Çocuk Aile Özel;İkbal Gürpınar Röportajı"Şimdiki Aklım Olsa Haklılığın Peşinden Gitmezdim"

İkbal Gürpınar... Onu tv programlarıyla,kitaplarıyla,şiir albümleriyle tanıyorsunuz.(Aşkla isimli çok yeni bir albümü çıktı geçen hafta ) Biz bu sefer bilinmeyen , çok konuşulmayan yanına şahitlik edelim istedik. Alper ve Efe ‘nin annesi İkbal yanıtlasın dedik sorularımızı. Biz sorduk o da bize tüm samimiyetiyle anneliğini, çocuklarını ve yaşadıklarını anlattı...

Çok genç yaşta anne olduğunuzu biliyorum .On sekiz yaşında genç ve tecrübesiz bir anne olmak mı? Otuz sekiz yaşında ve tecrübeli bir anne olmak mı?

Her ikisinin de hem kolay hem de zor yanları var. Ama anneliğin tadını ne zaman çıkardınız derseniz kesinlikle 38 yaşındaki halimle derim. 18 Yaşında tecrübesiz,hayata dair taşları henüz yerli yerine yerleştirmediğiniz,önceliklerinizin çok farklı olduğu bir annesiniz. Elalem ne der korkusu var, size dikte edilmeye çalışılmış doğru bilinen yanlışlar var, kırılganlıklarınız var… Bebek ağlar, siz ağlarsınız, nedenini bilemezsiniz. Öyle çoook gecem olmuştur. Okuyup öğrendikçe, yaşadıkça, yaş ilerleyip de tecrübeli insanlardan önyargısızca yararlanmaya başladıkça çok farklı bir anne oluyorsunuz.

 

Alper’(büyük oğlu) in annesi Efe’(küçük oğlu) nin annesine neyi yapmamasını söyler? Efe’nin annesi Alper’in annesinin hangi davranışını yanlış bulur?

Herşeyi çocuğa sorup,onun isteklerine göre davranmamamı söyler. Çünkü kardeş istememişti kesinlikle Alper, büyüdükçe “Neden benim kardeşim yok?” diye sorduğunda, ”Oğlum ,sen istemedin, ağladın,yırtındın, biz de yapmadık” dediğimde “Bacak kadar çocuğun dediğini neden yaptınız?” diye hesap sormuştu. Bir de önceliğin başkaları olmamasını isterdi sanırım Alper. Çünkü misafir geldiğinde Alper’i ihmal ettiğim olmuştur, İnşaallah hakkını helal eder.

Efe ise yatağa çiş yaptığında “ yine mi ? ” deyip Alper’ de suçluluk duygusu yerleştirme ve boşanma der sanırım.

Büyük oğlunuz üniversitede küçük oğlunuzsa henüz anaokulunda... Yaşadıkları dönemlerin farklı olması gel-gitler yaşamanıza sebep oluyor mu? Sorunları nasıl aşıyorsunuz?

İkisi arasindaki yas farki elbette çok. Cogu zaman kendimi başa donmus hissediyorum. Alper kucukken cok genctim, onunla herseyi yapabiliyor, ayni sinifta tekwando yapabiliyor, buz pateni kursuna gidebiliyordum. Şimdi de enerjiğim cok sükür ama Efe'ye yetebilmek icin ekstra guc istiyorum Allahtan. Eh, malum, 18 yasinda degilim artik:( ama bir yandan da tazelik , genclik veriyor ileri yastaki annelere cocuklar. Mesela bu yasta kol ve bel kaslarim güclensin diye kickbox a basladim.

Çocuklarınızla kurduğunuz diyalogta en çok önem verdiğiniz şey nedir?

Alper ‘le kurduğum diyalogla aynı değil Efe ile diyaloğum. Yaşanmışlıklar var çünkü, belki kalp kırgınlıkları var. Babasından ayrılmamı hiç istemedi Alper. O yüzden hala bana kızgın birazcık biliyorum. Ben de toydum, onun önünde yaşanan da bazı şeyler oldu maalesef. Birbirimizi çok sevdiğimizi biliyoruz ama bunu dile getirmekte çok cömert değiliz. Efe, anne ve babasinin birlikte yasadigini neredeyse hic gormedigi için ,hep benimle olan huzurlu, neşeli mutlu hayatı tanıdı ve bu ona normal geldi elbette.Kıyas yapamadığı ve her sey de yolunda olduğu için çok mutlu bir çocuk şükürler olsun. Efe ile diyaloğumuzda sevgi esas. Hayatta hiçbirşey çocuklarımdan daha önemli değil benim için. Bunu biliyorlar. Onlar bana Allah'ın emaneti.

Erkek çocuk büyütmenin en çok hangi zorluğunu yaşıyorsunuz? Nasip tabi ama bir kızınız olsun ister miydiniz?

Aslinda bir zorluğu yok, cünkü evlatlarim bana eslik ediyor, onlar benim erkeklerim:)) İki loblarini da kullanabilen evlatlar yetistirmeye calisiyorum. Ama bir kizim olsun isterdim doğrusu; şöyle süsleyip püsleyip gezdirecegim. Artik kiz torunlarim olur İnsaallah:)

 

Nasıl bir annesiniz?

Bunu bir insan nasıl söyler bilmiyorum . Bana göre iyi bir anneyim. Onları yüreklendirim, yol gösteririm, taltif ederim. Yeteneklerini ortaya çıkarmaları için destek olurum. Bilirler ki her ihtiyaç duydukları anda iki elim kanda olsa yanlarında bitiveririm. Kimseye muhtaç etmem Allahın izniyle, gece gündüz kursaklarından haram lokma geçirtmemek için çalışırım. Gurur duyacakları bir hayat yaşarım, daha ne olsun?

 

Anne olunca en çok neyi anladınız?

Yaradanın büyüklüğünü, emek verip karşılık beklememeyi, muhtaç olunmayı, limitsiz sevgi kredisiniAynı zamanda çalışan bir anne olmanın zorluğunu nasıl aşdınız?

Planlı , programlı yaşarsanız, önceliklerinizi iyi belirler ve çocuklarınızla birlikte olduğunuz zamanı bedeniniz ve ruhunuzla gerçekten orada olarak değerlendiriseniz hiç sorun olmuyor. Her işe gidişinizde elbette biraz suçluluk duyuyorsunuz ama ne yapayım, zengin bir koca bulamadım ki, çocuklarıma bakayım, evde oturayım, sosyal aktivitelerle zamanımı değerlendireyim.:))

 

Çocuklarınıza sizden emanet kalsın istediğiniz bir özellik, davranış ya da söz var mı?

Merhamet, yardımlaşma, dürüstlük, pozitif düşünme, sonsuz tevekkül, bolluk bilinci çocuklarıma kalsın isterim

Evlilik hakkında artık ne düşünüyorsunuz? Artık asla şunu yapmam dediğiniz ne var?

Evlilik, kesinlikle cok dusunulerek yapilmali, hele cocuk, en az 3 yillik evlilikten sonra olmali. Şimdiki aklim olsa hakliligin pesinden gitmezdim. Evlilikte denklik, uyum , arkadaslik ve ailelerin rizasi olmadan mutlu olunamayacagini biliyorum artik. Ha bu bana ders oldu:))

Ve son soru...Bu kelimeler size neleri söyletir?

Çocuk; yasamin anlami, altin top, hayata atacagimiz imza

Aile: koca bir cinarin kokleri, yasama tutunacak kollarimiz.

Tuğba Akbey İnan


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz