Çocuklar da Adım Adım Mahremiyet Eğitimi

24 Ekim 2016Çocuk Eğitimi, Haberler5 Yorum »

 

Mahremiyet eğitimi, cinsel eğitimden daha kapsamlı bir kavramdır. Cinsel eğitim, çocuğun kendi cinselliğini tanıması, gelişim sürecinde cinsellikle ilgili yaşayacağı fiziksel ve duygusal farklılıkları öğrenmesi yanında, anne babasına sorduğu cinsellikle ilgili soru ve cevapları kapsar.  Mahremiyet eğitimi ise cinsel bilgilerin yanında daha çok kendisinin ve diğer insanlarının özelinin/özel alanının farkına varması, sosyal hayatın içinde kendi özel alanını koruması, diğer insanların özeline saygı duyması, kendisi ile çevresi arasında sağlıklı sınırlar koyması gibi bilgileri içerir. Mahremiyet eğitimi anne baba tarafından verilir. Bu eğitimin verilmesi çocuğun ruhsal ve cinsel açıdan korunması adına çok önemlidir. Çocuğa mahremiyet eğitimi verirken aşağıda belirtilen konulara dikkat etmekte fayda vardır.

cocuk-egitimi-mahremiyet

 1. Adım: Özel Alan Tanımlama

 

Çocuğun kendi mahremini, özel alanını koruyabilmesi için öncelikle bu alanı çocuğa tanımlamak gerekir. Vücudun kişiye özel olan bölgeleri, bu bölgelerin gizlenmesi gerektiği çocuğa iki yaşından itibaren yavaş yavaş anlatılabilir. Bu özel alan ailenin yaşadığı topluma ve sahip olduğu inanca göre değişmekle birlikte genel olarak cinsel bölgeleri kapsar. Her aile kendi inancına, düşüncesine göre çocuğun vücudunda mahrem alan tanımlayabilir. Bu alanın başkalarından gizlenmesi ve anne-baba ve doktorlar dışında bu bölgeye kimsenin dokunmaması gerektiği çocuğa öğretilmelidir.

 

Çocuk için tanımlanan özel alan aynı zamanda anne-babanın da özel alanıdır. Çocuk anne-babasının bu alanları görmek istediğinde aile izin vermemeli, bu alanların kişiye özel olduğunu belirtmeli ve kimseye gösterilemeyeceğini anlatmalıdır. Çocuğa cinsel organlar, ancak o sorduğunda onun anlayacağı dille ve yumuşakça anlatılmalıdır. Cinsel organlar çocuk sorduğunda anne-baba üzerinden değil, çocuğun kendi cinsel organları ya da kitaplar üzerinden öğretilmelidir. Bu şekilde yapıldığında çocuk, kendi özel alanını korumayı, başkalarının da özel alanlarına dokunmamayı ve bakmamayı öğrenecektir.

 

 1. Adım: Odanıza İzin Alarak Girmesi Gerektiğini Öğretme

 

Çocuklara dört-beş yaştan itibaren anne-babanın odası kapalı ise odaya kapıyı çalarak ve izin alarak girmesi gerektiği öğretilmelidir. Çünkü bu oda anne-babanın özel alanıdır ve özel alanlara girişte izin alınır. Çocuğun odasına girerken kapısının çalınması çocuğa iyi bir model oluşturacaktır. Odaya izinsiz girdiğinde çocuğa, “Odamızda giyiniyor olabiliriz, bu yüzden kapı kapalı ise tıklatıp izin alarak içeri girmelisin şeklinde” açıklama yapılabilir.

hayamahrumiyet

 1. Adım: Tuvaletin Kapısını Kapalı Tutması Gerektiğini Öğretme

 

Çocukların iki yaşında tuvalet alışkanlığını kazanması, en geç dört yaşında tuvalet sonrası temizliklerini yapmayı öğrenmesi beklenir. Anne-baba bu dönemleri dikkate alıp çocuğa tuvalet eğitimi verebilir ve eğitimin bir parçası olarak tuvalette yalnız olunması, başkalarının göreceği şekilde tuvaletini yapmaması gerektiği çocuğa anlatılabilir. Anne-baba belirlediği bu kurala kendisi uyarsa, çocuğun bu kuralı öğrenmesi daha kolay olacaktır. Çocuk oturak (lazımlık) kullanıyorsa, bu oturak evin ortak kullanım alanlarına konmamalı, tuvalet ya da banyoda kullanılmalıdır.

 

 1. Adım: Çocuğun Özel Alanlarına Saygılı Olma

 

Çocuğu küçük yaştan itibaren çocukları başkalarının yanında giydirmemek, altlarını değiştirirken bile bir başka odaya götürmek çocuğun mahremiyetine saygıyı gösterir. ”Daha küçük” diye düşünerek çocuğu iç çamaşırına varıncaya kadar başkalarının önünde soyup giydirmek doğru değildir. Özellikle dört-beş yaşından sonra çocuğu iç çamaşırı ile yıkamak, iç çamaşırı çıkarırken ve temizlerken gözleri kısarak ya da başı hafif yana çevirerek o alana saygı gösterdiğimizi hissettirmek çocuklarda mahremiyet duygusunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Yedi yaşından sonra banyoda çocukların kendi mahrem alanlarını kendi temizlemelerine fırsat tanımak da mahremiyet duygusunun gelişimi açısından güzel olacaktır. Yine kardeşleri dört-beş yaşından sonra birlikte banyoya sokmamak, sokulması zorunlu olan durumlarda ise onları iç çamaşırları ile yıkamak gerekmektedir. Sağlıklı bir mahremiyet duygusu açısından çocuğun başkalarının önünde elbiselerini çıkarmaması, giyinip soyunmaması gerektiği ayda birkaç defa tekrar edilerek çocuğa hatırlatılmalıdır. Tabi ki anne-babanın da çocuğun görmeyeceği bir alanda giyinip-soyunması da çocuğun bütüncül bir mahremiyet duygusu geliştirmesi açısından önemlidir.

 

 1. Adım: Çocuğun Cinsel Organlarını Sevgi Objesi Yapmama

 

Küçük çocukları cinsel organlarına dokunarak, onları konu yaparak sevmek doğru değildir. Çünkü bu durum, onların özel alanlarının ihlalidir. Çocuk bu şekilde hem mahremiyet ihlaline uğramış olur, hem de başkalarının özel alanlarının kullanılarak onlara şaka yapılabileceği inancını taşır. Ayrıca çocukları cinsel organlarını konu ederek sevmek, onları kendilerini kötü niyetli yabancılardan korumak konusunda etkisiz kılabilir. Çocuk, bir başkası özel alanına dokunmak istediğinde bunun iyi mi yoksa kötü mü olduğunun ayrımını yapamayabilir. Bu sebeple bezlemek, pişik kremi sürmek ve temizlemek durumlarında bile abartıya kaçmamak, aşırı baskı uygulayarak silmemek, çocuğun cinsel organlarıyla oynamamak daha doğrudur. Çocuğun cinsel organlarını şaka konusu yapmak, göstermesini istemek, onlara dokunmaya çalışmak çocuğun cinsel kimlik gelişimi açısından oldukça sakıncalıdır.

 

 1. Adım: İlk Okulla Birlikte Özel Mekan Tanımlama

 

İlkokul dönemi ile birlikte çocuklar için evde bir çekmece ya da sepet belirlenip, çocuğa özel eşyalarını buraya koyabileceği söylenebilir. İlk başlarda çocuklar buraya gerekli gereksiz birçok şeyi koyabilir, ancak zamanla daha seçici davranacaklardır. Onun bu özel alanını anne-babanın izin alarak kullanması çocuğun özel alan düşüncesini pekiştirir. Ergenlik dönemi ile birlikte gençler, kilidi olan daha güvenli özel alanlar talep edebilirler. Ergenler yalnız kalmak isteyebilirler, çocukluk dönemine göre daha utangaç olabilir. Vücudunu anne-babasından gizlemek isteyebilir. Onların bu taleplerini normal karşılamak, özel alanlarına izinsiz girmemek, telefonlarını karıştırmamak, günlüklerini okumamak daha doğru bir davranıştır.

7.Adım: Kız ve Erkek Çocukların Odalarını Ayırma

 

Kız ve erkek kardeşlerin ilkokul dönemiyle birlikte odaları ayrılmalıdır. Çünkü beraber bulundukları odada, giyinip soyunurken, yatarken, temizlenirken birbirlerinin özel alanını ihlal edebilirler. Ayrıca okulla birlikte çocuklara vücudunun dışında iç çamaşırlarının belki de özel eşyalarının (günlük vb.) bulunduğu bir özel alan da gerekebilir. Bu alanın farklı odalarda olması daha doğru olacaktır. Yer darlığı gibi sebeplerle bu konu ertelenmemelidir. Gerekirse diğer bir odada bir köşe oluşturularak çözüm bulunmalıdır. ‘Onlar kardeş bir sorun olmaz’ diye düşünmek kadar, bu konuda aşırı kaygılı davranıp endişelerimizi çocuklara hissettirmek de sakıncalıdır.

8.Adım: Özel Alan İhlallerine Tepkinizi Belli Etme

 

Çocukla birlikte dışarıda gezerken veya televizyon izlerken aniden karşımıza mahremiyet ihlali içeren sahneler ve durumlar çıkabilir. Bu gibi durumlarda çocuğa bir şey demeden onun duyacağı şekilde mahremiyet ihlali yapan kişiye tepki belli edilebilir. Örneğin bir televizyon sahnesinde arkadaşlarının mahrem alanına şaka amaçlı dokunan kişiye seslice kızılabilir. “İnsanların özel yerlerine dokunulmaz” gibi cümlelerle tepki belli edilebilir. Böylece çocuk anne-babanın tepkilerini modelleyerek mahremiyet ihlallerine karşı duyarlı hale gelir. Çünkü çocuklar anne-babaların kendilerine değil de başkalarına verdikleri tepkiler yoluyla daha kolay öğrenmektedirler.

 

Mahremiyet eğitimini alan çocuklar kendi özel alanını bilir, bu alanını korur ve başkalarının özel alanlarına da saygı gösterir. Bu durum, aynı zamanda çocuğun sağlıklı bir kişilik gelişimine zemin hazırlar. Cinsel tacizlerin arttığı günümüzde çocukları korumanın ilk adımı onlara mahremiyet eğitimi vermektedir. Bu eğitim sayesinde onlar kendilerinin ve başkalarının özel alanını korumayı öğrenerek daha sağlıklı bireyler olabilirler.

Kaynak: Pedagoji Derneği

İzlenmesinin önemli olduğunu düşündüğümüz videodayı da yazının sonuna eklemek istedim.

Okunma Sayısı : 16.441

Yorum yapın

“Çocuklar da Adım Adım Mahremiyet Eğitimi” için 5 Yorum

 1. ... dedi ki:

  Son zamanlarda yaşanan çocuk istismarı olaylarına karşı iyi bir yazı olmuş. Videonun çocukların anlayabileceği bir dilden olması da çok güzel.

  Benim annelere tavsiyem babaların yanında kız çocuklarının altını değiştirmesinler ve üstlerini giydirmesinler.

  Çocuklara bak enişteni yada abini kucakla, kucağına otur gibi baskı yapılmaması. Bazen bizim kültürümüzde ilişkiler durumlar mahremiyet gibi değil terbiyesizlik saygısızlık gibi yorumlanabiliyor.

  Çocuğunuzun izini olmadan yada istemediği halde ısrarla çocuğunuzu öpmeyin. Çocukların dudakları da mahrem bölgedir.

  Bazen televizyonda yada gerçek hayatta çocuklar uygunsuz sahnelere şahit olabiliyorlar. Ne yazık ki bu uygunsuz durumları akılları tam olarak ermediğinden yada meraktan akranları olan karşı cinse yapabiliyorlar. Bunun için bazen çizgi filmlerde de uygulanan bilinçaltı subliminal mesajlara ve izlenen programlara dikkat edin.

  • U-mutlu dedi ki:

   Sayin … cok haklisiniz, esim beni saydiginiz butun hususlarda uyarmisti kizimin ilk zamanlarindan beri,ben bazilarini abarti buluyordum subliminial iceren goruntuleri izleynce sok oldum. Tv yi kaldirdik 1 yasinda iken. Suan 4.5 yasinda ve giyinirken cok dilkatli, kiyafetlerine de dikkat eek gerekir

   • U-mutlu dedi ki:

    Ikidir yanlislikla gonderiyorum kusura bakmayin.
    Erkek anneleri rahat. Bu yasanqn son olaydan sonra konustugum kisiler biz saldik horozumuzu tavugu olanlar dusunsun der gibi tavir icinde . Cok uzuldum. Zaten boyle giderse…Erkek cocuklari dq iyi egitilmesiesi gerekiyor.

    . Rabbim butun cocuklarimizi korusun

    • Süleyman dedi ki:

     Yakın çevremde bir erkek çocuğununda başına gelmiş bir olay yaşanmıştı. Olayı üstü örtüldü. Aradan yıllar geçti. Sapık sadece kıza değil ki erkeğe de sapık. Adı üstünde sapık. Bizler bunun mağduriyetini yaşadık.

     Böyle meselelerde etraf duyarsa ne olur deniyor üstü örtülmeye çalışılıyor. Yapan kişiden hesap bile sorulmuyor. Sanmayın ki sadece sokaktaki fakirler yapıyor. Yüksek mevkilerde de böyle sapıklar var. Kadın sapıkta var . Evet erkekler daha çok ama böyle sapık kadınlarda var yani. Allah erkek, kız bütün çocuklarımızı korusun. Böyle ruhu bozuk kişilerinde hakkettikleri cezanın derhal Türk hukuk sistemine gelmesini nasip eylesin.

    • ... dedi ki:

     Sayın U-mutlu hanım, aslında ne bir insana nede bir müslümana yakışan bir tavır bu tür zihniyet. Kız evladı olmasa bile kız yeğenleri yok mu yada torunları olmayacak mı insanların. Yada hiç tanımadığımız görmediğimiz bir insana istismar yapıldığında bizim çocuğumuza tanıdığımıza yapılmadığı için şükretmek mi gerek yoksa önlem alıp koruyup kollamak mı gerek. Sanılanın aksine ne yazık ki erkek çocuklarına istismar daha fazla yapılıyor.

     Herkesin bu konuda uyanık olması gerekiyor. Kreş yada okula giden çocuklara eve geldiklerinde gününün nasıl geçtiği neler yaptıkları kimlerle konuştukları sohbet içinde öğrenilmeli.

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Sana kızdığı halde bir kötülükte bulunmayan insanı kendine arkadaş edin, çünkü öfke insanın karakterini ortaya çıkarır. “ ( Hz. Ali)

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku