Toplumsal Yaraİnternetin sosyal etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu'na sunulan bilgiler büyük bir toplumsal yarayı açığa çıkardı. Türkiye internet mağduriyetleri konusunda yapılan 487 bin ihbarla dünyada ilk sıraya yerleşti. Sanal ortam yuva da yıktı, bunalıma da soktu.

İnternetin sosyal etkilerini araştırmak amacıyla kurulan TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’na Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yaptığı sunum, sanal dünyanın kararttığı hayatları gözler önüne serdi.

Sunumda, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı Bilgi (TİB) İhbar Merkezi'ne (ihbarweb) gelen çarpıcı ihbarlara yer verildi. Merkeze 15 Mart 2012 tarihine kadar 487 bin 362 ihbar yapıldı. Bu rakamla Türkiye internet şikayetleri konusunda dünyada ilk sırada yer aldığı bildirildi. İhbarlar arasında; internet aracılığıyla yapılan büyücülükten çocuk oyun sitelerinde dolaşan kötü niyetli yetişkinlere ve dağılan ailelere kadar gerçek hayat hikâyeleri bulunuyor.

TİB İhbar Merkezi’ne 487 bin 362 ihbar geldi. Bu rakamla Türkiye internet şikayetlerinde dünyada ilk sırada yer aldı.

Diğer yandan Emniyet yetkilileri, dolandırıcılık olaylarına karşı vatandaşları uyararak, “Yüz yüze görüşmeden kesinlikle kimseye para ya da değerli eşyalar gönderilmemeli, sosyal paylaşım sitelerinde kimlik bilgileri deşifre edilmemeli" dedi.

Dünya Bülteni


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz