Fatih Akbaba İle Pazartesi Sohbetleri 4- Sosyal Medya ve Aile

Social-Media-Strategy2Sosyal medya ailenin kendi içindeki sosyalleşmeyi yok edip dışa dönük ve mahremiyet duygusunu eksiltmekte hatta bazen yoketmektedir.”

- Sosyal medyanın aile içi iletişime etkileri nelerdir?

İletişimi engelleyen bir duruma geldiğinden dolayı aileye ve aile içi iletişime hem fiziksel hem de ruhsal olumsuz etkileri var. Sosyal medya, ekranda bireyi, farklı bir konuma ve mecraya yönlendirmektedir. Doğrusu bu sosyal olmak mı yoksa sosyal olabilme uğruna bizi insan yapan önemli değerlerin zamanla körelmesine hatta yokolmasına neden mi olmakta bunu iyi görmek gerekir. Kendi ailesinde sosyal olabilmeyi sağlayamayan bireylerin bir başkalarıyla ekran vasıtasıyla sosyalleştim diyebilmesi ciddi bir soru işaretidir. Ekranda gece 3 lere kadar gezinen, yazışan ve zaman öldüren birisi sabahleyin geç kalkıyor ve günü uykuya emanet ediyorsa burada bir sosyalleşme değil açlığını bastırmak için bir arayış söz konusudur. Kültürel konumu ne olursa olsun hatta mesleği ne olursa olsun kendini ekran karşısında kontrol altına alamayan bireylere dönüşüyorsak ve bu dönüşümden dolayı aileler zarara uğruyorsa bırakın aile içi iletişimi ailenin sağlam zeminlerden kaygan zeminlere geçmesine neden oluyoruz demektir.

Bu konu çok uzun. Kısaca üzerinden geçecek olursak sosyal medya ailenin kendi içindeki sosyalleşmeyi yok edip dışa dönük ve mahremiyet duygusunu eksiltmekte hatta bazen yoketmektedir. Aileler önce kendi içinde sosyalleşmeli ve birlikte bunu sağlamalıdır. Ekrana bağlı ve bir müddet sonra bağımlı sosyalleşme mümkün değil. Yeterli gelmeyince insanlar buradan kendine yeni mecralar oluşturmaktadır. Kültür – inanç sağlamlığı önemli bir dayanak olmalı. Bu altyapılar olmadan sosyal medyadan gereği gibi yararlanamayız. Gereği gibi derken alınması gereken olumlular alınır ve yaşanması gereken kendinize ait zamanı burada geçirmemeyi başarmaktır. Her konuda olduğu gibi burada da aşırılık hoş değil ve dikkat edilmelidir. Hiçbir modern imkan ve araç ailenizden kıymetli ve değerli değildir!

Twit: @akbabafatih


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz