Erkeklerde İtici Davranışlar

depositphotos_45859925-stock-photo-sad-male-wiping-eyes-fromBir Havva Diyor ki...

Yaşantı ve gözlemlerimden hareketle, değişen erkek fıtratı üzerine şunları belirteyim:
1. Naz: Günden güne nazlı erkeklerin arttığını gözlemliyorum.Bunda değişen yaşam şartları ve annelerin oğullarını prens gibi yetiştirmeleri de etkili olabilir .

Ancak şunda hemfikir olalım, naz kadına yakışan bir özellik. Erkekte eğreti duruyor. Hatta bir kadın olarak, nazlı bir erkeği hemcinsimmiş gibi hissediyorum. Bir beyle tanışma maksatlı görüşme yapmıştık. Kendisi bana, çok nazlı olduğunu, sürekli ilgi görmek istediğini belirtmişti. Hatta çok duygusal olduğunu da eklemeyi ihmal etmemişti. O an "Allah Allah ben bir beyle görüşüyorum değil mi ?" diye düşünmeden edemedim.

2. Duygusallık : Erkek de kadın da duygusal bir varlıktır. Ancak kadın ve erkeğin duygularını yaşama ve ifade biçimleri birbirinden farklıdır. Bir kadın üzüldüğünde, hayal kırıklığı yaşadığında ağlayıp, duygularını ifade etme, paylaşma ihtiyacı hissederken; bir erkek yalnız kalmayı tercih edip ,düşünmeye ihtiyaç duyacaktır.

Ancak erkek bir kadın gibi duygusunu yaşadığında fıtratına uygun bir tepki vermiyor. Olumsuz durumlarda hassaslasıp, ağlayan, alınganlık gösteren bir erkeğin bir kadına çekici geleceğini sanmıyorum. Çünkü bu erkek kadının gözünde zayıf bir imaj çiziyor. Kadın da zayıf bir erkeğin onu koruyup kollayabileceğine inanamıyor.

3.Hemen Pes Etmek: Erkek fıtratının temel özelliklerinden biri mücadeleciliktir. Yani zorluk durumlarında bunlara göğüs germek, sıkıntılara sabretmek, çaba göstermek diyebiliriz. Ancak bu özelligin de gitgide yok olduğunu görüyorum. Problem gördüğünde bunu çözmek yerine problemden kaçan bireyler bir ailenin sorumluluğunu nasıl alabilirler ki?

4. Sorumluluk Duygusu: Beylerin bir çoğunun çalışan hanım istemeleri, sorumluluk duygularının zayıflaması şeklinde yorumluyorum. Bir aile cihetinden bakacak olursak kadının da erkeğin de ayrı ayrı sorumlulukları vardır. Ancak günümüz evliliklerinde kadın eğer çalışıyorsa sorumluluğu iki kat daha artıyor. Böyle olunca ailede dengeler ister istemez bozuluyor. Bence boşanma oranlarındaki artışın temel sebebi bu. Yanlış anlaşılmasın kadın asla çalısmamalı demiyorum, ancak kadının kendini yıpratacak düzeyde bir çalışma hayatı olmamalı.

5.Alınganlık-Küsme: Günümüz gençlerin tabiriyle "sürekli trip atan" bir eş düşünün.Her söylediğinizi didikleyen, kişiselleştiren, alınan, küsen,küslüğü uzatan bir eş... Kadın olsun erkek olsun zor ve çekilmez geliyor bu davranışlar. Ancak günümüz beylerinde bu d

avranışlarda da artış var. Kendini naza çekme, alınganlık gösterme, küsme davranışları ile kendi değerini karşı tarafa kanıtlamaya çalışan bir bey sadece zayıf görünüyor. Fıtratı dışına çıkıyor ve çekiciliğini yitiriyor.

Sümeyye


Bunlar da ilginizi Çekebilir

51 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz