Çocuklar, parka gider gibi camiye gidecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, camilerde çocuklar için oyun alanları oluşturacak.
Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit, çocukluğun aynı zamanda oyun ve eğlence demek olduğunu belirterek, "Çocuk nasıl parka gülümseyerek, severek gidiyorsa camiye de öyle gelmesini istiyoruz." dedi.

Yiğit, camilerin sahiplerinin gelecek adına çocuklar olduğunu söyledi. Çocukların zihin dünyasının büyükler gibi sadece ibadete endeksli olmadığına dikkat çeken Yiğit, şöyle devam etti: "Çocuklar 'Anne-baba beni camiye götür' diyebilsin istiyoruz. Bunu diyebilmesi için zeminin hazırlanması lazım. Çocuğa hitap eden materyallerin burada çoğalması lazım. Bu amaçla camilerde ilk önce çocuk eğlence merkezleri kurmayı arzu ediyoruz. İlk örneğini Kocatepe'de gerçekleştirdik. Bütün ülkede 82 bin camimiz var, bunların büyük bölümünde bu projeyi hayata geçirirsek bizim için önemli bir kazanım olacaktır."

Yiğit, çocuk ve kadınların camilerde fitne unsuru olarak telakki edilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Kadınların da sosyalleşmesi adına camilere gelmesinin önemine işaret eden Yiğit, "Geleneğimizde genelde çocukları taşıyan annelerdir. Çocuklar ile camiye gelindiğinde, çocuk ağladığında babası aşağıda çok rahatça ibadet edebilir ama birisi ona sataşacak endişesi ile namazın bitmesi kadına çile gibi gelebilir. Çocukların camiye gelmesinde kadınların etkili olacağını düşünüyoruz." şeklinde konuştu.
Bunlar da ilginizi Çekebilir

3 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz