Geleceğin Karikatüristleri Esenler’de yetişecek

Esenler Belediyesi'ne bağlı Esenler Sanat Evi (ESEV) organizatörlüğünde ilçedeki öğrencilerin hem sosyal hem de zihinsel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla karikatür eğitim programları düzenleniyor. Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi ve Turgutreis ESGEV’de başlayan karikatür eğitimlerine isteyen her öğrenci katılabiliyor.

Eğitim alanında birçok başarılı çalışmaya imza atan Esenler Belediyesi, ilköğretim çağındaki öğrencilere karikatürü sevdirmek ve onların mizah duyarlılığının gelişimine katkıda bulunmak amacıyla ücretsiz karikatür eğitim programları düzenlemeye başladı.

Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi ve Turgutreis Esenler Gençlik ve Bilgi Evleri’nde (ESGEV) başlayan karikatür eğitim programları ile öğrenciler, okul dışındaki zamanlarını verimli geçirme imkânı buluyor. Öğrencilerin hem sosyal hem de zihinsel gelişimlerine katkıda bulunan karikatür programları kapsamında öğrenciler, hayal dünyalarını çizgilere yansıtıyor. Usta Karikatürist Demirhan Kadıoğlu öncülüğünde verilen karikatür dersleri ile öğrenciler, karikatür sanatı ile ilgili A’dan Z’ye her şeyi öğreniyor.

İsteyen her öğrenci karikatür çizebilir

Her hafta Salı günleri 09.00 -17.00 saatleri arasında Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’nde, Çarşamba günleri ise yine aynı saatlerde Turgutreis Mahallesi’nde hizmet veren ESGEV’de gerçekleşen karikatür dersleri, önümüzdeki yıl Esenler Sanat Evi’nde (ESEV) de verilmeye başlayacak. İsteyen her öğrenci eğitimlere hiçbir ücret ödemeden katılabiliyor.

Püf noktaları öğreniyorlar

Karikatür eğitimlerine Esenlerli öğrenciler de büyük ilgi gösteriyor. Her hafta karikatür eğitimi almak için Adnan Büyükdeniz Dijital Kütüphanesi’ni dolduran öğrenciler, keyifli ve samimi bir ortamda karikatür çizmeyi öğrenerek hoşça vakit geçiriyor. Esenler’de faaliyet gösteren ilköğretim okullarında eğitim- öğretim gören öğrencilerin katıldığı eğitimlerde öğrenciler, karikatürle ilgili temel çizim eğitimleri alıyor. Karikatürist Demirhan Kadıoğlu’nun tahtaya çizdiği karikatürleri dikkatle izleyerek karikatür tekniğini öğrenen öğrenciler, uygulamalı olarak yaptığı çalışmalarla ortaya güzel eserler çıkarıyor.

Ellerine aldıkları kâğıt ve kalemlerle en güzel karikatürü çizmek için birbirleriyle rekabete giren öğrenciler, karikatür çizmenin püf noktalarını öğrendikçe büyük zevk alıyor.

Öğrencilerle birlikte karikatür çizmekten mutluluk duyduğunu söyleyen Karikatürist Kadıoğlu da, “Esenlerli çocukların hepsi ayrı bir yetenek” dedi. Karikatür eğitiminin çocukların zihinsel gelişimlerinde de etkili olduğunu belirten Kadıoğlu, karikatürün öğrencilerde düşünme, algılama, anlama, fark etme, hayal güçlerini harekete geçirmelerine yardımcı olduğunu vurguladı.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz