Çocuk Çocuktur *

Çocuk sahibiyseniz sokağa çıktığınızda çocuğunuzu pek çok cümleden koruyamazsınız.Bu cümleleri her duyduğumda çocuk dilinden ne kadar anlamadığımızı farkediyorum. Böyle bir dil kullanmayı nerden öğrendik bilmiyorum ama; ülkemizde çocukların her geçen gün çocuk olduğunu unutan insanların anlamsız cümlelerine muhatap olduğunu görüp üzülüyorum.

Bir kere hata yapma şansı verilmiyor çocuklara...Hepsinin görgü kuralları kitaplarını yalamış yutmuş gibi davranması, hoplayıp zıplamaması, bir şeyi kırıp dökmemesi ve ağzından çıkanı kulağının duyması bekleniyor. Bu ülkede bu beklentilerle çocuk olmak zor ama bu zorluğu ancak çocuk masumiyeti aşabilir zaten.

Hiç tanımadığı insanlarla sıcak bir diyalog kuraması beklenen, en ufak bir itirazında tehdit edilen ( o zamanlı cümlelerden bahsediyorum ) hemen şımarık ve yaramaz diye yaftalanan , oturduğu yerden kalkmaması beklenen çocuklar , çocukluklarını yaşayamadan büyümeyi bu yüzden istiyorlar bence. Sanki sürekli bu cümleleri duyduğumuz, kaybedilmiş dönemin adına çocukluk diyoruz .

Çocuk çocuktur nihayetinde...

 

Bir anne olarak büyüklerin bilemediği çocuk dili sebebiyle huzursuzlaşan çocugumu/çocukları gördüğüm için bir liste yaptım. Lütfen küçük bir çocukla konuşurken bu cümleleri söylemeyin olur mu? Tadını çıkarsınlar çocuk olmanın:

*Elindekini bana ver,torunuma götüreyim.

*Annenler gitsin sen biz de kal.

*Benim kızım olmak ister misin?

*Yaramazlık yapıyor musun sen?

*Anneni mi babanı mı daha çok seviyorsun?

*Kardeşin olunca senin pabucun dama atılacak.

*Gel seni bir öpeyim.Öptürmüyor musun o zaman çikolata vermem ben de sana.

*O elindeki benim

*Ağlama bakayım,çok ayıp bak şu amca kızar.Sen bebek misin ağlıyorsun.

*Hadi çabuk ol.Yemeğini hızlı ye,bak arkadaşın ne kadar çabuk bitirdi.

*Ayakkabılarını ters giymişsin.

*Koşma düşeceksin

*Aman biz de çocuk büyüttük,şimdikiler pek mızmız

Liste böyle uzayıp gider... Çocuk dili de diğer yabancı diller gibi pratikle ve anlamakla konuşulabilinecek bir dil bana kalırsa.Bir çocuğu gözlemleyerek,davranışlarını ve söylediklerini anlamaya çalışarak kur atlayabiliriz. Yoksa bir yabacıya bakar gibi bakan masum ve inatçı gözlerle muhatap olmak mümkün.

***

Hepimiz çocuktuk bir zamanlar. Şöyle içinize, yaralarınıza bakın, ne kadar çizik atmış bu cümleler kalbimize değil mi?

O zaman bir çocuğun anılarına güzel “an”lar bırakmak isteyenler haydi çocuk dili öğrenmeye...

 

tugbaakbeyinan@gmail.com

*Ali Şeriati'nin Fatıma Fatımadır kitabı bana bu başlığı koydurdu.Esinlendim yani:)

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

2 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz