Arı Sütü Sağlığınızın Hizmetinde

Minicik arının sütünden ne olur demeyin, arı sütü de bal gibi faydalı! Cilt ve saç sağlığını destekliyor. Vücutta protein, şeker ve nişastayı asimile ediyor. Kaslarlardan kemiklere, dişlere kadar sayısız yararı var.Allah'ın (cc) tabiatta yarattığı en çalışkan hayvanlardan olan arıların bu denli düzenli çalışmaları nasıl yürüttükleri hakkında hâlâ merak edilen sorular bulunuyor. Elimizdeki bilgilere göre bir kovanın hâkimiyeti kraliçe arının elinde. Bir kovanda yaklaşık 25 bin ile 100 bin arı yaşamaktadır.

İşçi arıların ortalama yaşama süreleri 5-6 hafta iken, kraliçe arı 3 ile 6 yıl arasında bir hayat sürebiliyor. Ancak kraliçe arı işçi arılar gibi ne yiyecek yapabilme ne de polen toplayabilme özelliğine sahiptir. Onun tek görevi vardır o da arıların soyunu devam ettirmektir.

Kraliçe arının uzun hayatının sırrı

Kraliçe arının metabolik olarak farklılığının ve uzun hayatının sırrı tek ve özel bir gıda ile yani arı sütü ile beslenmesidir. Bütün arılar hayatlarının ilk üç günü arı sütü ile beslenirler. Ancak kraliçe arı olmaya seçilen larva, hayatı boyunca arı sütü ile beslenmeye devam eder ve bu faktör fizikî değişimlere sebep olur. Kraliçe her gün kendi ağırlığından fazlasını yumurtlar; günde 3 bin yumurta... Ve daha uzun yaşar.

Arı sütünün faydaları

Kraliçe arının temel güç kaynağı olan arı sütünün bileşimindeki vitaminler şaşırtıcı bir zenginlik gösterir. 22 aminoasit, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B8, B12, C vitaminleri ve 6 esas element. Tamamı bu kadar değil ancak bilim adamları arı sütünün formülünün sadece yüzde 4'ünü tanımlayabiliyorlar.

Uzmanlar, asırlardır insanların hayatına canlılık, tazelik ve sağlık taşıyan arı sütünün sindirim ve sinir sistemi üzerindeki rahatlatıcı etkisinin yanı sıra cilt ve saç sağlığını desteklediğini belirtiyorlar. Arı sütü vücutta protein, şeker ve nişastayı asimile eder. Enzimleri düzenler, damarları, kasları, kemikleri ve dişleri destekler ve vücuda canlılık kazandırır.

Arı sütünün biyolojik olarak etki ettiği ve yarar sağladığı bazı alanlar da şunlardır:

Antibakteriyeldir.

Kan şekerini kontrol edicidir.

Hipertansiyonu dengeleyicidir.

Romatizmal ağrıları azaltıcıdır.

Baş ağrısını gidericidir.

Yorgunluk alıcıdır.

Loğusalarda süt miktarını artırıcıdır.

Yaşlılarda görülen bazı yetersizlikleri azaltıcıdır.

Bahar nezlesi ve astım için iyileştiricidir.

Stres savaşçısıdır.

Özellikle bu son madde üzerinde durmak gerekiyor. Çünkü stres bağışıklık sistemini zayıflattığı için viral enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına zemin hazırlar. Ayrıca aşırı stres, kalp hastalıklarına neden olduğu gibi kansere kadar giden yolu da açıyor. Açık havada spor, dengeli beslenmek, stres atmanın çarelerinden bazılarıdır.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde çok önemli bir rolü olan arı sütünün kıymeti burada ortaya çıkıyor. Çünkü yapılan çalışmalar arı sütünün insanın bağışıklık sistemini de güçlendirdiği ve hastalıklara karşı korunmayı artırdığını ortaya koyuyor.

Doğal yollarla tedavinin önemine ve hastalanmadan tedbir almanın gereğine inanan bir grup kimyacı, homeopat ve herbalist bir araya gelerek taze arı sütü, ginseng ve ekinezya özünü balla harmanlayıp güçlü bir karma hazırlamışlar. "Irena" ismiyle piyasaya verilen bu karmada bulunan ginseng; canlılık, rahatlık ve dikkat sağlarken depresyonu da azaltıyor.

Ekinezya doğal bir antibiyotiktir. Meydana çıkabilecek bir iltihabı, bünye bundan zarar görmeden vücuttan atmaktadır. Irena'nın romatizma ve artrit ağrılarını aldıktan çok kısa bir süre sonra ve yarı yarıya azalttığı tespit edilmiştir. Ayrıca bu karmanın kandaki kolesterol oranını düşürdüğü de tespit edilmiştir.

Arı sütü alırken dikkat edilecek hususlar

Şu an piyasada çok çeşitli arı sütü bulunmaktadır. Bunların birçoğu dondurulmuştur. Dondurma işlemi arı sütünün içinde bulunan aminoasitleri azaltır. Dolayısıyla arı sütünün dondurulmamış olması ve bileşiminde nebati yağ bulunmaması gerekmektedir.

Zaman Gazetesi


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz