Duyguları Özgürleştirme Tekniği EFT

unnamed

Ülkemizde bir süredir uygulanan fakat adı pek duyulmayan psikolojik-bedensel hastalıkların tedavisinde iyi sonuçlar alınan EFT tedavi yöntemi ile ilgili psikolog Ela Nur Reyhanlıoğlu'ndan sizler için bilgi aldık.

Ela Nur hanım, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Tabii memnuniyetle. Ben Uludağ Üniversitesinde çift ana dal programıyla İngilizce Öğretmenliği ve Psikoloji bölümlerinden mezun oldum. Yüksek lisans eğitimimi Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yaptım. Şuanda bir danışmanlık merkezinde terapist olarak çalışmaktayım aynı zamanda Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÜSEM)de ders vermekteyim.

Bir psikolog olarak pek çok terapi yaklaşımını kullanıyorsunuz, bunlar hakkında neler söylersiniz?

Elbette ki hem lisans hem yüksek lisans eğitiminde temel mesleki eğitimleri aldık. Bunun yanı sıra bizim alanımızda neredeyse bir yüksek lisans programı kadar uzun süren pek çok eğitim vardır. Her bir terapi modelini için teorik kısmı ve uygulama teknikleri farklıdır. Ben terapi tekniği olarak özellikle Bilişsel-Davranışçı Terapi modelini ve Şema Terapi yaklaşımını kullanıyorum,bununla birlikte klinikte kullanılan pek çok testi uyguluyorum. Şüphesiz her alanda iyi olmak, mesleği layıkıyla yapmak amaçlanmalıdır; ancak eğer işiniz insansa en iyiye ulaşmak , bu yolda gayret etmek çok daha fazla önem arz ediyor. Ben de bu niyetle acizane çaba sarf ediyorum.

Siz aynı zamanda bir EFT uygulayıcısısınız, bu konuda biraz bilgi verir misiniz, nedir bu teknik?

Öncelikle belirtmeliyim ki, EFT (Emotion Freedom Techniques) (Duyguları Özgürleştirme Tekniği) bir terapi tekniği değildir. Ben psikolog olduğum için genellikle danışanlarım bunu bir terapi modeli zannediyorlar. Açıkçası ben de eğitimini almadan önce EFT’yi zorlu vakaların terapisinde kullanabileceğim farklı bir uygulama olarak düşünüyordum. Ancak EFT ile tanışıp, uyguladığım herkeste mucizevi sonuçlarını gördükçe onun bir alternatif teknik olmadığını, aksine enerji bedeni için asıl tedavi olduğunu öğrendim.

Enerji bedeni derken, tam olarak nedir bu kavram ve nasıl tedavi edilir biraz açar mısınız?

EFT insanın üçüncü alanıyla ilgilenir. insan; beden-zihin-ruh olarak 3 parçalı bir bütündür. Psikoloji ‘ruh bilimi’ olarak anılsa da aslında insanın zihnini temel alır. EFT ise ruh ile çalışır ve bu çalışmadaki odak noktası enerji bedenidir. Hatırlamakta güçlük çektiğimiz bir olay bile bizim enerjimizi tıkamış olabilir, o anda enerji bloke olur ve bu tıkanıklık çok farklı semptomlarla, sorunlarla kendini gösterir . EFT, enerji sistemindeki tıkanmaların neden olduğu problemleri çözer.

Enerji bedenindeki bu blokajlar nasıl problemler yaratır, hangi sorunlara EFT uygulanabilir?

EFT’ yi her şeye uygulayabiliriz. Bu en başında inanması güç bir iddia gibi geliyor, ancak uyguladığım insanlarda yarattığı sonuçları gördükten sonra ben de bu iddiaya tüm kalbimle katılıyorum. Fobiler, alerjiler, psikosomatik dediğimiz fiziksel bir nedeni bulunamayan ağrılar, kaygı bozukluklukları, ilişki sorunları, uyku problemleri, cinsel problemler, hatta yeme bozuklukları, bağımlılıklar gibi günümüzde pek çok insanı etkileyen sorunlarda EFT başarıyla uygulanmaktadır.

Bu kadar farklı sorunu EFT nasıl çözüyor, süreç çok uzun ve yorucu oluyordur sanırım.

EFT’nin harika yönlerinden biri de bu bence. EFT çok kısa sürede çözüme kavuştuğunuz bir teknik. Üstelik bunu sadece kendi parmaklarınızla yapıyorsunuz. Sorunu ifade eden bir cümle belirlenir ve sorunun yarattığı duyguya odaklanarak parmaklarınızla bedeninizdeki belli noktalara vuruşlar yaparsınız. Bu noktalar aslında binlerce yıldır bilinen ve uzak doğuda tedavi için kullanılan akapunktur noktalarıdır. Bu noktalara vuruş yaptıkça sorunun temelindeki duygu açığa çıkar, o noktada ki enerji tıkanıklığı açılır ve böylece tedavi başlamış olur. Deneyimlerim gösterdi ki, vuruşlar sizi hiç beklemediğiniz yerlere götürüyor, siz bilinç düzeyinde hatırlayamazsınız da vuruşlar sizi sorunun asıl kaynağına ulaştırıyor.

Son olarak, hem bir enerjist hem bir terapist olarak danışanlarınızda bu ikisini nasıl kullanıyorsunuz?

Bilim uzun yıllar boyunca kendi yöntemleriyle ispatlayamadığı her şeyi reddetti, faydalarını görmezden geldi. Ancak günümüzde bu durum değişti. Artık insanlar alternatif tekniklere güvenip deneyebiliyor ve bilimde eskiye oranla daha esnek sınırlar içinde bakıp ortaya çıkan faydaları kabulleniyor. Dünya değişirken bizim de aynı kalmamız makul değildir. Elbette klasik terapi tekniklerinin hiçbirini reddetmiyorum, eğitimlerini aldım ve uyguluyorum. Ancak bu durum EFT gibi farklı teknikleri reddedeceğim anlamına gelmez, aksi halde bu bilim bağnazlığı olur. Ben danışanın hem talebi hem de durumuna göre bu iki yaklaşımdan gerekli olanı uyguluyorum. Unutulmamalı ki, temel amacımız insanlara en iyi şekilde hizmet vermek, en üst düzeyde fayda elde etmelerini sağlamaktır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

Rica ederim, bende bu vesileyle tüm okuyucularımıza sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

PSK. ELA NUR REYHANLIOĞLU

İletişim: psk.elareyhanlioglu@gmail.com-

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

11 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz