Kadın-Erkek Arasındaki Yarışı Kim Kazanacak?

Bir Adem Diyor ki...

Gazetede bir haber vardı.:“Taksinin melekleri direksiyon başında.” şeklinde. Gazetedeki haberden aktarıyorum.…“Gazetede gördüğü bir haberle projeyi öğrenmiş Sibel Hanım. Hayali uluslararası TIR şoförlüğü olan birini bu projenin ne kadar heyecanlandırdığını varın siz düşünün!

20 senedir araç kullanan Sibel Hanım, neden TIR şoförü olmak istediğini şöyle anlatıyor: "Erkeklerin yaptığı her şeyi kadınların da yaptığını göstermek istiyorum. Bir de 'Kadın şoförler iyi araç kullanamaz, yolda kalır.' gibi bir anlayış var, bunun değişmesi lazım."

Allah aşkına bakar mısınız gerekçeye.”Ben macerayı çok severim.” dese anlaşılabilir.

"Ben gezip görmeyi seviyorum.” dese anlaşılabilir.

Ve daha bir çok şey sıralasa belki anlamak mümkün; ama hayır, onun bir tek derdi var; erkeklerin yaptığı her şeyi kadınların da yapabildiğini ispatlamak. İşte tüm mesele bu.

Bizi önce rahatımızdan ettiler, sonra da “şunu yapınca kendini ispatlayacaksın” "bunu da yapınca başarılı olduğunu göstereceksin” “ şu da olunca öne geçeceksin”…. diye diye sürekli bir didişmenin içine ittiler.

Zannettik ki; biz bu etapları geçince rahat edeceğiz. Her etap geçildiğinde yenileri kondu önümüze. Bilmedik ki bu yarış, bu didişme hiç bitmeyecek. Çünkü biterse biz durup bizi bu didişmeye kimin ittiğini sorgulayacağız, onun için hiç bitmemesi gerek.

Bu öyle bir yarış ki kazananı yok, bu öyle bir didişme ki sonu yok. Bu yarışta herkes kaybediyor. Kadın da sürekli kaybediyor erkek de, aile de, toplum da. Didişe didişe birbirimizi tüketiyoruz, aşkı tüketiyoruz, sevgiyi tüketiyoruz, saygıyı tüketiyoruz, velhasıl tüketiyoruz da tüketiyoruz..

Ve korkarım ki artık dönüşü yok bu işin. O duvarı öylesine sarstılar,taşları öyle oynattılar ki yerinden artık durdurabilene aşk olsun.

O duvar yıkılırsa hepimiz altında kalacağız halbuki; ama ne gam biz eşitliğimizi ispatlayacağız ya. Boş verin; örfü, adeti, kültürü, değerlerimizi, biz eşit bireyler olduk ya.. Söylenecek çok şey var ama bilmem fayda eder mi? “Allah sonumuzu hayreylesin” demekten başka..


Bunlar da ilginizi Çekebilir

7 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz