakanı olduğu aşikar. Aileden anladığı sadece kadınlar ve çocuklar. Bir de iyi bir iş yapıyormuş gibi kaf dağında geziyor.

 16. fatih alkan dedi ki:

  Sema Hanım; amaçları babası olmayan gen bankalarından yetişecek nesiller için hazırlık olunca gayet normal gözüküyor. Anne işinden önce baba iş sahibi olabilmeli ki sağlıklı nesiller yetişsin.

 17. ahmet akkuş dedi ki:

  babasız bir aile için elinden gelelini yapıyoorlar.babasız bir aile olurmu? bir toPlumu değerlerini yok etmek için evvela aile kurumunu yook etmek lazım.aİLE yi yok etmek için elinden gelenleri yapıyoorlar Rabbim islah etsin.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir insan niçin yaratılmışsa ona o kolaylaştırılır. “ ( Hz. Muhammed s. a. v )

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku