Dudak tiryakisiyim deyip kendinizi kandırmayın

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tevfik Özlü, kendilerini ''dudak tiryakisi'' olduğunu, dumanı içine çekmediğini söyleyenlerin, sanılanın aksine sigaranın olumsuz etkilerine maruz kaldığını belirtti.

Özlü, yaptığı açıklamada, dudak tiryakilerinin zaman zaman sigaranın kendilerine fazlaca zarar vermediği düşüncesine kapıldığını dile getirdi.

Sigaranın zararının, duman akciğere ulaştıktan sonra değil, dudaktan itibaren başladığına dikkati çeken Özlü, dudak, dil, yanak, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yoluyla ilgili hastalıkların gelişmesi için dumanın akciğere çekilmesi gerekmediğini ifade etti. Sigara dumanında 4 binden fazla zehirli, tahriş edici ve kansere yol açan kimyasal madde bulunduğunu vurgulayan Özlü, ''Bu kadar maddenin yanı sıra tütündeki nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir.

Nikotinin meydana getirdiği bağımlılık nedeniyle diğer kimyasal maddeler de vücuda alınmış olur. Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Bağımlılık ortaya çıkarma özelliği açısından eroin, kokain ve alkolden hiç farkı yoktur'' diye konuştu.


Bunlar da ilginizi Çekebilir

0 Yorum Yorum Yaz

Yorum Yaz