Cep Telefonları Rüyalarımızı Bile Etkiliyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kıymık, cep telefonlarının yaydığı zararlı elektromanyetik dalgaların rüyalarımızı bile etkilediğini söyledi.

Prof. Dr. Kemal Kıymık, yaptığı değerlendirmede, gece yatak odasına bırakılan cep telefonlarının elektromanyetik dalgaları yüzünden insanın göreceği rüyaların bile etkilendiğine dikkat çekti.

Uykudan yorgun uyanma nedenlerinden en önemlisinin yatak odasına bırakılan cep telefonu olduğunu dile getiren Kıymık, şunları söyledi: "Teknolojinin gelişimi sonrasında elektro manyetik dalga yayılımı da insanlar üzerinde daha fazla etki etmeye başladı. Bunun nasıl görebiliyoruz? Günümüzde ki bundan etkilenen hastaların, elektromanyetik kökenli hastalıkların çoğalması, bilhassa kanser hastalarının, kanser araştırma merkezlerinin bu konuda yaptığı araştırmalardan gözlemliyoruz.

Son yıllarda kanser vakaları iki köken üzerinde olmaktadır. Bu kökenlerden birisi yediğimiz aromalı gıdalar, suni gübre ile büyüyen gıdalar, ikincisi de elektromanyetik alanlar. Burada en fazla etki eden ise cep telefonları. Çünkü insanlar en fazla cep telefonları ile temas halindeler. Cep telefonları insan vücudu ile temas halinde. Hem elimizle hem kulağımızla. İnsan vücudunda elektromanyetik dalgalardan en fazla etkilenen kısımlar ise sıvı yoğunluklu bölgeler. Sıvı bölgelerde daha fazla beyinde olduğu için beynin yapısında sıvı madde daha etkin olduğu için elektromanyetik dalgalar beyinde daha fazla etkiye sahipler."

Dekan Kıymık, bu etkinin genelde ısı etkisi şeklinde olduğuna dikkat çekerek, şunları dile getirdi: "Isı etkisi, beynin kimyasal yapısında zamanla değişimlere veyahut herhangi bir tümör gibi istenmeyen rahatsızlığa neden olabilmekte. Vücudumuz biyoelektriksel işaretler ile koordine ediliyor, çalışıyor. Biyoelektrikler de bir noktada elektronik bir dalga olduğu için cep telefonları sürekli alıcı konumunda oldukları için sürekli etraflarında manyetik alan oluşturmakta. Bu uzun süre olduğunda insanın beynine dalga kirliliği şeklinde nüfuz etmekte. Netice de rüyalarınız bile farklılaşabiliyor ya da rüya görmeniz azalabiliyor."

YORGUN UYANIYORSANIZ

Kıymık, rahat uyuyamama ya da yorgun uyanmanın sebebinin de cep telefonu ile yayılan manyetik dalgalar olduğunu ifade etti. Kıymık şu ifadeleri kullandı: "Rahat uyuyamıyorsunuz, yorgun kalkıyorsunuz. Kendim de bunu hissettim. Telefon yakınımda ise sabahları hep yorgun kalkıyorum.

İnsan uykudayken insan vücudunu dinlendirici hormonlar yayılmakta. Bu hormonlar herhangi bir manyetik dalga ile bozulabilmekte. Hormon yayılımı bozulunca vücuttaki dinlenme hormonları normal bir şekilde üretilemediği için vücutta bir yorgunluk hissi olabiliyor. O yüzden cep telefonlarından uzak kalmak gerekiyor. Rüyaları görme şeklini etkiliyor. Bunlar bilimsel olarak açıklanmış durumlar. Üniversitelerin biyofizik bölümlerinde bu konuda çalışmalar yapılıyor. Bunu hissedebiliyorsunuz."

Milli Gazete


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz