Boşanmış Erkeklerle Evlenen Kadınlar Cezalandırılıyor (Nafaka)

gözden yaşYeni Eşlere Nafaka Zulmü

Ben kocamın ikinci eşiyim. Benim kocamla ilk evliliğim.Yaşım 28. Kocam eski karısından boşandıktan 5 yıl sonra biz tanıştık ve birbirimize aşık olduk, yuva kurduk. Kocamla evlendikten bir ay sonra evimize mahkemeden kağıt geldi.

Ve her şey o kağıt parçasının gelmesiyle başladı. Mahkeme kağıdında 15 bin lira tedbir nafakasının ödenmesi gerektiği aksi halde icra işlemlerinin başlatılacağı yazıyordu.Evlenmeden önce nafakanın tam olarak ne demek olduğunu dahi bilmiyordum. Evliliğim boyunca kocamın eski eşinin yaptıklarıyla öğrenmiş bulunmaktayım.

Evlendiğimizde kocam çalışıyordu ve ayda 600 tl nafaka ödemekteydi. Fakat evlendiğimizi sosyal medyadan öğrenen kocamın eski eşinin hayatımızı zindan edebileceğini nereden bilebilirdim.

Kocam zor durumda kalmasın 15 bin lirayı ödeyebilsin diye düğünümde takılan altınlarımı bozdurup kocama verdim ve tedbir nafakasını öylece ödemiş olduk. Kurtulduk sanıyorken aylar sonra kocama eski karısı mesaj attı. Bana para gönder yoksa nafaka artırım davası açarım diye tehdit etti.

Ve o dönemde kocamı işten çıkarmışlardı. Bize dava açtı 600 tl Nafakayı 1000 tl yapmak istedi. Akrabalarımdan borç para aldım zar zor avukat tuttuk. Kocamın psikolojisi bu süreçte çok bozulmuştu. Ve hamile olduğumu öğrendim.

Mahkemeye ben ve kocamın avukatı gittik. Duruşma sırasında "Çalışmıyorum işsizim çok mağdurum nafakam 1000 tl olsun" dedi. Hal hareketlerinden şüphelenmiştim yalan söylediğini anlamıştım zira kendisi lüks bir dairede yaşamaktaydı.

Duruşma bitti. Orada kaldım kılık kıyafetimi değiştirip beklemeye başladım. Halka açık yerlerde her sabah işe gittiğini gördüm. 4 bin tl maaş alıyor ve kayıt dışı çalışıyordu. Delillerimizle birlikte mahkemeye sunduk. Kadını hakimin odasından çıkarken gördüm.

Duruşmaya ara verildikten sonra hakim kararını açıkladı. Kocama ve bana 6 ay 6284 ten uzaklaştırma cezası vermiş. İşsiz kocama, hiç bir geliri olmayan kirada yaşayan bize de nafakayı 900 tl ye çıkararak ceza vermiş.

Duruşma sonunda kocamın eski karısı yanıma gelerek "Yargı da benden yana, hakim de benden yana, hiçbir şey yapamazsınız, sen çalış nafakamı öde" dedi.

Ağlamamak için kendimi zor tuttum. Bu çok büyük haksızlıktı. O anda yaşamak istemedim intihar etmek istedim ama hamileydim yapamadım. Artık kocamı hapse atacaklar. Bu kadar yüksek nafakayı ödeyemeyiz.

İştirak Nafakası Mağdurları diye twitter da bir grup kurdum. Eski eşleri korumak adına hükümet hem yeni eşlere yani kadınlara zulmediyor, hem de yeni yuva kurmuş erkeklere zulmediyor. Hükümetimiz sadece boşanmış kadınları korumayı düşünürken boşanmış erkeklerle evlenen kadınları cezalandırıyor. Ne isteniyor? İnsanlar zina mı yapsın? İstenen bu mudur? Böyle giderse eski eşi beslemeye çalışan erkekler yeni eşlerini kaybedecekler. Nafaka yüzünden pek çok erkeğin psikolojisi bozuluyor. Bu yüzden toplumda hem intiharlar hem de cinayetler artıyor.

Eski karısının keyfini güdemediği için kocamın hapse atılmasını istemiyorum. Bebeğimi babasız büyütmek istemiyorum. Bu zulüm artık bitsin. Nafaka borcu da nafaka hapsi de kalksın. Benim durumumda olan kadınlara ve eşlerine destek olun. Yuvalar yıkılmasın, kocalar hapse girip aileler dağılmasın, çocuklar babasız büyümesin.

#NafakaHapsiİnsanlıkSuçudur
#YeniEşlereNafakaZulmüBitsin
#NafakaHakDeğilGasptır


Bunlar da ilginizi Çekebilir

9 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz