Yurt olmayınca öğrencilere evlerini açtılar

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Belediye Başkanı Selami Bostan ile bazı akrabaları, ilçede öğrenci yurdu yetersizliği ve kiralık ev sorunu nedeniyle kalacak yer bulamayan 12 öğrenciyi evlerinde misafir ediyor.Bostan, Gümüşhane Üniversitesine bağlı Torul Meslek Yüksek Okulunun ilçede açılmasının ardından ortaya öğrencilerin kalabilecekleri yurt ve kiralık ev sorunu çıktığını söyledi.

Torul Meslek Yüksek Okulunun bu yıl ilk kez eğitim öğretime başladığını belirten Bostan, "Ek kontenjandan yaklaşık 170 öğrencinin okula kayıt yaptırmasıyla birlikte ilçede kiralık ev bulma sorunu yaşandı. Özellikle bu sorunu kız öğrencilerimize yaşatmak istemedik. İlk önce kendimizden başlamak üzere akrabalarım, yakınlarımla birlikte bu çocuklarımızı kiralık ev buluncaya, kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar evlerimize misafir ettik" dedi.

Bostan, öğrencileri memnun edebildiklerini umduklarını ifade ederek, "Bizlere misafir oldukları için de kendilerine teşekkür ediyorum. Akrabalarımın ve yakınlarımın yanında da toplam 12 kızımız kalıyor" diye konuştu.

"Başkanımız olmasaydı belki de şu anda geceyi banklarda geçiriyorduk"

Evinde 3 kız öğrenciyi misafir eden Bostan’ın eşi Nezahat Bostan ise iki kızının olduğunu anlatarak, "Şimdi beş kızım oldu. Onları aramızda görmekten çok mutlu oldum. Keşke imkanımız olsaydı da daha fazla kızımızı misafir edebilseydik. Onlarla tanışmak, onlara yardımcı olmak çok güzel bir duygu" dedi.

Bostan ailesinin evine misafir olan öğrencilerden Nazan Dedeoğlu, Torul Meslek Yüksek Okuluna kaydını yaptırdıktan sonra yurt olmadığını öğrenince yer sorunu yaşadığını belirterek, "Belediye Başkanımızı ziyaret ettim. Kiralık ev buluncaya kadar misafir edeceğini söyleyince çok sevindim" diye konuştu.

Öğrencilerden Hande Yamaç ise Torul’da kiralık ev bulamadıklarını ve bu nedenle mağdur duruma düştüklerini ifade ederek, şunları söyledi: "Başkanımızı ziyaret ettik. Bizimle çok ilgilendi. Bize evini açtı.

Başkası olsa yapmayabilirdi, çünkü bizleri tanımıyordu. Allah razı olsun. Nezahat Teyze ile tanıştık, bize kucak açtı. Yemeğini yedik, çayını içtik. Yatağımızı yaptı, kahvaltımızı hazırladı. Anne ve babanızdan daha çok ilgilendi bizimle." Öğrencilerden Seda Şirin de Belediye Başkanı Bostan’a teşekkür ederek, "Başkanımız olmasaydı belki de şu anda geceyi banklarda geçiriyorduk. Çok mağdur durumda ve moralimiz çok bozuktu. Başkanımız ve ailesi bize kucak açtılar, çok mutluyuz" dedi.

İbrahim Özdemir / AA

Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz