Doğumu kolaylaştıran yiyecekler

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral, anne adayları için doğumu kolaylaştıran yiyecekler hakkında bilgi verdi.

Şifa kaynağı hurma


Kadın doğum uzmanları, hurma yemenin doğuma yardımcı olduğunu ifade ediyor. Hamilelik döneminin 37. haftasının ardından, gün içerisinde 4 veya 5 adet hurma yenebilir. Hurmanın içerisinde bulunan protein ve vitaminin yanı sıra, oksitosin hormonu da yer almaktadır. Oksitosin, hamilelik dönemi içerisinde süt yapımını artırır ve rahmin kasılmasına yardımcı olurken, doğumun gerçekleşmesinin ardından rahmin toparlanmasını da sağlıyor.

 

Hamilelik döneminde su tüketimi önemli


Anne adayları, gün içerisinde 2 ile 2,5 litre civarında su tüketmeli. Doğum ağrıları kendini göstermeye başladıktan sonra ise, su gibi enerji verici gıdaların alınması, uzmanlar tarafından sürekli vurgulanmaktadır. Bağırsakların ve mesanenin boş olmas da, doğumu kolaylaştırıyor.

Gül mucizesi


Saf gül uçucu yağı (rosa damescana) adeta insanın ruhunu okşuyor. Yaydığı muhteşem koku ile normal doğumu kolaylaştırdığı da ifade edilmektedir.

Gül kokusunun hastalıkları tedavide çok önemli yeri olduğu, hafızayı güçlendirdiği bilimsel araştırmalar ile kanıtlandı. Osmanlı tıbbında çok önemli bir yeri bulunan güle, fazlası ile önem verilirdi. Gül suyu, gül yağı, gül reçeli, gül sirkesi, gül lokumu, gül şerbeti ve güllaç adeta şifa kaynağı olarak ifade ediliyor.

Aynı zamanda, gülde ateş düşürücü (anti-inflammatory), antiseptik, antifungal, antidepresan, antispazmotik etkileri de bulunuyor. Kansere karşı da tedavi gücü olduğu tespit edilen "gül yağı" ile ilgili, bu alanda bilimsel araştımalar devam etmektedir.


Ahududu


Yaprakları serinletici, damarları büzücü, iltihapları önleyici, vücudu kuvvetlendirici ve doğumu kolaylaştırıcıdır.

Bunları fazla tüketmeyin


Bir de tüketirken dikkat edilmesi gereken, tüketilmesi çok fazla önerilmeyen gıdalar vardır.

İşte o gıdalar:

Çayın doğuma desteği:

Papatya çayı ve böğürtlen yaprağı çayı, rahim ağzının açılma kıvamına gelmesine destek olur. Papatya çayını bütün marketlerde bulabilirsiniz. Böğürtlen yaprağı çayını ise, yalnızca iyi aktarlarda bulabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, her ne kadar bitkiler doğal ve sağlıklı olsalar da, her şeyin fazlasının zararlı olabileceğinin akıllardan çıkarılmaması gerektiğidir. Bu çeşit bitkileri, hamilelik dönemi boyunca çok fazla tüketmek, zamanından önce doğum gibi beklemediğiniz sonuçlar doğurabilir.

Bitkiler:

Hint yağı, gece sefası çiçeği yağı gibi, doğal ürünler doğumun başlamasına destek olurken, çeşitli yan etkileri ve risklere de neden olmaları ihtimalinden dolayı, dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. Güçlü bir müshil olan hintyağı, hem sizin hem de bebeğin bağırsaklarının düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu sebepten dolayı da dikkatli olmak gerekir. Gecesefası çiçeği yağını uygulamanın ise, en çok bilinen metodu karına değil rahim ağzına sürülmesidir. Tıpkı diğer yağ ve losyonlar gibi, vücudunuzun nasıl bir tepki vereceği tam anlamı ile bilinmediği ve hamilelikte ters etkilerle karşılaşma riskinin fazla olması sebebinden dolayı bu yağ çok da fazla tavsiye edilmemelidir.

Acılı yiyecekler:

Bazı kadınlar, bir gece önce yedikleri acılı ezme ve Adana kebabı sayesinde bebeklerini kucaklarına aldıklarına yemin edeceklerdir. Ancak ne yazık ki istatistikler pek de öyle söylemiyor. Doğum işlemi esnasında mideniz dolu ise, yediğiniz tüm kebapları çok da hoş olmayan bir şekilde yeniden önünüzde görme ihtimaliniz oldukça fazla.

KadınKadın


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz