Şefkat Herkese Lazım

şefkat_254090Seksen yaşına gelmiş bir aile büyüğümüze (Hanım) sohbetimiz sırasında geriye dönüp baktığında keşke dediğin bir şey var mı ? diye sorduğumuz da “keşke çocuklarıma bu kadar otoriter davranmasaydım “ yanıtını almıştık. O gün bugündür bu cümle dolanır kafamda. İnsanın her daim aradığı şefkatse bir anneden, annenin keşkesinin de burdan olması doğal elbette. Salt insan olmanın gereği de değil üstelik. Sözü maymunlar üzerinde yapılan iki deneye getireceğim;

Bir kafesin içinde 4 maymun yavrusu, iki tane canlı olmayan anne bulunmaktadır. Annelerden bir tanesinin içi pamuk ve yumuşak maddeler bulunan bezlerden yapılmış. Göğsünde de süt yok. İkinci yapay anne ise metal ve tellerden yapılmış, göğüslerinde ise her zaman dolu iki biberon taşımakta. Yavru maymunlar sadece acıktıkları zaman metal anneye giderek biberondan süt emmekte, karınları doyar doymaz , hiç vakit geçirmeden bez annenin kucağına dönmektedir.

Bir başka deneyde de ; Yeni dünyaya gelen dört yavru maymundan iki tanesi gerçek anneleri ile bir kafeste büyütülürken , diğer iki kardeş ayrı bir kafeste beslenmiştir. Temizlik, beslenme ve bakımları, annelerinin yanında kalan kardeşlerine kıyasla daha mükemmel olan ancak ayrı ortamda büyütülen maymunların , erişkin olduklarında , diğer kardeşlerine kıyasla çekingen ,ürkek, saldırgan , cinsel fonksiyonlar da dahil pek çok yaşam becerisinde yetersiz birer maymun oldukları gözlenmiş.

Velhasıl sevgi ve şefkat ; ekmek gibi, su ve hava gibi temel ihtiyaçlardan. Sonra keşke dememek için şimdiden göstermek lazım.

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz