Duyguları Özgürleştirme Tekniği EFT

25 Aralık 2014Beden ve Ruh Sağlığı, Haberler13 Yorum »

unnamed

Ülkemizde bir süredir uygulanan fakat adı pek duyulmayan psikolojik-bedensel hastalıkların tedavisinde iyi sonuçlar alınan EFT tedavi yöntemi ile ilgili psikolog Ela Nur Reyhanlıoğlu’ndan sizler için bilgi aldık.

Ela Nur hanım, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Tabii memnuniyetle. Ben Uludağ Üniversitesinde çift ana dal programıyla İngilizce Öğretmenliği ve Psikoloji bölümlerinden mezun oldum. Yüksek lisans eğitimimi Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında yaptım. Şuanda bir danışmanlık merkezinde terapist olarak çalışmaktayım aynı zamanda Üsküdar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ÜSEM)de ders vermekteyim.

Bir psikolog olarak pek çok terapi yaklaşımını kullanıyorsunuz, bunlar hakkında neler söylersiniz?

Elbette ki hem lisans hem yüksek lisans eğitiminde temel mesleki  eğitimleri aldık. Bunun yanı sıra bizim alanımızda neredeyse bir yüksek lisans programı kadar uzun süren  pek çok eğitim vardır. Her bir terapi modelini için teorik kısmı ve uygulama teknikleri farklıdır. Ben terapi tekniği olarak özellikle Bilişsel-Davranışçı Terapi modelini ve Şema Terapi yaklaşımını kullanıyorum,bununla birlikte klinikte kullanılan pek çok testi uyguluyorum. Şüphesiz her alanda  iyi olmak, mesleği layıkıyla yapmak  amaçlanmalıdır; ancak eğer işiniz insansa en iyiye ulaşmak , bu yolda gayret etmek çok daha fazla önem  arz ediyor. Ben de  bu niyetle acizane  çaba sarf ediyorum.

Siz aynı zamanda bir EFT uygulayıcısısınız, bu konuda biraz bilgi verir misiniz, nedir bu teknik?

Öncelikle belirtmeliyim ki, EFT (Emotion Freedom Techniques) (Duyguları Özgürleştirme Tekniği) bir terapi tekniği değildir. Ben psikolog olduğum için genellikle danışanlarım bunu bir terapi modeli zannediyorlar. Açıkçası ben de eğitimini almadan önce EFT’yi zorlu vakaların terapisinde kullanabileceğim farklı bir uygulama olarak düşünüyordum. Ancak EFT ile tanışıp, uyguladığım herkeste mucizevi sonuçlarını gördükçe onun bir alternatif teknik olmadığını, aksine enerji bedeni için asıl tedavi olduğunu öğrendim.

Enerji bedeni derken, tam olarak nedir bu kavram ve nasıl tedavi edilir biraz açar mısınız?

EFT insanın üçüncü alanıyla ilgilenir. insan;  beden-zihin-ruh olarak 3 parçalı bir bütündür. Psikoloji ‘ruh bilimi’ olarak anılsa da aslında insanın zihnini temel alır. EFT ise ruh ile çalışır ve bu çalışmadaki odak noktası enerji bedenidir. Hatırlamakta güçlük çektiğimiz bir olay bile  bizim enerjimizi tıkamış olabilir, o anda enerji bloke olur ve bu tıkanıklık çok farklı semptomlarla, sorunlarla kendini gösterir . EFT, enerji sistemindeki  tıkanmaların  neden olduğu problemleri çözer.

Enerji bedenindeki bu blokajlar nasıl problemler yaratır, hangi sorunlara EFT uygulanabilir?

EFT’ yi her şeye uygulayabiliriz. Bu en başında inanması güç bir iddia gibi geliyor, ancak uyguladığım insanlarda yarattığı sonuçları gördükten sonra  ben de bu iddiaya tüm kalbimle katılıyorum. Fobiler, alerjiler, psikosomatik dediğimiz fiziksel bir nedeni  bulunamayan ağrılar, kaygı bozukluklukları, ilişki sorunları, uyku problemleri, cinsel problemler,  hatta yeme bozuklukları, bağımlılıklar gibi günümüzde pek çok insanı etkileyen sorunlarda EFT başarıyla uygulanmaktadır.

Bu kadar farklı sorunu EFT nasıl çözüyor, süreç çok uzun ve yorucu oluyordur sanırım.

EFT’nin harika yönlerinden biri de bu bence. EFT çok kısa sürede çözüme kavuştuğunuz bir teknik. Üstelik bunu sadece kendi parmaklarınızla yapıyorsunuz.  Sorunu ifade eden bir cümle belirlenir ve sorunun yarattığı duyguya odaklanarak  parmaklarınızla bedeninizdeki belli noktalara vuruşlar yaparsınız. Bu noktalar aslında binlerce yıldır bilinen  ve uzak doğuda tedavi için kullanılan akapunktur noktalarıdır. Bu noktalara vuruş yaptıkça sorunun temelindeki duygu açığa çıkar, o noktada ki enerji tıkanıklığı açılır ve böylece tedavi başlamış olur. Deneyimlerim gösterdi ki, vuruşlar sizi hiç beklemediğiniz yerlere götürüyor, siz bilinç düzeyinde hatırlayamazsınız da vuruşlar sizi sorunun asıl kaynağına ulaştırıyor.

Son olarak, hem bir enerjist hem bir terapist olarak danışanlarınızda bu ikisini nasıl kullanıyorsunuz?

Bilim uzun yıllar boyunca kendi yöntemleriyle ispatlayamadığı her şeyi reddetti, faydalarını görmezden geldi. Ancak günümüzde bu durum değişti. Artık insanlar alternatif tekniklere güvenip deneyebiliyor ve bilimde eskiye oranla daha esnek sınırlar içinde bakıp ortaya çıkan faydaları kabulleniyor. Dünya değişirken bizim de aynı kalmamız makul değildir. Elbette  klasik terapi tekniklerinin hiçbirini reddetmiyorum, eğitimlerini aldım ve uyguluyorum. Ancak bu durum EFT gibi farklı teknikleri reddedeceğim anlamına gelmez, aksi halde bu bilim bağnazlığı olur. Ben danışanın hem talebi hem de durumuna göre bu iki yaklaşımdan gerekli olanı uyguluyorum. Unutulmamalı ki, temel amacımız insanlara en iyi şekilde hizmet vermek, en üst düzeyde fayda elde etmelerini sağlamaktır.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.  

 Rica ederim, bende bu vesileyle tüm okuyucularımıza sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

PSK. ELA NUR REYHANLIOĞLU

İletişim:  psk.elareyhanlioglu@gmail.com–    

 

Okunma Sayısı : 16.657

Yorum yapın

“Duyguları Özgürleştirme Tekniği EFT” için 13 Yorum

 1. Ela Nur Reyhanlıoğlu dedi ki:

  Merhaba Nurcan Hanım,
  Öncelikle ilginiz icin tesekkur ederiz.Sizin talebinizi daha pekcok kisi ilettigi icin şahsi değil ama bana ulasabileceğiniz bir telefon numarası paylasmayı gerekli görüyorum. Asagidaki numaradan bana yönlendirileceksiniz.
  Sevgiler,
  İletisim tel: 0544 371 82 87

 2. nurcan gülmex dedi ki:

  Sayin elanur hanimefendi size ulasabilecegimiz bir irtibat numarasi lutfen bildirebilirmisiniz..gmail adresiniz yeterli gelmiyor size ulasamiyoryz…lutfen yardimci olun…

 3. ilgili ve saygin dedi ki:

  Sayfayla henüz simdi tanistim .
  tek kelimeyle mükemmel ya da o yolda diyesim geldi.
  yararli olduguna inaniyorum.
  daha sonralari katkili olmaktir dilegim.
  Selam ve saygilalarla

 4. Emre R dedi ki:

  Öncelikle günümüzün birçok problemine ışık olabilecek potansiyele sahip bir tekniği biz okuyucularla paylaştığınız için çok teşekkürler. İnşallah kullandığınız bu teknik çaresizmiş gibi görünen sorunların çaresi olur ve tanımladığınız gibi asıl tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlar. Çalışmalarınızın güzel ve hayırlı sonuçlar vermesi dileklerimle…

 5. nagihan dedi ki:

  Birde uygulamasini video seklinde izlebilseydik faydasi cok olacakti

  • .:. dedi ki:

   Konuyu bilmek icin faydali olabilir, Ancak tedavi konusunda faydasi cok olacagi garantisini kimse verebilecegini zannetmem. Akupuntur, Hasema gibi cok daha eskilerden gelen ve uygulanan ve sonuclari konusunda daha somut uygulamalar var. Makalede bu detyalara girilmemis.

   • .:. dedi ki:

    Burada Gulpembe isimli yorumcu kardesimiz çok güzel izah etmiş ben kendilerine katiliyorum.

    Bu konu ile çok daha iyi ortüstügünü dusunmekteyim.

    http://www.cocukaile.net/biraz-da-saglik-konusalim/#comment-57412

    • Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu dedi ki:

     Merhaba Gülpembe Hanım
     Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz, çok güzel bir perspektif sunmuşsunuz,yorumunuza katılmamak mümkün değil. Ancak kısaca birkaç şey eklemek istedim. İfade ettiğiniz gibi manevi değerlere sahip olmak kişiyi ruhsal hastalıklara karşı ciddi düzeyde koruyucudur. zaten bir dini inanca sahip olmanın hem ruhsal hastalıklardan koruduğunu hem de tedaviyi hızlandırıcı etkisi olduğunu ortaya koyan pekçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. Yani dini inancın, dua etmenin ruh sağlığına olumlu etkisi inkar edilemez bir gerçek. Diğer yandan sorunlarla bize başvuran danışanlarda görüyoruz ki, pekçoğunun dini inancı ve inancına uygun bir yaşam tarzı var, yine de psikolojik desteğe/tedaviye ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle tüm hastalıkların nedeni inanç yokluğudur diyemiyoruz. Eğer böyle olsaydı inançlı kişilerin hiçbir ruhsal sorununun olmaması gerekirdi yada inançsız insanlarda tedaviler fayda vermezdi. İbadetler, dua etmek şüphesiz tedavi edicidir. Ama bunlar ne hastalıkların tek nedenidir ne de tedavinin tek yolu. Hiçbir hastalığın tek bir ilacı yoktur. Bizler her derdin çaresini aramakla mükellefiz, ve bu sebepten de sunulan alternartif tedavileri denemek durumundayız, ta ki sağlığımızı koruyabilelim
     Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim
     Saygılarımla
     Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu

   • Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu dedi ki:

    Merhaba Değerli Okuyucumuz
    Eleştriniz gayet haklı, röportajda EFT tekniğiniyle ilgili yapılan bilimsel çalışmalara yer vermedik, zira amacımız hem kendimizi, hem de tekniği genel hatlarıyla kısaca aktarmaktı. Elbette ki konu hakkında bir makale yazmış olsaydık sizin de ifade ettiğiniz gibi bilimsel araştırmaları ve somut verileri paylaşmamız zorunlu olurdu.

    EFT üzerine yapılan pekçok bilimsel çalışma ve elde edilen somut veriler bulunmaktadır. Özellikle fobiler, depresyon, travma sonrası stres bozukluğu (tssb) gibi psikolojide temel teşkil eden ruhsal bozukluklarla karşılaştırmalı çalışmalar yapılmış. Farklı tedavi yöntemleriyle yapılan karşılaştırmalı çalışmalar EFT’nin ne kadar işlevsel olduğunu bilimsel olarak da ortaya koymuştur.

    Kısacası artık bilimde EFT’nin etkinliğini kabul etmiş durumda. Röportajda bilimsel kısıma çok değinmedik ama ben yine de bu talebinizi kısmen karşılayabilmek adına EFT üzerine yapılan birkaç bilimsel çalışmanın linkini buraya ekleyeceğim. Özelliklede ‘The Journal of Nervous and Mental Disease’ dergisinde yayınlanan karşılaştırmalı çalışmayı çok verimli buluyorum. Tek sorun, pekçok bilimsel konuda olduğu gibi EFT konusundada çalışmalar İngilizce dilinde yayınlanıyor. Henüz Türkçeye çevrilmiş akademik bir çalışmaya ulaşamadım, ancak önümüzdeki günlerde bu akademik çalışmaların dilimize tercüme etmeyi planlıyorum. Onları da buradan sizlerle paylaşırız inşallah, şimdilik gelen talepler doğrultusunda ingilizce olsa da birkaç çalışmanın linkini aşağıda veriyorum
    Sağlıklı Mutlu Günler Dilerim
    Saygılarımla
    Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu

    EFT Makale linkleri

    http://eprints.uwe.ac.uk/5513/

    http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550830709002766

    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jclp.10189/abstract

    http://journals.lww.com/jonmd/Abstract/2011/06000/A_Controlled_Comparison_of_the_Effectiveness_and.3.aspx

    http://www.varkstaden.se/pdf_filer/EFT_article.pdf

  • Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu dedi ki:

   Merhaba Nagihan Hanım
   EFT uygulamasının videolarına internetten ulaşabilirsiniz. Ancak bu bir tedavi yaklaşımı, dolayısıyla sadece videoyu izlemek kendi kendinize tedavi konusunda yardımcı olmayacaktır. zaten seanslarda danışanlar uygulamanın temel mantığını, ve pratiğin temel ilkelerini öğrenip sonrasında kendileri istedikleri her konuda bir terapiste gereksinim duymadan uygulayabiliyorlar. Ancak bunun öncesinde temel uygulama şeklinin bilinmesi gerekiyor. ben burada EFT hakkında faydali bir video linki paylaşıyorum, bu vesileyle okurlarımız konu hakkında biraz daha bilgi edinmiş olurlar
   Mutlu ve Sağlıklı Günler Dilerim
   Saygılarımla
   Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu

   EFT LİNK: http://www.youtube.com/watch?v=Fm90jlSjonw

 6. ali said dedi ki:

  Allah (C.C.) hiçbir hastalığı çaresiz kılmamıştır. İnsan derdi için çareyi aramakla mükelleftir ve üzerine farzdır. Belki çareyi aramakla bulamayabilirsiniz ama bilinizki; bulanlar arayanlar olmuştur. Allah (C.C.) sizi çaresizim diyenlere, çareyi ve şifasını veren eller zümresine dahil etsin. Allah (C.C.) yolunuzu açık yarınlarınızı müreffeh kılsın.AMİN.

 7. Furkan dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle EFT’yi böyle detaylı şekilde aktardığnız için teşekkür ederim. Peki, bu teknik, kilo vermek için uygulanabilecek bir teknik midir? Teşekkürler.

  • Psk Ela Nur Reyhanlıoğlu dedi ki:

   Merhaba Furkan Bey
   EFT yeme bozukluklarında etkili şekilde uygulanmaktadır. Elbette ki Obezite gibi durumlarda pekçok tetikleyici vardır. Ancak EFT yöntemiyle eğer fiziksel bir sorun söz konusu değilse (hormonal durumlar, metabolizma sorunları gibi) psiko-sosyal etkenler ortaya çıkarılabilir ve seanslarda bu etkenler üzerinde çalışılıp tedavi başarıyla sürdürülür.
   Mutlu, Sağlıklı günler dilerim
   Saygılarımla
   Psk Ela Nur Reyanlıoğlu

Dünden Bugüne

Hadis-i Şerif Düşmanlığı

Bizim halkımız Kur’an-ı Kerimi pek bilmez. Bu elbette büyük bir eksikliktir fakat yine de dinimizi Peygamber Efendimizin hayatı ile öğrendiğimiz için halkın inancı sağlamdır. Batılılar yüzyıllar boyunca İslam ülkelerine hoca kılığında ...
Devamını Oku

Güzel Söz

“ Bir insan niçin yaratılmışsa ona o kolaylaştırılır. “ ( Hz. Muhammed s. a. v )

Kitap

Yuvamızda Huzur Bulalım Diye

Huzur, modern dünyada, moda dışı bir kelime gibi duruyor artık. Oysa, Huzur; ne tatlı bir kelimedir. Huzur; ruhun, zihnin ve bedenin sükûnet bulma hâlidir. Huzur; gönlün yatışması, nefsin tatmin olmasıdır. Huzur; baş dinçliği, gönül ...
Devamını Oku