Yumurta ve Spermin Hikayesi

sperm-300x203Bismillah deyip başlayalım. Nereden başlayayım derken her insanın yaratılışın başlangıcından yumurta ve spermin hikayesinden başlamanın uygun olacağı düşüncesi doğdu.

Hayrolsun inşallah.

Spermin hikayesini öğrenirken üreme organları da öğrenilmiş olacak.

Erkek Üreme Organları

Penis: Erkeğin hem idrar yapmakta hem de cinsel işlevde kullandığı esnek kaslardan oluşan spermlerin çıkış kapısı olan organıdır. Baş ve gövde olmak üzere iki kısmı vardır.

Torba: (Skrotum)
İçinde sağ ve solda yer alan iki testis, sperm kanallarının bir kısmı ve çok sayıda damar yapısı olan bir torba.

Testis: Torba içinde yer alan erkeklik hormonlarının ve spermlerin üretildiği bir çift organdır. Testislerin içinde küçük sperm üreten kanalcıklar bulunur. Testisler beynin salgıladığı FSH hormonu ile sperm, LH hormonu etkisi ile de testosteron hormonu üretir.

Prostat Bezi: Meni sıvısının büyük bölümünü üreten bezdir. Ceviz büyüklüğündedir. Testislerden gelen kanallarla idrar yolunun buluştuğu noktada bulunur.

Sperm Üretimi

Spermler testislerde üretilir. Testisler bir arı kovanı gibi çalışır. Testislerin içinde çok sayıda kılcal borular vardır. Bu boruların içinde hücreler katlanarak çoğalır, büyür, olgunlaşır ve sperme dönüşürler.

Hücrenin sperme dönüşme süreci yaklaşık iki buçuk aydır. İki buçuk ay sonunda spermler testislerin hemen tepesindeki epididim denilen depo alanına geçerler ve orada beklemeye başlarlar. Beklerken olgunlaşmaya devam ederler. Burada bir dağınıklık yoktur, spermler düzenli bir şekilde sıraya girerler.

Erkek, spermlerin bir kısmını boşalttığında geride kalanlar ileri doğru dizilirler. Her kuyruğun önüne olgunlaşmış spermler yerleşir. Daha sonra Vas Defas denilen testis ve idrar yolu arasında da bir süre beklerler.

İdrarın dışarı çıkmasına engel olan büzücü kas, spermlerin idrar torbasına girmesine de engel olur.

Erkek boşalmaya başladığında prostat bezi ve birkaç daha salgı bezinin karışımı ile meni üretilmiş olur. Meni ve spermler boşalma anında birbirlerine karışarak kasların yardımı ile seri bir püskürtmeyle dışarı çıkar.

Ortalama olarak bir boşalmadaki meninin içinde yaklaşık üç yüz milyon sperm bulunur.

Spermlerin Tipi

Spermlerin hepsi görüntü ve görev olarak birbirinin aynısı değildir. Yarıdan az fazlası yaklaşık yüzde altmışı bilinen şekildedir.

Spermin yassı bir başı, ince bir bedeni ve bir de kuyruğu vardır. Spermler başının üzerinde önemli sıvıların olduğu (DNA) küçük bir paket taşırlar. Burada spermin yumurtaya taşıyacağı genler vardır.

Spermlerin yaklaşık yüzde kırkı karışık şekillerdedir. Birkaç başlısı birkaç kuyruğu olanları da vardır. Bir kısmı bedenin orta yerinde sırt çantası gibi bir bölümde hücre maddesi taşırlar.

Spermler görev olarak üçe ayrılırlar.

Yumurta avcısı: Hedefi yumurtadır. Etrafta eyleşmez, yumurtaya doğru ilerler.

Blokaj ekibi: Spermlerin bir kısmı ise döl yatağı boynu içine yerleşerek orada, sonraki gelenlerin yolunu kapatmak için ve önden gidenler başaramazsa yumurta avcısı olmak için blokaj oluşturur beklerler.

Savaşçı spermler: Sırtlarında zehirli kimyasal taşırlar. Bu spermler karşılaştıkları spermleri kendileri ile aynı kişiden mi diye kafa yüzeyindeki kimyasallar ile karşılaştırma yapar ve aynı ekipten ise geçer gider.

Eğer kadının içinde başka bir erkekten sperm bulunuyorsa onun farklı olduğunu anlar, kafasındaki ölümcül sivri ucu rakibinin kafasının zayıf noktasına saplar ve sırtındaki zehirden bir parça enjekte eder. Onu öldürdükten sonra diğerleri ile savaşmaya devam eder, bir düşmanla kafa kafaya son nefesini verir.

Yumurta avcısı spermler yumurtaya ulaşana kadar zorlu yolculuğa devam ederler.

Kadın Üreme Organları

Vulva: Dış cinsel organlarının adıdır. Vulva, büyük dudaklar, küçük dudaklar, klitoris ve üretra (idrar deliği) dan oluşur.

Vajina: İç genital organlar hazne de denilen vajina ile başlar. Vajina girişinden rahim ağzına kadar devam eden 10 santim civarında tüp şeklinde bir yapıdır. Vajina boyuna ve enine esneyip uzayabilen çok esnek bir yapıya sahiptir.

Vajina tavanı içinde ilişki sırasında aşağı doğru hazneye inen bir hortuma benzeyen, spermlerin bir kısmını alan "döl yatağı boynu" denen bir kanal vardır.

Rahim ağzı: Rahimle vajinayı ayıran bölümdür. Rahmin başlangıç bölümüdür. Rahim ağzı ortasında küçük bir delik bulunun yarım küre şeklinde bir kapak görünümündedir. Kadının yumurtlama günleri öncesi ve sonrasında spermlerin geçeceği kadar hafif bir açıklık oluşur, onun dışında kapalıdır.

Rahim: Armut biçiminde ve bir armut büyüklüğünde üç katmandan oluşan bebeğin içinde büyüdüğü, bebek büyüdükçe genişleyen bir organdır.

Yumurtalık: Yumurtalıklar karın içerisinde sağ ve sol tarafta rahmin üst kısmında bulunur, iki tanedir. Görevi yumurta üretmek ve kadınlık hormonlarını (östrojen, progesteron ve androjen...)üretmektir. Yumurtalık bu hormonları beynin FSH ve LH hormonlarının etkisi ile üretir.

Bir kız çocuğu doğduğunda iki milyon yumurta hücresi bulunur. Ergenliği geldiğinde sayı dört yüz bine düşer. Bir kadın hayatı boyunca 400-500 kez yumurtlar. Döllenmeyen yumurtalar rahim katmanlarını katkısı ile adet kanı olarak vücuttan atılır. Menepozla birlikte yumurta üretimi durur.

Yumurta spermi kendine çekmek için "Fertilizin" denilen bir koku salgılar. Bu koku spermi yumurtaya doğru çeker, yol gösterir ve hareketliliğini artırır.

Yumurtalık tüpleri: Fallop tüpleri rahmin her iki tarafından uzanan yumurtalıklara kadar giden tüplerdir. Yumurta ve sperm burada karşılaşır ve döllenme burada gerçekleşir. Döllenmiş yumurta buradan rahme gider. Bu tüplerin içinde yumurtayı rahme doğru iteleyen hareketli tüycükler vardır.

Yumarta ile Spermin Buluşması

Cinsel birleşme ile vajinaya akıtılan meninin bir kısmı vajina tavanındaki döl yatağı boynu tarafından alınır. Döl yatağı boynunun ağzı düz değildir parmaklara benzer geçişler vardır. Buranın dar yerinden geçerken spermler, meni sıvısından kurtulur ve çılgınlar gibi yüzerek rahim ağzından rahme geçerler.

Rahim duvarları boyunca neredeyse sörf yapar gibi ilerleyerek armut şeklindeki rahmin en üst kısmına çıkarlar.

Rahmin en üst kısmının her iki yanındaki yumurtalık tüplerinden spermlerin bir kısmı sağdaki bir kısmı soldaki kanala geçerler. Yumurta bu kanalların sadece birindedir.

Yumurtalıklarda üretilen yumurta, yumurtalık tüpleri tarafından alınarak tüp içindeki tüyler sayesinde rahme doğru hafif hafif itelenir. Böylece yumurta da yolculuğuna başlamıştır.

Sperm de yumurtanın salgıladığı kokuyu takip ederek ona doğru gitmektedir. Yalnız spermin işi çok kolay değildir, yumurta ile buluşabilmek için tüycüklerin oluşturduğu akıntının tersine yüzmek zorundadır. Nihayet kanalın içinde yumurta ile sperm karşılaşırlar.

Yumurtaya ulaşmaya başaran spermler, yumurtanın dış kabuğuna yapışarak baş kısımlarındaki bir enzimle yumurta üç katmanından ilk kalkanını geçmeye çalışırlar.

İlk katmanı geçenler, ikinci katmanın içine geçmek için yeni bir enzim salgılarlar. İkinci katmanı ilk geçen sperm yumurtaya ulaşmayı başarmıştır. Yumurta ikinci katmanı geçen spermi kabul eder ve en dış katmanda anında bir kalkan oluşturarak yeni gelecek spermlerin ona tutunmasına engel olur.

Sperm üçüncü engeli de aşarak yumurtaya ulaşır. Sperm başında özenle taşıdığı DNA ları yumurtaya sunar. Yumurta da kendi DNA larını ortaya koyar. Her birinde 23 kromozom vardır. İkisi bir araya gelince 46 olur tamamlanır ve yeni bir insan oluşumu başlar.

Subhanallah...

Büyük bir mucize ile oluşan zigot denen bu minik insan tasarımı tüplerden rahme iner. Beden gelişirken ruh üflenir. Dünya şartlarına uygun hale gelmek için gelişimini dokuz ayda tamamlayarak dünyaya gelir. Dünyada da bir sonraki aleme geçmek için yolculuğu başlamıştır...

 

Kaynak: Robin Baker "Sperm Savaşları" kitabı


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz