Çocuklarımız Teknoloji ile Uyuşturuluyor

çocuklarda teknoloji bağımlılığı

Bir Ana Yüreği Diyor ki,

Almanya’da yapılan araştırmaya göre: 450 bin genç, bilgisayar oyunu bağımlılığı,nedeniyle duygusal sorun yaşıyor.

Bağımlılık belirtileri okulu ihmal etme, asabiyet ve konsantrasyon bozukluğu. Okulda başarılı olanların oyuna ayırdığı zaman daha düşük.

Geçmişte şöyle bir kitap vardı”GENÇLİĞİN İMANINI SORULARLA ÇALDILAR”
Şimdi çocukların ve gençlerin imanını oyunlarla çalıyorlar.

Şiddet içerikli oyunlar, çocukları agresifleştirerek, ayaklı zarar robotu haline getirdi. Okullarda hiç olmadığı kadar şiddet arttı. AKRAN ŞİDDETİ! Azımsanmayacak kadar akran şiddetine maruz kalan çocuklar var. Çeteleşme usulü güç gösterileri ilkokul 1.sınıflarda daha da yaygınlaştı.

Maalesef çok az eğitimci bunu önemsiyor: "Çocuklar kendi çözmeli, bu bir oyun diyor. Hepsine nasıl gücümüz yetsin kendi halletmeli." diyorlar.

Haklılar çocuklar oyun oynuyor. YA OYNA YA ÖL. HAYATTA KALMA OYUNU.

Yapılacak ahlak eğitimi ile bu oranlar çok çok düşer. Malesef bunun yerine sınıfta bir ders saati, projeksiyonlarda her gün animasyon izliyorlar. Çocuklarımız oynadıkları bilgisayar oyunları yetmezmiş gibi okulda da film izletilerek eğitiliyor.

Teknolojinin ana vatanı Silikon Vadisi’nin göbeğinde E-Bay, Google, Apple, Yahoo ve Hewlett-Packard gibi teknoloji devlerinin çocuklarını göndermeyi tercih ettikleri bir okul, kendini teknolojiden tamamen arındırmayı seçiyor.

Bu okul, Waldorf School of the Peninsula.

Bu okulda hiç teknoloji yok. Bilgisayar ekranı ya da akıllı tahtalar yerine eski karatahtalar, tebeşirler, kağıt ve kalem var.

Öğrenmenin diğer temel malzemeleri ise örgü ve dikiş iğneleri ve bazen de çamur. Bunun dışında bolca oyun odaklı öğrenme ve hikaye anlatma var.

Google’ın bir üst düzey iletişim bölümü çalışanı olan Alan Eagle, New York Times’a yaptığı açıklamada “App uygulamasının ya da iPad’in çocuğuma okumayı ya da matematiği daha iyi öğreteceği fikri çok komik” diyor. 5.sınıfa giden kızı henüz Google kullanmayı bilmiyor. Bunun yerine kızı, sınıfındaki diğer çocuklar gibi dikiş becerilerini güçlendirmeye çalışıyor.

Hedefleri birgün kendi çoraplarını dikebilmek. Waldorf eğitim sistemine göre problem çözme ve matematik becerisi, örgü örmek, makas ya da bıçak kullanmak gibi ufak el becerileriyle gelişiyor.

El becerileri ve atlama, zıplama, tırmanma gibi hareket becerileri, 7 yaşından sonra zekaya dönüşüyor.

Batı'dan örnek olacaksak bunları almamız gerekirken, esas noktayı, biz bu kısmı görmezden geliyoruz.

 

 

 

 

 


Bunlar da ilginizi Çekebilir

1 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz