Aileyi Parçalamaya Uğraşanların Derdi Ne?

bosanma_1

Boşanmaktan vazgeçen bir hanımla avukatı arasında geçen bir konuşmanın metni. (Kayıtları mevcut)

-Avukat hanım, ben geçen hafta boşanma davası açmıştım, barodan siz gelmistiniz, size vekalet vermiştim, hatırladınız mı?

_evet N.. Hanım.. sizin evraklarinizi işleme koyduk..çok hızlı bir şekilde sonuclandıracagız.

_şey avukat hanım. ben eşimle uzlastim. 24 yıldan sonra böyle şeyin bize yakısmayacagini birbirimizden özür dileyerek evliligimizi devam ettirme kararı aldık. hem çocuklarımız da ayrilmamizi istemiyorlar.

N .. Hanım bir dakika. hayat sizin hayatınız. çocuklarınızın size müdahale hakkı yok. dosyanız şu an önümde.. eşinizin size şiddet uyguladığını belirtmişsiniz.

_yok siddet falan. sadece birbirimize bağırdık.

_N.. Hanım bağırmak ta bir şiddettir.

_ben de ona bağırdım avukat hanım.

_durduk yere bağırmış olamazsınız. size siddet uyguladı. siz de nefsi müdafaa hakkınızı kullandınız. bu normal.

_hayır bana şiddet uygulamadı.

_ bakın hanfendi.. psikolojik şiddet zamanla fiziksel şiddete dönüşecek. bir gün üç gün şiddeti alışkanlık haline getirecek. hem elimizdeki verilere göre öldürülen kadınların büyük bir kısmı psikolojik şiddetin devamında fiziksel şiddet ardından cinayete kurban gidiyorlar.

_yok avukat hanım. benim eşim yapmaz yapamaz.

_öldürülen kadınlarda sizin gibi düşünüyorlardı. benim eşim yapmaz. eğer eşiniz size bağırmaya hakaret etmeye başladıysa artık sizin ve çocuklarınız için potansiyel tehlikedir. yapmayın N.. Hanım. bu kadar iyi niyetli olmayın.

_ama o çocuklarına çok düşkün.

_N... Hanım siz akıllı bir kadınsınız. hem bakın biz sizin hayatınızı korumak ve gelecekte daha mutlu bir yaşam sürmeniz için gönüllü ücretsiz avukatlık yapıyoruz. ben de bir kadınım. belki de eşiniz üç gün sonra sizi hastanelik edecek belki de öldürecek.

_biz birbirimizden özür diledik ve söz verdik. bir daha birbirimizi asla üzmeyecegiz

_siz de buna inandınız. sizin sözünüzde duracagınızı biliyorum. ama tanrı aşkına size bağırıp çağırarak en büyük psikolojik şiddeti uygulayan bir adamın sözüne ne kadar güveniyorsunuz. yarın her şey çok geç olabilir. şu an da sizin o adamla barışmak için biraraya gelmeniz bile can güvenliğiniz için çok tehlikeli.

_siz eşimi tanımıyorsunuz avukat hanım.

_siz tanıyorsunuz ama.. bu yüzden geçen hafta boşanma kararı aldınız. şu an duygusal düşünüyorsunuz. size bi rahat önerim var. şu an zannedersem birliktesiniz

_evet avukat hanım.

_ siz bir kaç gün yemek yapmayın. bulaşık çamaşır ütü temizlik yapmayın. eşinizin tepkisi...

_iyi ama avukat hanım. ben bir anneyim. nasıl ki adam eve ekmek getirmek zorundaysa ben de ev işlerini yapmak zorundayım.

_N.. Hanım hiçbir zorunlulugunuz yok. siz köle değilsiniz. insansınız. lütfen.. ne demek ben de mecburum. erkek evin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır...Devamı var...


Bunlar da ilginizi Çekebilir

19 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz