Çocukların Karanlık Korkusunu Küçümsemeyin

gece korkusuÇocukluk döneminde yaygın şekilde görülen korkulardan biri olan karanlık korkusu, çocukların ruh sağlığını derinden etkileyebiliyor. Karanlık korkusuna ilişkin uzmanlar korkuların pekişmesinde ebeveyn tutum ve davranışlarının etkili olduğunu söylüyor.

Çocukluk döneminde yaygın şekilde görülen korkuların başında gelen karanlık korkusu, gecelerin uzamasıyla birlikte çocukları daha da kaygılandırıyor. Öyle ki; bazı çocuklar gece korkudan uyuyamıyor.

Karanlık korkusunun aile tarafından sağlıklı olarak ele alınması halinde ileriki yaşamda çocuk için sorun olmaksızın kaybolabilir

Korkacak Bir Şey Yok Demeyin!

Karanlıktan korkan çocuklar uyku saati yaklaştığında tek başına yatmak istemez, uyumamak için ise çeşitli mazeretler uydurur odalarında sürekli ışığın açık kalmasını ister. Korkusunu doğrudan ifade eden çocuğa kesinlikle "Korkacak bir şey yok" denmemeli.

Ebeveyn Tutumu Korkuları Pekiştiriyor.

Karanlık korkusunu pekiştiren en önemli neden, anne babanın tutum ve davranışlarıdır. Işıkla uyumayı alışkanlık haline getirtmek, kendi korkularını çocuğa belli etmek, çocukların da tedirgin olmasına hatta karanlığın korkutucu olduğunu düşünmesine neden olacaktır.

Neler Yapılmalı?

Çocuklarınızın korkularını yok saymayın

Onları küçümsemeyin

Onlarla alay etmeyin

Korkuların nedenleri araştırılıp, ortadan kaldırılmaya çalışın

Aşırı koruyucu davranılmayın

Ona sürekli çevrenin tehlikeli bir yer olduğu duygusu verecek cümlelerden uzak durun

Fiziksel temasla korkusu kontrol altına almasına yardımcı olun

Arkadaş grubuna girmesine, özgüven duygusunu kazanmasına yardımcı olun

Korkuları konusunda hazır olduğunda onunla konuşun

Korkutucu masallar anlatmayın. Korku filmleri seyrettirmeyin.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz