İnci ve Faydaları

inciRoma efsanelerine göre istiridye, ay ışığını takip ederek denizin üzerine doğru çıkar. Bu esnada kabuğu açılan istiridyenin içine bir çiğ tanesi düşer ve bu çiğ tanesi de zamanla inciye dönüşür.

Meselenin aslı şudur: Kabuklu iki deniz canlısı olan inci istiridyesi ve inci midyesinin, rahatsız edici durumlara ve asalaklara karşı oluşturdukları bir savunma sistemleri bulunur. İçlerine giren yabancı bir maddeyi sedef veya ‘inci özü’ denilen bir salgıyla kapatırlar. İnci özü, yaklaşık olarak yüzde doksanı karbonattan meydana gelen ‘konkhiolin’ adlı maddeden oluşur. Gümüş, yeşil, mavi, pembe, krem rengi veya altın renginde görülebilen bu madde, bahsettiğimiz yumuşakçaların kabuklarının içini saran bir giysi tarafından salgılanır.

En iyi tabii inciler Doğu kökenli olanlardır. Fakat günümüzde en çok Japonya’da bulunan özel inci yetiştirme alanlarında, bütün inci oluşumunun yüzde 90’ı gerçekleştirilir.

Kültür incilerinin yapımına yumuşakçadan alınan bir parça giysi dokusu arasına, bir inci özü tanesinin yuvarlanıp sıkıştırılmasıyla başlanır. Ardından bu tanecik, farklı yumuşakçaların içine konularak tam bir inci elde edilinceye kadar işlem devam eder.

Sinir sistemini geliştiriyor

Mutluluğun birçok şartı olduğu bilinse de incinin mutluluktaki rolü artık inkâr edilemez bir gerçek. Çünkü inci sanatsal zekâyı ve sezgi gücünü artırıyor. İyi dostluklar geliştirmek, insanın kendisine güvenini artırıp ahenk ve mutluluk vermek bu işin uzmanlarına göre tam da incinin işi.

Gümüş üzerine tasarımlanan incinin özellikle yüzük olarak taşınması insanda müspet tesirler uyandırır. Sinir sistemi ve hücreleri besleyici özelliğinin yanı sıra üzerinde taşıyan insanlara ferahlık verir ve yatıştırır. Zarif ve hassas bir taş olan inci, açgözlü, muhteris ve nobran insanlar için tavsiye edilen bir taş değildir.

İncide var olan enerji; öfke ve kızgınlık duyulan olaylara müspet bir bakış açısı geliştirebilmek için inciyi üzerinde taşıyanı yüreklendirir. Kimi zaman hislerinizin, neye ihtiyaç duyduğunuzu idrak edebilmeniz için biraz iteklenmesi gerekebilir. İnci, bu gibi durumlarda hisleri dengeler, geçmişle bağlantıyı hatırlatsa bile asıl vazifesi hayatınızdaki dengeyi sağlar ve daha derin tecrübeler edinmenizi sağlar. Hayatını riske atılarak değiştirmek isteyenlerin yardımcısı olan bir taştır, ruhu arındırmaya da yardımcı olur.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz